REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak można wspierać edukację za unijne pieniądze

Czy w ramach RPO można otrzymać dofinansowanie na realizację infrastruktury związanej ze szkołami? Jakie są potrzebne załączniki do wniosku o dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania w PO KL?

Złożenie e-podpisu nie jest drogie

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podpisie elektronicznym 1 maja 2008 r. zaczniemy składać podania i wnioski w formie elektronicznej. Do tego czasu administracja ma się przygotować do przyjmowania podań, wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej. W jakie narzędzia musi się wyposażyć przeciętny Kowalski, żeby móc skorzystać z nowych udogodnień, i ile będzie go to kosztować?

Wschodnie regiony najlepiej wydają pieniądze z Unii

Najlepiej unijne dotacje wykorzystuje Podlaskie, najgorzej Mazowieckie. Regiony wydały już ponad 77 proc. środków, które dostały z Unii Europejskiej na lata 2004-2006. Samorządowcy wolniej wydają unijne pieniądze na projekty społeczne.  

Konkurs dotacyjny partnerstwo inicjatyw społecznych

 Fundacja Batorego, Fundacja Roberta Boscha oraz Fundacja PAUCI zapraszają organizacje pozarządowe do ubiegania się o dotacje na projekty realizowane w roku 2009 w Programie Partnerstwo Inicjatyw Społecznych. Listy intencyjne opisujące krótko planowane działania przyjmowane są do 31 maja 2008 r.

REKLAMA

Katalog pracodawców samorządowych określa ustawa

Tylko jednostki wymienione w ustawie o pracownikach samorządowych są pracodawcami samorządowymi. Próba wniesienia pozwu przeciwko innym podmiotom - na przykład zarządowi powiatu, radzie gminy - musi skończyć się odrzuceniem, nawet zasadnego pozwu - wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

3. Zasady sporządzania sprawozdań budżetowych

  Wszystkie jednostki sektora finansów publicznych muszą mieć na uwadze, że aby poprawnie i prawidłowo można było sporządzić sprawozdania budżetowe za poszczególne okresy sprawozdawcze, należy:

Niskie pensje odstraszają pracowników samorządowych

Gminom trudno jest pozyskać specjalistów z doświadczeniem i uprawnieniami: inżynierów drogowych, budowlanych, ochrony środowiska.

Przestępstwem jest już moment oferowania łapówki

Momentem dokonania przekupstwa czynnego w wypadku, gdy wręczający posługuje się obietnicą udzielenia korzyści majątkowej, jest chwila, gdy oświadczenie gotowości udzielenia takiej korzyści dojdzie do osoby pełniącej funkcję publiczną, niezależnie od tego, czy zostanie ono przyjęte, czy też odrzucone. Przekupstwo jest bowiem przestępstwem bezskutkowym, a zatem jego dokonanie następuje w chwili realizacji znamion czynnościowych.  

REKLAMA

Zmiana nazw ulic i obowiązki gmin

Nadawanie nazw ulicom w gminach miejskich nie jest przywilejem, lecz obowiązkiem gmin. Uchwała rady gminy w sprawie nadania nazwy ulicy ma charakter aktu ogólnego i jest zaliczana do przepisów gminnych.

Miasto nie może mieć dwóch burmistrzów

Dwóch burmistrzów nie może legalnie sprawować władzy w jednym mieście. Tak 31 stycznia 2008 r. orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Lokale z TBS-u na własność

Właściciele TBS-ów zdecydują o sprzedaży mieszkań. Wykup będzie możliwy tylko po zwrocie pomocy udzielonej przez państwo. Nabytego lokalu nie można będzie sprzedać przed upływem pięciu lat.  

Unia chce przykręcenia śruby rajom podatkowym

Większość krajów Unii Europejskiej chce zdecydowanie zaostrzyć przepisy o tajemnicy bankowej, które - ich zdaniem - zachęcają do uchylania się od podatków.

Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie

Prowadzenie przedszkoli to zadanie własne gminy. W momencie gdy rząd chce obniżyć wiek szkolny do sześciu lat, samorządy powinny dobrze zorganizować sieć placówek dla najmłodszych mieszkańców.

Kto i kiedy może otrzymać dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych

Rolnicy otrzymali już formularze wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2008 rok. Ze względu na zmianę przepisów wspólnotowych różnią się one od tych, które trzeba było wypełnić w poprzednich latach. Od 15 marca rolnicy będą mogli je składać w biurach powiatowych ARiMR.

Będzie nowy system odwołań przy przetargach

Przedsiębiorcy będą mogli kwestionować wybór niekonkurencyjnego trybu postępowania, opis sposobu oceny spełnienia warunków podmiotowych, odrzucenie własnej oferty lub wykluczenie przy zamówieniach podprogowych.

Na jakich zasadach mogą działać małe przedszkola w 2008 roku

Czy wójt może odmówić rejestracji publicznego małego przedszkola? Czy powodem odmowy przyznania dotacji dla niepublicznych zespołów i punktów przedszkolnych może być niedotrzymanie ustawowego terminu złożenia informacji o planowanej liczbie uczniów?

Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie

Prowadzenie przedszkoli to zadanie własne gminy. W momencie gdy rząd chce obniżyć wiek szkolny do sześciu lat, samorządy powinny dobrze zorganizować sieć placówek dla najmłodszych mieszkańców.

Nowe logo BIP trzeba zamieścić na wszystkich witrynach

Redakcja strony głównej BIP w ciągu trzech miesięcy udostępni wytyczne stosowania nowego logo Biuletynu Informacji Publicznej. Po udostępnieniu wytycznych wprowadzona zostanie kilkumiesięczna karencja na dostosowanie samorządowych stron podmiotowych do nowego logotypu.

Uprawnienie do zaskarżania zarządzenia wojewody

Skoro podstawę do wniesienia skargi winna stanowić uchwała rady gminy, nie ulega wątpliwości, iż to właśnie ten organ jest uprawniony do wniesienia skargi. Ponieważ do zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody stosuje się odpowiednio przepisy art. 98 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jedynie gminie (w jej imieniu może działać rada gminy) i związkowi międzygminnemu przysługuje legitymacja do wniesienia skargi na to zarządzenie do sądu administracyjnego.

Jak rozwijać turystykę i zwiększyć inwestycje

Samorząd powinien się promować, zwłaszcza jeśli ma silne argumenty, które tworzą atrakcyjną ofertę - dla inwestorów, dla turystów, dla każdego, z kim chciałby ów samorząd współpracować.

Jak wspomagać gminę w promocji turystyki

Co i jak należy promować? Czy sama informacja wystarczy, by przyjeżdżali turyści? Jak wykorzystać historię i legendę do stworzenia produktu turystycznego? Czy do promocji potrzebny jest program i koncepcja przestrzenna?

Przywileje służby cywilnej dla urzędników samorządowych

Do końca marca będzie gotowy projekt ustawy o pracownikach samorządowych. Każda gmina będzie musiała obowiązkowo zatrudnić sekretarza. Nowo zatrudnieni pracownicy będą odbywać służbę przygotowawczą.

Czy utrzymanie drogi wewnętrznej należy do obowiązku gminy

Do zadań własnych gminy należą sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. Czy oznacza to, że do obowiązków gminy należy utrzymanie, poza drogami publicznymi, także dróg wewnętrznych?

Dwa miesiące na oświadczenia majątkowe

Samorządowcom pozostał już niewiele ponad miesiąc na złożenie oświadczenia majątkowego zawierającego informacje według stanu z 31 grudnia 2007 r. Muszą to zrobić do końca kwietnia. Za złamanie tych przepisów radny straci dietę, a wójt prawo do wynagrodzenia.

Będą jednolite terminy dla oświadczeń majątkowych

Samorządowcy będą mieć 30 dni od ślubowania na złożenie wszystkich oświadczeń majątkowych.  Radni, wójtowie, burmistrzowie będą mogli zaskarżać zarządzenia wojewody o wygaśnięciu mandatu. Z przepisów trzeba jeszcze usunąć regulacje o sankcji wygaśnięcia mandatu za brak złożenia oświadczenia.  

Radny za pracę w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych powinien otrzymywać osobne wynagrodzenie

 Czy radnemu przysługuje wynagrodzenie w formie diety za pracę w komisji rozwiązywania problemów alkoholowych?

Będą jednolite terminy dla oświadczeń majątkowych

Samorządowcy będą mieć 30 dni od ślubowania na złożenie wszystkich oświadczeń majątkowych.  Radni, wójtowie, burmistrzowie będą mogli zaskarżać zarządzenia wojewody o wygaśnięciu mandatu. Z przepisów trzeba jeszcze usunąć regulacje o sankcji wygaśnięcia mandatu za brak złożenia oświadczenia.

Jaka jest przyszłość odnawialnych źródeł energii w najbliższej dekadzie

Jakie zmiany wprowadza przygotowany przez Komisję projekt dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii?

Fundusze strukturalne nie dla łamiących prawo

Zasady pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań należy stosować zgodnie z regułami prawa wspólnotowego.

Kiedy darowizna może być uznana za łapówkę

Dla istnienia przestępstwa z art. 228 par. 1 kodeksu karnego (łapownictwo), które może być popełnione umyślnie zarówno z zamiarem bezpośrednim, jak i wynikowym, niezbędne jest ustalenie, że w związku z pełnieniem funkcji publicznej sprawca przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę.

Istotne jest czy naruszono interes publiczny

Analiza dyspozycji art. 115 par. 13 kodeksu karnego ( definicja funkcjonariusza publicznego ) i art. 231 par. 2 kodeksu karnego ( nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ) nie upoważnia do zajęcia stanowiska, że zakres odpowiedzialności karnej funkcjonariusza publicznego został ograniczony jedynie do działań stanowiących przekroczenie uprawnień lub naruszenie obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podejmowanych w sferze stosunków publicznoprawnych.

Samorządowcy nie wykorzystują urlopu, aby otrzymać ekwiwalent

Rady miast, gmin i powiatów mogą wysyłać na zaległy urlop prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy go nie wykorzystują, aby otrzymać ekwiwalent pieniężny.

Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy publicznych

Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej pracownik funkcjonariusz publiczny może ponieść karę nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Przestępstwem jest także nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

Dyrektor przedsiębiorstwa państwowego również pełni funkcję publiczną

Pełnienie funkcji publicznej w rozumieniu art. 228 par. 1 kodeksu karnego obejmuje zarządzanie przedsiębiorstwem i reprezentowanie go na zewnątrz przez dyrektora przedsiębiorstwa państwowego.

Dotacje unijne na informatyzację gminy i powiatu

Urzędy gminne i powiatowe mogą otrzymać dofinansowanie w ramach kilku unijnych programów pomocowych 2007-2013. Na początku samorządy powinny uzyskać pomoc finansową w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Preferowane będą projekty informatyzacji na obszarach wiejskich.

Niewykonanie obowiązku także jest korupcją

Jeżeli funkcjonariusz publiczny uzależnia od otrzymania korzyści majątkowej czynność służbową, do której wykonania był nie tylko uprawniony, lecz także zobowiązany przepisami prawa, to zachowanie takie wyczerpuje znamiona określone w par. 3 i 4 art. 228 kodeksu karnego i uzasadnia przyjęcie kumulatywnego zbiegu obu tych przepisów stosownie do art. 11 par. 2 kodeksu karnego .

Istotne jest czy naruszono interes publiczny

Analiza dyspozycji art. 115 par. 13 kodeksu karnego ( definicja funkcjonariusza publicznego ) i art. 231 par. 2 kodeksu karnego ( nadużycie władzy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ) nie upoważnia do zajęcia stanowiska, że zakres odpowiedzialności karnej funkcjonariusza publicznego został ograniczony jedynie do działań stanowiących przekroczenie uprawnień lub naruszenie obowiązków na szkodę interesu publicznego lub prywatnego podejmowanych w sferze stosunków publicznoprawnych.

W jaki sposób można przekształcić grunt rolny w działkę budowlaną

Ze względu na niższe ceny, wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Aby było to możliwe, trzeba załatwić różne formalności, które wymagają znajomości przepisów, a przede wszystkim cierpliwości.

Jakie środki finansowe przeznaczone są na e-administrację

Gdzie należy składać wnioski w sprawie dofinansowania projektów informatycznych? Jakie dotacje mogą otrzymać samorządy z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka?

Co utrudnia opracowanie map akustycznych przez samorządy

Jakie uprawnienie ma główny inspektor ochrony środowiska w stosunku do samorządów zobowiązanych do opracowania map akustycznych? Jakie mogą być konsekwencje braku map?

Wzruszenie ostatecznej decyzji administracyjnej

Wykładnia przepisu prawa wspólnotowego dokonana przez ETS wiąże organ wydający decyzję administracyjną na podstawie wcześniejszego niż wyrok ETS stanu faktycznego.

Powrót Służby Cywilnej i jej szefa

W marcu trafi do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Państwowy Zasób Kadrowy, funkcjonujący od października 2006 r., zostanie zlikwidowany. Nadzór nad Służbą Cywilną będzie sprawował jej szef, powołany przez premiera.  

Nie w każdym regionie zaliczki z funduszy UE

Nie wszyscy beneficjenci pomocy unijnej będą mogli skorzystać z zaliczek. Niektóre regiony zrezygnowały z wcześniejszego wypłacania części unijnych dotacji.

Paszporty z odciskami palców w 2009 roku

Stare paszporty będą ważne jeszcze dziesięć lat. Od 28 sierpnia 2006 r. wydawane są już tylko paszporty biometryczne. Obecnie znajdują się w nich cyfrowe zapisy wizerunku twarzy.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI

E-administracja jest wciąż na etapie planów

Od wyborów ani razu nie zebrał się Komitet Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności. Na razie uruchomiono jedynie dwa systemy: e-Deklaracje i e-PUAP. 23 rządowe projekty informatyczne mają kosztować prawie 4 mld zł.  

Legitymacja sposobem na wykorzystanie e-podpisu

Legitymacja doradcy podatkowego umożliwia wgranie e-podpisu. Jeśli klient upoważni doradcę, może on podpisać e-deklarację. Doradcy, których certyfikaty straciły ważność, mogą je zaktualizować.

Ustawa o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Jak aktywizować społeczność na obszarach wiejskich

Społeczność wiejska boryka się z niską mobilnością ludności i związanymi z tym problememami ze znalezieniem pracy, z ograniczonym dostępem do przedszkoli czy też gorszą ofertą edukacyjną. Jak podnieść aktywność społeczną w regionach wiejskich?

Rząd utrudnia samorządom zatrudnianie specjalistów

Urzędom gmin i miast brakuje doświadczonych informatyków, inżynierów, prawników. Projekt rozporządzenia umożliwia podwyższenie pensji pracowników samorządowych od 37 do 139 proc.

REKLAMA