REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze.
Minister zdrowia: Polskę stać na darmowe leki dla juniorów i seniorów.
Wątroba pełni niezwykle ważną rolę w naszym organizmie, odpowiadając za wiele istotnych funkcji, takich jak oczyszczanie krwi, metabolizm tłuszczów i produkcję niezbędnych enzymów. Regularne spożywanie odpowiednich produktów może pomóc w zachowaniu zdrowia wątroby i wspieraniu jej funkcji. W tym artykule przedstawimy Ci 10 najlepszych produktów, które warto uwzględnić w diecie, aby dbać o swoją wątrobę.
Dzięki diagnostyce genetycznej nowotworów BRCA-zależnych - raka piersi, jajnika, trzustki czy prostaty - można przewidzieć ryzyko ich wystąpienia, a w razie zachorowania, szybko przystąpić do skuteczniejszego leczenia – podkreślają eksperci.
REKLAMA
Powrót do aktywności fizycznej na wiosnę nie powinien być już odkładanym postanowieniem noworocznym albo czekaniem na lepszą pogodę.
Wcześnie wykryty czerniak jest praktycznie w stu procentach wyleczalny. W prosty sposób możemy uratować swoje życie – tłumaczy w rozmowie z PAP.pl prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Centrum Onkologii w Warszawie.
W piątek obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem.
8 maja 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił postępowania konkursowe na prowadzenie rehabilitacji leczniczej.
REKLAMA
U osób w wieku 18–24 lata częstość występowania stanów depresyjnych, poczucia bezradności, a także zniechęcenia i znużenia osiągnęła w obliczu pandemii najwyższe poziomy na przestrzeni ostatnich dwóch dekad – wynika z badań przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej.
Wskaźnik przeżyć 5-letnich u osób z rakiem nerki w naszym kraju wynosi 62 proc., podczas gdy w Wielkiej Brytanii jest on o 8, a w Stanach Zjednoczonych nawet o 10 proc. wyższy. Co można zrobić, aby go zwiększyć?
Ekspert: onkologia robi duże postępy, ale nowotwory to skomplikowane choroby.
W 2022 r. było 72 722 przypadków uchylenia od obowiązkowych szczepień. Dziesięć lat temu było ich 5340.
Pfizer planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek, choć jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego. Konieczna jest gruntowna zmiana kontraktów szczepionkowych – napisał minister zdrowia Adam Niedzielski w liście otwartym do udziałowców koncernu.
Na onkologię i szpitale przeznaczone zostanie dodatkowe 1,6 mld zł - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. 279 mln z tej kwoty zasili onkologię, a 1,3 mld trafi do szpitali, głównie powiatowych.
Szpitale nie powinny wymagać od pacjentów zaświadczeń od lekarzy rodzinnych o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta – informuje rzecznik praw pacjentów Bartłomiej Chmielowiec.
Brak regulacji prawnych to jedno z wyzwań korzystania ze sztucznej inteligencji w medycynie. Może on spowodować szereg problemów – mówi prof. Justyna Król-Całkowska, Kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uczelni Łazarskiego w Warszawie, członek Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD) to przewlekła choroba wątroby.
Dostarczenie organizmowi pacjenta z chorobą nowotworową odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych z wielu powodów może być utrudnione. W efekcie co najmniej jeden na trzech chorych z rakiem zmaga się z niedożywieniem. Jak zwiększyć świadomość tego problemu?
Rzecznik Praw Pacjenta odnotowuje więcej zgłoszeń naruszeń praw pacjenta niż w latach poprzednich. To efekt pandemii COVID-19 oraz wzrostu świadomości prawnej pacjentów.
Przełom w leczeniu łuszczycy. Z początkiem marca polscy chorzy na łuszczycę otrzymali stały, nieograniczony czasowo, dostęp do najnowszych terapii na to schorzenie. „Cieszę się, że to leczenie jest. Budzę się i nie pamiętam, że choruję na łuszczycę” – mówił w trakcie konferencji prasowej Łukasz Matusik, jeden z pacjentów objętych programem lekowym.
Nakłady na wzmocnienie systemu medycyny transplantacyjnej rosną, budżet na ten cel będzie dwukrotnie większy – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Prof. Kolasa: Kary finansowe mogą zdyscyplinować pacjentów.
Jest nowe zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące leczenia stomatologicznego. Wzrosły m.in. stawki za wypełnienia, a świadczenia chirurgiczne i te związane z chorobami przyzębia będą rozliczanie w pakietach – przekazał PAP w czwartek NFZ.
Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych przewiduje, iż logopeda będzie mógł wykonywać czynności zawodowe w ramach umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej, działalności gospodarczej i w końcu jako podmiot lecznicz
Dodany do płynu stosowanego w e-papierosach aromat mentolowy sprawia, że wytwarzanych jest więcej cząstek pary, co wiąże się z gorszą czynnością płuc u osób palących – informuje pismo “Respiratory Research”.
Naukowcy z nowozelandzkiego University of Otago odkryli nowe sposoby leczenia zakażeń opornymi na antybiotyki szczepami gruźlicy (TB).
Będzie nowy dokument pacjenta - Indywidualny Plan Opieki Medycznej.
Ćwiczenia w obecności natury, nawet w warunkach wirtualnej rzeczywistości, o wiele bardziej relaksują niż ćwiczenia na bieżni na sali gimnastycznej – zauważyli naukowcy z Florida International University. Wirtualna rzeczywistość wciąż jednak daje efekty bardzo odległe od tego, co można osiągnąć na świeżym powietrzu. Choć mózg otrzymuje zbliżone bodźce wzrokowe i słuchowe, to wciąż jednak nie udaje mu się stworzyć w pełni wiarygodnej iluzji przebywania w otoczeniu natury.
Jajo jest najdoskonalszym wytworem natury; ma w sobie wszystkie substancje niezbędne do stworzenia nowego, żywego organizmu – wskazuje prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak przekonuje, nie ma żadnych przeciwwskazań do zjadania jaj, a najzdrowsze są te na miękko.
Są dwie skuteczne i bezpieczne szczepionki, które można stosować nawet u dzieci od 2 roku życia. Boreliozę leczy się antybiotykami.
Czy wiesz jak stosować antybiotyki? Chcesz uniknąć odporności na antybiotyk?
Obywatele Ukrainy, który przyjechali do Polski 24 lutego 2022 r. lub później, mają prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej w Polsce, w tym do refundowanych leków, na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Dotyczy to również nieletnich.
Coraz więcej prób samobójczych. Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że najmłodsi Polacy coraz częściej dokonują zamachów samobójczych. W 2022 r. odnotowano ponad 2 tys. takich prób wśród osób do 18. roku życia. Eksperci komentujący te dane biją na alarm. Twierdzą, że młodzi ludzie czują się samotni, a nawet izolowani. Coraz częściej bywają też ofiarami przemocy i sami sobie z tym nie poradzą. Nie mają też odpowiedniego wsparcia rodziców, ale także szkół, które są skoncentrowane głównie na nauczaniu i wynikach. Otoczenie z kolei bagatelizuje problemy zdrowia psychicznego. I tak nakręca się niebezpieczna spirala.
Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu zmienia nasz mózg, a konkretnie układ nagrody, w sposób, który powoduje, że w przyszłości mamy jeszcze większą skłonność do sięgania po tego typu pokarmy.
Wielkanoc 2023. Tegorocznych Świąt Wielkanocnych nie spędzimy, jak w ostatnich latach, pod presją covidu, upłyną one jednak pod pewną presją grypy – przyznał w poniedziałek w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jeżeli patrzymy na cały system opieki zdrowotnej w Polsce i w różnych krajach europejskich, to widzimy, że te systemy opieki zdrowotnej będą miały permanentny problem z personelem medycznym - ocenił w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
The American Gastroenterological Association (AGA) opublikowało nowe wytyczne kliniczne, aby pomóc lekarzom i pacjentom w określeniu, czy niewyjaśnione objawy ze strony przewodu pokarmowego są spowodowane zespołem alfa-gal, alergią pokarmową na mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego powodowaną przez ukąszenie kleszcza amerykańskiego. W Polsce pierwszy przypadek zespołu alfa-gal odnotowano w roku 2021 w Krakowie.
Las – naturalne lekarstwo. Przywitaliśmy już wiosnę, a w nocy z 25 na 26 marca zmieniamy czas na letni i dłużej będziemy cieszyć się światłem w ciągu dnia. To dobry moment, aby przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, w otoczeniu natury. Dlaczego las ma na nas taki dobry wpływ?
Jak często Polacy myją zęby? Z najnowszego badania opinii społecznej wynika, że blisko 60% Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a niecałe 20% robi to tylko raz. Z kolei ponad 11% ankietowanych sięga po szczoteczkę trzy razy w ciągu dnia, a niespełna 3% – częściej. Tylko nieco ponad 2% czyści zęby po każdym posiłku. Sondaż pokazuje też, że blisko 3% ankietowanych nie szczotkuje ich codziennie. Brakuje polityki profilaktycznej.
Od piątku, 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium. Przyszły kuracjusz będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta, na jakim etapie przetwarzania jest jego e-skierowanie - informuje Centrum e-Zdrowia
Z jakiego powodu lekarstwo jest produkowane w formie tabletki, kapsułki, czopka, syropu? Wyjaśniają to farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w opublikowanym na YouToube filmie "Tabletka tabletce nierówna - czyli o nowoczesnych postaciach leku".
Decyzje o dalszych losach kontraktów szczepionkowych zapadną podczas wtorkowych obrad ministrów zdrowia w Brukseli. Stanowisko Polski jest jasne: nie ma możliwości realizacji umów w tym kształcie – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
256 pozycji zawiera nowy wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności. Nie wolno ich wywozić za granicę.
Sejm uchwalił w czwartek poprawki Senatu do ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, czyli systemu monitorowania tzw. zdarzeń niepożądanych.
Sejm przyjął w czwartek część poprawek Senatu do ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma zapewnić całościową opiekę onkologiczną w kraju, a poszczególne etapy leczenia mają przebiegać według ściśle określonych standardów.
Średnia oferowana stawka godzinowa w 2022 r. dla lekarzy w 2022 r. wyniosła 178,86 zł brutto. W kolejnych kwartałach 2022 r. sukcesywnie ulegała niewielkiemu wzrostowi – wynika z raportu stawek oferowanych za pracę lekarzy na platformie Lekarze-oferty pracy.
Polscy onkolodzy kliniczni wybrali w drodze głosowania dziesięć leków, które powinny jak najszybciej uzyskać refundację. Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023 – podobnie jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.
Problem z dostępnością leków. Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny – zauważalny jest w Polsce problem z dostępnością do leków m.in. przeciwwirusowych, antybiotyków zawierających amoksycylinę czy leków na cukrzycę. Jak się jednak okazuje, lista leków, którą trudniej dostać w aptece jest zdecydowanie dłuższa. GIF wymienia, czego brakuje w polskiej aptece. Jakie to leki?
Prof. Pieńkowski informuje, że w badaniach randomizowanych porównywano wyniki chorych, którzy w badaniu eksperymentalnym otrzymywali pembrolizumab, z wynikami osób, które go nie dostawały, tylko stosowano wobec nich tradycyjne metody leczenia. „No i okazało się, że ten preparat powoduje wydłużenie czasu do progresji, czyli chorzy żyją dłużej bez nawrotu choroby i, co najważniejsze, żyją dłużej w ogóle".
REKLAMA