Zasady rachunkowości wynikające z opisów kont występujących w jednostkach budżetowych
12 sie 2013
Plan kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont zawiera konta występujące wyłącznie w jednostkach budżetowych lub wyłącznie w samorządowych zakładach budżetowych.
Szczególne zasady rachunkowości jednostek budżetowych
09 sie 2013
Jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego (art. 11 uofp). Odstępstwa od tych zasad przewidziano w odniesieniu do państwowych (art. 11a) i samorządowych (art. 223 uofp) jednostek budżetowych wykonujących zadania określone w ustawie z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: ustawa o systemie oświaty), które mogą gromadzić zrealizowane dochody na wydzielonym rachunku bankowym i przeznaczać te dochody na wydatki tych jednostek.
Rachunkowość sektora publicznego - jednolite standardy
08 sie 2013
Rachunkowość sektora publicznego zostanie ujednolicona. Europejskie Standardy Rachunkowości dla sektora publicznego zostały zarekomendowane przez Komisję Europejską.
Szczególne zasady rachunkowości - normy ogólne
07 sie 2013
Szczególne zasady rachunkowości wynikają z rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych - zmiany
05 sie 2013
Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczą w głównej mierze wzorów sprawozdań Rb-Z i Rb-UZ oraz instrukcji sporządzania tych sprawozdań, stanowiącej załącznik Nr 9 do rozporządzenia.
Gospodarowanie majątkiem trwałym w jednostkach budżetowych
05 sie 2013
Zasady gospodarowania majątkiem trwałym w samorządowych jednostkach budżetowych wynikają z uregulowań wewnętrznych kierownika jednostki, wydanych na mocy art. 68 i 69 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Generalną zasadą jest, że jednostka budżetowa ma obowiązek gospodarowania swoim majątkiem w sposób racjonalny i oszczędny oraz utrzymywania mienia w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem normalnego zużycia.
Wydatki bieżące przedszkola publicznego – zakup usług księgowych
18 lip 2013
Wydatki bieżące
przedszkola publicznego mogą stanowić m. in. wydatki na zakup usług księgowych
prowadzonych przez biuro rachunkowe – wyjaśnia
Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu.
Rachunek bieżący jednostki oświatowej
18 lip 2013
Podstawowym kontem w
każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla
operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce
oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.
Sprawozdanie Rb-NDS
16 lip 2013
Sprawozdanie Rb-NDS kwartalne o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego sporządza się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Sporządzanie i przekazywanie sprawozdań Rb-NDS w imieniu jednostki należy do obowiązków przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego.
Wydzielony rachunek dochodów w szkole
11 lip 2013
Wydzielony rachunek dochodów własnych tworzyć mogą szkoły jako jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w ustawie o systemie oświaty. Jednostki budżetowe to forma organizacyjno-prawna, w której działają szkoły. Jej podstawową cechą jest to, że nieodpłatnie realizuje ona zadania publiczne, pokrywając swoje wydatki ze środków otrzymanych z budżetu państwa lub budżetu JST, a ewentualne dochody odprowadza bezpośrednio na rachunek budżetu państwa lub budżetu JST.
Zasady ewidencji pozabilansowej jednostki oświatowej
10 lip 2013
W zakładowym planie kont jednostki oświatowej konieczne jest ujęcie szczegółowych zasad ewidencji pozabilansowej, ponieważ w przepisach wskazane zostały jedynie ogólne zasady jej prowadzenia, które wymagają doprecyzowania.
Wskaźnik zadłużenia jst w 2014 r. - ocena RIO
02 lip 2013
W części jednostek samorządu terytorialnego istnieje realne zagrożenie niespełnieniem w 2014 r. wskaźnika zadłużenia określonego w art. 243 – wskazuje Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.
Sprawozdawczość budżetowa w układzie zadaniowym w państwowych jednostkach budżetowych
01 lip 2013
Zbliża się termin sporządzenia sprawozdań z wykonania wydatków w układzie zadaniowym za I półrocze 2013 r., a doświadczenia w tym temacie są niewielkie, gdyż będzie to dopiero trzecie sprawozdanie w tym zakresie od czasu wprowadzenia takiego obowiązku. W artykule wskazano elementy gwarantujące poprawność weryfikacji sporządzenia sprawozdania Rb-BZ1, poczynając od właściwej ewidencji wydatków i zobowiązań, po określenie procedur sprawdzających ich zgodność z innymi sprawozdaniami budżetowymi.
Klasyfikacja budżetowa opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
01 lip 2013
W jakim rozdziale oraz w jakim paragrafie dochodów ujmować opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
Nowy wskaźnik zadłużenia od 2014 r. - będą problemy?
28 cze 2013
Nowy wskaźnik zadłużenia ma zacząć obowiązywać od 2014 r. Problem ze wskaźnikiem dla samorządu oznaczałby utratę prawa uchwalenia budżetu.
Zakaz wyznaczania głównej księgowej na zastępstwo kierownika jfp
28 cze 2013
Kierownik jednostki finansów publicznych nie powinien wyznaczać głównej księgowej do zastępowania go w razie nieobecności. Gospodarka finansowa jednostki zostaje bowiem pozbawiona kontroli.
Powierzenie głównemu księgowemu obowiązków w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości
26 cze 2013
Za całość gospodarki finansowej jednostki sektora finansów publicznych odpowiada jej kierownik, przy czym może on określone obowiązki w tym zakresie powierzyć pracownikom tej jednostki (art. 53 uofp).
Ewidencja nieruchomości gminnych
19 cze 2013
Nieruchomości należące do gmin podlegają obowiązkowej ewidencji w kilku rejestrach prowadzonych na podstawie różnych przepisów i służących różnym celom. Podstawowym rejestrem, w którym są ujmowane dane na temat nieruchomości, jest ewidencja geodezyjna gruntów i budynków prowadzona na podstawie art. 4 ust. 1a pkt 2 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Wynagrodzenie asystenta rodzinnego
12 cze 2013
W gminnym ośrodku pomocy społecznej od 2012 r. realizowane jest nowe zadanie – wsparcie rodziny, w ramach którego ośrodek wypłaca wynagrodzenie asystenta rodzinnego ze środków własnych. W trakcie roku Ministerstwo Finansów ogłosiło konkurs, z którego pozyskano środki na wypłatę wymienionego wynagrodzenia wraz z pochodnymi. Czy wydatki poniesione na wynagrodzenie wraz z pochodnymi będą stanowiły wydatki strukturalne? Jeśli tak, to w jakiej części – czy tylko środki otrzymane, czy środki własne, czy ogół wydatków oraz w jakim obszarze i kodzie je wykazać?
Ewidencja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi
12 cze 2013
Rada miejska ustaliła opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie gminy, powstającymi na zamieszkałych nieruchomościach. Jak należy prawidłowo ewidencjonować przypisy z tytułu ww. należności?
Faktura pro-forma - po zmianach w 2013 r.
16 maja 2013
Fakturą pro-forma nie jest dowodem księgowym. Po wejściu w życie od 1 stycznia 2013 r. zmian przepisów w zakresie fakturowania pojawiło się wiele wątpliwości, dotyczących skutków w podatku VAT wystawienia dokumentów określanych mianem faktur pro-forma.
Klasyfikacja budżetowa opłat za urzędowe kontrole żywności
09 lut 2012
W szkole prowadzona jest stołówka. W związku z przeprowadzoną kontrolą żywności lub sprawdzeniem, czy usunięto niezgodności zawarte we wcześniejszej kontroli przez przedstawiciela państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, została naliczona opłata na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 maja 2009 r. § 4, w skład której wchodzi opłata ryczałtowa za: przeprowadzone czynności kontrolne oraz za rozpoczętą godzinę czynności kontrolnych. Czy prawidłowe będzie ujęcie tych opłat w § 4430 „Różne opłaty i składki”, czy może właściwy będzie § 4300 lub 4510?
Świętokrzyskie: Prokuratorski zarzut dla burmistrza Sandomierza
12 sty 2012
Złamanie przepisu ustawy o rachunkowości zarzuciła Prokuratura Rejonowa w
Opatowie burmistrzowi Sandomierza Jerzemu B. - poinformował
rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Sławomir Mielniczuk.
Środki na fundusz szkoleniowy a koszty uzyskania przychodu
25 lis 2011
Czy jednostka, posiadając własny fundusz szkoleniowy (utworzony na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), może jednocześnie stworzyć z innymi jednostkami działającymi w gminie międzyzakładowy fundusz szkoleniowy? Czy potrzebny jest odrębny rachunek bankowy, na którym przechowywane są wydzielone środki funduszu? Czy wszystkie kwoty przekazane na fundusz można zaliczyć do kosztów podatkowych?
Rozliczenie wydatków budżetowych
26 paź 2011
Czy w budżecie jednostki samorządu terytorialnego zwroty niewykorzystanych przez jednostki budżetowe środków na wydatki można ująć (dla zachowania czystości faktycznie wykorzystanych środków) zapisem ujemnym: Wn 223 i Ma 133? Czy należy zaksięgować je po przeciwnych stronach, czyli Wn konto 133 i Ma konto 223? Wówczas dla ustalenia wysokości wykorzystanej dotacji na wydatki należy odjąć zwroty. Który sposób jest prawidłowy?
Budżet zadaniowy – aspekty wdrożeniowe i księgowe
25 paź 2011
Tematyka budżetowania zadaniowego budzi wiele zainteresowania i wątpliwości, tym bardziej że od 1 stycznia 2012 r. zakładowy plan kont powinien zapewniać ewidencję wykonania budżetu w układzie zadaniowym.
Sprawozdania w pytaniach i odpowiedziach
30 wrz 2011
Bank, który udzielił naszej jednostce kredytu, jako
zabezpieczenie zażyczył sobie weksla in blanco. Czy i jeżeli tak, to jak
należy wykazać w sprawozdaniu Rb-Z zobowiązania z tytułu weksli tego
typu?
Błędy w sprawozdaniach o wydatkach strukturalnych za 2010 r.
18 sie 2011
Mimo że sprawozdania dotyczące wydatków strukturalnych w 2011 r. sporządzane były nie po raz pierwszy, to nadal stwierdza się w nich wiele błędów. W artykule opisano najczęściej występujące uchybienia oraz wskazano, jak poprawnie sporządzać te sprawozdania.
Zaciąganie zobowiązań przez jednostki sektora finansów publicznych bez ograniczeń
26 lip 2011
Od początku bieżącego roku obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z 17.12.2010 r. w sprawie przypadków, w
których nie stosuje się ograniczeń dotyczących zaciągania niektórych
zobowiązań finansowych przez jednostki sektora finansów publicznych, z
wyjątkiem Skarbu Państwa.
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych a niewykonanie zobowiązania
08 lip 2011
Czy zapłata odsetek zasądzonych wyrokiem sądowym (postępowanie nakazowe) stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych?
Kontrola podatkowa
04 kwi 2011
Obiektem kontroli podatkowej jest prawidłowość postępowania jednostek w zakresie podatków. Uciążliwości związane z kontrolą będą jednak mniejsze, jeśli kontrolowany i kontrolujący będą znali swoje prawa i obowiązki.
Zakładowy plan kont w jednostkach pomocy społecznej obowiązujący od 1 stycznia 2011 r.
09 mar 2011
Wszystkie jednostki, w tym także jednostki pomocy społecznej, mają obowiązek dostosowania obowiązujących w ich jednostkach planów kont do nowych zasad wynikających ze zmian przepisów wprowadzonych w 2009 r. ustawą o finansach publicznych. Najważniejsze zmiany w zakresie pomocy społecznej obejmują likwidację gospodarstw pomocniczych, likwidację rachunku dochodów własnych, utworzenie budżetu środków europejskich na szczeblu budżetu państwa. Wprowadzone rozwiązania spowodowały konieczność wydania przez Ministra Finansów aktu prawnego zawierającego nowy plan kont stanowiący ramy dla kierowników jednostek do opracowania zakładowych planów kont.
Ekonomiczne studia podyplomowe - art. 54 ust. o finansach publicznych
03 mar 2011
Czy osoba, która ukończy studia podyplomowe z zakresu „Finanse publiczne w jednostkach samorządu terytorialnego” lub z zakresu „Rachunkowość” spełnia wymogi, aby pełnić funkcję głównego księgowego w jednostce budżetowej?
Bez ograniczeń w zaciąganiu zobowiązań przez jednostki sektora finansów publicznych
16 lut 2011
Od początku bieżącego roku obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z 17.12.2010 r. w sprawie przypadków, w
których nie stosuje się ograniczeń dotyczących zaciągania niektórych
zobowiązań finansowych przez jednostki sektora finansów publicznych, z
wyjątkiem Skarbu Państwa.
Klasyfikacja tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego
31 sty 2011
Ustawa o finansach publicznych nałożyła na Ministra Finansów obowiązek
określenia szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych
zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu
Państwa, przy uwzględnieniu podstawowych kategorii przedmiotowych i
podmiotowych zadłużenia oraz okresów ich zapadalności.
Zmiany w klasyfikacji budżetowej
20 sty 2011
Od 1 stycznia 2011 r. obowiązują zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej. Jakie nowe podziałki wprowadzono, jakie uchylono, a jakie otrzymały nowe brzmienie?
Sprawozdania w pytaniach i odpowiedziach
19 sty 2011
Nasza jednostka zawarła umowy z dostawcami sprzętu komputerowego. Umowy są trzyletnie, a wartość zobowiązań jest spłacana w miesięcznych ratach. Czy istnieje obowiązek wykazywania zobowiązań niewymagalnych tego typu w sprawozdaniu Rb-Z?
Podsumowanie zmian w 2010 r. dotyczących wydatków strukturalnych
15 gru 2010
W 2010 r. wydano nowe akty prawne dotyczące klasyfikacji, sprawozdawczości oraz ewidencji wydatków strukturalnych. W 2011 r. sprawozdania o wydatkach strukturalnych za 2010 r. należy sporządzić na nowych wzorach.
Sprawozdawczość w operacjach finansowych JST (2)
10 gru 2010
W dzisiejszym temacie dnia omówimy kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań i należności Skarbu Państwa z tytułu wykonywania przez jednostki samorządu terytorialnego zadań zleconych - Rb-ZN
Kto powinien podpisywać rachunki?
10 lis 2010
Jesteśmy pracownikami (inspektorami) urzędu gminy i prowadzimy obsługę finansowo-księgową szkół (zostało to zawarte w zakresie naszych obowiązków). Kto powinien podpisywać rachunki pod względem formalno-rachunkowym? Do tej pory rachunki pod względem formalno-rachunkowym były podpisywane przez skarbnika gminy będącego jednocześnie głównym księgowym szkół, a teraz podpisywać ma osoba, która dekretuje rachunki, natomiast „zatwierdzono do wypłaty” podpisuje kierownik jednostki. Wynika z tego, że główny księgowy w ogóle nie podpisuje się na rachunkach.
Zmiana zasad rachunkowości i planów kont
26 paź 2010
Minister finansów wydał rozporządzenie dotyczące szczególnych zasad rachunkowości i planów kont. Część z nowych przepisów będzie dotyczyła już 2010 roku. Komplet informacji o nowym planie kont znajdziesz na łamach Poradnika Rachunkowości Budżetowej.
Limit 380 zł nieopodatkowanych świadczeń z ZFŚS a kilka miejsc pracy
28 wrz 2010
Za 2009 r. od świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie pobieramy podatku dochodowego – łącznie do wysokości 380 zł rocznie na jednego zatrudnionego. Co zrobić natomiast w przypadku pracownika, który pracuje w kilku zakładach, w których również pobiera nieopodatkowane świadczenia z ZFŚS?
Prawidłowe sporządzanie sprawozdań jednostkowych a obowiązujące terminy
15 wrz 2010
Dużo zamieszania i niepokoju wzbudził nowy zapis w ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych - dotyczący nieprzekazania w terminie sprawozdań.
Odsetki od dotacji przedmiotowej otrzymanej z budżetu JST
13 wrz 2010
W zakładzie budżetowym jest jeden rachunek bankowy, na którym gromadzi się środki z przychodów własnych i z dotacji przedmiotowej z budżetu powiatu. Odsetki od środków własnych, z wyłączeniem dotacji, stanowią przychody zakładu budżetowego.
Rozliczenia jednostki samorządu terytorialnego z jej jednostką budżetową
18 sie 2010
Jak postąpić w sytuacji, gdy jednostka budżetowa zrealizowała dochody, których nie odprowadziła do 31 grudnia 2009 r. do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, lecz je wydatkowała? W związku z tym w sprawozdaniu Rb-28S sporządzanym przez jednostkę kwota wykazana w kolumnie „Wydatki wykonane” jest większa niż kwota środków przekazanych tej jednostce przez jednostkę samorządu terytorialnego. Konto 223 w budżecie wykazuje większe obroty na stronie Ma.
Ewidencja kar umownych
14 lip 2010
Jednostka budżetowa podpisała umowę z biegłym rzeczoznawcą na wycenę pojazdów. W umowie zastrzeżono możliwość naliczenia kar umownych za nieterminowe wykonanie usługi. Jak prawidłowo zaksięgować całą operację?
Kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji – Rb-Z
13 lip 2010
Kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz
gwarancji i poręczeń składa się z sześciu części
Sprawozdawczość za I półrocze 2010 r. w JST
06 lip 2010
Zbliża się okres sprawozdawczy za I półrocze 2010 r. dla jednostek sektora finansów publicznych, w tym jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, które mają obowiązek sporządzenia sprawozdań budżetowych oraz sprawozdań w zakresie operacji finansowych. Wskazujemy podstawy prawne sporządzania sprawozdań, podmioty zobowiązane do ich sporządzania oraz praktyczny przykład dotyczący sprawozdania Rb-N.
Przeprowadzanie inwestycji pomimo kryzysu
23 cze 2010
Jednostki sektora finansów publicznych muszą ostrożnie gospodarować środkami będącymi w ich dyspozycji. Pod uwagę powinny wziąć nie tylko korzyści, jakie przyniosą inwestycje, ale i ryzyko na siebie wzięte. Powinny też stale poszukiwać alternatywnych źródeł finansowania działalności.
Zmienią się zasady zwrotu kosztów podróży służbowych
15 cze 2010
Istotne zmiany w zakresie rozliczania delegacji służbowych przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 22 kwietnia 2010 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.