REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wójt nie ma wpływu na zmniejszenie swojej pensji

Rada gminy nie potrzebuje zgody pracownika samorządowego, zatrudnionego na podstawie wyboru, aby zmienić jego wynagrodzenie.

Będą nowe zasady wyboru lokalnych grup działania

Członkiem lokalnej grupy będzie mogła być jedynie gmina albo powiat. Samorząd województwa, jako jednostka o regionalnym charakterze, nie będzie mógł w niej uczestniczyć. Nadzór nad wyborem grup do realizacji lokalnej strategii rozwoju będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Będą nowe zasady wyboru lokalnych grup działania

Członkiem lokalnej grupy będzie mogła być jedynie gmina albo powiat. Samorząd województwa, jako jednostka o regionalnym charakterze, nie będzie mógł w niej uczestniczyć. Nadzór nad wyborem grup do realizacji lokalnej strategii rozwoju będzie sprawował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Dochody budżetu samorządu z subwencji

Nadanie części subwencji ogólnej określonego charakteru nie ogranicza możliwości samorządu terytorialnego do wydatkowania tych środków na inne cele. Rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa mają prawo decydować o przeznaczeniu środków otrzymanych w formie subwencji ogólnej.

REKLAMA

Dane personalne w uchwale rady miasta

Praktyka polegająca na zamieszczaniu w uchwałach rady miasta adresów zamieszkania osób nagrodzonych tytułem Pioniera Miasta nie powinna mieć miejsca.

Delegowanie uprawnień

Gdyby kierownik jednostki miał wykonywać osobiście wszystkie czynności opisane w „Obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych”, to nie trzeba by było tworzyć procedur.  

Jak gminy mogą rozwiązać problem dzikich wysypisk

Dzikie wysypiska śmieci nie należą w Polsce do rzadkości. Za ich likwidację odpowiadają samorządy. Część gmin walczy z nielegalnymi wysypiskami przy pomocy straży miejskiej, inne prowadzą kampanie edukacyjne.

Miasta wychodzą z obligacjami komunalnymi za granicę

Już 345 samorządów finansuje zadania inwestycyjne poprzez emisję obligacji komunalnych. Ich wartość na koniec III kwartału tego roku wyniosła ponad 4,1 mld zł. Nowatorski pomysł ma Warszawa, która zamierza założyć spółkę za granicą i tam wyemitować swoje zobowiązania. Według raportu Fitch Polska na popularności mogą zyskiwać również obligacje przychodowe.  

REKLAMA

Przekazanie policjantom medali a przychód podatkowy

Szkoła Policji wystąpiła z inicjatywą uhonorowania niektórych funkcjonariuszy (m.in. z okazji rocznicy służby w Policji) okolicznościowymi medalami. Otrzymane przez funkcjonariuszy medale nie będą stanowiły dla nich wartości materialnej, lecz będą formą uznania ich i wyróżnienia. Czy w tym przypadku wystąpi po stronie wyróżnionych funkcjonariuszy przychód do opodatkowania z innych źródeł?

Jak prawidłowo przeprowadzić lokalne referendum

Udział w referendum dla wspólnoty samorządowej jest możliwością wyrażenia swojej woli w ważnych dla mieszkańców kwestiach. Jednak w Polsce referendum lokalne organizuje się najczęściej wtedy, gdy odwoływany jest wójt, burmistrz lub prezydent.

Jak prawidłowo przeprowadzić lokalne referendum

Udział w referendum dla wspólnoty samorządowej jest możliwością wyrażenia swojej woli w ważnych dla mieszkańców kwestiach. Jednak w Polsce referendum lokalne organizuje się najczęściej wtedy, gdy odwoływany jest wójt, burmistrz lub prezydent.

Przy zmianie planów ważna jest określona procedura

Podjęcie uchwały zmieniającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego bez przeprowadzenia ustawowo określonej procedury planistycznej stanowi istotne naruszenie prawa.

Żeby zostać wojewodą trzeba mieć tytuł magistra

Wojewoda będzie mógł w drodze decyzji wstrzymać egzekucję administracyjną.

Nowe zasady współpracy gmin i powiatów z partnerami unijnymi

O uczestnictwie gmin czy powiatów w europejskich ugrupowaniach współpracy terytorialnej będą decydowały w swojej uchwale organy stanowiące jednostek samorządowych. Nadzór nad takimi ugrupowaniami sprawować będzie minister spraw zagranicznych, który będzie również prowadził Rejestr Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej.

Rząd potrzebuje instytucji eksperckiej sporządzającej prognozy i analizy

Dramatyczna historia negocjacji Pakietu Klimatyczno-Energetycznego wykazała niepełnosprawność polskiego państwa. Postawieni w obliczu strategicznych wyborów nie byliśmy w stanie przeanalizować przedstawionych propozycji, co zmuszało do podejmowania decyzji na ślepo.

Gminy popełniają mniej błędów w uchwałach

Gminy w podejmowanych uchwałach błędnie ustalają stawki podatków lokalnych oraz wprowadzają zwolnienia podmiotowe. Błędów zdarza się jednak coraz mniej.

Budownictwo socjalne

Samorządy terytorialne oraz organizacje pożytku publicznego mogą uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego finansowe wsparcie na tworzenie socjalnego zasobu mieszkaniowego dla najuboższych.

Jak ubiegać się o środki europejskie

Na jakie aspekty składania wniosku jednostki samorządu terytorialnego powinny zwrócić szczególną uwagę?

Instrukcja obiegu i kontroli dokumentów księgowych

Obieg i kontrola dokumentów finansowo-księgowych we wszystkich jednostkach sfery finansów publicznych jest jednym z najważniejszych elementów ich prawidłowego funkcjonowania. Brak prawidłowo opracowanego obiegu i kontroli dokumentów finansowo-księgowych mógłby doprowadzić do nierzetelności zapisów w księgach rachunkowych czy nadużyć finansowych.  

Jakimi zadaniami mogą zająć się związki jednostek samorządu terytorialnego

Jak gminy lub powiaty mogą określić zadania stawiane przed związkiem utworzonym przez te jednostki samorządowe? Czy w ramach związku może być np. przyjęty wspólny plan gospodarki odpadami?

Jakie uprawnienia w gospodarowaniu nieruchomości otrzymał minister

Czy przekazanie nieruchomości w zarząd ministra skarbu państwa poprawi jakość gospodarowania mieniem publicznym? Jak powinna wyglądać prawidłowa gospodarka nieruchomościami samorządowymi i skarbu państwa?

Skarga na decyzje nieprzyznające pieniędzy z UE

Jednostki samorządu terytorialnego, które nie otrzymają dotacji, po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach systemu realizacji danego programu operacyjnego będą mogły złożyć skargę do sądu administracyjnego. Sąd w krótkim czasie będzie musiał wydać ostateczne rozstrzygnięcie.

Skarga na decyzje nieprzyznające pieniędzy z UE

Jednostki samorządu terytorialnego, które nie otrzymają dotacji, po zakończeniu procedury odwoławczej w ramach systemu realizacji danego programu operacyjnego będą mogły złożyć skargę do sądu administracyjnego. Sąd w krótkim czasie będzie musiał wydać ostateczne rozstrzygnięcie.

Niektóre świadczenia dla służb mundurowych a podatek dochodowy

Wypłata niektórych świadczeń dla przedstawicieli służb mundurowych wywołuje skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zawsze jednak wystąpi obowiązek odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy. Niektóre świadczenia będą bowiem korzystały ze zwolnień przedmiotowych.

Kiedy uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów

Pracownik naszej jednostki od 1 do 30 września 2008 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim, za które Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił zasiłek chorobowy (został przekroczony limit 33 dni w roku, zakład pracy nie jest płatnikiem zasiłków). Czy za ten okres zakład pracy powinien wypłacić dodatek stażowy, który nie jest pomniejszany za czas choroby, oraz czy pracownikowi należy potrącić koszty uzyskania przychodu oraz ulgę podatkową? Dodatkowo pracownik uzyskał we wrześniu nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy.

Długi samorządów zablokują przekształcenia szpitali w spółki

Sejmowi nie uda się odrzucić prezydenckiego weta do trzech z sześciu ustaw zdrowotnych. Rząd zachęca szpitale do przekształceń w spółki w zamian za ich częściowe oddłużenie. Długi samorządów spowodują, że w spółki nie przekształcą się najbardziej zadłużone szpitale, np. wojewódzkie.

Jakie środki przekaże w 2009 r. budżet państwa do samorządów

Przygotowywany w parlamencie projekt budżetu państwa na rok 2009 zawiera kwotowe odniesienia do budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Dzieli on je - zgodnie z wymogami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - na dotacje, subwencje oraz wielkości udziałów w podatkach PIT i CIT.

Organ nadzoru może zbadać przestrzeganie procedury przez członków komisji

Czynności podejmowane przez komisję kwalifikacyjną lub egzaminacyjną, oceniającą nauczyciela ubiegającego się o kolejny stopień awansu, mogą zostać unieważnione, jeśli odbywały się z naruszeniem przepisów prawa. Nauczyciel może zasygnalizować to po posiedzeniu komisji jeszcze przed otrzymaniem decyzji w sprawie awansu zawodowego lub w odwołaniu od decyzji.

Gmina może swobodnie decydować o gruntach

Nieodpłatne rozporządzenie mieniem komunalnym musi uwzględniać potrzeby lokalnej społeczności. Gmina nie musi przekazywać terenów ogródków rodzinnych tylko Polskiemu Związkowi Działkowców. Zgoda PZD na wywłaszczenie ogródków rodzinnych nie jest potrzebn.

Kredyt dla gmin-budownictwo

Na sfinansowanie realizacji przedsięwzięć infrastruktury związanej z budownictwem mieszkaniowym gmina może uzyskać kredyt do wysokości 70 proc. kosztów wykonania tego zadania. Okres spłaty kredytu udzielonego na realizację komunalnej infrastruktury technicznej  nie może przekroczyć 15 lat.

40 proc. nauczycieli nie może już awansować

System awansowania nauczycieli powoduje, że wielu pedagogów nie podnosi kwalifikacji. Nie wszyscy nauczyciele potrafią posługiwać się komputerem, mimo że jest to warunek konieczny, aby wykonywać ten zawód. Dyrektorzy szkół mają problemy z egzekwowaniem od nauczycieli mianowanych i dyplomowanych poprawy jakości kształcenia.

Więcej środków dla osób niepełnosprawnych

Będą przekazywane większe środki finansowe samorządom wojewódzkim i powiatowym z przeznaczeniem na aktywność zawodową osób niepełnosprawnych. Zwiększa się kwota przeznaczona na osobę niepełnosprawną zatrudnioną w zakładzie aktywności zawodowej.

W sporze z wojewodą warto odwołać się do sądu

Tyscy radni wygrali w sądzie batalię o zdrową żywność, sprzedawaną w szkolnych sklepikach. Jednak meritum sprawy wcale nie dotyczy zasad zdrowego żywienia, ale swobody uchwałodawczej, jaką ma rada gminy.

Urząd musi wezwać do usunięcia uchybień

Wezwanie przedsiębiorcy do usunięcia naruszeń w określonym terminie, w trybie art. 90 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.) jest obligatoryjnym etapem postępowania o cofnięcie zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych osób na podstawie art. 24 ust. 4 pkt 2 tej ustawy.

Łatwiejsza współpraca samorządów z firmami

Przedsiębiorca uczestniczący w partnerskim projekcie będzie wyłaniany albo na podstawie prawa zamówień publicznych, albo na podstawie ustawy koncesyjnej.

Ustalenie miesięcznej wysokości wynagrodzenia dyrektora jednostki samorządowej

Czy według rozporządzenia Rady Ministrów z 22 kwietnia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego wynagrodzenie zasadnicze dyrektora powinno wynosić 5000 zł, a dodatek funkcyjny 2000 zł?

Powiatowe i gminne drogi za unijne pieniądze

Powiaty mogą otrzymać dotacje na duże inwestycje drogowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Mniejsze gminne projekty drogowe wspierane są w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Zabezpieczeniem właściwego wykonania inwestycji dla jst są gwarancje dobrego wykonania kontraktu, udzielane z Funduszu Poręczeń Unijnych wykonawcom tych robót.

Ewidencja w bibliotekach publicznych

Zorganizowane w formie instytucji kultury - Biblioteka Narodowa oraz biblioteki jednostek samorządu terytorialnego - to biblioteki publiczne. Biblioteki publiczne wchodzą w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. Sieć ta została utworzona w celu prowadzenia jednolitej działalności bibliotecznej i informacyjnej, umożliwiającej korzystanie z materiałów bibliotecznych i innych źródeł informacji. Ewidencję bibliotek wchodzących w skład sieci bibliotecznej prowadzi Biblioteka Narodowa.

Jak gminy ustalają wysokość podatków lokalnych

Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji wójt, burmistrz, prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego.

Dopuszczalność wydobywania kopalin przez gminy

Prowadzenie działalności przez gminę polegającej na wydobywaniu kopaliny nie jest wykonywaniem zadań własnych samorządu gminnego.

Jak prowadzić politykę podatkową w gminie

Na co zwrócić uwagę przy uchwalaniu stawek podatkowych? Jak właściwie ustalić stawkę podatku lokalnego? W jaki sposób polityka podatkowa wpływa na przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy?

Fundusze unijne będą lepiej wykorzystywane

Ujednolicenie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych, zakaz zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania, oraz wprowadzenie procedury odwoławczej mają przyśpieszyć efektywne wydatkowanie środków europejskich.

Odrolnienie gruntów musi być zgodne z zagospodarowaniem przestrzennym gminy

Odstąpienie od obowiązku uzyskiwania zgody marszałka województwa, jak również ministra rolnictwa i rozwoju wsi na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych znacznie przyspieszyłoby proces planistyczny i inwestycyjny. Przy określeniu terenów, które nie będą stanowiły gruntów rolnych należałoby uwzględniać zgodność ich planowanego użytkowania z kierunkami zagospodarowania przestrzennego gminy.

Czy udostępnianie dokumentów przez urząd zawsze jest bezpłatne

W jakich okolicznościach można pobierać opłaty? Czy prawo stanowi, jak wysokie mogą być stawki opłat? Kto odpowiada za udostępnianie informacji publicznej?

Fundusze unijne będą lepiej wykorzystywane

Ujednolicenie przepisów dotyczących dotacji rozwojowych, zakaz zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania, oraz wprowadzenie procedury odwoławczej mają przyśpieszyć efektywne wydatkowanie środków europejskich.

W urzędzie warto zatrudniać niepełnosprawnych

Samorządy, które zatrudniają niepełnosprawnych, nie muszą płacić kar na rzecz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto, tak jak inni pracodawcy, mogą ubiegać się o zwrot niektórych kosztów wynikających z zatrudniania inwalidów.

Kiedy ustawa o transporcie publicznym

W Polsce 259 miast posiada komunikację miejską. Miejskie autobusy, tramwaje, trolejbusy i jedyna linia metra przewożą rocznie ponad 4 mld pasażerów. Główne problemy komunikacji miejskiej to brak jednolitych standardów działania, w tym brak ustawy o transporcie publicznym. Co ciekawe, tramwaje, trolejbusy i metro wciąż funkcjonują poza uregulowaniami prawnymi.

Szkolenie radnych a podatek dochodowy

Radni rady miejskiej uczestniczyli w szkoleniu o tematyce samorządowej. Szkolenie było finansowane ze środków bieżących urzędu. Czy koszt szkolenia radnych gminy z racji pełnienia obowiązków społecznych stanowi dla nich przychód? Jeśli tak, to czy przychód ten jest opodatkowany, czy też zwolniony z opodatkowania?

Dopłaty nie dla wszystkich

Dodatki mieszkaniowe są dofinansowaniem wypłacanym przez gminę jej najbiedniejszym mieszkańcom. Przyznanie tej pomocy zależy przede wszystkim od miesięcznych dochodów mieszkańca gminy oraz od powierzchni zajmowanego przez niego lokalu.

Gmina powinna dbać o politykę mieszkaniową

Do zadań własnych gminy należy rozwiązywanie problemów mieszkaniowych mieszkańców. Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia to, jak gminy wywiązują się z tego zadania. Główny powód to brak środków finansowych.

REKLAMA