REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samorząd

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pozostało kilka miesięcy na uwzględnienie zmian prawnych w statutach jst

Samorządy obecnej kadencji mają obowiązek uwzględnić w swoich statutach niedawno wprowadzone zmiany prawne. Sposób realizacji tego obowiązku rodzi jednak szereg wątpliwości prawnych.

Z samorządu do służby cywilnej

Od stycznia 2018 r. pracownicy, którzy zajmowali się koordynacją świadczeń rodzinnych i wychowawczych, przeszli do urzędów wojewódzkich.

Oświadczenia majątkowe w JST w świetle projektu ustawy o jawności życia publicznego

W projekcie ustawy o jawności życia publicznego, nad którym obecnie trwają prace, zawartych jest szereg zmian w zakresie składania oświadczeń majątkowych w jednostkach samorządu terytorialnego.

Służebność przesyłu na drodze publicznej

Droga publiczna nie może zostać oddana przedsiębiorcy przesyłowemu do korzystania przez ustanowienie na niej służebności przesyłu.

REKLAMA

Ewidencja księgowa kwoty zasądzonej od więźnia tytułem naprawienia szkody

STAN FAKTYCZNY: Samorządowa jednostka budżetowa otrzymała w 2015 r. odpis prawomocnego wyroku sądu zobowiązującego oskarżonego do zapłaty na rzecz tej jednostki kwoty 1000 zł tytułem naprawienia szkody oraz informującego, iż oskarżony otrzymał karę 3 lat pozbawienia wolności. W roku bieżącym do jednostki wpłynęło z sądu pismo informujące, iż oskarżony zobowiązał się do dokonywania wpłat ratalnych. Jednostka nie księgowała operacji związanych z tą sytuacją ani w roku 2015, ani później. Jak prawidłowo postąpić i jakich księgowań powinna dokonać jednostka w przypadku zasądzenia przez sąd na jej rzecz zapłaty od więźnia tytułem naprawienia szkody?

Rekompensata dla pracownika samorządowego za pracę w wolną sobotę

PROBLEM: Pracownik samorządowy pracuje od poniedziałku do piątku w podstawowym systemie czasu pracy. Otrzymał polecenie pracy w dwie kolejne soboty. W jedną z nich pracował 9 godzin, w drugą 7. W jaki sposób ta praca powinna zostać zrekompensowana?

Przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce

Problem: W jakiej sytuacji możliwe jest przeniesienie pracownika samorządowego do pracy w innej jednostce? Czy w jednostce, do której został przeniesiony, może pobierać wyższe wynagrodzenie niż dotychczas?

Klasyfikacja budżetowa wydatków ze środków pochodzących z projektów UE

PROBLEM: Wojewódzka jednostka samorządowa realizuje projekt inwestycyjny w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”. Projekt ten jest realizowany przy współfinansowaniu Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Rady Europy. Dodatkowo jedno z zadań jest finansowane ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, Oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu. Dofinansowanie wynosi 85% kosztów zadania, a 15% stanowi dotacja z budżetu państwa (jako zadanie zlecone).

REKLAMA

Dwukadencyjność w samorządach 2018 r.

Jak będą wyglądały wybory samorządowe w 2018 r.? Kolejne zmiany w Kodeksie wyborczym.

Samorządy zamkną sklepy monopolowe już w 2018 r.

To samorządy mają decydować o ograniczeniu w godzinach nocnych sprzedaży alkoholu. Podkreślić należy, że stacje benzynowe będą traktowane jak sklepy monopolowe.

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym podpisana przez Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym. W przypadku utraty części terytorium, gminy nie stracą dotychczasowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wobec aktu gminy

Jedną z form nadzoru nad samorządem terytorialnym jest możliwość wydania przez wojewodę rozstrzygnięcia nadzorczego. Jest ono wydawane w stosunku do aktu organu gminy. W celu zagwarantowania samodzielności samorządu możliwość zastosowania rozstrzygnięcia została jednak ograniczona. Ograniczenie jest czasowe i przedmiotowe. Organ gminy w postępowaniu nadzorczym musi mieć ponadto zapewnione gwarancje procesowe strony.

O jakie wsparcie można się starać w 2018 r.? - Program „MALUCH+”

O wsparcie z Programu „MALUCH+” mogą starać się samorządy województw, gminy, powiaty, jak również osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Terminy składania wniosków w programie Maluch+ 2018

Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej do 17 listopada 2017 r. muszą złożyć wniosek na utworzenie i funkcjonowanie żłobka, klubu dziecięcego, zatrudnienie dziennego opiekuna. Gminy, powiaty oraz samorządy województwa do 24 listopada 2017 r.

Karta Krakowska, czyli rekomendacje dotyczące polityki miejskiej

Podczas I Kongresu Polityki Miejskiej, w dniu 17 października br. podpisana została tzw. Karta Krakowska. Jest to dokument, zawierający rekomendacje dotyczące polityki miejskiej w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym, który przygotował Związek Miast Polskich, obchodzący w tym roku stulecie istnienia.

Konferencja "Zarządzanie kryzysowe – komunikacja i kooperacja służb" - 15 listopada w Warszawie

Zapraszamy na konferencję "Zarządzanie kryzysowe – komunikacja i kooperacja służb", która odbędzie się 15 listopada 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Dotowanie zadań zleconych samorządom

Najwyższa Izba Kontroli oceniła funkcjonowanie systemu dotowania zadań zleconych. Sposób finansowania zadań zleconych jest nieprzejrzysty.

Samorządy dostaną aż 150 mln zł rocznie z opłat turystycznych

Zmienić się mają zasady naliczania opłat miejscowych. Opłatę miejscową ma zastąpić opłata turystyczna. Turysta zapłaci nie tylko za klimat, ale również za zabytki i ofertę kulturalną.

Konferencja „SMART CITY – założenia i perspektywy”

Zapraszamy do udziału w konferencji „SMART CITY – założenia i perspektywy”, która odbędzie się 9 listopada 2017 r. w Krakowie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Motoryzacyjne wsparcie dla seniorów i dużych rodzin

Od 2016 roku z inicjatyw lokalnych samorządów powstają projekty wspierające seniorów oraz rodziny wielodzietne. Pierwszy raz zdarza się jednak, że do takich programów włączyła się firma motoryzacyjna.

Roszczenia samorządów wobec Skarbu Państwa o zwrot wydatków na realizację zadań z zakresu administracji rządowej

Przepisy przewidują obowiązek przekazania dotacji celowej samorządom, które realizują zadania z zakresu administracji rządowej. Praktyka pokazuje jednak, że mogą wystąpić trudności w uzyskaniu zwrotu wydatków poniesionych przez samorządy z tego tytułu.

Gmina nie jest stroną w sporze o własną decyzję

Gmina nie jest stroną postępowania administracyjnego i nie jest podmiotem uprawnionym do wszczynania postępowania administracyjnego, w odniesieniu do decyzji, które wydał organ tej jednostki samorządu terytorialnego, choćby ta decyzja oddziaływała na interes prawny gminy. Tam, gdzie przepisy prawa nie przyznają organowi administracji uprawnień do wydawania decyzji i postanowień, organ ten może uczestniczyć w postępowaniu jako strona pod warunkiem, że postępowanie to będzie dotyczyło jego interesu prawnego lub obowiązku.

Czy infrastruktura oświetleniowa stanie się własnością samorządów?

Infrastruktura oświetleniowa ma trafić znowu w ręce samorządów. Co się zmieni w Prawie energetycznym? Czy spadną rachunki za prąd?

Pobór opłaty targowej przez inkaso

Prawie wszystkie gminy wprowadziły i pobierają opłatę targową. Najczęściej do jej poboru zatrudniają podmioty zewnętrzne, bo same nie mają wystarczających zasobów kadrowych. Gminy często nie podpisują stosownych umów z inkasentami. Tymczasem jest to ważne, zwłaszcza w kontekście odpowiedniego zabezpieczenia interesów gminy.

Samoopodatkowanie mieszkańców

Samoopodatkowanie mieszkańców to oryginalny pomysł na finansowanie realizacji zadań publicznych. Świadczy ono o przywiązaniu do swojej „małej ojczyzny”. Jest to także sygnał, że władze lokalne nie zapewniają świadczeń na wymaganym poziomie, ale w świadomości mieszkańców winowajcą nie są tu władze, tylko faktyczny brak odpowiednich środków finansowych.

Zmian w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska nie będzie?

Rząd szykuje zmiany w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska. Co na to samorządy?

Polityka senioralna priorytetem samorządów

Samorządy otwierają się na seniorów. Działalność samorządów w zakresie polityki senioralnej polega m.in. na zakładaniu uniwersytetów trzeciego wieku, czy też prowadzeniu programów animacyjnych. Co jeszcze samorządy robią dla seniorów?

Obowiązki organu wykonawczego JST - wykonywanie budżetu

Za wykonanie budżetu JST odpowiada wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu lub zarząd województwa. Poza ogólnym nadzorem nad realizacją uchwały budżetowej, obowiązek ten wiąże się z realizacją wielu konkretnych zadań w ciągu całego roku budżetowego.

Reforma rynku aptecznego 2017 r.

Reforma rynku aptecznego znacznie zmienia polski rynek farmaceutyczny. Wprowadzono wiele ograniczeń. Właścicielem apteki może być wyłącznie farmaceuta i jednocześnie posiadać ograniczoną przepisami ustawy liczbę aptek.

Nowelizacja samorządowych ustaw ustrojowych

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji samorządowych ustaw ustrojowych zakładający umożliwienie mieszkańcom JST już na poziomie ustawowym korzystania z prawa lokalnej inicjatywy uchwałodawczej.

Wycinka drzew pod kontrolą - nowe przepisy 2017 r.

Kolejne zmiany w wycince drzew na gruntach prywatnych. Osoby fizyczne będą musiały zgłosić wycinkę, zaś organ po zgłoszeniu ma dokonać oględzin. Na dokonanie oględzin organ ma aż 21 dni. Jednak procedura ta może się wydłużyć o kolejnych 14 na zgłoszenie sprzeciwu.

Metropolia Śląska na finiszu

Po wielu latach starań metropolia staje się faktem. Jeżeli zostaną spełnione wymogi ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim, powinna ona zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy" - 30 maja w Gdańsku

Zapraszamy na Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy", który odbędzie się w dniu 30 maja w Gdańsku. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Procedura tworzenia związku metropolitalnego w woj.śląskim

Utworzenie związku metropolitalnego w woj. śląskim stało się faktem. 41 radnych zagłosowało za pozytywnym zaopiniowaniem powołania w woj. śląskim związku metropolitalnego.

Samorządy walczą z nielegalną wycinką drzew

Samorządy wszczynają postępowania przeciwko właścicielom nieruchomości, którzy nielegalnie usunęli drzewa ze swojej posesji bez zezwolenia. Na uwagę zasługuje fakt, że właściciele sądzili, że mogą to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami o wycince.

Dodatek specjalny dla pracownika samorządowego

Nie wszystkim urzędnikom przysługuje dodatek specjalny. O świadczenie, o którym mowa w zdaniu poprzednim może starać się pracownik samorządowy pochodzący z wyboru.

Pracownicy samorządów mają za małą wiedzę o cyberbezpieczeństwie

Mała wiedza pracowników samorządów na temat cyberbezpieczeństwa wynika z braku szkoleń. Samorządu nie mają na nie pieniędzy.

Stabilizacja finansowa miast - projekty ustaw

Co może poprawić i ustabilizować sytuację finansową samorządów? Czy zmiany w obowiązujących przepisach okażą się wystarczające? Jakie plany ma Związek Miast Polskich i co się zmieni w prawie?

Czy opłaty za parkowanie zasilą kasy samorządów?

Wysokość opłat za parkowanie ma być ustalana przez samorządy. To samorząd zdecyduje czy opłaty pozostaną na tym samym poziomie, czy zostaną podniesione i tym samym dodatkowe przychody zasilą budżet samorządu.

Jak samorządy poprawią jakość powietrza?

Ponad 10 mld zł NFOŚiGW przeznaczył na działania związane z poprawą jakości powietrza w Polsce. Jakie działania zostaną podjęte w najbliższym czasie?

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego

Samorządowcy z woj. śląskiego zabierają się już do pracy nad utworzeniem metropolii. Po 27 latach starań samorządowcy dostali zielone światło.

Samorządy świetnie przygotowane - reforma oświaty

Samorządy są bardzo dobrze przygotowane do reformy oświaty. Minister Edukacji Anna Zalewska poinformowała, że aż 98 proc. rad powiatów i 95 proc. rad gmin przesłało do kuratorów oświaty uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkolnych do nowego ustroju szkolnego.

Samorządowcy wycofali wniosek z TK

Samorządowcy bardzo długo czekali na rozprawę przed TK dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Rozprawa nie odbyła się jednak - z powodu wycofania wniosku przez samorządowców.

Samorządy nie chciały odzyskać VAT-u za ostatnie lata

Poza Warszawą oraz Poznaniem duże miasta nie zdecydowały się na odzyskanie VAT-u w związku z centralizacją.

Rozwój elektromobilności - zadania samorządów

Przy programie elektromobilności mają ze sobą współpracować rząd oraz samorządy. Celem programu jest upowszechnienie infrastruktury ładowania oraz pojazdów elektrycznych na polskich drogach.

Ogólnopolski Kongres "SMART CITY – założenia i perspektywy"

Zapraszamy do uczestnictwa w Ogólnopolskim Kongresie ,,SMART CITY – założenia i perspektywy’’, który odbędzie się 28 marca 2017 r. w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Samorząd zdecyduje o legalności wycinki drzew

Właściciel nieruchomości może wyciąć drzewo na swojej działce bez pozwolenia, o ile wycinka nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy właściciele nie nadużywają tych przepisów zdecyduje samorząd.

Samorządy bez wpływu na ochronę środowiska

Samorządy tracą kolejne wpływy. Zaraz po ograniczeniach w sporcie przyszedł czas na ochronę środowiska. Chodzi o zmiany w ustawie o ochronie środowiska dotyczące wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Samorząd może finansować inwestycje przy drogach

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Nowela pozwala samorządom na inwestowanie przy drogach krajowych.

Wielkie zmiany w urzędach pracy

Samorządy tracą kolejne kompetencje. Urzędy pracy z ich rąk mają zostać przekazane w gestię administracji rządowej. Ma się to przyczynić do poprawy efektywności pracy urzędników.

REKLAMA