REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Artykuł przypięty

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

Artykuł przypięty

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

Szczepienia na COVID-19 dzieci od 12 roku życia

Szczepienia dzieci od 12 lat. Kiedy ruszają szczepienia? Gdzie dzieci będą mogły się zaszczepić? Czy będą szczepienia w szkołach? Czy szczepienia dzieci na COVID-19 będą obowiązkowe?

REKLAMA

Paszport covidowy dostępny w Polsce od 1 czerwca 2021 r.

Paszport covidowy w Polsce – Polska przystąpiła do grona siedmiu państw Unii Europejskiej, które już od 1 czerwca mogą wydawać unijne certyfikaty szczepień. Jak pobrać paszport covidowy? Kto może otrzymać? Jak wygląda? Jakie są korzyści z posiadania paszportu?

Czy ozdrowieńcy powinni szczepić się na COVID-19?

Czy ozdrowieńcy powinni szczepić się na COVID-19? Przebycie COVID-19 w przeszłości nie stanowi przeciwwskazania do szczepień, co więcej - specjaliści namawiają ozdrowieńców do szczepienia. Przechorowanie nie daje bowiem trwałej odporności. Sprawdź, kiedy najlepiej zaszczepić się po infekcji i czego można się spodziewać.

Krajowy Zasób Nieruchomości - gdzie powstaną tanie mieszkania na wynajem?

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) dysponuje 129 działkami, na których może powstać ok. 37 tys. mieszkań na wynajem – ustalił portal GetHome.pl. Kto i gdzie je wybuduje?

Ile kosztuje służebność drogowa?

Ile kosztuje służebność drogowa? Opłaty za ewentualną służebność drogową to czynnik, który warto wziąć pod uwagę jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie danego gruntu. Wyjaśniamy, ile mogą wynosić opłaty.

REKLAMA

Profilaktyka 40 plus - co zawiera pakiet badań?

Profilaktyka 40 plus to program badań profilaktycznych zapowiedziany w Nowym Polskim Ładzie. Jakie badania zawiera? Znamy już szczegóły programu.

Zasady organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 r.

Organizacja wypoczynku letniego 2021. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii koronawirusa.

Kryterium dochodowe w pomocy społecznej 2022

Kryteria dochodowe w pomocy społecznej mają zostać podwyższone od 1 stycznia 2022 roku. Wzrosną jednak nie tylko progi, ale również kwoty niektórych świadczeń. Ile wyniosą?

Nowy Ład - wsparcie dla seniorów

Nowy Ład - jakie rozwiązania dla seniorów? Długo wyczekiwana prezentacja tzw. Nowego Polskiego Ładu przyniosła również zapowiedzi pewnych rozwiązań na rzecz osób starszych m.in. emerytur bez podatku do 2500 zł. Przyjrzeliśmy się tym propozycjom bliżej i poddaliśmy wstępnej ocenie.

Polski Ład w ochronie zdrowia – co się zmieni?

Nowy Ład w ochronie zdrowia. 7% PKB na zdrowie, program Profilaktyka 40+ oraz zniesienie limitów u specjalistów – to najważniejsze propozycje Polskiego Ładu dotyczące zdrowia. Jakie zmiany przewiduje nowy program PiS i całej Zjednoczonej Prawicy w celu poprawy ochrony zdrowia Polaków?

Powrót do szkół 2021 - zasady bezpieczeństwa

Powrót do szkół 2021 - zasady bezpieczeństwa. Jak będzie wyglądało nauczanie stacjonarne? Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Przedstawiamy zaktualizowane wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Sieć kardiologiczna - od 10 maja pilotaż na Mazowszu

Sieć kardiologiczna. 10 maja 2021 r. minister zdrowia podpisał rozporządzenie uruchamiające pilotaż sieci kardiologicznej na Mazowszu. Pacjent m.in.: z niewydolnością krążenia, nadciśnieniem tętniczym czy zaburzeniami rytmu, gdy zostanie zakwalifikowany do pilotażu będzie mógł liczyć na kompleksową i skoordynowaną opiekę począwszy od diagnostyki na leczeniu skończywszy. Tego samego dnia została też powołana Krajowa Rada do spraw Kardiologii.

Rehabilitacja po COVID-19 - co gwarantuje NFZ?

Rehabilitacja po COVID-19. 26 kwietnia 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozszerzył program rehabilitacji pocovidowej ogłoszony 10 kwietnia br. Teraz pacjenci, którzy przeszli COVID-19, skorzystają z zabiegów rehabilitacyjnych także w gabinecie fizjoterapii, a nawet w domu. Dzięki profesjonalnym i indywidualnym zabiegom fizjoterapeutycznym osoby po chorobie szybciej odzyskają siły i wrócą do codziennych aktywności.

Szczepionka na Covid-19 Johnson&Johnson - skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne

Szczepionka na Covid-19 Johnson&Johnson - skuteczność, dawkowanie, skutki uboczne. Kto może się zaszczepić szczepionką Johnson&Johnson? Czy wystarczy jedna dawka?

Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa - do kiedy wstrzymana?

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - okres miał miał zostać przedłużony o kolejne pięć lat. Sprawdzamy, czy taka zmiana faktycznie wejdzie w życie.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - co obejmie?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) niebawem ruszy. Co będzie zawierał nowy rejestr?

Ludwika Klejnowska, PAH: Nawet 660 tys. osób rocznie będzie szukało schronienia w Europie [PODCAST]

Jeśli uważamy, że migracje klimatyczne nas nie dotyczą, to jesteśmy w błędzie. Ponieważ kryzys klimatyczny jest niestety już obecny, już się dzieje – mówi Ludwika Klejnowska, PAH. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Dr Michał Małek: Przesunięcie części kontraktów NFZ mogłoby pomóc służbie zdrowia [PODCAST]

O sytuacji pacjentów onkologicznych w czasie pandemii, skali odwoływanych operacji oraz o rozwiązaniach, które były by wsparciem dla służby zdrowia mówi dr Michał Małek. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Zasady przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

Egzaminy 2021 - zasady przeprowadzania. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wytyczne sanitarne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, zawodowego i egzaminów eksternistycznych.

Dotacja podręcznikowa 2021/2022 - kwoty

Dotacja podręcznikowa 2021/2022 - ile wynosi? Zostało już opublikowane rozporządzenie w sprawie udzielania dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2021 r.

Wyższe mandaty od 10 kwietnia 2021 r.

Wyższe mandaty od 10 kwietnia 2021 r. – spacer z psem bez smyczy lub kagańca, brak składowania odpadów, sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim... Za jakie wykroczenia zapłacimy więcej? Sprawdź wysokość mandatów w 2021 r.

Budownictwo komunalne - wsparcie z Funduszu Dopłat

Budownictwo komunalne. Od 1 kwietnia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie finansowego wsparcia na tworzenie m.in. lokali mieszkalnych na wynajem, mieszkań chronionych, schronisk dla osób bezdomnych czy też infrastruktury komunalnej i społecznej.

Gmina przekaże nieruchomości z rozliczeniem "lokal za grunt"

Lokal za grunt od 1 kwietnia 2021. - weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Na tej podstawie cena lokali lub budynków przekazywanych gminie na własność przez inwestora, w związku z nabyciem przez tego inwestora własności nieruchomości zbywanej z zasobu gminnego, może podlegać rozliczeniu w cenie tej nieruchomości.

Magdalena Kartasińska: „Nauka zdalna pogłębia problem otyłości wśród dzieci” [PODCAST]

Polska jest numerem jeden, jeśli chodzi o odsetek dzieci otyłych i dzieci z nadwagą. Dodatkowo, pandemia nie sprzyja poprawie tych statystyk. Sytuacja wcale ma się nie lepiej w przypadku pracowników na home office. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Wykrywanie nienależnie pobranych świadczeń

Wykrywanie nienależnie pobranych świadczeń - gminy sprawdzają dane dotyczące osób korzystających z zasiłków na dzieci. Może to skutkować utratą wsparcia.

Kontrola wydatkowania dotacji przez niepubliczne przedszkola 

Kontrola wydatkowania dotacji przez niepubliczne przedszkola - raport. Przedszkola niepubliczne stanowią część systemu oświaty i realizują zadania publiczne jednostek samorządu terytorialnego (JST), wyręczając je w realizacji ich zadania własnego. W zamian za to otrzymują dotacje i przeznaczają je na cele związane z prowadzeniem placówki. Z kolei gmina – jako organ finansujący – ma prawo i obowiązek przeprowadzić kontrolę wydatkowania dotacji takiej jednostki.

Szczepienia na COVID-19 dla cudzoziemców w Polsce - co trzeba wiedzieć?

Szczepienia na COVID-19 dla cudzoziemców. Kolejka do szczepień jest bardzo długa. Pośród oczekujących są obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Polsce. Na razie przepisy są bardzo nieprecyzyjne, choć niektórzy cudzoziemcy zostali zaszczepieni, gdyż znaleźli się w grupie 0 ze względu na charakter wykonywanej pracy. Reszta musi czekać na swoją kolej.

Mutacje i warianty koronawirusa SARS-CoV-2

Mutacje i warianty koronawirusa. – Niepokoi nas łatwość, z jaką wirus przechodzi z jednej osoby na drugą, co jest efektem mutacji – mówi farmakolog, dr Leszek Borkowski. Brytyjska odmiana koronawirusa charakteryzuje się nie tylko większą zakażalnością, lecz także prowadzi do większej liczby hospitalizacji. A to z kolei jest powodem niewydolności służby zdrowia. Wczoraj resort zdrowia poinformował, że zajętych jest 75 proc. łóżek covidowych i respiratorów. Jak podkreśla rząd, to najtrudniejszy moment pandemii od 13 miesięcy. Problemy z wydolnością systemu mają także kraje, w których służba zdrowia jest oceniana dużo lepiej niż w Polsce.

Zmiany w procedurze wyboru dyrektora szkoły

Wybór dyrektora szkoły - planowane zmiany. Czy to kuratorzy oświaty a nie jak dotychczas przedstawiciele samorządu będą mieć decydujący głos w konkursie na dyrektora szkoły?

Program Stop Smog - zmiany w 2021 r.

Program Stop Smog - czy w 2021 r. będzie działał lepiej? W krajowych mediach pojawiały się negatywne komentarze odnośnie tempa realizacji rządowego programu Stop Smog. Niedawne zmiany mają poprawić sytuację.

Jak powinny zostać podzielone środki, które spółdzielnia zarabia w ramach dodatkowej działalności?

Spółdzielnie mieszkaniowe nie muszą zajmować się tylko budową i utrzymaniem mieszkań. Wyjaśniamy, jak powinny być dzielone dodatkowe zyski z działalności takich instytucji.

500+ dla niesamodzielnych - zmiany 2021

500+ dla niesamodzielnych - ile wynosi próg dochodowy od 1 marca 2021 r? Komu przysługuje świadczenie i w jakiej wysokości?

Nowy Ład: Bonusy dla pracowników i wzrost finansowania służby zdrowia

Nowy Ład w służbie zdrowia. Zwiększenie kadry medycznej to jeden z głównych – obok zwiększenia nakładów – tematów, na który kładą nacisk autorzy Nowego Ładu. Rozdział „Plan na zdrowie” to jeden z dziesięciu, które składają się na nowy program PiS. Dziennik Gazeta Prawna dotarł do najważniejszych propozycji Nowego Ładu dotyczących zdrowia.

Jak wypełnić wniosek z programu Moja Woda 2023 r. - wzór

Moja woda - jak prawidłowo wypełnić wniosek aby otrzymać dotację z programu "Moja woda 2023 r."? Przedstawiamy instrukcję.

Moja woda 2021 – wniosek

Moja woda – kiedy rusza druga edycja programu? Gdzie złożyć wniosek? Pobierz wniosek Moja woda i skorzystaj z dofinansowania na przydomową retencję z kolejnej edycji Oczko wodne plus.

Paszport covidowy - kto otrzyma, od kiedy będzie obowiązywał

Paszport covidowy - co to jest? Kto może uzyskać paszport covidowy? Kiedy i na jakich zasadach zacznie obowiązywać paszport szczepionkowy? Jakie szczepionki przeciwko COVID-19 będzie uwzględniał? Czy możliwe będą bez niego podróże? Komisja Europejska przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021 - wytyczne sanitarne

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021. Jakie wytyczne sanitarne obowiązują na próbnym egzaminie ósmoklasisty? Sprawdź zasady bezpieczeństwa przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Mieszkaniowy program Porozumienia zastąpił Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus passé, lokomotywa tego programu – spółka PFR Nieruchomości – na bocznym torze. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin po przejęciu resortu przez jego partię realizuje własny program. 1 kwietnia 2021 r. wystartuje jego rynkowa część.

Młodzież w Radzie i Sejmiku

2 marca 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa wzmacniającej rolę młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego.

Jak funkcjonują obiekty indywidualnej aktywności ruchowej w czasie pandemii COVID-19?

Aktywność ruchowa to podstawa zachowania zdrowia. Jednak restrykcje – powodowane troską o panowanie nad rozwojem pandemii – dotykają również miejsc, w których miliony Polaków oddawało się sportowi i aktywnościom ruchowym. Praktycznie nie działają różnego rodzaju obiekty sportowe, takie jak kluby fitness czy siłownie.

Księga wieczysta online – jak ją znaleźć, przeglądać, sprawdzić?

Księga wieczysta to podstawowy dokument zawierający dane stanu prawnego nieruchomości. Jej dokumentację prowadzi wydział wieczystoksięgowy sądu rejonowego, właściwego dla lokalizacji danej nieruchomości. Można ją sprawdzić w tradycyjny sposób w przedmiotowym sądzie lub online w internecie w formie cyfrowej, czyli jako Elektroniczna Księgę Wieczystą.

Opłata za śmieci zależna od wody - jakie będą problemy?

Uzależnienie wysokości opłaty za wywóz śmieci od zużycia wody wzbudza kontrowersje. Chodzi nie tylko o wysokość wspomnianej opłaty w Warszawie. Sam mechanizm jej naliczania generuje pewne problemy.

Zmiany w planowaniu przestrzennym

Zmiany w planowaniu przestrzennym - czy będzie rewolucja? Media informują o spodziewanych zmianach, które będą dotyczyły planowania przestrzennego. Przyglądamy się planom rządu i odpowiadamy na pytanie, czy można mówić o rewolucji.

Kadencja dyrektora szkoły - możliwość przedłużenia

Kadencja dyrektora szkoły – nowelizacja rozporządzenia w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 daje możliwość jej przedłużenia. Kiedy dyrektor może pełnić dłużej funkcję? Kto może być dyrektorem szkoły? O ile można przedłużyć kadencję dyrektora szkoły?

Nowe propozycje zmian w gospodarowaniu odpadami

Gospodarowanie odpadami - nowe propozycje zmian. Jakie zmiany w rozliczaniu śmieci oraz w dokonywanych naliczeniach opłat za gospodarowanie odpadami przewiduje nowy projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska?

Dopłaty do czynszu 2021 - pytania i odpowiedzi

Dopłaty do czynszu w 2021 r. - przedstawiamy odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii na najczęściej pojawiające się pytania na temat dopłat do czynszu z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Dodatek mieszkaniowy w 2021 r. – zmiany

Dodatek mieszkaniowy w 2021 r. – zmiany mają wejść w życie od 1 lipca. Kto otrzyma dodatek mieszkaniowy? Jak uzyskać dodatek? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Dopłaty do czynszu w 2021 r.

Dopłaty do czynszu – czym są? Oprócz dodatku mieszkaniowego w 2021 r. można otrzymać także dopłaty do czynszu. Komu przysługuje i ile wynosi dopłata do czynszu?

Szczepionka AstraZeneca - skuteczność, przeciwwskazania, skutki uboczne

Szczepionka AstraZeneca przeciwko COVID-19 już na początku lutego trafi do Polski. Natychmiast rozpoczną się nią szczepienia nauczycieli do 60 roku życia a następnie kolejnych osób z grupy 1c Narodowego Programu Szczepień. Dla kogo zalecana jest szczepionka AstraZeneci? Jaka jest skuteczność szczepionki AstraZeneci? Czy szczepionka powoduje skutki uboczne? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

REKLAMA