REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Konta zespołu 6– jak ewidencjonować produkty wytworzone przez jednostkę?

Konta zespołu 6 "Produkty" służą do ewidencji produktów wytworzonych przez jednostkę oraz kosztów rozliczonych w czasie.

Konta zespołu 5 – ewidencja kosztów w układzie kalkulacyjnym

Konta zespołu 5 "Koszty według typów działalności i ich rozliczenie" służą do ewidencji i rozliczenia kosztów w układzie kalkulacyjnym. Nie ujmuje się na kontach zespołu 5 kosztów finansowanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, z funduszy celowych i innych oraz kosztów inwestycji, pozostałych kosztów operacyjnych, kosztów operacji finansowych i strat nadzwyczajnych.

Konta zespołu 3 – ewidencja zapasów materiałów i towarów

Konta zespołu 3 "Materiały i towary" służą do ewidencji zapasów materiałów (konta 310 i 340) i towarów (konta 330 i 340) oraz rozliczenia zakupu materiałów, towarów i usług (konto 300).

Budżet obywatelski Tarnowa odniósł sukces

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy gminy, dzielnicy, wsi lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków. Jednym z miast, które odniosło sukces w tym zakresie jest Tarnów. Miasto to pierwsze w Małopolsce oddało w ręce mieszkańców decyzję, na co wydać dwa miliony złotych z miejskiej kasy.

REKLAMA

Konta zespołu 2 – ewidencja rozrachunków oraz rozliczeń po zmianach

Nowelizacja rozporządzenia z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont wprowadziła liczne zmiany w zakresie kont zespołu 2. Jedną z ważniejszych zmian jest dodanie nowego konta zespołu 2 - konta 245 „Wpływy do wyjaśnienia”.

Jutro mija termin złożenia zeznań podatkowych za 2013 r.

Pamiętajmy: zeznanie podatkowe za rok 2012 można składać jeszcze tylko dziś i jutro.

Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Z nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Przedstawiciel strony w postępowaniu administracyjnym

Konieczność powołania przedstawiciela w postępowaniu administracyjnym dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności procesowych budzi w praktyce wiele problemów. Część wątpliwości rozstrzyga orzecznictwo.

REKLAMA

Konta zespołu 4 – jak prawidłowo ewidencjonować koszty?

Konta zespołu 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie” służą do ewidencji kosztów w układzie rodzajowym i ich rozliczenia. Należy pamiętać, że ujmuje się je w księgach rachunkowych w momencie ich powstania, niezależnie od terminu zapłaty. Sprawdź jak aktualnie ewidencjonować koszty.

Konta zespołu 1 – ewidencja środków pieniężnych po zmianach

Konta zespołu 1 odzwierciedlają operacje pieniężne oraz obroty i stany środków pieniężnych oraz krótkoterminowych papierów wartościowych. Dlatego też prawidłowa ewidencja na kontach zespołu 1 jest niezmiernie ważna.

Konta zespołu 0, czyli jak księgować majątek trwały?

Ewidencja majątku trwałego na kontach zespołu 0 jest bardzo istotna. Majątek trwały w jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych obejmuje bowiem znaczącą grupę aktywów rzeczowych i finansowych.

Klasyfikacja działów budżetowych

Klasyfikacja budżetowa umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego grupowanie dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów budżetu według jednolitych kryteriów. Klasyfikacja dochodów i wydatków, przychodów i rozchodów ustalona została m.in. według działów.

Samorządowe mistrzostwa piłki nożnej

W dniach 6-7 czerwca br. odbędą się VI Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Samorządów w Piłce Nożnej. Do udziału w turnieju zaprasza organizator – Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Ruszyła V edycja Krajowego Konkursu Energetycznego

Tegoroczna edycja konkursu odbywa się pod tytułem „Inteligentna gmina w inteligentnym rozwoju”.

Pokaż wreszcie, co masz w mieście

Do 31 maja br. potrwa rywalizacja w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Pokaż wreszcie, co masz w mieście”.

Przekazanie przedszkola spółce komunalnej

Przekazanie spółce komunalnej prowadzenia przedszkola samorządowego jest działaniem  nieprawidłowym. Podmiotem zobowiązanym do zakładania i prowadzenia publicznych szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli jest bowiem gmina.

Kiedy i czy Polska powinna przyjąć euro?

"Kiedy i czy Polska powinna przyjąć euro?" - zdania na ten temat są podzielone. Dziś dyskutowano o tym podczas debaty zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą i Fundację Schumana.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2013 - opinia ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował oficjalną opinię w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji projektu założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela.

Tytuł zawodowy na pieczątce pracującego w samorządzie

Osoba zatrudniona na stanowisku starszego referenta w jednostce budżetowej gminy jest inżynierem magistrem maszyn papierniczych i poligrafii, ponadto ma ukończone studia podyplomowe „kontrola i audyt w jednostkach sektora finansów publicznych”. Czy może używać pieczątki o treści: starszy referent ds. świadczeń rodzinnych, mgr inż. nazwisko i imię?

Różnicowanie świadczeń na dzieci w rodzinach zastępczych

Różnicowanie świadczeń na dzieci w rodzinach zastępczych jest zgodne z Konstytucją. Tak orzekli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Rozpatrywali oni wniosek grupy posłów, którzy nie zgadzają się z artykułem 80 znowelizowanej ustawy o wspieraniu rodziny.

Realizacja zadań z zakresu świadczeń rodzinnych – jak sporządzić sprawozdanie zgodnie z nowym rozporządzeniem?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych weszło w życie 12 kwietnia 2013 r. Rozporządzenie reguluje kwestie w zakresie terminu oraz sposobu sporządzania sprawozdań rzeczowo-finansowych z wykonywania zadań z zakresu świadczeń rodzinnych.

Projekt zmiany ustawy o straży gminnej trafił do Sejmu

Projekt ustawy o zmianie ustawy o straży gminnej oraz ustawy prawo o ruchu drogowym trafił do Sejmu. Zdaniem projektodawców proponowane zmiany mają na celu doprecyzowanie zasad pracy straży miejskiej i nadzoru nad nią.

Potrzeby mieszkaniowe w gminie - w jaki sposób je realizować?

Jednym z zadań własnych gminy jest tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych jej mieszkańców. Na zasadach i w sposób określony w ustawie gmina jest zobowiązana do zapewniania lokali socjalnych i lokali zamiennych, a także zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Telewizja cyfrowa dociera do kolejnych gmin

Cyfryzacja dociera do kolejnych gmin w Polsce. Rozpoczął się czwarty etap przełączania sygnału telewizyjnego.

Oświadczenia majątkowe – jak prawidłowo je wypełnić?

Oświadczenia majątkowe podlegają ściśle określonej analizie. Prawidłowe wypełnienie oświadczenia majątkowego jest zatem niezwykle istotne. Brak uchybień i nieprawidłowości chroni bowiem przed poniesieniem przewidzianych sankcji.

Informatyzacja urzędów - projekt ustawy o informatyzacji przyjęty przez KRMC

Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji przyjął projekt ustawy nowelizującej ustawę o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Zgodnie z jego założeniami podmioty publiczne będą musiały m.in. przygotować odpowiednie elektroniczne wzory pism i formularze. Wprowadzony ma zostać również obowiązek udostępniania i wykorzystywania przez podmioty publiczne elektronicznej skrzynki podawczej.

Oświadczenia majątkowe - kto i kiedy zobowiązany jest do ich złożenia?

30 kwietnia 2013 r. mija ustawowy termin przekazania oświadczeń majątkowych przez samorządowców. Oświadczenie majątkowe, w dwóch egzemplarzach według stanu na 31 grudnia 2012 r., należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą.

Ruch tramwajowy zostanie wyłączony

Od 27 kwietnia do 5 maja 2013 r. wyłączony zostanie ruch tramwajów na Alejach Jerozolimskich na dwóch głównych trasach północ-południe i wschód-zachód. Ta operacja spowoduje duże zmiany w komunikacji miejskiej. Aż 9 linii tramwajowych będzie zawieszonych, a następne 9 zmieni swoje dotychczasowe trasy.

Audyt w PKP - czas na walkę z nieuczciwymi praktykami

Kilkadziesiąt milionów złotych strat, nieuczciwe praktyki, nepotyzm, wpływ na przebieg przetargów - takie informacje ujawnił audyt przeprowadzony w PKP.

Superwizja pracy socjalnej – nowy standard pracy socjalnej

Superwizja pracy socjalnej to instytucja utworzona na mocy przepisu art. 1 pkt 26 ustawy z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Instytucja superwizji pracy socjalnej utworzona na podstawie tego artykułu wejdzie w życie dopiero z dniem 31 grudnia 2013 r.

Terminy składania sprawozdań przez jednostki sektora finansów publicznych

W kwietniu mijają kolejne terminy na złożenie przez jednostki sektora finansów publicznych sprawozdań budżetowych i sprawozdań finansowych. W ślad za Regionalną Izbą Obrachunkową przypominamy o najbliższych terminach w sprawozdawczości.

Stanowisko urzędnicze - właściwa interpretacja

Korpus służby cywilnej tworzony jest przez zespół pracowników zatrudnionych w administracji rządowej na stanowiskach urzędniczych. O ile pojęcie „korpusu służby cywilnej” zostało określone przez ustawodawcę, o tyle termin „stanowisko urzędnicze” nie zostało zdefiniowane.

Raport o ubezpieczeniach wkrótce będzie gotowy!

Raport o systemie zabezpieczenia społecznego ma być gotowy za kilka tygodni. Ma omawiać wszystkie trzy filary systemu. Minister Pracy Władysław Kosiniak-Kamysz chciałby, aby raport wywołał szeroką dyskusję o systemie zabezpieczeń społecznych.

Ewidencja księgowa kosztów

Każda jednostka oświatowa jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jeżeli na podstawie art. 7 pkt 3 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: uso) organ prowadzący szkoły i placówki oświatowe powierzył prowadzenie rachunkowości powołanym do tego celu jednostkom obsługi lub urzędowi JST, to prowadzą one rachunkowość dla każdej jednostki oświatowej w odrębnych księgach rachunkowych.

Opodatkowanie prowizji od inkasa

Zgodnie z uchwałą rady gminy, sołtysom przyznano wynagrodzenie prowizyjne za pobór podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz łącznego zobowiązania pieniężnego w danym sołectwie. W niektórych wypadkach prowizja jest niższa niż 200 zł. Czy należy od niej pobierać zryczałtowany podatek, czy można stosować koszty uzyskania przychodu, pobierając zaliczkę na podatek?

System kontroli zarządczej w domach pomocy społecznej

Czy w domach pomocy społecznej należy stosować kontrolę zarządczą?

Bezumowne korzystanie z gruntu gminy a VAT

W wyniku kontroli stwierdzono, że podmiot gospodarczy zajął na swoją działalność część gruntu należącego do gminy. Czy naliczoną należność za bezumowne korzystanie z gruntu gminy należy opodatkować VAT (w tym również w przypadku, gdy gmina planowała zawrzeć z tą firmą umowę dzierżawy tego gruntu)?

Ewidencja nadpłaconych składek w księgach rachunkowych

Nadpłacone składki na ubezpieczenia społeczne podlegają zwrotowi. Podstawą do ich odzyskania jest złożenie do ZUS odpowiedniego wniosku i nieposiadanie żadnych zaległości wobec ZUS.;

Założenia do projektu dotyczącego działalności urzędów pracy - prace trwają

Urzędy pracy mają być bardziej skuteczne - zapowiada rząd. O bezrobociu rozmawiali w centrum Dialog w Warszawie eksperci, pracodawcy oraz przedstawiciele resortu pracy.

Gminne osoby prawne – jaka jest ich specyfika?

Szczególnym rodzajem komunalnych jednostek organizacyjnych są gminne osoby prawne, jak np. komunalne spółki kapitałowe. Brak własnej definicji legalnej, powoduje wątpliwości z ustaleniem specyfiki tych jednostek.

Sposób realizacji zadań przez gminę

Sposoby realizacji zadań przez gminę zostały określony w ustawie o samorządzie gminnym. Ustawodawca nie narzuca ani nie preferuje żadnego z tych rozwiązań. Teoretycznie gmina może więc całość swoich zadań realizować za pośrednictwem własnych jednostek organizacyjnych lub w całości zlecić je innym podmiotom.

Zmiany w organizacji nauczania - nowelizacja gotowa do podpisu

W kwietniu 2013 r. zostanie podpisana nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, określający nowe zasady przeprowadzania sprawdzianu i egzaminu maturalnego począwszy od 2015 r. Obecnie trwają końcowe prace redakcyjne nad projektem nowelizacji, który 21 stycznia 2013 r. trafił do konsultacji społecznych.

Tańsze przedszkola najwcześniej w 2014 r.!

Wszystkie dodatkowe godziny w przedszkolu ponad pięć bezpłatnych, będą kosztować maksymalnie jeden złoty. Dodatkowe dopłaty do przedszkoli możliwe będą jednak dopiero od 1 września 2014 r.

Zatrudnianie na próbę bez wynagrodzenia stanowi naruszenie prawa!

Państwowa Inspekcja Pracy ostrzega przed zatrudnianiem na próbę bez wynagrodzenia. Z kontroli Inspekcji wynika, że takie praktyki nieuczciwych pracodawców
zdarzają się częściej w okresie kiedy trwają prace sezonowe.

Czy nowoczesne technologie w Sejmie są potrzebne?

Nowoczesność wkracza do Sejmu. Od maja posłowie będą mogli głosować przy użyciu tabletów, ale tylko na posiedzeniach komisji. Ma w tym pomóc specjalna aplikacja, nad którą już kończą się testy.

Prace nad projektem zmian przepisów regulujących sztuczne zapłodnienie trwają

Jak twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna" brakuje przepisów, które dokładnie uregulowałyby kwestię sztucznego zapłodnienia. Ministerstwo Zdrowia zdaniem Gazety, w dalszym ciągu jednak lekceważy problem sztucznego zapłodnienia. Resort Bartosza Arłukowicza odpowiada natomiast, że obecnie procedowany jest projekt o zmianie ustaw o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów

Rozprawa w sprawie dodatku uzupełniającego dla nauczycieli odroczona!

Rozprawa w sprawie dodatku uzupełniającego dla nauczycieli została odroczona. Trybunał Konstytucyjny nie orzekł wczoraj, tj. 11 kwietnia 2013 r., czy dodatek dla nauczycieli jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Spółdzielnie socjalne pomogą walczyć z bezrobociem!

Spółdzielnie socjalne działają podobnie jak przedsiębiorstwa. Jednak poza wypracowywaniem zysku przyczyniają się także do reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: bezrobotnych, bezdomnych, niepełnosprawnych czy opuszczających zakłady karne.

Co zrobić z pieniędzmi z OFE - sejmowa debata pod przewodnictwem PiS

Rząd, politycy i eksperci nadal zastanawiają się co zrobić z pieniędzmi z Otwartych Funduszy Emerytalnych. "Bezpieczna emerytura. Twój wybór, ZUS czy OFE" to hasło debaty, którą organizuje dziś w Sejmie Prawo i Sprawiedliwość. W debacie oprócz profesora Piotra Glińskiego mają wziąć udział między innymi tacy eksperci jak: Ryszard Petru, Adam Glapiński, Andrzej Zuber i Witold Orłowski.

Kolejny wzrost pensji urzędników!

Padł kolejny rekord w wydawaniu budżetowych pieniędzy na bonusy dla urzędników. W 2012 r. wydano na nie o 14 mln zł więcej niż rok wcześniej. Łącznie to już suma blisko 600 mln zł. Mimo kryzysu pensje urzędników wciąż rosną.

REKLAMA