Odpowiedzialność posiadacza nieruchomości za usunięcie drzewa bez zezwolenia
08 cze 2015
Kiedy posiadacz nieruchomości nie będzie ponosił odpowiedzialności za usunięcie drzewa bez zezwolenia? Czym powinien skutkować brak dowodów świadczących o usunięciu drzewa przez posiadacza nieruchomości?
Dofinansowanie do wymiany pieców węglowych
20 maja 2015
Program „KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”, który ruszył w ubiegłym roku, doprowadził do poprawy jakości powietrza w ponad 50 polskich miastach. Trwa już nabór do trzeciej edycji programu.
Problem niekonstytucyjności kary za usunięcie drzewa
18 mar 2015
Czy dopuszczalna jest odmowa zastosowania przepisów w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia, które Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne, ale jednocześnie odroczył utratę mocy obowiązującej tych przepisów?
Sposób mierzenia pnia drzewa w protokole pokontrolnym
21 sty 2015
Czy należy wskazać w protokole pokontrolnym sposób mierzenia pnia drzewa, jako podstawy nałożenia kary za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia?
Ceny opłat za odbiór odpadów komunalnych mogą wzrosnąć o 30 procent
14 sty 2015
Według ekspertów Instytutu Sobieskiego w latach 2009-2013 liczba podmiotów na rynku wzrosła o ponad 17 proc., natomiast ceny – o ponad połowę. Oznacza to, że w systemie gospodarowania odpadami nie ma podstawowej rynkowej zależności konkurencji do ceny.
Usunięcie drzewa zagrażającego życiu a zezwolenie
01 sie 2014
Obowiązek uzyskania zezwolenia przed usunięciem zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia drzew będzie istniał do czasu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów. Wyrok Trybunału wpisuje się w dyskusję dotyczącą charakteru odpowiedzialności administracyjnej w ochronie środowiska.
Kary za wycinkę drzew do zmiany
02 lip 2014
Kary za nielegalną wycinkę drzew są zbyt bezwzględne i dotkliwe - uznał Trybunał Konstytucyjny. Ustawodawca ma 18 miesięcy na poprawienie zakwestionowanych przepisów.
Problemy ze sprawozdawczością odpadową
11 cze 2014
Niejasne przepisy dotyczące sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi powodują, że mają z nimi problemy zarówno przedsiębiorcy zobowiązani do ich składania, jak i gminy przygotowujące na tej podstawie własne sprawozdania. Część wątpliwości można jednak wyjaśnić.
Gaz łupkowy - brakuje przepisów dotyczących bezpiecznego stosowania chemikaliów
16 maja 2014
Regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego w Polsce są obecnie przedmiotem prac sejmowych. Jak podkreślają eksperci wciąż brakuje przepisów, które zapewniałyby bezpieczeństwo chemiczne przy jego wydobyciu.
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi - orzecznictwo TK
07 maja 2014
W czasie gdy ustawa nadal obowiązuje to Sejm będzie musiał ustalić, jaka ma być maksymalna stawka opłaty i na jakiej podstawie obliczana. Trybunał uznał, że po 5 miesiącach funkcjonowania nowych przepisów jest już możliwe określenie górnego pułapu opłat należy też doprecyzować przepisy o zwolnieniach przedmiotowych i dopłatach.
Odpady opakowaniowe - roczne sprawozdanie za 2013 r.
26 mar 2014
W jaki sposób powinny zostać złożone sprawozdania dotyczące informacji o wielkości odpadów opakowaniowych zebranych i przekazanych do odzysku i recyklingu przez gminy za 2013 rok? Odpowiedzi udzielił Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.
Gospodarka opakowaniami w 2014 roku - nowe przepisy
08 sty 2014
Nowe przepisy w zakresie gospodarki opakowaniami weszły w życie 1 stycznia 2014 r. Wprowadziły one obowiązek przeprowadzania przez marszałków województwa co najmniej raz na 3 lata kontroli przedsiębiorców. prowadzących recykling.
Ustawa śmieciowa - nieprawidłowości
16 gru 2013
Ustawa śmieciowa (znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) obowiązuje od 1 lipca 2013 r. Nieprawidłowości w jej stosowaniu przez gminy wskazała Najwyższa Izba Kontroli.
Opłaty śmieciowe niekonstytucyjne
29 lis 2013
Zasady pobierania tzw. opłaty śmieciowej są niekonstytucyjne. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż gminy nie mogą mieć nieograniczonych kompetencji w zakresie ustalania wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Deklaracja śmieciowa a ilość nieruchomości
27 wrz 2013
Czy należy składać łączną deklarację z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od wszystkich nieruchomości jakie posiada dana osoba na terenie gminy?
Decyzja podatkowa określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
24 wrz 2013
Czy istnieje konieczność wydawania decyzji podatkowych ustalających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicielom nieruchomości tak jak w przypadku podatku od nieruchomości?
Nowa deklaracja śmieciowa - gdy zmieniają się dane właściciela
24 wrz 2013
Nowa deklaracja "śmieciowa" powinna zostać złożona w przypadku zmiany danych właściciela czy ilości odpadów. Czy możliwa jest jej korekta?
Wysokość opłaty za śmieci nie zależy od ilości dni zamieszkiwania nieruchomości
12 wrz 2013
Czy to ile dana osoba fizyczna zamieszkuje dni w miesiącu swoją nieruchomość ma jakikolwiek wpływ na obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub na jej wysokość w danym miesiącu?
Opłata za gospodarowanie opłatami komunalnymi - wybór metody ustalenia
12 wrz 2013
Czy dokonując wyboru metody ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada może wprowadzić własną metodę nie wynikającą z ustawy tylko z warunków i potrzeb miejscowych?
Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne
09 wrz 2013
Kary dla przedsiębiorców odbierających odpady komunalne wymienia na swoich stronach internetowych Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Ponadto inspektorat wskazuje, iż większość gmin nie osiągnęła wymaganych poziomów odzysku i recyklingu wybranych frakcji odpadów; a w niektórych gminach wcale nie prowadzono selektywnej zbiórki tych odpadów.
Sprawozdanie roczne wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi
23 sie 2013
Złożenie przez gminę rocznego sprawozdania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska rozpoczyna proces weryfikacji danych sprawozdania. Co powinno zawierać roczne sprawozdanie dotyczące zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi?
Wymagania stawiane podmiotowi odbierającemu odpady komunalne
23 sie 2013
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stawia podmiotom odbierającym odpady komunalne szereg wymogów. Jakie to wymogi?
Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy
14 sie 2013
1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów?
Ustawa śmieciowa - podsumowanie pierwszego miesiąca obowiązywania
08 sie 2013
Miesiąc po wejściu w życie śmieciowej rewolucji można zrobić bilans plusów i minusów. część gmin nie zdążyła z przetargami i z podpisaniem umów z firmami wywozowymi. W tej grupie jest stolica.
Opłata za korzystanie ze środowiska
05 lip 2013
Opłata za korzystanie ze środowiska pobierana jest od podmiotów korzystających ze środowiska, które zobowiązane są do uiszczania należnej kwoty ustalanej we własnym zakresie na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Wysokość opłat ustalana jest w drodze rozporządzenia Rady Ministrów.
Rejestr przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach od 2014 r.
15 maja 2013
Rejestr przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach lub zajmują się recyklingiem lub odzyskiem mają od 1 stycznia 2014 r. prowadzić marszałkowie województw. Obowiązek taki nakłada na marszałków ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Wpływ władz parków narodowych na przestrzeń gmin
04 lut 2013
Władze gmin powinny podjąć współpracę z dyrektorem parku narodowego na jak najwcześniejszym etapie przygotowania dokumentów planistycznych. W ten sposób zmniejszy się ryzyko opóźnienia realizacji inwestycji ze względu na odmowę uzgodnienia dokumentów przez władze parku.
Nowe mechanizmy wsparcia inwestycji ekologicznych
04 lut 2013
Znane są już terminy naboru wniosków o środki z dwóch nowych programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomoc ma być przeznaczona na ekologiczny transport miejski i energooszczędne oświetlenie uliczne.
Świadczenie odpłatnych usług przez fundację a VAT
11 sty 2013
W ramach działalności statutowej fundacja prowadzi schronisko dla
bezdomnych zwierząt. Ma również podpisaną umowę z gminami na
odławianie psów. Za tę działalność fundacja wystawia gminom
faktury VAT. Czy w tej sytuacji musimy odprowadzać VAT z tych
faktur?
W Tarnobrzegu usunięto w br. ponad 101 ton wyrobów z azbestem
12 gru 2012
Ponad 101 ton wyrobów zawierających szkodliwy azbest udało się zebrać i usunąć w br. z terenu Tarnobrzega (Podkarpackie). Była to pierwsza tego typu akcja w tym mieście. Jej koszt wyniósł prawie 50 tys. zł.
Samorządy zarobią na gazie łupkowym
29 paź 2012
Rząd przyjął założenia do przepisów regulujących zasady wydobycia gazu i ropy naftowej ze źródeł tradycyjnych i niekonwencjonalnych.
Będą nowe przepisy w zakresie gospodarki wodnej
18 wrz 2012
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski uważa, że z powodu zmian
klimatycznych należy rozpocząć poważną rozmowę nt. gospodarki wodnej.
Jej częścią ma być nowe Prawo wodne, które za
dwa tygodnie trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Realne zagrożenie toksycznymi składowiskami
20 sie 2012
W Polsce zlikwidowano większość odkrytych do tej pory składowisk substancji toksycznych zwanych mogilnikami. Jednak ani Ministerstwo Środowiska, ani urzędy marszałkowskie nie mają pełnego rozeznania, czy tereny po zlikwidowanych obiektach są bezpieczne.
Kolektory słoneczne mają wpływ na turystykę
30 kwi 2012
Jest wiele gmin, które wykorzystując malownicze położenie, walory przyrodnicze i kulturowe, inwestują w rozwój turystyki. Turystyka może się jednak rozwijać tam, gdzie jest czyste środowisko. Stan środowiska naturalnego można poprawić m.in. poprzez zastępowanie energii konwencjonalnej energią ze źródeł odnawialnych.
Urząd może odmówić dostępu do informacji o środowisku
15 lut 2012
Ministerstwo może odmówić dostępu do informacji o środowisku, jeżeli trwają prace nad uchwaleniem przepisów - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Dr Grzegorz Sibiga z PAN powiedział PAP, że w Polsce trudniej jest utajnić informacje o środowisku.
Ustawa śmieciowa - analiza przepisów
22 lis 2011
W 2012 roku wejdzie w życie większa część przepisów tzw. ustawy śmieciowej. Oznacza to, iż gminy - którym nowe przepisy przyznały władztwo nad odpadami - muszą wkrótce zacząć przygotowywania się do przejęcia nowych zadań i do wdrożenia przepisów ustawy.
Ochrona przyrody – dziedzictwa i bogactwa naturalnego (cz.3)
15 lis 2011
Jedną z form ochrony przyrody w jest ochrona gatunkowa, która obejmuje okazy gatunków oraz ich siedliska i ostoje. Zapewnia ona trwałe zachowanie gatunków roślin, zwierząt i grzybów, występujących w przyrodzie w stanie dzikim.
Przedsięwzięcia wymagające przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszary Natura 2000
27 paź 2011
Obszary Natura 2000 wprowadzono do polskiego systemu prawnego ustawą z
dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Wskazanie wszystkich przypadków, w który wymagane
jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na obszary Natura 2000, może
się okazać niezwykle trudne.
Raport środowiskowy w ocenie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko
13 paź 2011
Weryfikacja raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko to część procedury w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Kalendarz Ekologiczny 2011 - październik
04 paź 2011
Dekada 2005 - 2015 r. -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r. - Edukacji na temat zrównoważonego rozwoju
Ochrona przyrody – dziedzictwa i bogactwa narodowego ( cz.2)
19 wrz 2011
Europejska Sieć Ekologiczna Natura 2000, to prowadzony od 1992 roku
system ochrony przyrody na terenie Unii Europejskiej. W Polsce Natura
2000 jest najmłodszą z form ochrony przyrody wprowadzoną w 2004 roku.
Ekologiczny Kalendarz 2011 r - wrzesień
09 wrz 2011
Dekada 2005 - 2015 r - Woda dla życiaDekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju
Ochrona przyrody – dziedzictwa i bogactwa narodowego (cz.1)
28 lip 2011
Zmiany klimatu, przekształcenia antropogeniczne środowiska powodują
zubożenie wielu naturalnych siedlisk na całej kuli ziemskiej. Dla
zachowania zagrożonych terenów podejmowane są prawne, organizacyjne i
kontrolne działania ochraniające. Prace na rzecz terenów chronionych
wykonują rządy, samorządy organizacje społeczne, jednostki
naukowo-badawcze.
Kalendarz Ekologiczny 2011 - czerwiec
09 cze 2011
Dekada 2005 - 2015 r -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju
Ekologiczny Kalendarz 2011 - maj
13 maja 2011
Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”
Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień
05 kwi 2011
Dekada 2005 - 2015 r „ Woda dla Życia”
Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu
Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.4)
01 kwi 2011
Korekta funkcjonowania systemu zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu
elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna i bardzo pilna. Jej brak
powoduje niewydolność systemu, złe poziomy odzysku, jak również w dużym
procencie pozyskiwanie nieprecyzyjnych danych, gdyż część systemu może
być fikcyjna.
Ekologiczny Kalendarz 2011 - marzec
10 mar 2011
Dekada 2005 - 2015 r - „ Woda dla Życia”.
Program usuwania azbestu i jego finansowanie
23 lut 2011
Uchwalony w 2002 r. przez Radę Ministrów „ Program usuwania azbestu i
wyrobów zawierających azbest stosowanych na terenie Polski” określił
głównie kierunki działania w okresie 30-u lat, szacunkowe ilości wyrobów
zawierających azbest w całym kraju oraz dla poszczególnych województw a
przede wszystkim potrzebne środki na jego realizację.
Ekologiczny Kalendarz 2011 - Luty
02 lut 2011
Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”