REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie samowoli budowalnej

Jakie są podstawy nakazania rozbiórki w przypadku samowoli budowlanej? Z jakimi trudnościami spotyka się nadzór budowlany przy stosowaniu w praktyce obowiązujących przepisów?

Jak samorządy powinny prowadzić politykę mieszkaniową

Jak gminy radzą sobie z zaspokojeniem potrzeb na mieszkania socjalne, np. w związku z wyrokami eksmisyjnymi? Jak najlepiej ukształtować system pobierania opłat za mieszkania?

Gospodarowanie mieszkaniowym zasobem gminy

Gmina powinna zapewnić lokale mieszkalne, socjalne, zamienne, a także zaspokajać potrzeby mieszkaniowe rodzin, zwłaszcza o niskich dochodach. Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy powinien być opracowany na co najmniej pięć kolejnych lat.

Jak dzielić środki finansowe dla szkoły

Nie powinno się narzucać z góry ustalonych zasad podziału środków finansowych na oświatę. Warto zatem skupić się nad doskonaleniem obecnie istniejącego systemu podziału części oświatowej subwencji ogólnej, a w szczególności zadbać o wyższą wartość standardu.

REKLAMA

Ewidencja środków pieniężnych w jednostce budżetowej

Aktywa pieniężne to aktywa w formie krajowych środków płatniczych, walut obcych i dewiz, jak również inne aktywa finansowe, zwłaszcza naliczone od nich odsetki. Aktywa pieniężne są płatne lub wymagalne w ciągu trzech miesięcy od dnia otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (dotyczy lokaty).

Urząd odpowiada wyłącznie za swoją opieszałość

Gmina nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia, jeżeli wnioskodawca swoją bezczynnością powoduje niemożność załatwienia sprawy w terminie określonym przepisami prawa - uznał Sąd Najwyższy.

Jak prawidłowo wyznaczyć godziny pracy urzędnika

Inspektorzy pracy coraz częściej kwestionują ustalone przez samorządy godziny pracy urzędników. Ich zdaniem, jeśli dla lepszej obsługi interesantów w jednym dniu w tygodniu obsługują oni mieszkańców od 10.00 do 18.00, a następnego dnia przychodzą do pracy już o 8.00, to łamią przepisy kodeksowe, gdyż przez 2 godziny pracują ponad normę.

Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć gminy wiejskie

Jakie projekty zgłaszane przez samorządy wiejskie będą mogły być dofinansowane w ramach programów operacyjnych? Czy z PO Infrastruktura i Środowisko gminy wiejskie będą mogły otrzymać dotacje? Co to jest linia demarkacyjna?

REKLAMA

Przy przeniesieniu służbowym nie trzeba ogłaszać konkursu

  Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku inspektora. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy istnieje możliwość - na podstawie art. 7a ustawy o pracownikach samorządowych (lub innego przepisu) - przeniesienia mnie do innego urzędu gminy bez ogłaszania konkursu na stanowisko urzędnicze?

Prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę

Swoboda prowadzenia gospodarki komunalnej podlega pewnym ograniczeniom. Gmina może prowadzić zarobkową działalność gospodarczą jedynie wtedy, gdy np. na jej terenie istnieją niezaspokojone potrzeby wspólnoty samorządowej.

Zarządcy cmentarzy mogą zostać zobowiązani do selektywnej zbiórki odpadów

  Czy zarządcy cmentarzy są zobowiązani do zapewnienia selektywnego zbierania i odbierania odpadów?

Nowe zasady rekrutacji do zawodu komornika

Komisje egzaminacyjne powołuje minister sprawiedliwości co dwa lata i wyznacza ich przewodniczących. Aby zostać aplikantem komorniczym, trzeba będzie zdać egzamin konkursowy złożony ze 150 pytań testowych. Szkolenie teoretyczne jest odpłatne, a praktyczną naukę zawodu aplikanci odbywają w kancelarii komorniczej.

Unijne dofinansowanie infrastruktury na terenach wiejskich

Gminy wiejskie w latach 2007-2013 mają możliwość otrzymania dotacji na rozwój infrastruktury ze wszystkich programów unijnych. Specjalnie dla nich został stworzony Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Warunkiem otrzymania pomocy jest przede wszystkim skonstruowanie dobrego studium wykonalności oraz przekonująco wypełniony wniosek o dofinansowanie.

Zamawiający wybierają tańsze oferty z obawy przed zarzutem korupcji

Wzrasta liczba przetargów publicznych rozstrzyganych wyłącznie na podstawie kryterium cenowego. Najtańsza oferta rzadko jest ofertą najlepszą.

Przetargi związane z Euro 2012 muszą być otwarte i konkurencyjne

W planowanej nowelizacji prawa zamówień publicznych uchyla się art. 21 ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012. Tym samym wszelkie zamówienia udzielane przez spółki celowe dla organizacji mistrzostw wracają pod skrzydła przepisów prawa zamówień publicznych.

Podział kompetencji organów w procedurze oceny oddziaływania na środowisko

W przypadku przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, przedsięwzięć realizowanych na terenach zamkniętych oraz przedsięwzięć realizowanych na obszarach morskich, postanowienie uzgadniające wydaje odpowiednio tylko wojewoda albo tylko dyrektor urzędu morskiego. Nie ma w tym zakresie obowiązku dodatkowego uzgodnienia przez organy ochrony środowiska (tj. marszałka województwa oraz starostę - w zależności od kategorii przedsięwzięcia).

Wywóz nieposegregowanych śmieci kosztuje coraz więcej

Za jeden pojemnik posegregowanych odpadów zapłacimy mniej niż za pojemnik z zawartością zmieszaną. Jednak, płacąc za odpady zmieszane i posegregowane razem, i tak zapłacimy więcej niż przed rokiem.

Wybór banku do obsługi gminnego budżetu

Rada gminy nie ma obecnie uprawnień do podejmowania uchwał w sprawie wyboru banku wykonującego obsługę budżetu gminy. Kompetencje w tym zakresie posiada wyłącznie wójt.

W jakich sytuacjach urzędnik łamie tajemnicę skarbową

Dane zawarte w aktach postępowania podatkowego czy kontroli podatkowej objęte są tajemnicą skarbową. Do zachowania takiej tajemnicy zobowiązani są m.in. pracownicy urzędów skarbowych, izb skarbowych, a także pracownicy samorządowych służb finansowych. Organy podatkowe mogą ujawniać dane objęte tajemnicą skarbową tylko określonym podmiotom, w tym organom podatkowym oraz organom kontroli skarbowej. W jakich sytuacjach dochodzi do złamania tajemnicy skarbowej?

Czy wezwanie do udziału w czynnościach organu można wysłać drogą elektroniczną

Jakie są dopuszczalne formy wysłania wezwania przez organy administracji? W jakich sytuacjach można przesłać wezwania do udziału w czynnościach związanych z postępowaniem administracyjnym drogą elektroniczną?

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

Zamówienia publiczne na usługi komunalne

Instytucje zamawiające nie mogą wymagać, aby grupy usługodawców przybrały w celu złożenia oferty określoną formę prawną.

O trzynastce decyduje rada gminy i powiatu

Przewodniczący rady powiatu nie może decydować o tym, czy przyznać staroście nagrodę jubileuszową albo trzynastkę. Takich uprawnień nie może przekazać mu organ stanowiący jednostki samorządu. Podobna zasada obowiązuje w stosunku do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województwa.

Jaki jest zakres ochrony specjalnych obszarów ochrony Natura 2000

Czy wyznaczenie określonego obszaru Natura 2000 oznacza automatyczne objęcie go ochroną ścisłą i wyłączenie z działalności gospodarczej?

Powiat reprezentuje jego rada

Uprawnionym do podjęcia uchwały o zaskarżeniu zarządzenia zastępczego jest ten podmiot, który był jej adresatem.

E-podpis ważny jak własnoręczny

Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Już od 1 maja podania z e-podpisem będą musiały przyjmować wszystkie urzędy. Mimo to dzisiaj w większości z nich nie załatwimy swoich spraw przez internet.

Gminy muszą informować o wysokości stawek czynszów

Od nowego roku gminy mają obowiązek publikacji informacji o stawkach czynszu najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. I choć ze względu na brak przepisów wykonawczych wypełnienie tego zadania jest na razie niemożliwe, to już teraz trzeba zacząć gromadzić niezbędne dane.

Jakie wsparcie na zakup aparatury

Jestem przedstawicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej w woj. lubuskim. Chcielibyśmy kupić kilka nowych urządzeń medycznych. Czy jest szansa na uzyskanie dotacji z funduszy unijnych? Mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Obowiązkowa matura tylko z trzech przedmiotów

18 stycznia resort edukacji przedstawi rektorom szkół wyższych propozycję zmian na maturze. Egzaminy na poziomie rozszerzonym nie będą decydować o wyniku matury. Po I klasie liceum będzie się można uczyć tylko wybranych przedmiotów.

Jakie dotacje na przystań żeglarską

Staramy się zbudować przystań żeglarską nad jednym z jezior Pomorza Drawskiego (woj. zachodniopomorskie). Przeczytałem w GP artykuł o unijnej dotacji na powstanie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Czy możemy dostać unijne pieniądze na rozwój własnej działalności?

Nowe prawo w nowym roku - dla urzędników i samorządowców

Podobnie jak w ubiegłych latach, również od początku tego roku zaczyna obowiązywać kilka istotnych nowych przepisów, które zmieniają funkcjonowanie urzędów administracji oraz poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Zwiększy się ochrona strażaków w czasie akcji ratowniczych

Strażacy prowadzący akcje ratownicze zostaną wyposażeni w jednorazowy sprzęt ochrony i będą podlegać obowiązkowym szczepieniom.

Procedura porządkowania ksiąg wieczystych musi być przeprowadzona szybko

Jeżeli organy samorządu lub Skarbu Państwa odpowiednio wcześnie nie ujawnią w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości, to majątek ten może być zagrożony przejęciem przez dzisiejszych posiadaczy lub sprzedażą przez byłych właścicieli.  

Urząd nie może odmówić przesłuchania świadków

Organ podatkowy nie może z góry założyć, że przesłuchanie świadków nic nie wniesie do sprawy.

Dodatek dla nauczycieli w szkołach i przedszkolach

Rada gminy może przyznać dodatek funkcyjny za wychowawstwo nauczycielom zatrudnionym nie tylko w szkołach, ale i w przedszkolach.

Przyszłość jest po stronie metropolii

Potrzebny jest projekt ustawy metropolitalnej, który uwzględni faktyczne interesy lokalnych społeczności zamieszkujących metropolie i który nie stworzy kolejnych, zupełnie niepotrzebnych organów nadzoru rządu nad samorządem.

Jak przygotować się do wykorzystania pieniędzy na wsparcie obszarów wiejskich

Aż 500 najbiedniejszych gmin z całego kraju otrzyma wkrótce łącznie około 40 mln zł w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Średnio gmina biorąca udział w programie otrzyma 40 tys. euro. Warunkiem otrzymania pomocy jest stworzenie dobrej strategii rozwiązywania problemów społecznych i lokalnego programu działania.

Wójt jest kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Wójt jest z mocy prawa kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zachowuje on swe uprawnienia także wtedy, gdy rada gminy powoła innego kierownika urzędu stanu cywilnego.

Samorządy są zobowiązane do zabezpieczenia swoich sieci komputerowych

Jednostki administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do stworzenia takich warunków technicznych i organizacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo danym osobowym, pozostającym w ich dyspozycji.

Jak prowadzić skuteczną politykę antyalkoholową

Samorządy tylko dzięki znajomości realiów i specyfiki lokalnej społeczności coraz lepiej i efektywniej prowadzą politykę antyalkoholową na swoim terenie. Wprowadzają nie tylko ograniczenia w postaci miejsc, w których nie można sprzedawać alkoholu, ale prowadzą również akcje promujące zdrowy styl życia.

Przeciwdziałanie narkomanii w gminie i województwie

Większość kompetencji i zadań dotyczących przeciwdziałania narkomanii należy do samorządu gminy. To właśnie gmina ma przedsięwziąć środki zaradcze skierowane do lokalnej społeczności, które mają zapobiegać i minimalizować skutki uzależnienia od narkotyków.

Wynik finansowy w jednostkach budżetowych

W jednostkach budżetowych wynik finansowy jest różnicą pomiędzy przychodami a kosztami za rok obrotowy z uwzględnieniem innych zjawisk towarzyszących, związanych ze stratami i zyskami nadzwyczajnymi.

Jak właściwie konstruować gminny program przeciwdziałania narkomanii

Czym kierować się przy tworzeniu zespołu realizującego gminny program przeciwdziałania narkomanii (GPPN)? Jak gminy mogą skutecznie zapobiegać narkomanii na swoim terenie?

Do likwidacji szpitala potrzebna jest uchwała samorządu

Likwidacja samodzielnego publicznego zakładu ochrony zdrowia wymaga podjęcia w tej sprawie uchwały jego organu założycielskiego, czyli najczęściej jednostki samorządu terytorialnego. To na nim również spoczywa obowiązek spłaty ewentualnych wierzycieli likwidowanego szpitala.

Jak należy ogłaszać przepisy uchwalane przez gminę

Starostwo powiatowe musi gromadzić i udostępniać zbiór aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat. Urząd gminy prowadzi zbiór przepisów gminnych. Dzienniki urzędowe, zbiory aktów prawa miejscowego powiatów i gmin udostępnia się nieodpłatnie poprzez środki komunikacji elektronicznej.

Przepisy porządkowe muszą dotyczyć przeciwdziałania realnemu, a nie potencjalnemu zagrożeniu

prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej, autor opinii prawnej dla Rady Miejskiej w Łodzi na temat wprowadzenia zakazu używania jednorazowych torebek foliowych przez sprzedawców

Jak należy postępować z danymi zgromadzonymi przy rejestracji pojazdów

Czy starosta jest administratorem danych gromadzonych w związku z wykonywaniem zadań publicznych dotyczących rejestracji pojazdów i wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami i czy można się do niego zwracać o uzyskanie tych informacji?

Jak nawiązywać kontakty z samorządami zagranicznymi

Wiele miast polskich posiada związki partnerskie z zagranicznymi miastami, najczęściej z niemieckimi. Kontakty te mają różny charakter. Główne korzyści to pomoc w rozwiązywaniu problemów komunalnych. Umowy między miastami mają charakter dobrowolny, a wynikające z nich prawa i obowiązki nie mają wsparcia w normach prawa międzynarodowego ani krajowego.

Audytor wewnętrzny musi jednocześnie spełniać wymagania z ustawy o pracownikach samorządowych i z ustawy o finansach publicznych

Czy do zatrudnienia na stanowisku audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymagany jest dwuletni staż pracy? Jakie niezbędne wymagania musi spełnić osoba zatrudniana na stanowisku audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego (starostwie powiatowym)? Czy starostwo powiatowe, stawiając w ogłoszeniu o naborze na audytora wewnętrznego wymagania niezbędne wykraczające ponad te, które są określone w ustawie o finansach publicznych (np. co najmniej 2-letni staż pracy na stanowiskach określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych), nie tworzy nieuprawnionych barier dla osób, które chciałyby ubiegać się o zatrudnienie, jednak nie spełniają tego warunku?

REKLAMA