REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Organizacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwołanie od dwóch decyzji w jednym piśmie

Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z nabyciem akcji lub udziałów przez podmioty zależne, ponieważ wydatki te ponoszą podmioty trzecie.

Zmienione stawki wynagrodzenia dla wybranych grup pracowników samorządowych

Rozporządzenia zmieniające rozporządzenia dotyczące zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich pozwalają podwyższyć wynagrodzenia zarówno tych osób, które dzisiaj zarabiają na poziomie minimum, jak i tych, którzy otrzymują maksymalne wynagrodzenia. Niestety, podwyżki nie objęły wszystkich.

Co musi zapewnić pracownikom pracodawca podczas upałów

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Co to oznacza w praktyce? O czym jeszcze musi pamiętać pracodawca podczas upałów?

Urlopowe dylematy urzędników

Za chwilę zacznie się sezon urlopowy. Ale nie może on spowodować, żeby nagle urzędy przestały normalnie pracować. Jak połączyć konieczność zapewnienia obywatelom możliwości załatwienia swoich spraw w dogodnym dla siebie czasie z prawami pracowników do wypoczynku? Jest na to parę sposobów.

REKLAMA

Oświadczenia obywateli zamiast zaświadczeń urzędów

Obowiązywać będzie pisemne lub ustne oświadczenie petenta o stanie prawnym. Wprowadzone zostanie domniemanie zgody organu administracji. Urzędy powinny przyjmować, że obywatel jest uczciwy - twierdzą eksperci.

Czy można wypowiedzieć warunki pracy mianowanym pracownikom samorządowym

Kierownikowi referatu w urzędzie gminy, zatrudnionemu na podstawie mianowania, wypowiedziano, na podstawie art. 42 k.p., warunki pracy i płacy. Zaproponowano mu jednocześnie objęcie stanowiska samodzielnego specjalisty w innym wydziale urzędu. Pracownik domaga się uznania wypowiedzenia zmieniającego za bezskuteczne, z uwagi na jego dokonanie z naruszeniem prawa. Czy jego roszczenie jest zasadne?

Karta za mało wymaga od nauczycieli

Eksperci uważają, że Karta Nauczyciela daje pedagogom zbyt wiele przywilejów, a za mało obowiązków. Zmniejsza ich motywację do podnoszenia kwalifikacji i nie pozwala doceniać najlepszych. Rząd, który dzisiaj spotyka się ze związkami zawodowymi nauczycieli, zapowiada zmiany.

Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe

Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Dotyczy to zarówno podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodów.

REKLAMA

Gmina nie może być sędzią we własnej sprawie

 

Czy można ustanowić zabezpieczenie dodatkowe za powierzonego laptopa

Zatrudniam kilku informatyków. W najbliższym tygodniu zamierzam jednemu z nich przekazać służbowego laptopa. Komputer jest drogi i ma najnowsze oprogramowanie, dlatego chciałbym mieć pewność, że w razie uszkodzenia lub zniszczenia szkoda w moim mieniu zostanie naprawiona. Czy mogę dodatkowo zabezpieczyć się w ramach odpowiedzialności materialnej pracownika za mienie powierzone?

KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej.

Jak składać protest na decyzję instytucji ogłaszającej konkurs

Jakie kroki trzeba podjąć, by skutecznie odwołać się od decyzji instytucji ogłaszającej konkurs (IOK)? Kiedy należy oprotestować decyzje tej instytucji? Kto i kiedy może ponownie rozpatrzyć wniosek?

Marszałek województwa wyda zaświadczenie o pracy w Polsce

Osoba, która chce prowadzić firmę w krajach UE, otrzyma zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia lub działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Czy pracownikowi zatrudnionemu w jednostce budżetowej (dom pomocy społecznej) należało wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r., w przypadku gdy:pracownik od 1 października 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. przebywał na urlopie bezpłatnym,we wrześniu 2007 r. również przebywał na urlopie bezpłatnym od 14 do 21 września 2007 r. (tj. 8 dni)?Nadmieniam, że pracownik jest zatrudniony w naszej jednostce od 1 sierpnia 2005 r. w połowie wymiaru czasu pracy.

Ochrona danych osobowych sołtysa

Dane osobowe sołtysa, o ile ściśle wiążą się z pełnioną przez sołtysa rolą publiczną i nie wkraczają w jego prywatność, podlegają ograniczonej ochronie prawnej.

W jaki sposób gmina ustanawia swojego pełnomocnika w sądzie

Kto reprezentuje gminę przed sądem? Czy reprezentacja gminnej osoby prawnej zależy od formy prawnej? Czy wójt ma prawo do reprezentacji spółki komunalnej w sądzie?

Kiedy można żądać wyłączenia urzędnika od załatwienia sprawy podatkowej

Czy w przypadku toczącego się postępowania podatkowego podatnik może wnioskować wyłączenie pracownika urzędu skarbowego od prowadzenia sprawy?

Grzywna za niewydanie pozwolenia w terminie

Zastosowanie art. 35 ust. 6 prawa budowlanego i wymierzenie na tej podstawie grzywny powinno mieć wówczas zastosowanie, gdy organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę dysponuje kompletnym wnioskiem o pozwolenie na budowę, a mimo to pozostaje w bezczynności.

Jak konsultować z mieszkańcami zmiany granic gminy

Kto określa zasady przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie zmiany obszaru gminy? Jak powinna być sformułowana opinia rady gminy w sprawie zmian granic? Jakie są zasady postępowania z mieniem przekazywanym w związku ze zmianami obszarów gmin?

Nieopłacenie skargi spowoduje jej odrzucenie

Jeżeli prezes samorządowego kolegium odwoławczego, który jest radcą prawnym, zaskarża decyzję do sądu administracyjnego, musi pamiętać o opłaceniu wpisu stałego. To, że radca prawny jest również organem, nie zwalnia go z obowiązku uiszczenia wpisu stałego.

Odwołanie od decyzji odmawiającej

Inwestorowi niezadowolonemu z decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę przysługuje prawo wniesienia odwołania.

Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

Jeżeli zmiana organizacyjna szpitala wiąże się ze zmianą zakresu świadczeń medycznych, jej zatwierdzenie następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Jest to przekształcenie i zatwierdzenie zmiany w statucie nie jest wystarczające.

Ujawnienie danych oskarżonego urzędnika - tylko za zgodą sądu lub prokuratora

Każdy ma prawo do ochrony swoich danych i wizerunku, bez względu na zajmowane stanowisko lub wykonywaną funkcję. Bez zgody sądu lub prokuratora nie wolno ujawniać danych osób podejrzanych lub oskarżonych - uznał Sąd Najwyższy.

Bezzwrotna pomoc jest przychodem

Pomoc finansowa przyznawana funkcjonariuszom Policji miała co do zasady charakter bezzwrotny. Ponieważ otrzymana pomoc finansowa nie podlegała zwrotowi, to świadczenie stało się przychodem podatnika w roku jego otrzymania.

Nowe przepisy dla samorządowców

Pracowników kilku tysięcy urzędów i jednostek samorządowych w naszym kraju czeka wkrótce wiele zmian. W II połowie marca br. do konsultacji społecznych trafił projekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych.

Jakie możliwości administracji publicznej daje platforma e-PUAP

Jakie warunki sprzętowe, software'owe i personalne musi spełnić urząd, aby móc w pełni korzystać z e-PUAP? Jakie warunki musi spełnić użytkownik - klient urzędu, by móc korzystać z usług urzędu za pośrednictwem tej platformy?

Kandydat na urzędnika łatwiej udowodni znajomość języka

ZMIANA PRAWA - Osoby, które w latach 2007-2008 zdawały egzamin TELC, mogą przystąpić do postępowania na urzędnika mianowanego.

Dokumentów poświadczających prawo własności można szukać w archiwach i bibliotekach

  Gdzie można poszukiwać dokumentów w czasie regulowania stanu prawnego nieruchomości?

Prawidłowa kwalifikacja pisma w postępowaniu

Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia w trybie 134 k.p.a., organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma istnieje możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając przy tym na uwadze treść art. 6 oraz 9 k.p.a.

Urzędnik publiczny może ujawnić ważne informacje prasie

Funkcjonariusze publiczni korzystają z prawa do wolności wypowiedzi. Przekazywane informacje muszą być jednak dokładne i wiarygodne. Zwolnienie funkcjonariusza publicznego za to, że przekazał prasie ukrywane, ale ważne dla społeczeństwa informacje, jest niedopuszczalne.

Jak rozliczyć i opodatkować przychody radnego

W rocznym rozliczeniu podatku za 2007 r. radny nie uwzględnia kwot wykazanych w PIT-R, wolnych od podatku dochodowego z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych, do wysokości 2280 zł miesięcznie.

NSA o trwałości decyzji administracyjnych

  Nowa technologia: z przetargiem czy bez

Dodatkowe wynagrodzenie roczne dla wójta

Czy dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r. dla wójta gminy można wypłacić na wniosek i z podpisem przewodniczącego rady gminy? Czy też tzw. „trzynastka” dla wójta gminy powinna być przyznana przez radę gminy uchwałą?

Sekretarz gminy może być sołtysem, lecz inkasentem podatków lokalnych raczej nie

 

Zasady udostępniania informacji przetworzonej

Zagwarantowany jest bardzo szeroki dostęp do informacji publicznej. Są jednak pewne ograniczenia. Jedno z nich dotyczy udostępnienia informacji przetworzonej. Udostępnienie takiej informacji wiąże się z koniecznością przeprowadzenia odpowiednich analiz, zestawień, wyciągów i usuwania danych chronionych prawem.

Radni nie dysponują pieniędzmi inwestorów

Jedynym dysponentem środków na budowę w gminie przyłączy wodno-kanalizacyjnych jest inwestor ubiegający się o przyłączenie swojej nieruchomości do sieci.

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych

Jaki jest zakres ochrony informacji poufnych w przypadku przejęcia spółki publicznej?

Trzeba zmienić prawo wyborcze i przepisy dotyczące zamówień

Likwidacja przepisu dotyczącego informacji o wkładzie własnym samorządó w projekty dofinansowane ze środków unijnych, doprecyzowanie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych- to tylko niektóre propozycje zmian, jakimi zamierza się zająć Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Sąd nie zbada prawidłowości powołania prezesa UKE

  Sąd administracyjny nie może kontrolować aktu powołania osoby sprawującej funkcję organu, a organ, utrzymując w mocy zaskarżoną decyzję, nie musi powtarzać jej meritum.

Za mało parkingów dla niepełnosprawnych

Tylko połowa ministerstw i urzędów centralnych posiada parkingi z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych.

Oświadczenia majątkowe urzędników i samorządowców

Zbliża się ostateczny termin na złożenie oświadczeń majątkowych. Są one składane np. przez radnych i wójtów co roku do 30 kwietnia. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez sześć lat. Informacje zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne, z wyłączeniem informacji o adresie zamieszkania składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości.

Wybory samorządowe bez blokowania list

ZMIANA PRAWA - Sejm zlikwidował możliwość tworzenia tzw. bloków list w wyborach samorządowych. Ustawa będzie stosowana w wyborach za dwa lata.

Dochody burmistrzów i wójtów pod kontrolą fiskusa

Do końca kwietnia samorządowcy muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Za złamanie tych przepisów radny straci dietę, a wójt prawo do wynagrodzenia.

Zasady odpowiedzialności gminy za szkodę

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego w pierwszej kolejności ponosi odpowiedzialność za działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. W przypadku gdy jej działalność ma charakter niewładczy, gmina za wyrządzoną szkodę ponosi odpowiedzialność według przepisów o odpowiedzialności kontraktowej lub deliktowej przewidzianej w kodeksie cywilnym.

Na jakich zasadach są publikowane oświadczenia majątkowe

Jak szybko w Biuletynie Jnformacji Publicznej powinny być zamieszczone informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych? Jak długo powinny być udostępniane informacje z oświadczeń majątkowych?

Prezydent miasta nie musi osobiście podpisywać odpowiedzi na skargę

Do żądającego informacji publicznej należy szczegółowe określenie, jakich dokumentów się domaga, a prezydent miasta udzielający informacji nie musi osobiście podpisywać wszystkich odpowiedzi.

Uchwała nieopublikowana jest nieważna

Uchwała ustalająca zasady wydatków na udzielanie pomocy w zakresie dożywiania ma charakter generalny i powszechnie obowiązujący społeczność lokalną. Brak określenia w takiej uchwale terminu jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym powoduje nieważność całego aktu prawnego.

E-deklaracje może przesłać pełnomocnik

Osoby fizyczne mogą przesłać PIT drogą elektroniczną sami lub upoważnić do tego doradcę podatkowego. W obu przypadkach muszą uzyskać najpierw zaświadczenie ZAS-E.

Za paszport małoletni zapłacą 50 proc. mniej

Obecność dziecka przy składaniu wniosku o wydanie dla niego paszportu nie będzie już wymagana.

Wzruszenie decyzji nie zawiesza postępowania

Jeżeli z ostatecznej decyzji wynika wartość celna towaru, to uruchomienie przez podatnika nadzwyczajnego trybu jej wzruszenia nie spowoduje zawieszenia postępowania.

REKLAMA