REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie kontynuacja „schetynówek”

Od dzisiaj (15 czerwca) ruszają konsultacje opracowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektu kontynuacji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Będzie to drugi etap programu, dzięki któremu finansowana jest modernizacja i rozbudowa lokalnej infrastruktury drogowej.

Odpowiedzialność materialna urzędników

Obowiązują już przepisy, które obciążają urzędników odpowiedzialnością finansową za niesprawiedliwe i niezgodne z prawem decyzje. Za swoje błędy urzędnik wypłaci odszkodowanie, jednak nie może ono przekraczać kwoty 12-krotności miesięcznego wynagrodzenia.

Sołectwa to ważne ogniwo samorządu gminnego

W ostatnich tygodniach wyjątkowo głośno było o sprawach sołeckich. Przyczyniły się do tego m.in. przeprowadzane wybory sołtysów oraz podejmowane przez rady gmin uchwały o zamiarze likwidacji szkół, a także uchwały o utworzeniu (lub nie) funduszu sołeckiego. Wydarzenia te miały wpływ na zaktywizowanie, w dużym stopniu uśpionego potencjału, który drzemie w jednostkach pomocniczych gmin.

Radni gmin, powiatów i województw nie będą ławnikami

Nie tylko radny gminy ale też powiatu i województwa nie będzie mógł łączyć swego mandatu z wykonywaniem funkcji ławnika – stanowi obowiązująca już nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych.

REKLAMA

Tusk: nie rezygnujemy z redukcji zatrudnienia w administracji

Nie będziemy rezygnowali z redukcji zatrudnienia w administracji, przede wszystkim centralnej - oświadczył premier Donald Tusk, po tym jak we wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie może wejść w życie.

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie może wejść w życie

Ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w administracji nie może wejść w życie. Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że jeden z przepisów zaskarżonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego jest niezgodny z konstytucją.

Wójt zażąda opinii sanepidu

Wizytując lokal przeznaczony na żłobek, wójt może zażądać od zakładającego placówkę dostarczenia opinii sanepidu i straży pożarnej.

Dobiegają końca zmagania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Komisja Selekcyjna - zespół ekspertów, który wyłoni zdobywcę tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - rozpoczęła w poniedziałek wizytacje pięciu polskich miast biorących udział w finałowym etapie zmagań. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 21 czerwca.

REKLAMA

Nowy wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika

Gmina udostępnia wzór karty zgłoszenia kandydata na ławnika. Nowy wzór karty zawiera rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, które właśnie weszło w życie.

Nie należy przeceniać „efektu Euro”

Władze portugalskiego miasta Guimarães, które było gospodarzem dwóch meczów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2004, w siedem lat po tym wydarzeniu ocenili jego koszty i efekty. Podsumowanie to może być pomocne samorządom polskich miast, w których odbędzie się Euro 2012.

NIK sprawdziła stan przygotowań do EURO 2012

Budowa stadionów na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej EURO 2010 nie jest zagrożona. Jednak w przypadku przedsięwzięć komunikacyjnych występują opóźnienia, których nie uda się już nadrobić. Za część z nich odpowiadają samorządy.

Nie zdążymy wybudować dróg na Euro 2012

Do czerwca 2012 r. sieć autostrad w Polsce miała osiągnąć długość ponad 1,5 tys. kilometrów, a sieć dróg ekspresowych – ponad 2 tys. kilometrów. Niestety, już wiadomo, że planów nie uda się zrealizować.

Setki wydarzeń kulturalnych w Polsce podczas polskiej prezydencji

Europejska Agora w Kranogrudzie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Podróż na Wschód w Białymstoku, Otwarty Kurort Kultury w Sopocie - to niektóre projekty specjalne przygotowane w ramach krajowego programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

1 lipca: wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu; w Warszawie przywódcy UE

1 lipca w dzień inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej do Warszawy przyjadą szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef KE Jose Barroso - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Odbędzie się też uroczyste zgromadzenie Sejmu i Senatu.

Budżet na bezpieczeństwo podczas Euro 2012

Zaplanowane budżety czterech służb podległych MSWiA są wystarczające i pozwalają na zapewnienie bezpiecznego przebiegu piłkarskich mistrzostw Europy - zapewnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Adam Rapacki.

"Weź paragon": 22 czerwca inspektorzy skarbowi ruszą w Polskę

22 czerwca inspektorzy skarbowi rozpoczną letnią akcję "Weź paragon". Do końca wakacji będą sprawdzać, czy np. sklepikarze lub restauratorzy w kurortach prawidłowo ewidencjonują sprzedaż - poinformował wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Kolejne umowy o pracę w służbie cywilnej

Czy po upływie umowy o pracę zawartej na okres 12 miesięcy z nowo przyjętym pracownikiem służby cywilnej (który wcześniej nie pracował w służbie cywilnej) można zawrzeć kolejną umowę na 12 miesięcy czy na dłuższy okres?

Zobowiązania spółek komunalnych a wskaźniki zadłużenia w samorządach

Do długu publicznego nie wlicza się zobowiązań spółek komunalnych. Nie wpływają więc one na wskaźniki zadłużenia samorządu. Mogą natomiast mieć znaczenie dla działalności samej spółki i jakości świadczonych przez nią usług publicznych.

Wkrótce wyrok TK ws. ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w administracji

Trybunał Konstytucyjny wyda we wtorek po godz. 9.45 wyrok ws. ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych, która zakłada zwolnienie 10 proc. pracowników. Ustawę zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski.

Polskie miasta skorzystają na prezydencji

Już za kilka tygodni Polska po raz pierwszy stanie na czele prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wydarzenie o szczególnym znaczeniu politycznym, gospodarczym, społecznym oraz promocyjnym dla kraju.

Polska prezydencja - trzy priorytety w dziedzinie sportu

Walka z korupcją i dopingiem, społeczny wymiar sportu oraz polityka sportowa oparta na faktach ekonomicznych - to trzy tematy, które podniesie Polska w dziedzinie sportu podczas rozpoczynającej się 1 lipca prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Samorządowcy z czterech województw przeciw nowym kopalniom odkrywkowym

Przeciw odkrywkowemu wydobywaniu złóż, głównie węgla, protestuje koalicja wójtów, burmistrzów, lokalnych organizacji społecznych i ekologicznych z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, pod nazwą "Rozwój TAK - Odkrywki NIE".

Pacjent łatwiej wyegzekwuje swoje prawa

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta została podpisana przez Prezydenta RP. Zmiany dotyczą zasad i trybu ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia w przypadku zdarzeń medycznych.

Niewidomy zagłosuje w wyborach

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu wyborczego, która określa sposób dostosowania organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych jak również sposób oddawania głosu przez te osoby. Osoba niewidoma będzie teraz mogła zagłosować za pomocą alfabetu braille’a.

Nowa ustawa - kręgosłup kontroli administracji

Rządowym projektem ustawy o kontroli administracji rządowej, który zakłada poprawę efektywności tej kontroli, zajmie się powołana w czwartek podkomisja. "Ustawa będzie kręgosłupem kontroli administracji rządowej" - ocenił prezes Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek.

Podatek od nieruchomości – zbieg zwolnień dla szkoły

Szkoła publiczna zamierza wynająć pomieszczenie organizacji pożytku publicznego. Zajmowane przez szkołę nieruchomości (przeznaczone na działalność oświatową) są zwolnione z podatku od nieruchomości. Czy wynajęcie tych pomieszczeń organizacji spowoduje opodatkowanie tym podatkiem?

Sejmowa komisja finansów chce likwidacji NIP od 1 stycznia 2012 r.

Posłowie sejmowej komisji finansów publicznych opowiedzieli się w czwartek za likwidacją od 1 stycznia 2012 r. NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Rząd planował to zrobić od 2013 r.

Wójt złoży ślubowanie przed komisarzem wyborczym

Jeśli przeszkody w sprawowaniu funkcji wójta zaistnieją przed złożeniem ślubowania – obowiązki jego przejmie osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów, jeśli zaś wójt nie będzie mógł złożyć ślubowania na pierwszej sesji rady – złoży je w obecności właściwego terytorialnie komisarza wyborczego - stanowi znowelizowana przez Sejm ustawa o samorządzie gminnym, opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Kontrakt socjalny po zmianach

Od 2005 roku jednym z narzędzi pracownika socjalnego jest kontrakt socjalny umożliwiający skuteczniejsze wspieranie klientów pomocy społecznej w przezwyciężaniu przez nich trudnych sytuacji życiowych. Ministerstwo pracy pod koniec 2010 r. wprowadziło zmiany w obowiązującym wzorze kontraktu socjalnego.

Kalendarz Ekologiczny 2011 - czerwiec

Dekada 2005 - 2015 r -„Woda dla życia”Dekada 2004 - 2014 r - Edukacja na temat zrównoważonego rozwoju

Bezpieczeństwo imprez masowych - przepisy karne

W dniu 31 maja 2011 r. rząd przyjął projekty ustaw o bezpieczeństwie imprez masowych oraz o zapewnieniu bezpieczeństwa w związku z organizacją piłkarskich mistrzostw Europy - Euro 2012. Poniżej analiza przepisów karnych aktualnie obowiązujących w tym zakresie.

Rusza bezpłatny podpis elektroniczny do kontaktów z administracją

Działa już "profil zaufany" - bezpłatny podpis elektroniczny do kontaktów z administracją - poinformowało MSWiA. Za jego pomocą będzie można np. złożyć wniosek o "becikowe", wpisać się do ewidencji działalności gospodarczej albo do spisu wyborców.

Przepisy o dietach dla sołtysów wracają do komisji

Sejm odrzucił wniosek Komisji Samorządu Terytorialnego o odrzucenie w całości projektu ustawy sankcjonującego finansowanie diet dla sołtysów z budżetu państwa. Tym samym projekt wróci do komisji w celu ponownego rozpatrzenia.

Sędzia TK: możliwe wnioski o odszkodowania dla gmin

Po wyroku TK ws. komisji majątkowej możliwe są wnioski gmin o odszkodowania za szkody wynikłe z decyzji o odebranie jej majątku wydanej na podstawie uznanego w środę za niekonstytucyjne rozporządzenia - powiedział sędzia TK prof. Mirosław Granat.

System Informacji Oświatowej - ustawa podpisana

Ustawę o Systemie Informacji Oświatowej, zakładającą m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach, podpisał we wtorek prezydent Bronisław Komorowski. Ustawę krytykuje Prawo i Sprawiedliwość, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Rząd przyjął założenia ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych

Rząd przyjął we wtorek założenia kolejnej ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych. Projekt wprowadza m.in. dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu czy zbiorowe interpretacje podatkowe.

Samorządowcy nie chcą ograniczać inwestycji

Samorządowcy, którzy uczestniczyli we wtorkowym posiedzeniu połączonych sejmowych komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego, obawiają się, że w wyniku rządowej reguły wydatkowej muszą ograniczyć inwestycje. MF zapewnia, że tak się nie stanie.

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej


Dobiega finału proces legislacyjny projektu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jej założeniem jest reforma systemu opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców oraz pomoc rodzinom niewydolnym wychowawczo.

Mieszkaniowe zasoby gminy - nadchodzące zmiany

Jeszcze w czerwcu rząd powinien przyjąć zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury zmiany prawne w systemie ochrony lokatorów; potem projekt trafi do parlamentu - poinformował wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń.

Czy podatek od nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT

Choć tak postawione pytanie może wydawać się wewnętrznie sprzeczne, to jednak osoby zajmujące się podatkami w praktyce nie widzą w tym pytaniu żadnej sprzeczności. Z takim zagadnieniem na gruncie opodatkowania podatkiem VAT możemy mieć do czynienia w przypadku umowy najmu.

NIK: postęp w inwestycjach związanych z transportem na Euro 2012

W przygotowaniach transportu na Euro 2012 nastąpił postęp - stwierdza Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym we wtorek raporcie. Izba znalazła jednak wiele nieprawidłowości, towarzyszących inwestycjom drogowym, kolejowym i w portach lotniczych.

Gmina musi przewidzieć zastępstwo dla opiekuna

W umowie zawieranej pomiędzy gminą a rodzicami konieczne jest ustalenie zasad sprawowania opieki w sytuacji gdy opiekun czasowo nie może wywiązać się z obowiązków.

Strażnik miejski od „czarnej roboty”

Z analizy Najwyższej Izby Kontroli dotyczącej działalności straży miejskiej wynika, że coraz częściej ich praca przypomina policję drogową lub zakład ewidencjonowania należności. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą głównie samorządy.

Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie Rb-34S

Samorządowe jednostki budżetowe, w których funkcjonuje wydzielony rachunek dochodów, mają obowiązek sporządzenia sprawozdań Rb-34S po raz pierwszy za I półrocze 2011 r. Na przykładzie liczbowym podajemy wskazówki dotyczące sporządzenia tego sprawozdania.

"Laury Gospodarności" 2011 rozdane

Gminy: Stare Miasto z woj. wielkopolskiego, Recz z woj. zachodniopomorskiego i Narewka z woj. podlaskiego to zwycięzcy 2. edycji konkursu "Laur Gospodarności", organizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

GUS: spis powszechny zakończy się w terminie

Aby zakończyć spis powszechny, GUS musi jeszcze zebrać dane ok. 700 tys. osób, czyli 2,5 proc. Polaków - poinformował w poniedziałek dyrektor Centralnego Biura Spisowego Janusz Dygaszewicz. Jak podkreślił, spis zakończy się zgodnie z planem.

System informacji w ochronie zdrowia

Opublikowano ustawę, która doprowadzi do utworzenia jednej z największych w naszym kraju publicznej bazy danych. W bazie tej gromadzone będą dane dotyczące pacjentów, lekarzy, placówek i świadczeń.

ME-2012 - drogi i koleje rok przed turniejem

Do rozpoczęcia Euro 2012 pozostał zaledwie rok. Trwa budowa stadionów, połączeń drogowych, modernizowane są linie kolejowe. Wiele inwestycji ma wejść do eksploatacji w pierwszych miesiącach przyszłego roku, części nie uda się jednak zrealizować.

Ustawa o działalności leczniczej - w Dzienniku Ustaw

Jeśli w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego samorząd nie spłaci długu szpitala – przekształcenie placówki będzie obligatoryjne. Ustawa o działalności leczniczej została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Wypadek przy pracy i przysługujące świadczenia

Wypadek przy pracy zdefiniowany został jako nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

REKLAMA