REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady ustalania wysokości janosikowego

Rząd zaproponował wprowadzenie zmian w zasadach ustalania wysokości wpłat dokonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, czyli tzw. janosikowego. W latach 2015 i 2016 mają objąć wyłącznie województwa.

Posiłki w szkołach i świetlicach od nowego roku szkolnego

W ramach organizowanego przez gminy programu dożywiania, uczniowie z rodzin potrzebujących mogą liczyć na wsparcie. Od nowego roku szkolnego będą mieli zapewnione ciepłe posiłki w szkołach i świetlicach.

Asystenci nauczyciela - nowa grupa pracowników w szkołach

Od 1 września 2014 roku w szkole podstawowej pojawi się możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela, prowadzącego zajęcia w klasach I-III. 12 maja 2014 r. prezydent RP podpisał znowelizowaną ustawę o systemie oświaty.

Najważniejsze zmiany w prawie oświatowym od nowego roku szkolnego

Początek roku szkolnego niesie ze sobą nie tylko emocje związane z powrotem dzieci i młodzieży do szkoły, lecz także wyzwania organizacyjno-prawne dla dyrekcji i nauczycieli. W tym roku nowości jest wyjątkowo dużo, począwszy od darmowego podręcznika po asystenta nauczyciela.

REKLAMA

Wybory samorządowe 2014 – skuteczna kampania wyborcza

Jak najlepiej poprowadzić swoją kampanię wyborczą w wyborach samorządowych, które odbędą się już w listopadzie 2014 r.? Maurycy Seweryn z Warszawskiej Grupy Doradców PR, specjalista w zakresie marketingu politycznego podkreśla, iż droga promocja nie zawsze zapewni nam sukces.

Alternatywne źródła finansowania zadań oświatowych

Zadania oświatowe mogą być finansowane zarówno ze źródeł publicznych, jak i ze źródeł prywatnych. Od momentu, gdy jednostki samorządu terytorialnego, będąc organami prowadzącymi dla różnych typów szkół i placówek oświatowych, stały się odpowiedzialne za ich działalność i – zgodnie z art. 7 ustawy o systemie oświaty – przekazano im do realizacji zadania oświatowe, poszukują one szerszych możliwości pozyskiwania środków z coraz większej liczby możliwych źródeł.

Uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty

Uprawnienia rodzicielskie pracowników oświaty zostały uregulowane w Kodeksie pracy – w dziale VIII. Jakie uprawnienia rodzicielskie przewiduje Kodeks pracy dla pracowników oświaty?

„Przygotowania na szóstkę? – o raporcie NIK-u o szkołach dla sześciolatków

Wrzesień rozpoczyna dla jednych wesoły dla innych mniej radosny okres obowiązku szkolnego. W 2014 roku kadra nauczycielska i dyrektorzy będą musieli pochylić się z właściwą troską nad nowym rocznikiem. Do szkoły pierwszy raz pójdą sześciolatki, dzieci urodzone w 2008 roku.

REKLAMA

Darmowy podręcznik to trafne wsparcie dla rodziców

Wysokie koszty utrzymania obiektów oświatowych w stosunku do liczby uczniów, a także wydatki związane z zatrudnieniem nauczycieli są dla budżetów gmin znaczącym obciążeniem. Widać to zwłaszcza w małych jednostkach. Niewątpliwie alternatywą dla nieubłaganej demografii i konieczności likwidowania placówek jest – jak pokazuje to przykład gminy Niwiska – przekazywanie szkół stowarzyszeniom rodziców.

Prawie wszystkie szkoły wybrały darmowy podręcznik

97 procent szkół wybrało rządowy podręcznik dla pierwszoklasistów. Na razie gotowe są tylko dwie z czterech części rządowego elementarza.

Czy sprzedaż działki bez przetargu jest zwolniona z VAT

Sprzedaż działki w drodze bezprzetargowej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz użytkowników wieczystych. Czy transakcja ta jest zwolniona z VAT?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela

Kiedy nauczycielowi przysługuję ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy regulacja Karty Nauczyciela znacznie różni się w tym aspekcie od unormowań Kodeksu pracy?

II edycja Targów Nauki i Kooperacji

Na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 9-10 września 2014 roku odbędą się Targi Nauki i Kooperacji. To już II edycja wydarzenia, którego celem jest stworzenie platformy komunikacji i współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz instytucjami i przedstawicielami świata nauki prowadzącymi działalność innowacyjną na terenie Mazowsza. Uczestnicy Targów mają możliwość zwiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji.

Nagroda jubileuszowa - wysokość

Wysokość nagrody jubileuszowej uzależniona jest od stażu pracy i grupy zawodowej, a podstawą obliczenia nagrody jest wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu jej nabycia.

Spowodowanie znacznej szkody poprzez wykonanie decyzji administracyjnej

Jak uprawdopodobnić spowodowanie znacznej szkody poprzez wykonanie decyzji administracyjnej? Warto pamiętać o tym, iż uprawdopodobnienie to nie to samo co udowodnienie.

Programy wspierające kreatywność wśród uczniów ruszą jesienią

Resort nauki jesienią uruchomi programy wspierające kreatywność uczniów, nauczycieli i studentów. Uczelnie zainteresowane programem mogą składać wnioski do końca września.

Usunięcie drzewa zagrażającego życiu a zezwolenie

Obowiązek uzyskania zezwolenia przed usunięciem zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia drzew będzie istniał do czasu utraty mocy obowiązującej zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów. Wyrok Trybunału wpisuje się w dyskusję dotyczącą charakteru odpowiedzialności administracyjnej w ochronie środowiska.

Jakie informacje powinny być zawarte w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia

W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia zamawiający podaje liczbę ofert odrzuconych. Jeżeli zamawiający wykluczył wykonawcę z postępowania i w konsekwencji jego ofertę uznaje się za odrzuconą to należy podać w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia liczbę 1 (tego wykonawcę który został wykluczony) czy 0? Analogicznie czy w protokole PN należy wpisać wykonawcę wykluczonego zarówno w pozycji: wykonawcy wykluczeni i w pozycji: oferty odrzucone? Czy tylko w pozycji wykonawcy wykluczeni?

Klasyfikacja wydatków na zakup udziałów w spółce

W jaki sposób zaklasyfikować wydatki gminy związane z realizacją przedsięwzięcia budowy kompleksu basenów rekreacyjnych? Czy wykup udziałów w spółce utworzonej do wybudowana takiego kompleksu od podmiotu zewnętrznego będzie stanowił wydatek majątkowy?

Sprostowanie świadectwa pracy

Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o sprostowanie świadectwa, jeżeli stwierdzi, że zawiera ono błędy lub brakuje w nim istotnych informacji. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy bądź upływu terminu przeznaczonego na odpowiedź pracodawcy prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy (art. 97 § 21 k.p.).

Działania służb oceni Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny wraca do badania skarg Rzecznika Praw Obywatelskich i Prokuratora Generalnego na przepisy regulujące działania służb specjalnych.

Dodatek stażowy pracowników niepedagogicznych oświaty

Zasady przyznawania i naliczania dodatku stażowego dla pracowników niepedagogicznych oświaty określone zostały w art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych). Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.

Wójt Gminy Uścimów zaprasza na XXIV Bieg Jezior

Gmina Uścimów jest organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia promującego piękno i wielokulturowość Naszej Małej Ojczyzny – Pojezierza Łęczyńskiego w Województwie Lubelskim.

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny receptą na upadające biura podróży

Zgodnie z założeniami resortu sportu i turystyki Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ma rocznie zbierać 18,6 mln zł. Składki będą płacić wszystkie biura podróży sprzedające wycieczki poza Polskę i kraje ościenne.

Wynagrodzenie dyrektora niepublicznego przedszkola z dotacji

Wynagrodzenie dyrektora niepublicznego przedszkola może zostać pokryte z otrzymanej dotacji. Dyrektor sam może ustalić sobie wysokość swojego wynagrodzenia, jednak – jak wskazuje MEN – dla rzetelnego rozliczenia wynagrodzenia zasadne jest ujawnienie jego wysokości.

Jaką dokumentację kadrową należy prowadzić dla pracownika kierowcy

Zatrudniamy pracowników na stanowisku kierowcy z prawem jazdy kat "B" czyli samochody do 3,5 tony. Czy powinniśmy prowadzić jakąś specjalną dokumentację kadrowo-płacową dla takich pracowników?

W którym momencie zaczyna się zagraniczna podróż służbowa

Pracownik realizuje delegację zagraniczną. Wyjeżdża tirem z Polski do Słowacji. Żeby dostać się do Słowacji przejeżdża przez Czechy (na razie nie ma tu obowiązku służbowego). W Słowacji realizuje obowiązek służbowy i dopiero w drodze powrotnej realizuje obowiązek służbowy w Czechach i wraca do Polski.

Zadania koordynatora czynności kancelaryjnych

Zmiany w przepisach prawa zmierzają do elektronizacji procedur realizowanych przez organy administracji publicznej i organy podatkowe. Ich celem jest głównie umożliwienie klientom urzędów realizacji spraw drogą elektroniczną. Równie istotne jest postępowanie z dokumentacją w urzędach, które muszą uwzględnić coraz większy procent dokumentów elektronicznych w sprawach często prowadzonych tradycyjnie – papierowo. Rola koordynatora jest tu istotna z punktu widzenia zapewnienia nadzoru nad właściwym prowadzeniem akt spraw.

Nowe przepisy o pomocy regionalnej

Weszły w życie nowe przepisy o pomocy regionalnej, które regulują zasady udzielania takiego wsparcia w latach 2014–2020. Zaostrzają one dotychczasowe regulacje, zwłaszcza w stosunku do dużych przedsiębiorstw.

Praca w budżetówce marzeniem Polaków?

Zatrudnienie "w budżetówce" gwarantuje stabilizację zatrudnienia i terminową wypłatę wynagrodzenia, a także liczne do niego dodatki. Często jest to praca na czas nieokreślony aż do emerytury. Czy praca policjanta, lekarza, nauczyciela, urzędnika, strażaka … jest marzeniem statystycznego Polaka?

Zmiany w ustawie o oświadczeniach majątkowych

Projekt ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne w dniu 18 lipca 2014 r. został wysłany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania.

Elektroniczne odpisy w USC od 2015 r.

Od 2015 r. w Urzędach Stanu Cywilnego będzie można skorzystać z wielu udogodnień. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada udostępnienie obywatelom odpisów aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej oraz szybsze i prostsze załatwianie spraw w urzędach stanu cywilnego.

Jakie zasady zatrudnienia obowiązują przy przeniesieniu pracownika samorządowego

W trybie art. 22 ustawy o pracownikach samorządowych zostało zawarte porozumienie pomiędzy pracodawcami samorządowymi. Pracownik u pracodawcy, który jego przekazuje jest zawarty na umowę na czas nieokreślony. W porozumieniu tym zawarto postanowienie, że po przeniesieniu u nowego pracodawcy z pracownikiem zostanie zawarta umowa na czas zastępstwa. Przenoszony pracownik pisemnie wyraził zgodę na przeniesienie do innej jednostki, jak i na warunki tego przeniesienia. W związku z tym zawarto umowę na czas zastępstwa. Czy takie postępowanie jest prawidłowe? Czy można zawrzeć z umowy na czas nieokreślony umowę na czas zastępstwa?

Jak przenieść siedzibę gimnazjum

Nie ma przepisów regulujących zasady przenoszenia siedziby szkoły. Pomocne w tym zakresie może być natomiast orzecznictwo.

Ustawa suwakowa - opóźnienia

Ustawa suwakowa to projekt, który przewiduje naprzemienne umieszczanie kobiet i mężczyzn na listach w wyborach do samorządowych, parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Ustawa obecnie znajduje się w Sejmie.

Kandydowanie w wyborach samorządowych 2014

Jesteś kandydatem w wyborach samorządowych w 2014 roku? Dowiedz się jakie uprawnienia przysługują ci w związku z pełnieniem mandatu radnego. Jakie obowiązki ma twój pracodawca?

Od kiedy nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego

Proszę o wyjaśnienie kwestii awansu zawodowego. Nauczyciel przebywał na urlopie macierzyńskim przez cały rok. Z dniem 01.09.2014 r. zamierza wystąpić z wnioskiem o awans na nauczyciela dyplomowanego. Czy roczny urlop macierzyński nie przeszkodzi mu w złożeniu wniosku o kolejny stopień awansu.

Wybory samorządowe 2014 - o czym powinni wiedzieć kandydaci na radnych?

Wybory samorządowe zostaną zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r. Listy kandydatów pełnomocnicy wyborczy złożą do 7 października 2014 r. do godz. 24:00.

Monitoring wizyjny - co z ochroną wizerunku?

Projektowane przepisy mają w większym stopniu chronić prawa osób, których wizerunki są obserwowane przez system monitoringu wizyjnego. Na podstawie proponowanych przepisów, każdej osobie będzie przysługiwało prawo do informacji o objęciu jej monitoringiem wizyjnym w otwartej przestrzeni publicznej lub zamkniętej przestrzeni przeznaczonej do użytku publicznego oraz – w określonych przypadkach – w przestrzeni prywatnej.

Skrócony czas pracy osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne będą pracowały 35 godzin tygodniowo. Zmiany wchodzą w życie 10 lipca 2014 r.

Milion złotych dla uczelni na przyciągnięcie zagranicznych studentów

Szkoły wyższe dzięki wsparciu resortu nauki będą mogły opracować i zrealizować działania promocyjne, które zachęcą studentów zagranicznych do studiów w Polsce. W konkursie mogą wziąć udział publiczne lub niepubliczne szkoły wyższe, które posiadają kilkuletnie doświadczenie w zakresie umiędzynarodowienia uczelni.

Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji

Miejsce tradycyjnych oświadczeń majątkowych mają zająć e-oświadczenia. Projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne już w tym miesiącu ma trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Akt ten ta ma uporządkować obecny stan prawny oraz zapewnić spójność i jednolitość zasad składania i kontroli oświadczeń.

Dodatki do świadczenia pielęgnacyjnego zgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż zasady przyznawania dodatku do świadczenia pielęgnacyjnego nie naruszają konstytucyjnej zasady równości i obowiązku państwa uwzględniania w polityce społecznej i gospodarczej dobra rodziny.

Nowe zasady wyboru podręczników

Nowe przepisy mają zapewnić uczniom szkół podstawowych oraz gimnazjalnych dostęp do bezpłatnych podręczników. Od dzisiaj dyrektorzy publicznych szkół mogą składać do swoich organów prowadzących informacje niezbędne dla ustalenia wysokości dotacji na zakup podręczników do nauki języka obcego nowożytnego.

Ochrona stosunku pracy nauczycielek w okresie ciąży

Pracownice ciężarne zatrudnione w szkołach i placówkach oświatowych podlegają niemal bezwzględnej ochronie zarówno przed wypowiedzeniem definitywnym, jak i zmieniającym. Regulacja Kodeksu pracy i ubezpieczeń społecznych ma na celu zapewnienie nauczycielkom stabilizacji zatrudnienia w okresie macierzyństwa.

NIK: Brakuje całorocznych działań na rzecz bezdomnych

NIK pozytywnie ocenia działalność samorządów dużych miast i ich współpracę z organizacjami pozarządowymi, szczególnie jesienią i zimą. Wskazuje jednak, iż samorządy zbyt rzadko wykorzystują możliwość objęcia bezdomnych indywidualnym programem.

Fotografowanie ludzi a prawo

Jak prawo reguluje kwestię wykorzystania fotografii innych ludzi? Czy można zrobić zdjęcie każdemu?

Konkurs filmowy "Moja Polska Samorządna"

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej zaprasza do udziału w konkursie filmowym MOJA POLSKA SAMORZĄDNA! Z zebranych filmów stworzymy jeden wspólny film: „Nasza Polska Samorządna” na 25-lecie reformy samorządowej w 2015 roku!

Dobiegła końca I edycja Targów Nauki i Kooperacji

W dniach 26-27 czerwca 2014 roku w warszawskim Centrum EXPO XXI odbyła się I edycja Targów Nauki i Kooperacji. Wśród ponad 100 wystawców znaleźli się przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw, instytucji naukowych oraz organizacji związanych z promocją współpracy nauki i biznesu. Uczestnicy Targów mieli możliwość powiększenia wiedzy na temat możliwości rozwoju ich potencjału poprzez prowadzenie prac badawczo-rozwojowych oraz wdrażanie innowacji.

Dodatek do zasiłku rodzinnego w okresie urlopu wychowawczego przysługuje na każde dziecko

Dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w celu sprawowania opieki nad kilkorgiem dzieci urodzonych podczas jednego porodu przysługuje na każde z tych dzieci.

REKLAMA