Chcesz działać skutecznie, komunikuj się profesjonalnie
23 lip 2007
Dziś bez wiedzy o komunikacji społecznej i budowaniu wizerunku nie da się realizować skutecznej polityki, także w wymiarze lokalnym. Bez dobrego public relations ani nie wygra się wyborów, ani nie zrealizuje założonych celów.
Bruksela zaakceptowała program Pomoc Techniczna
21 lip 2007
Polska może zacząć wydawać pierwsze 600 mln euro z ponad 67 mld euro, które dostaniemy z Unii w latach 2007-2013. KE zatwierdziła pierwszy polski program operacyjny - Pomoc Techniczną.
Kiedy i jak złożyć skargę na bezczynność organu podatkowego
21 lip 2007
Organy podatkowe powinny działać wnikliwie i szybko. Jeśli jednak urząd jest opieszały, można go ponaglić. Gdy to nie pomoże, pozostaje złożenie skargi do sądu na bezczynność organu.
Sąd musi upewnić się, co kwestionuje skarżący
20 lip 2007
Uchwała będąca jedynie odpowiedzią na wezwanie do usunięcia naruszenia stanowi spełnienie wymogów formalnych do wniesienia skargi i nie podlega odrębnemu zaskarżeniu. Jednak, jeżeli ze skargi wynika, że skarżący kwestionuje pierwotną uchwałę, sąd musi ustalić, jaki akt jest przedmiotem zaskarżenia.
Wezwanie do udziału w czynnościach organu administracji
20 lip 2007
Organ administracyjny ma prawo wezwać obywatela do udziału w podejmowanych czynnościach. Wezwanie musi jednak odpowiadać kodeksowym normom. Przede wszystkim, kto wzywa, kogo i w jakim celu. Wezwany powinien też wiedzieć, co się stanie gdy nie stawi się na wezwanie.
Jakie są zasady zwrotu kosztów dla osób wezwanych przez organ administracji
20 lip 2007
Radny może organizować imprezy kulturalne w miejskim domu kultury.
20 lip 2007
Radny prowadzący działalność gospodarczą może zawierać umowy z Miejskim Domem Kultury w gminie, w której uzyskał mandat.
Oceny kwalifikacyjne pracowników samorządowych
19 lip 2007
Znane są już kryteria, według których pracownicy samorządowi mają być okresowo oceniani. Wiadomo też, jak ma wyglądać arkusz oceny. Samorządowcy mogą zatem przystąpić do weryfikacji sposobu wykonywania pracy.
Związki międzygminne realizują zadania sprzeczne z ich statutem
19 lip 2007
Związki międzygminne realizują zadania sprzeczne z ich statutemZwiązki międzygminne często organizują swoją działalność niezgodnie ze wskazaniami statutu lub obowiązującymi przepisami prawa. Ponadto wydają środki publiczne z pominięciem przepisów o zamówieniach publicznych i tworzą nowe podmioty niezgodnie z prawem.
Zasady dochodzenia należności w trybie administracyjnym
19 lip 2007
Dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej jest możliwe, jeżeli wynikają one z decyzji, postanowień lub orzeczeń bądź - w przypadku organów administracji publicznej - bezpośrednio z przepisów prawa. Tylko niektóre jednostki samorządu terytorialnego mogą samodzielnie prowadzić egzekucję. W stosunku do pozostałych organem egzekucyjnym jest właściwy miejscowo naczelnik urzędu skarbowego.
Związki międzygminne mają problemy z zadłużeniem
19 lip 2007
Nieprawidłowości w zakresie realizacji dochodów i wydatkowania środków publicznych, niezgodne z przepisami gospodarowanie mieniem komunalnym czy brak wywiązywania się gmin z obowiązku terminowego dokonywania wpłat na rzecz związków - to wnioski wynikające z kontroli, której koordynatorem była Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach.
Na jakich zasadach gmina może wspierać rozwój sportu
19 lip 2007
Z jakich źródeł mogą pochodzić fundusze na rozwój inwestycji sportowych w gminie? Jakie są możliwości wykorzystania przy inwestycjach w sport instrumentów partnerstwa publiczno-prywatnego? Czy systemy wspierania samorządów przy takich inwestycjach są skuteczne?
Radni nie mogą odmówić dziennikarzowi wstępu na swoje obrady
19 lip 2007
Rada nie może odmówić dziennikarzowi uczestnictwa w obradach, których przedmiotem są prace nad budżetem gminy, chyba że dziennikarz ten uporczywie zakłóca porządek obrad. Wtedy - w trybie tzw. policji sesyjnej - przewodniczący rady może doprowadzić do usunięcia go z sali, ale tylko z powodu jego niesubordynacji.
Każdy może przyjść na sesję rady gminy
19 lip 2007
Sesje rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa są jawne i dostępne dla wszystkich obywateli. Łączy się z tym powinność zapewnienia środków lokalowych i technicznych umożliwiających dostęp do tych posiedzeń.
Zarząd nie może sam skarżyć odwołania starosty
19 lip 2007
Tylko rada powiatu, a nie jego zarząd, może zaskarżyć zarządzenie zastępcze wojewody o odwołaniu starosty. Nawet okoliczności dotyczące niewłaściwego działania przewodniczącego rady powiatu dają zarządowi uprawnienia do przejmowania kompetencji rady.
Jak wykupić mieszkanie spółdzielcze za kilkadziesiąt złotych
19 lip 2007
Blisko milion lokatorów będzie miał możliwość nabycia własności mieszkania po kosztach budowy lokalu. Zarząd spółdzielni będzie musiał podpisać umowę notarialną w sprawie przeniesienia własności w ciągu trzech miesięcy od złożenia wniosku przez członka spółdzielni.
Jakie są zadania poborcy skarbowego w postępowaniu egzekucyjnym
19 lip 2007
Jakie uprawnienia przysługują poborcy podatkowemu? Jakie zasady obowiązują podczas egzekucji należności pieniężnych przeprowadzanej przez poborcę? Jak wygląda egzekucja z wynagrodzenia z pracę?
Jak przeprowadzać egzekucję ze środków niepieniężnych
19 lip 2007
Jakie środki mogą być stosowane w egzekucji? Które z nich stosowane są najczęściej? Jakie uprawnienia przysługują zobowiązanemu, na którego nałożona została grzywna?
Zbiory biblioteczne w jednostkach sektora finansów publicznych
18 lip 2007
W wielu jednostkach sektora finansów publicznych jednym ze składników majątku trwałego są zbiory biblioteczne.
Kiedy możliwe zatrudnienie pracownika na czas zastępstwa
18 lip 2007
Umowa na czas zastępstwa jest szczególną postacią umowy o pracę na czas określony. Może być zawarta, gdy zachodzi konieczność zastąpienia pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności.
Radny może zaskarżyć decyzję wojewody
18 lip 2007
Przepis ustawy o samorządzie gminy uniemożliwiający radnemu zaskarżanie decyzji wojewody stwierdzającej wygaśnięcie jego mandatu jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
Formy zastępowania pracowników sfery budżetowej
18 lip 2007
Okres wakacyjny często stanowi nie lada problem dla pracodawców. Urlopów pracownikom udzielać trzeba, a praca i tak musi być wykonana. Jak zatem pogodzić podstawowe prawa pracowników z zadaniami, które muszą być zrealizowane?
Wywłaszczenia pod inwestycje konieczne
18 lip 2007
Przyspieszenie realizacji inwestycji koniecznych uważam za ideę całkowicie słuszną, biorąc pod uwagę istniejące bariery prawne, faktyczne procesy inwestycyjne, a także perspektywę rozwoju gospodarczego, jaką mogą one zapewnić. Wątpliwości budzą jednak szczególne zasady pozyskiwania gruntów pod inwestycje konieczne w drodze wywłaszczenia.
Zadania samorządu terytorialnego w działalności oświatowej
18 lip 2007
Jednym z najważniejszych zadań jednostki samorządu terytorialnego jako organu prowadzącego szkołę lub placówkę jest zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków nauki. Za zajęcia przewidziane w planie według programów ramowych prowadzone w określonych limitach godzinowych szkoła publiczna nie ma prawa pobierać żadnych opłat. Środki na ten cel powinny być przewidziane w budżecie samorządu. Zadaniem własnym gminy jest udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.
Zamówienia publiczne wyrobów medycznych
18 lip 2007
Instytucja zamawiająca nie może bezpośrednio odrzucić proponowanych wyrobów medycznych, posiadających znak CE, z pominięciem procedury ochronnej.
Komu przysługują świadczenia rodzinne
17 lip 2007
Na przyznanie świadczeń rodzinnych mogą liczyć rodziny wychowujące dzieci, które nie osiągają określonego dochodu.
Gminy chcą swobody w naliczaniu lokalnych opłat
17 lip 2007
Resort budownictwa chce, by gminy pobierały 30-proc. opłatę od wzrostu wartości działki. Nowe rozwiązanie zahamuje rozwój gmin oraz spowoduje wzrost cen działek budowlanych.
Plany będą powstawały szybciej
17 lip 2007
Ograniczenie możliwości składania protestów i odrolnienie gruntów miejskich - to najważniejsze zmiany w ustawie o planowaniu przestrzennym.
Procedury odrolniania utrudniają inwestycje
17 lip 2007
Zgodę na wyłączenie gruntu z produkcji rolnej w przypadku najlepszych użytków wydaje minister rolnictwa.Eksperci uważają, że procedury wyłączania ziemi są skomplikowane i długotrwałe.Niejasne lub wręcz sprzeczne przepisy utrudniają prawidłowe prowadzenie procedur odrolniania gruntów.
Jaką odpowiedzialność i za co ponoszą funkcjonariusze publiczni
16 lip 2007
Za błędy urzędników odpowiedzialność majątkową ponoszą: Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Za błędy, które nierzadko są przestępstwami, urzędnicy odpowiadają dyscyplinarnie i karnie. Szczególne zasady postępowania dyscyplinarnego obowiązują mianowanych pracowników samorządowych i urzędów państwowych. Niektórzy z funkcjonariuszy publicznych muszą się liczyć z odpowiedzialnością za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Jakie działania urzędnika mogą spowodować odpowiedzialność Skarbu Państwa
16 lip 2007
Kiedy można mówić o bezprawności postępowania urzędnika, która wpływają na odpowiedzialności odszkodowawczą? Jaka jest podstawa prawna dochodzenie odszkodowania? Kiedy można mówić o powstaniu szkody? Kiedy można mówić o zaniechaniu lub działaniu urzędnika sprzecznym z prawem?
Opodatkowanie obrotu wierzytelnościami
16 lip 2007
Tego, czego nie był w stanie od kilku lat dokonać ustawodawca ani minister finansów, dokonał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w 2007 roku. Temat opodatkowania transakcji zbycia portfela wierzytelności z tytułu kredytów przez banki na rzecz innych podmiotów, w tym na rzecz tzw. zamkniętych funduszy inwestycyjnych sekurytyzacyjnych, pojawiał się cyklicznie w piśmiennictwie już od trzech lat.
Jakie kary mogą być nałożone na urzędników
16 lip 2007
Czy zakres odpowiedzialności urzędnika i katalog kar zależy od podstawy nawiązania stosunku pracy urzędnika i organu administracji publicznej, w którym zatrudniona jest określona osoba?
Odpowiedzialność za finanse publiczne
16 lip 2007
Ustawa o odpowiedzialnośćci za finanse publiczne wymienia funkcjonariuszy publicznych, którzy ponoszą odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny w finansach oraz zawiera katalog naruszeń.
Skarga Komisji musi być precyzyjna
15 lip 2007
Skarga wszczynająca postępowanie musi zawierać zwięzłe, precyzyjne i zrozumiałe przedstawienie zarzutów.
Ile kosztuje pobyt w uzdrowisku
14 lip 2007
Osoby, które zamierzają wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych do miejscowości posiadających korzystne właściwości klimatyczne i chcą zostać tam dłużej niż dobę, zapłacą opłatę miejscową.
Jak zostać urzędnikiem w Unii
13 lip 2007
Od ponad 2 lat Polacy mogą starać się o pracę w unijnych instytucjach. Aby zostać eurourzędnikiem, trzeba jednak wziąć udział w konkursie organizowanym przez Europejskie Biuro Selekcji.
Oferta w formie elektronicznej
13 lip 2007
Przygotowujemy przetarg nieograniczony na dostawę sprzętu komputerowego. Czy możemy zastrzec w treści specyfikacji składanie ofert w postaci elektronicznej, czy istnieje możliwość zastosowania takiej formy?
Mniej środków ochrony prawnej w przetargach
13 lip 2007
Najnowsza nowelizacja Prawa zamówień publicznych w znaczny sposób ogranicza wykonawców w dochodzeniu ich praw i rozstrzyganiu o nich przez niezależny od zamawiającego podmiot. Ma to jednak umożliwić przyspieszenie udzielania zamówień przez małych zamawiających, głównie samorządy.
Publikacja ogłoszeń oraz terminy w zamówieniach publicznych po nowelizacji
13 lip 2007
Dla realizacji tego celu wprowadzone zostały do systemu zamówień publicznych nowe regulacje prawne, które duży nacisk kładą na przyspieszenie procedury udzielenia zamówienia publicznego.Głównym założeniem ostatniej nowelizacji Prawa zamówień publicznych stało się usprawnienie systemu udzielania zamówień.
Kogo można zatrudnić na podstawie powołania
12 lip 2007
Powołanie stanowi odrębną od umowy o pracę podstawę nawiązania stosunku pracy. Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się jednak tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.
Jak dobrze ubezpieczyć samochody należące do gminy
12 lip 2007
Samorządy powinny rozważyć zakup polis OC komunikacyjnego z wyższymi niż obowiązkowe limitami sum gwarancyjnych. Koszty nie muszą wzrosnąć, a ochrona będzie lepsza. W ubezpieczeniu AC trzeba skoncentrować się na dopasowaniu zakresu ubezpieczenia do swoich potrzeb i profilu posiadanej floty pojazdów.
Na jakie elementy ubezpieczenia pojazdów powinna zwrócić uwagę gmina
12 lip 2007
Jak gminy powinny ubezpieczyć samochody osobowe, jak autobusy, a jak wozy straży pożarnej? Jakie postanowienia polisy i warunków ubezpieczenia warto negocjować?
Zasady zaciągania zobowiązań przez samorządy
11 lip 2007
Nowa ustawa o finansach publicznych zakłada wprowadzenie elastycznego wskaźnika zadłużenia w samorządach. Dzięki niemu każda jednostka będzie wiedziała, jak bardzo może się zadłużać.
Niewielkie zadłużenie samorządu terytorialnego
11 lip 2007
Relacja państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto zbliża się do 50 proc. i realne staje się uruchomienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych.
Koniec kontroli Polaków na granicach państw Unii Europejskiej od 1 stycznia 2008 roku
11 lip 2007
Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.
Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012
10 lip 2007
Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie.
W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych.
Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo.
Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi.
Czy zaskarżyć nieterminowe wydanie zaświadczenia
10 lip 2007
Zaświadczenia wydaje się na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, przy czym organ zobowiązany jest je wydać bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.
Czy zaskarżyć nieterminowe wydanie zaświadczenia
10 lip 2007
Zaświadczenia wydaje się na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, przy czym organ zobowiązany jest je wydać bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
09 lip 2007
Czy gminy wiejskie poradzą sobie z nowym programem unijnym adresowanym tylko do obszarów wiejskich? Czy są przykłady wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy wiejskie w latach 2004-2006, które mogą świadczyć o tym, że gminy wiejskie potrafią efektywnie wykorzystać unijne wsparcie?