Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu samorząd. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące samorząd.
Kwalifikowalność VAT - rozterki z odliczeniem
Aktualizacja: 28.11.2018
W odniesieniu do projektów związanych z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej zachodzą poważne wątpliwości dotyczące posiadania przez samorządy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Sprawa jest o tyle istotna, gdyż kwestia ta bezpośrednio rzutuje na charakter VAT jako wydatku kwalifikowalnego w ramach realizowanych przez samorządy projektów, które korzystają z dofinansowania ze środków unijnych. »
Zatrudnianie dziennych opiekunów - ułatwienia dla samorządów
Aktualizacja: 19.06.2018
Już niedługo zmiany w zatrudnianiu dziennych opiekunów. Duże ułatwienia dla samorządów. Konkursy ofert zastąpią otwarte i konkurencyjne nabory, które pozwolą na sprawniejszy i szybszy wybór dziennych opiekunów. W praktyce przy ich wyłanianiu będą stosowane zasady analogiczne jak przy wyborze pracowników samorządowych na stanowiska urzędnicze. »
Środki na budowę oraz remonty dróg lokalnych 2018 r.
Aktualizacja: 12.06.2018
500 mln zł wkładu ze strony państwa na kolejną transzę inwestycji - na Fundusz Dróg Lokalnych. Zostały konkursy przeprowadzone w poszczególnych województwach, sprawnie. Do 15 kwietnia 2018 r. samorządowcy mogli aplikować o te środki. »
Opłata emisyjna od paliw już niedługo
Aktualizacja: 07.06.2018
Ustawa o biokomponentach i biopaliwach ciekłych uchwalona przez Sejm. Ustawa wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw. Samorządy już niedługo będą miały prawo tworzyć strefy czystego powietrza. »
Kongres Sekretarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego
Aktualizacja: 07.05.2018
Kongres Sekretarzy to coroczne, merytoryczne, najbardziej znaczące spotkanie Sekretarzy Jednostek Samorządu Terytorialnego z całej Polski. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Centrum Ekspertyz dla Reform Samorządu Terytorialnego Rady Europy. »
Samorządowe Centra Usług Wspólnych (CUW)
Aktualizacja: 17.04.2018
Raport Powiatowe Centra Usług Wspólnych, czyli o wykorzystaniu narzędzi biznesowych w zarządzaniu administracją publiczną został przygotowany przez dr R. Gawłowskiego i dr P. Modrzyńskiego przy współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Jego celem było sprawdzenie pierwszych doświadczeń funkcjonowania CUW w samorządzie powiatowym i określenie kierunków jego rozwoju w przyszłości. »
Aktualizacja: 26.03.2018
27 marca o godzinie 9.00 w Hotelu Ambasador Premium w Łodzi, w ramach Konferencji 5xP: Partnerstwo Publiczno-Prywatne i Pomoc Publiczna, odbędzie się seminarium samorządowe „Prawidłowa i efektywna konstrukcja powierzeniowa w finansowaniu usług publicznych – jak bezpiecznie wykorzystać in-house”. Gospodarzami konferencji są Marszałek Województwa Łódzkiego, COMPER Fornalczyk i Wspólnicy sp.j i Bank Gospodarstwa Krajowego. Seminarium skierowane do przedstawicieli samorządów i podmiotów komunalnych województwa łódzkiego. »
Dotacje dla samorządów na lokalne drogi
Aktualizacja: 26.03.2018
Samorządy otrzymają dotacje na przebudowę dróg gminnych i powiatowych. Chodzi przede wszystkim o poprawę bezpieczeństwa na drogach. »
Samorządy wspierają tworzenie spółdzielni socjalnych
Aktualizacja: 06.04.2018
Gmina nie tylko może być założycielem spółdzielni socjalnej. Samorząd może też w rozmaity sposób wspierać działalność tych podmiotów. Przede wszystkim finansowo, udzielając spółdzielniom socjalnym pożyczek, dotacji czy finansując tzw. lustrację spółdzielni. »
Błędy prawodawców lokalnych podczas tworzenia aktów prawa miejscowego
Aktualizacja: 07.03.2018
Źle podawana podstawa prawna, nieprawidłowo sformułowane przepisy określające termin wejścia w życie uchwały, pominięcie regulacji dotyczących sposobu ogłoszenia aktu normatywnego – to najczęściej spotykane błędy popełniane przez lokalnych prawodawców. Wynikają one przede wszystkim z nieznajomości podstawowego aktu prawnego, który powinien być stosowany przy projektowaniu wszystkich uchwał. Jest nim rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. »
Zmiany w przedłużaniu koncesji górniczych już od 1 lipca 2018 r.
Aktualizacja: 05.03.2018
Rezygnacja z obligatoryjnej zgody samorządu w procesie przedłużania koncesji to tylko jedna z proponowanych zmian w przedłużaniu koncesji górniczych. »
Aktualizacja: 05.03.2018
Wykonywanie zadań publicznych od wejścia Polski do Unii Europejskiej opierało się w dużej mierze o finansowanie unijne, w szczególności finansowanie inwestycji. Obecnie niezwykle istotne jest jednak przygotowanie samorządów na możliwość ograniczenia dostępności środków unijnych w kolejnej perspektywie finansowej i konieczność wprowadzenia w ich miejsce finansowania komercyjnego. »
Czym jest raport o stanie gminy?
Aktualizacja: 05.03.2018
Ostatnią nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca wprowadził nową instytucję raportu o stanie gminy, który ma stanowić podsumowanie pracy wójta w poprzednim roku kalendarzowym. »
Wartość odpisów amortyzacyjnych ma wpływ na wartość prewspółczynnika zakładu
Aktualizacja: 23.02.2018
Problem: Obliczając prewspółczynnik za 2017 r., do mianownika (przychody wykonane zakładu budżetowego), doliczamy wartość wszystkich not wewnętrznych, kapitalizację odsetek, odsetki od należności, przychody operacyjne (konto 700, 750 i 760). Na koncie 760 księgujemy również amortyzację środków trwałych przekazanych przez gminę. Czy obliczając prewspółczynnik, tę amortyzację również należy doliczyć do przychodów wykonanych zakładu budżetowego? »
Pozostało kilka miesięcy na uwzględnienie zmian prawnych w statutach jst
Aktualizacja: 29.01.2018
Samorządy obecnej kadencji mają obowiązek uwzględnić w swoich statutach niedawno wprowadzone zmiany prawne. Sposób realizacji tego obowiązku rodzi jednak szereg wątpliwości prawnych. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?