REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W Warszawie początek akcji "Zima w Mieście"

Balem karnawałowym w hali "Arena-Ursynów" rozpocznie się tegoroczna akcja "Zima w mieście" w Warszawie. Uczestniczące w balu dzieci będą mogły wziąć udział w licznych zabawach sportowych, a także obejrzeć musical poświęcony Michaelowi Jacksonowi.

RAPORT - zatrudnienie w samorządzie

Prezentujemy Państwu zbiór artykułów adresowanych do pracowników samorządowych i kandydatów na stanowiska w sektorze samorządowym.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej obowiązujące od 1 stycznia 2010 r.

Zmiana w klasyfikacji budżetowej z lipca 2009 r. została wprowadzona z różnym terminem obowiązywania. Część zmian obowiązywała już w 2009 r. – zmiany te opisaliśmy w ostatnim numerze w 2009 r., natomiast w tym numerze omawiamy zmiany, które wchodzą w życie 1 stycznia 2010 r., oraz te, które mają zastosowanie do opracowania projektu budżetu na 2010 r.

W Łodzi komisarz i nowy budżet

Rada Miejska Łodzi podjęła w środę uchwałę o nieprzeprowadzaniu przedterminowych wyborów prezydenta miasta. Oznacza to, że wskazana przez premiera osoba pełniąca funkcję prezydenta będzie zarządzać miastem do czasu jesiennych wyborów samorządowych.

REKLAMA

Rząd szykuje kłopoty przyszłym emerytom

Po fali krytyki propozycji zmian w systemie emerytalnym zgłoszonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w ogłaszanym jutro planie konsolidacji wydatków publicznych nie znajdą się żadne punkty dotyczące OFE.

Za dwa lata znikną licea profilowane

Od 2012 roku znikną licea profilowane i szkoły uzupełniające. Absolwenci gimnazjów będą mogli wybrać liceum ogólnokształcące, technikum, szkołę zawodową lub szkołę dla dorosłych.

Problemy z dostępem do informacji publicznej

Praktyczna realizacja prawa dostępu do informacji publicznej w Polsce wciąż napotyka na poważne problemy - uważają autorzy raportu "Przejrzystość administracji rządowej".

W bieżącym numerze Gazety Samorządu i Administracji

W bieżącym numerze Gazety Samorządu i Administracji znajdziecie Państwo następujące informacje:

REKLAMA

Jakie są czynniki atrakcyjności inwestycyjnej

Władze samorządowe mają decydujący wpływ na większość czynników atrakcyjności inwestycyjnej.

Biuro Parlamentu Europejskiego powstanie we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska została wybrana na siedzibę drugiego w Polsce (po Warszawie) Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego. W ostatecznym głosowaniu Wrocław wygrał z Krakowem.

Kanał RSS

Partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach miejskich

Stan polskiej infrastruktury, również miejskiej, jest istotną barierą naszego rozwoju gospodarczego. Wpływa negatywnie na atrakcyjność inwestycyjną miast i zmniejsza mobilność obywateli. Jednym ze sposobów poprawy tego stanu jest stosowanie formuły PPP, sprawdzonej w innych państwach Unii Europejskiej.

Komunikat wiceministra rozwoju regionalnego ws. internetu

Przekazujemy treść oświadczenia wiceministra rozwoju regionalnego Krzysztofa Hetmana w sprawie Sieci szerokopasmowej w Polsce Wschodniej

Nauczyciele: Zamiast uczyć zdolnych uczniów, prowadzą zastępstwa

Samorządy zachęcają dyrektorów, aby wykorzystywali dodatkową godzinę pracy nauczycieli niezgodnie z przepisami. Zamiast prowadzić dodatkowe zajęcia z uczniami, mają przeznaczać ją np. na zastępstwa.

Nowa ustawa o finansach publicznych

e

Zbliża się czas złożenia oświadczeń majątkowych

Jak co roku samorządowcy muszą przygotować i złożyć oświadczenia majątkowe. Warto zrobić to wcześniej, aby uniknąć konsekwencji prawnych i mieć czas na ewentualne korekty.

Co się zmieni w 2010 r. wskutek wzrostu płacy minimalnej

Od stycznia nowego roku pracownik nie może zarabiać mniej niż 1317 zł brutto. To o 41 zł więcej niż w 2009 r. Ten wzrost przełoży się nie tylko na wyższą kwotę netto pensji, ale i na podwyższenie dodatku za pracę w nocy, kwoty wolnej od potrąceń i minimalnej podstawy zasiłku chorobowego.

Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów

Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zakłada m.in., że od 1 stycznia 2010 r. właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu.

Pomoc

Kodeks etyki w urzędzie gminy

Pracownicy samorządowi, w przeciwieństwie np. do członków korpusu służby cywilnej nie doczekali się jak dotąd jednolitego kodeksu etyki. Nie ma jednak prawnych przeszkód aby w ramach obowiązującego prawa takie kodeksy przyjmować.

Produkty


Absolwent

Utwór pracowniczy

Czas pracy w 2010 r.

W każdym nowym roku kalendarzowym należy ponownie przeliczać wymiar czasu pracy. Pomimo że liczba dni w poszczególnych miesiącach (poza lutym) nie ulega zmianie, to jednak liczba dni pracy i dni wolnych może się zmieniać. W 2009 r. przepracowaliśmy 2024 godziny, w 2010 r. nie będzie ich mniej.

Wezwanie przez ogran gminy

Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Co powinniśmy wiedzieć o skardze administarcyjnej

Sądami administracyjnymi w Polsce są wojewódzkie sądy administracyjne oraz Naczelny Sąd Administracyjny. Te sądy są właściwe do rozpatrywania skarg w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Komornik nie zajmie zasiłku z pomocy społecznej

Świadczenia wypłacane przez gminy z pomocy społecznej nie będą, tak jak dotychczas, podlegać egzekucji komorniczej i administracyjnej.

Samorządy muszą wypłacić nauczycielom wyrównania

Minister Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie określające sposób sporządzania przez samorządy sprawozdań dotyczących wypłacanych przez nie wynagrodzeń nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.

O dopłacie do turnusu decyduje rodzaj niepełnosprawności

Kolejność złożenia wniosku nie ma wpływu na przyznanie dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych.

Senat podjął decyzję w sprawie odpadów

Senat przyjął w środę kilkanaście poprawek do nowelizacji ustawy o odpadach. Nie przeszły proponowane przez rząd najbardziej kontrowersyjne propozycje - by oprócz spalania można było utylizować zakaźne odpady medyczne i weterynaryjne w inny sposób, np. przez sterylizację w autoklawach.

Zawieszony wychowawca ma prawo do połowy pensji

Wychowawca zatrudniony w placówce opiekuńczo-wychowawczej i zawieszony w obowiązkach służbowych wciąż powinien otrzymywać połowę wynagrodzenia. Ma on takie samo prawo do wynagrodzenia jak tymczasowo aresztowany pracownik.

W niedzielę referendum w sprawie odwołania Prezydenta Łodzi

17 stycznia 2010 r. odbędzie się lokalne referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego ze stanowiska Prezydenta Łodzi. Wniosek o jego przeprowadzenie został poparty ponad 60 tysiącami podpisów uznanych za spełniające wymogi formalne.

Bibliotekarze uczcie się - cykl szkoleń rozpoczęty

Biblioteka Narodowa we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego przygotowała cykl szkoleń dla pracowników bibliotek.

Wojewoda chce dopracowania ustawy aglomeracyjnej

Prace nad ostatecznym kształtem ustawy aglomeracyjnej dla Śląska, usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego i reforma administracji zespolonej - to dla wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka najważniejsze zadania na najbliższe miesiące.

Remonty sparaliżują lotnisko na Okęciu

Przez trzy wrześniowe weekendy centralne lotnisko Polski nie będzie działać z powodu remontu pasów. Przewoźników do tej pory oficjalnie o tym nie poinformowano. Dużych strat obawiają się LOT i biura podróży

Szczecińska konferencja o PPP

Prezydent Szczecina oraz Kancelaria Prawna Skoczyński Wachowiak Strykowski sp.k. organizują konferencję i panel dyskusyjny, który odbędzie się 13 stycznia 2010 r. w Szczecinie. Patronem medialnym imprezy jest „Gazeta Samorządu i Administracji”.

Poprawki Senatu do ustawy o działalności pożytku publicznego

Gminy i powiaty będą zobligowane do tworzenia lokalnych rad działalności pożytku publicznego, jeśli wystąpi o to określona liczba organizacji - zdecydował Senat wprowadzając w środę poprawki do znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Pełne odszkodowanie od PKP dopiero w 2011 r.

Za dwugodzinne opóźnienie pociągu powinniśmy otrzymać zwrot połowy ceny biletu. Polscy parlamentarzyści o półtora roku odroczyli stosowanie unijnych standardów przewozowych. Obecnie o przyznaniu odszkodowania dla pasażera swobodnie decyduje przewoźnik kolejowy.

Zadania gminy

Zadania gminy podzielić możemy na własne oraz zlecone. Własne zadania gminy to takie, które zapisane są w ustawach. Natomiast zlecone są gminie przekazywane przez inne samorządy bądź przez administrację rządową.

Jak można uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej

Impreza masowa to impreza sportowa, artystyczna, rozrywkowa, na której może być obecne nie mniej niż 1000 osób w wypadku imprez na otwartym powietrzu i 300 osób w wypadku budynków.

Organizowanie zbiórki publicznej

Jeśli chcemy zorganizować zbiórkę publiczną, musimy wówczas ubiegać się o pozwolenie urzędu gminy. Prowadzenie zbiórki bez zezwolenia stanowi wykroczenie.

Ważne wydarzenia w Sejmie w 2010 r.

Konferencja na temat Traktatu Lizbońskiego, posiedzenie plenarne Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, koncert z okazji Roku Chopinowskiego - to tylko niektóre wydarzenia planowane w Sejmie w 2010 roku.

Niższa kara za nieopłacenie składek do ZUS

Rząd proponuje obniżenie ze 100 do 30 proc. dodatkowej kary wymierzanej przez ZUS tym pracodawcom, którzy nie zapłacili terminowo składek na ubezpieczenia społeczne.

"Akcja Zima" kosztuje miasta dziesiątki milionów złotych

Odśnieżanie ulic w polskich miast pochłonęło już wiele milionów złotych. Tylko Warszawa od połowy października ub.r. wydała na ten cel około 60 mln zł, czyli ponad połowę środków przewidzianych na ten cel w budżecie miasta.

MEN udostępnia wzory sprawozdań z realizacji "Radosnej szkoły"

Projekty sprawozdań z wykorzystania wsparcia finansowego w roku 2009 na zakup pomocy dydaktycznych w ramach programu „Radosna szkoła" są już dostępne.

Struktura organizacyjna gminy

Istnieje wiele definicji  pojęcia struktura organizacyjna. W większości jednak mówią one o podmiotach prywatnych, które działają w oparciu o kryteria rynkowe i w związku, z tym definicji tych nie powinno się odnosić do gmin. Ze względu na zadania, które realizuje gmina jej struktura organizacyjna oparta jest na nieco innych zasadach.

Bezrobotnym będzie trudniej o dotację

Dyrektor urzędu pracy nie przyzna bezrobotnemu dotacji na założenie biznesu, jeśli zrezygnuje on ze szkolenia czy stażu.

Co warto wiedzieć o biurze rzeczy znalezionych

Każde większe miasto ma biuro rzeczy znalezionych, do którego można przynieść znalezione przedmioty. Biuro takie daje nam również ewentualną możliwość odnalezienia zgubionej przez nas rzeczy.

Zarządzanie ryzykiem w sektorze publicznym

Kierownikowi jednostki w osiąganiu postawionych przed jednostką sektora finansów publicznych celów pomaga zarządzanie ryzykiem. Bez wątpienia zarządzanie ryzykiem może być solidnym filarem codziennej pracy komórek organizacyjnych.

W ciągu trzech lat gmina musi doręczyć decyzję

Gmina ma trzy lata na zażądanie opłaty adiacenckiej od wzrostu wartości nieruchomości związanej z jej podziałem. W tym terminie powinno się też zakończyć postępowanie odwoławcze.

REKLAMA