REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

Karta Rodziny Wojskowej 2024

Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Kto tym razem się załapał?

Od 1 lipca nowy dodatek 1000 zł brutto. Jest to inicjatywa rządu, który czeka w tej chwili na wykonanie prac legislacyjnych przez parlament i podpis prezydenta.  

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. brak prac domowych

Brak prac domowych w szkołach od 1 kwietnia 2024 roku. Kiedy i jakie prace domowe będą dozwolone? Czy nauczyciel może oceniać prace domowe?

Zapaść i dyskryminacja samorządów. Miażdżący raport NIK

Marian Banaś, prezes NIK, podczas wtorkowej prezentacji wyników kontroli wpływu działań państwa na sytuację finansową samorządów, zauważył, że dochody własne samorządów były stopniowo zastępowane przez fundusze pochodzące z budżetu państwa i funduszy rządowych. Dodatkowo, większość tych środków była rozdzielana w sposób uznaniowy.

26 marca to Międzynarodowy Dzień Epilepsji. Wciąż nie wiemy, jak udzielić pierwszej pomocy w trakcie napadu padaczki

26 marca to Międzynarodowy Dzień Epilepsji. W Polsce żyje około 400 tys. osób z tą chorobą. 

Dofinansowanie na zakup zbiorników na deszczówkę

Mieszkańcy małopolski po raz kolejny dostaną dofinansowanie na zakup zbiorników do gromadzenia deszczówki. Zarząd województwa małopolskiego na program „Małopolska deszczówka” przeznaczył 500 tys. zł. 

REKLAMA

26 kwietnia 2024 r. koniec zajęć w szkole dla maturzystów. Jakie terminy egzaminów maturalnych w 2024 r.?

Za miesiąc, 26 kwietnia, rok szkolny zakończą tegoroczni maturzyści: uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia.

Wielkanoc 2024 r.: Wkrótce przerwa świąteczna w szkołach. Uczniowie będą mieli 6 dni wolnych od nauki

Do Wielkanocy zostało tylko kilka dni. Związana ze świętami przerwa od nauki rozpocznie się w Wielki Czwartek, 28 marca. Uczniowie wrócą do szkół dopiero 3 kwietnia.

W 2025 roku wydatki z budżetu na zdrowie miały wynosić 19 mld zł. "Może się jednak okazać, że pieniądze z KPO zmniejszą tę kwotę"

Wydatki z budżetu na zdrowie w 2025 roku. Pieniądze z KPO mogą spowodować zmniejszenie kwoty na bieżące leczenie - tak wynika z analizy "Dziennika Gazety Prawnej".

Jak można wykorzystać plakaty i inne materiały po wyborach?

Plakaty i inne materiały powyborcze to ogromna liczba rzeczy, które po wyborach trafiają do kosza. Jak przyczynić się do ochrony środowiska? Można odpowiednio je zagospodarować i wykorzystać powtórnie. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Budżetówka: Zbliża się ostateczny termin wypłaty trzynastek. Co zrobić, jeśli termin wypłaty wypada w Wielkanoc?

Trzynastkę, czyli dodatkowe wynagrodzenie roczne, wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który to świadczenie przysługuje. Czyli ostateczny termin wypłaty trzynastki za 2023 r. mija 31 marca 2024 r. Tyle tylko, że w tym dniu przypada niedziela i pierwszy dzień Wielkanocy. Co robić?!

Poczta Polska przez Wielkanocą - w sobotę 30 marca placówki (także całodobowe) otwarte do 14.00

W Wielką Sobotę, 30 marca, placówki pocztowe - czynne standardowo w soboty oraz całodobowe - będą obsługiwać klientów maksymalnie do godz. 14 - podała w poniedziałek Poczta Polska. Dodała, że w Wielkanoc oraz w poniedziałek 1 kwietnia wszystkie będą nieczynne.

Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w bieżącym 2024 roku.

Dotacje na podręczniki: 185 zł, 238 zł, 330 zł. Wzór. Terminy 3 czerwca 2024 r.

Dotacje na podręczniki: 185 zł, 238 zł, 330 zł. Dotacja na ćwiczenia 27,5 zł, 55 zł, 99 zł. Wzór wniosku o wypłatę dotacji. Terminy.

Komputery dla nauczycieli i uczniów. Minister Finansów zwolnił z PIT bonusy od PIS

Formalnie jest to "zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodów" na podstawie rozporządzenia. W praktyce jest to takie samo zwolnienie z podatku jak na podstawie zapisów ustawowych. 

Min. edukacji B. Nowacka zrezygnuje z ocen zachowania ucznia (punktowych)? Będzie nowe rozporządzenie?

Społeczny zastępca RPD postuluje rezygnację z punktowych ocen ucznia z zachowania. Już kilka lat temu takie postulaty zgłaszał Rzecznik Praw Obywatelskich.  Co zrobi min. edukacji Barbara Nowacka?

Sondaże wyborcze 2024. Konfederacja wyprzedza Trzecią Drogę, KO nadal przed PiS [najnowszy sondaż CBOS]

Gdyby termin wyborów do Sejmu i Senatu wypadał 24 marca (w najbliższą niedzielę), to na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 29 proc. badanych, na Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. Natomiast 13 proc. respondentów oddałoby głos na Konfederację, 9% na Trzecią Drogę, a 8% na Lewicę. Takie wyniki zostały ustalone w badaniu CBOS przeprowadzonym w tym tygodniu.

MEN: Koniec z tornistrami? Każdy podręcznik z wersją elektroniczną [ustawa o cyfrowych podręcznikach]

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer: Wszystkie podręczniki będą miały odpowiedniki cyfrowe. To pozwoli uczniom odciążyć tornistry.

Prace domowe 2024. Ministra Nowacka: rozporządzenie wejdzie w życie 16 kwietnia

Ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w najbliższych dniach podpisane zostanie rozporządzenie dotyczące odejścia od obowiązkowych prac domowych i prawdopodobnie 16 kwietnia już wejdzie w życie.

Dofinansowanie samorządów: 85 mln zł na wspieranie rodziny oraz system pieczy zastępczej

Rząd planuje przeznaczyć 85 mln zł rocznie na wykonywanie zadań własnych samorządów terytorialnych w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Zwiększenie wsparcia będzie możliwe poprzez dodatki do wynagrodzeń osób pełniących funkcję rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka.

Kalendarz maturzysty 2024 r.: Terminy egzaminów pisemnych. Kiedy ustne i poprawki? Kiedy wyniki? [kalkulator matur]

Kalendarz maturzysty 2024 r. Terminy egzaminów pisemnych. Kiedy egzaminy ustne i poprawki? 

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny [Waloryzacja 2024 r.]

Przepisy nakazują rządowi zwaloryzować oba te zasiłki w 2024 r. Jest na to szansa w maju 2015 r. Najpóźniej w sierpniu 2024 r. 

Zmiany w podstawie programowej od 1 września 2024 r. Sprawdź, co planuje rząd

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada zmiany w postawie programowej od 1 września 2024 r. Projekt zmian ma być gotowy do połowy kwietnia. Od 1 września 2026 r. możemy spodziewać się zupełnie nowej podstawy programowej.

Obciążenie kosztami usunięcia odpadów faktycznego posiadacza czy właściciela działki?

Kogo należy obciążyć kosztami usunięcia odpadów niebezpiecznych - faktycznego posiadacza odpadów czy właściciela działki, na której są składowane? Zdaniem Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy przed wydaniem decyzji należy dążyć do ustalenia faktycznego posiadacza odpadów.

Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej. 1,25 mld zł na poszerzenie oferty świadczeń i nowe placówki POZ

1,25 mld zł przeznaczono na realizację programu „Wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej”. Inwestycje będą miały na celu poszerzenia oferty świadczeń: profilaktycznych, leczniczych, opieki domowej i środowiskowej oraz wzmocnienie funkcji diagnostycznych na poziomie POZ.

Będzie nowy język regionalny?

Na chwilę obecną jedynym językiem regionalnym w Polsce jest język kaszubski. W środę zaczęło się dwudniowe posiedzeniu Sejmu, na którym parlamentarzyści będą przyglądać się projektowi ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny. Jakie możliwości i prawa daje taki ruch? 

Nowa lista leków refundowanych od 1 kwietnia. Jakie zmiany?

Od 1 kwietnia zaktualizowanie zostanie nowa lista leków refundowanych. Co się zmieni?

Rolnicy protestują na 600 blokadach. Objazdy dla autostrady A1, A2, A4, dróg S7 i S8. Mapa ONLINE

Mapa 600 blokad. A1, A2, A4, S7, S8, S61. Protestuje 70 000 rolników. Sprawdź online objazd do pracy. Protesty [20 marca, Jak dojechać do domu, pracy i lekarza]

Policja organizuje objazdy. Poniżej link online do mapy protestów. Jest stale aktualizowana. W artykule Ardanowski, uzgodnienia w Jasionce, wyjaśnienia "Solidarności" dlaczego rolnicy protestują, relacje z blokad, komunikaty policji.

Premier Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu: "tak czy inaczej nastąpi"

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zapowiedział na konferencji prasowej 19 marca 2024 r., że "tak czy inaczej" nastąpi rekonstrukcja rządu. Jak wyjaśnił, zawsze jest na to dobry moment, ponieważ zawsze w rządzie ktoś spisuje się lepiej, a ktoś gorzej. "Kiedy dojdę do wniosku, że zmiana jest potrzebna, to taka zmiana będzie zrealizowana" - dodał.

Dużo osób niepełnosprawnych z niskimi świadczeniami wspierającymi. Tylko 1069 zł za 79 punktów

Chodzi o świadczenie wspierające i osoby niepełnosprawne, które mają już określone punkty potrzeby wsparcia. Połowa z nich otrzymała 80 albo mniej punktów. Można się odwołać od decyzji, ale już widać, że będzie dużo świadczeń wspierających o niskiej wartości. Dużo mniej niż liczono. 

Zwrot kosztów szkolenia z PFRON. Sprawdź, czy w 2024 r. spełniasz warunki, by dostać 4242 zł.

Pracodawca zatrudniający w 2024 r. osobę niepełnosprawną otrzyma pomoc ze strony PFRON. Może ona obejmować m.in. zwrot kosztów zatrudnienia pracownika wspomagającego i zwrot kosztów jego szkolenia do wysokości 4242 zł.

22 marca 2024 r. mija pierwszych 100 dni rządu D.Tuska. Premier: większość ze 100 konkretów KO jest w jakiejś fazie realizacji

W piątek 22 marca 2024 r. minie pierwszych 100 dni rządu Donalda Tuska. Pytany na konferencji prasowej w dniu 19 marca o realizację obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej (słynnych 100 konkretów na pierwsze 10 dni rządów), premier Tusk powiedział: "Większość ze 100 konkretów jest w jakiejś fazie realizacji, gwarantuję, że z każdym tygodniem i miesiącem zmiany będą postępowały szybciej, ale działamy w warunkach zabetonowania państwa przez PiS".

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Będzie można dofinansować wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw. Dzięki rozwiązaniom zawartym w projekcie możliwe będzie przyjmowanie programów rządowych, które dofinansują samorządom wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.

Świadczenie kompensacyjne dla nauczycieli 2024. Jak uzyskać? Kto może się starać? Wyjaśnia ZUS

Nauczyciel, który urodził się po 1948 roku ma kilka możliwości, żeby przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Jedną z możliwości jest nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jak uzyskać to świadczenie?

7 kwietnia 2024 r.: Wybory samorządowe - jakie uprawnienia przysługują członkom komisji wyborczej?

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 r. W pracach komisji wyborczych zaangażowane są tysiące osób. Z racji pełnienia funkcji członka komisji wyborczej przysługują określone uprawnienia. Jakie to są uprawnienia?

Leczenie polskiej oświaty potrwa jeszcze długo? Wyniki badania „Barometr Edukacji Niepublicznej”

Jak wygląda sytuacja polskiej oświaty? Oto wyniki 11. edycji badania „Barometr Edukacji Niepublicznej” przeprowadzonego przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe.

Europejskie Forum Rolnicze. Podpisano uzgodnienie m.in. o utrzymaniu embarga na produkty rolne z Ukrainy

Europejskie Forum Rolnicze odbywa się w Jasionce na Podkarpaciu. Głównymi tematami VI edycji tego wydarzenia są m.in. wpływ konfliktu w Ukrainie na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze oraz sztuczna inteligencja i jej rola w rolnictwie. Forum trwa do środy.

Od 1 kwietnia 2024 r. obniżka cen leków o 10% i 15% [lista leków G1 i G2]

Od 1 kwietnia br. pacjenci będą płacić o 10% mniej za leki wyprodukowane w Polsce i o 15% mniej - jeśli dodatkowo wykorzystano do ich produkcji składniki wytworzone w naszym kraju.

Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

Kiedy matura 2024 – terminy

Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi i święto matematyki

Nie wszystkie liczby mają swoje święto, ale ta jest wyjątkowa. 14 marca (według amerykańskiej tradycji zapisu – 3.14) obchodzone jest święto liczby π (pi), a od 2019 tego samego dnia świętuje także królowa nauk - matematyka. 

REKLAMA