REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Informacje składane przy prywatyzacji mienia komunalnego

Mienie komunalne zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym to własność gminy (miasta) oraz inne prawa majątkowe należące do gminy (miasta), związków do których należy dana gmina (miasto) oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw.

Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie

Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa. Część z tych obowiązków należy do zadań gminy.

Obowiązki pracownika socjalnego w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie a regulacje dotyczące czasu pracy

Czy zgodnie z art. 12a ust. 1 ustawy z 10 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw pracownicy socjalni zobowiązani są do pracy ponad czas pracy wynikający z umowy o pracę lub w dni wolne od pracy i święta?

Przepadek korzyści pochodzącej z przestępstwa skarbowego


Przepadek korzyści majątkowej to środek karny stosowany wobec sprawcy przestępstwa skarbowego. Jest on orzekany obligatoryjnie, jeśli sprawca przestępstwa skarbowego osiągnął z jego popełnienia, chociażby tylko pośrednio, korzyść majątkową niepodlegającą przepadkowi przedmiotów. Jeśli orzeczenie przepadku korzyści majątkowej jest niemożliwe, orzeka się środek karny w postaci ściągnięcia jej równowartości pieniężnej.

REKLAMA

Kwalifikacja wojskowa 2011 - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W dniu 23 lutego 2011 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 r.

Eurowiniety - nowe przepisy

Parlament Europejski poparł w II czytaniu ideę modyfikacji opłat infrastrukturalnych w transporcie drogowym. Nowe opłaty zrekompensują skutki zanieczyszczenia powietrza i emisji hałasu.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - czerwiec

Dekada 2005 - 2015 r -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

Proces inwestycji budowlanych a ryzyko

Budowa jest miejscem, gdzie na każdym kroku czai się wiele niebezpieczeństw. Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie procesów budowlanych choć jest tak kosztowne?

REKLAMA

Problematyka legalizacji samowoli budowlanej

Zjawisko samowoli budowlanej jest w Polsce bardzo częste. Część osób dokonujących jej, nawet nie wie, że naruszyło prawo. Jeżeli dane roboty nie są zakwalifikowane prawidłowo i nie są załatwione właściwe formalności, budowa czy remont może zmienić się w samowolę budowlaną.

Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów - etapy realizacji inwestycji

W 2008 roku 14 gmin z powiatu gnieźnieńskiego i wrzesińskiego zawarło porozumienie międzygminne, którego celem była budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Przedstawiamy główne etapy projektu oraz źródła finansowania inwestycji.

Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach

Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole.

Zakres uprawnień zarządcy nieruchomości gminnej

Jednostka budżetowa A użytkuje budynek oddany jej przez urząd miasta w trwały zarząd. Chciałaby udostępnić część pomieszczeń jednostce B i obciążać ją kosztami eksploatacji budynku. Jaką umowę powinna zawrzeć i w jaki sposób obciążać kosztami jednostkę B? Jednostka budżetowa A chciałaby otrzymywać wyłącznie zwrot wydatków, np. kosztów energii gazu, i nie pobierać dodatkowych opłat. Czy ewentualny zwrot wydatków jest jej dochodem i powinien zostać odprowadzony do gminy?

Hipoteka zabezpieczająca wierzytelności do określonej wysokości

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Dzięki hipotece można łatwiej uzyskać kredyt w banku. W wyniku tegorocznych zmian w prawie, łatwiej jest zabezpieczyć wierzytelność hipoteką.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - maj

Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”

Zmiana zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych – projekt

Rząd postanowił zintensyfikować działania mające na celu ułatwienie procedowania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. W tym celu postanowiono zmienić nieco przepisy prawa dotyczące wydawania decyzji o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowych regulowane przez ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych.

Finansowanie konserwacji oświetlenia niebędącego własnością gminy jako pomoc publiczna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozwiał wątpliwości dotyczące uznania za pomoc publiczną finansowania modernizacji i konserwacji oświetlenia, niebędącego własnością gminy.

Wspólnota mieszkaniowa nie zwróci nadpłaty

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, wspólnoty nie muszą zwracać właścicielom nadwyżek. Właściciele lokali mogą w uchwale zdecydować o przeznaczeniu nadwyżki zaliczek na fundusz remontowy.

W jaki sposób ustala się wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu?

Nowa regulacja prawna od dnia 3 sierpnia 2008r. dotycząca regulacji stanu prawnego urządzeń infrastruktury technicznej pobudowanych bez prawa do nieruchomości otwiera drogę dla roszczeń właścicieli nieruchomości i użytkowników wieczystych.

Przekazanie stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej

Samorządy niekiedy przekazują prowadzenie szkoły innemu podmiotowi. W przypadku małych szkół procedura przekazania jest uproszczona, ale i tak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.

Jak dokumentować prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy z powodu choroby jest zwolnienie lekarskie wystawione na druku ZUS ZLA. Zwolnienie to stanowi również podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Pracodawca uprawniony do wypłaty tych świadczeń musi ustalić, czy zwolnienie lekarskie zostało poprawnie wystawione i dostarczone w ustawowym terminie.

Strefy ochrony uzdrowiskowej – nowe przepisy

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę, która na nowo definiuje strefy ochrony uzdrowiskowej na obszarze uzdrowiska lub obszarze ochrony uzdrowiskowej.

Dodatek mieszkaniowy

W związku z licznymi podwyżkami, coraz częściej słyszy się o pogarszaniu się kondycji materialnej osób, które dotychczas nie potrzebowały pomocy socjalnej. Osoby, które nie są w stanie pokryć kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania mogą liczyć na pomoc państwa w formie dodatku mieszkaniowego. Co trzeba zrobić aby taką pomoc otrzymać?

Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia”
Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.4)

Korekta funkcjonowania systemu zbiórki i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezbędna i bardzo pilna. Jej brak powoduje niewydolność systemu, złe poziomy odzysku, jak również w dużym procencie pozyskiwanie nieprecyzyjnych danych, gdyż część systemu może być fikcyjna.

MSWiA: przygotowania do Euro 2012

Polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo imprez sportowych cały czas prowadzą przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w przyszłym roku. To jest gigantyczne przedsięwzięcie, w którym uczestniczy wiele instytucji, służb mundurowych i tysiące zaangażowanych ludzi.

Opłata roczna za użytkowanie wieczyste

Do 31 marca 2011 roku należy uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste. Opłaty nie zmieniły się od zeszłego roku, chyba, że gmina wypowiedziała jej wysokość do końca zeszłego roku i zaproponowała nową. O uiszczeniu opłaty należy pamiętać samemu- gmina o tym nie przypomina.

Pakiet ustaw zdrowotnych - uchwalony

Urzędowe ceny i marże leków refundowanych, likwidacja stażu lekarskiego, umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań bez sądu oraz e-recepty i e-skierowania - to główne założenia rządowego pakietu ustaw zdrowotnych, który w piątek uchwalił Sejm.

Odszkodowania za nieruchomości wydzielone pod drogi publiczne

Niewiele jest gmin, które nie mają problemów ze stanem prawnym dróg wydzielonych na skutek podziałów nieruchomości. Nawet jeśli wcześniej, kwestię własności dróg rozstrzygały opierając się na powszechnie aprobowanej przez sądy administracyjne wykładni przepisów, to po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Bugajny i inni przeciwko Polsce okazało się, iż stosowany dotąd algorytm postępowania nie jest wystarczający dla wydania zgodnych z prawem rozstrzygnięć.

Centrum powiadamiania ratunkowego - nowe kompetencje wojewody

Do obowiązków wojewody należy wyznaczanie kierownika centrum powiadamiania ratunkowego i zatwierdzanie programu szkolenia operatorów numerów alarmowych.

Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.

Odszkodowanie za wywłaszczenie

W listopadzie 2010 r., weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ustawa korzystnie zmienia sytuację wywłaszczanego poprzez wprowadzenie bezpiecznej zaliczki na odszkodowanie za wywłaszczenie.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - marzec

Dekada 2005  - 2015 r - „ Woda dla Życia”.

Dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne - założenia

Ulga podatkowa dla osób wykupujących polisy, możliwość ich finansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz rozwiązania mające zabezpieczyć dostęp do leczenia finansowanego przez NFZ - to główne założenia ustawy o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Szkolenie zawodowe podstawowe policjantów


Mianowanie lub powołanie na stanowisko służbowe w Policji jest uzależnione od wielu czynników m.in. od uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych.

Standardy opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych

Wymiana okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków

Czy wydatki związane z wymianą okien w budynku wpisanym do rejestru zabytków powinny być sklasyfikowane w § 4270 czy w § 4340 oraz czy o koszt wymiany okien należy zwiększyć wartość budynku? Jak prawidłowo zaewidencjonować poszczególne zdarzenia gospodarcze związane z realizacją tego zadania? Czy dodatkowo oprócz sprawozdań budżetowych Rb-28S jednostka zobowiązana jest do sporządzenia sprawozdania z realizacji zadania do wojewódzkiego konserwatora zabytków?

Program usuwania azbestu i jego finansowanie

Uchwalony w 2002 r. przez Radę Ministrów „ Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terenie Polski” określił głównie kierunki działania w okresie 30-u lat, szacunkowe ilości wyrobów zawierających azbest w całym kraju oraz dla poszczególnych województw a przede wszystkim potrzebne środki na jego realizację.

Komu przysługuje dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy jest formą pomocy społecznej udzielanej przez gminy osobom o niskich dochodach. Stanowi on wsparcie tych osób, w ponoszeniu obciążających je wydatków na zajmowany lokal, w tym w zapłacie czynszu

Dobra i zła wiara przy czynności zasiedzenia

Istota i przesłanki zasiedzenia znalazły obszerne oraz wyczerpujące naświetlenie w literaturze prawniczej i orzecznictwie sądowym.

Ustalenia studium nie przeszkadzają w budowie

Chociaż zgodnie z założeniami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan miejscowy powinien być podstawowym instrumentem kształtowania przestrzeni w gminie, przeważająca większość inwestycji, z uwagi na brak planów, lokalizowana jest w oparciu o decyzje o warunkach zabudowy lub decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Urlop wypoczynkowy żołnierza zawodowego, wymiar i zasady przyznawania

Żołnierz zawodowy zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych otrzymuje corocznie, urlopu wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych.

Kiedy najlepiej przekształcić (zlikwidować) szkołę

Termin likwidacji (przekształcenia) szkół publicznych uzależniony jest m.in. od tego, z jaką placówką szkoła jest związana. Zmiany w szkole przy zakładzie poprawczym nie rządzą się takimi samymi zasadami, jak większość innych szkół publicznych.

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm

Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma wejdzie w życie 1 października 2011 r.

Ekologiczny Kalendarz 2011 - Luty

Dekada 2005 – 2015 r – „Woda dla życia”

Zmienione zasady ochrony informacji niejawnych

W dniu 5 sierpnia 2010 roku, zmieniono ustawę dotyczącą ochrony informacji niejawnych. Ustawa określa zasady ochrony informacji, które wymagają zabezpieczenia przed nieuprawnionym ujawnieniem - czyli „informacji niejawnych”, niezależnie od formy i sposobu ich wyrażania, także w trakcie ich opracowywania.

Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?

Wysokość opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste

Wysokość pierwszej opłaty za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste zależy zawsze od ceny nieruchomości, którą ustala się na podstawie jej wartości (art. 67 ust. 1 ustawy z. o gospodarce nieruchomościami) .

Cena lokalu jako przedmiot odrębnej własności

Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. Cena lokalu, oznaczonego jako przedmiot odrębnej własności, obejmuje lokal wraz z pomieszczeniami przynależnymi, w rozumieniu ustawy o własności lokali oraz udział w nieruchomości wspólnej.

Własność urządzeń przesyłowych

Zgodnie z art. 49 kc urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.

Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach

Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?

REKLAMA