REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skuteczna promocja samorządu naprawdę się opłaca

Odpowiedni marketing to nie tylko mniejsze bezrobocie w regionie czy większe wpływy z turystyki, ale przede wszystkim szansa na rozwój i wyższą jakość życia mieszkańców. Promocja musi opierać się na realnych przesłankach, sięgać po autentyczne cechy, atuty i zalety miast.

Sąsiednie działki muszą spełniać podobne funkcje

Przepis art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nakazuje wskazanie, co najmniej jednej działki sąsiedniej zabudowanej w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji. Niespełnienie tego wymogu skutkuje uchyleniem decyzji ustalającej warunki zabudowy.

Dane o terenie mogą być podstawą planowania inwestycji i rozwoju gospodarczego

Mniej lub bardziej rozbudowane systemy informacji przestrzennej funkcjonują już w wielu samorządach. Niestety, większość z nich ogranicza wykorzystanie informacji o terenie do spraw związanych z geodezją i kartografią.

Decyzja komisji podlega osobnemu zaskarżeniu

Uzyskanie pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych dotyczącej lokalizacji punktu sprzedaży alkoholu jest warunkiem sine qua non wydania przez organ zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Oznacza to brak w decyzji organu wydającego zezwolenie - w tym zakresie - elementu uznaniowości, a więc związanie opinią komisji. Podmiot, który uzyskał negatywną opinię komisji, może jednak wcześniej zaskarżyć taką opinię w trybie odrębnego postępowania administracyjnego i sądowego.

REKLAMA

Mieszkań komunalnych nie trzeba budować za pieniądze samorządu

Gminy, które nie mają środków na budowę mieszkań komunalnych, mogą skorzystać z możliwości realizacji takich inwestycji we współpracy z partnerem prywatnym. Przy czym przedsięwzięcie wykorzystujące zasady partnerstwa publiczno-prywatnego nie musi być realizowane na podstawie ustawy o PPP.

Kto ustala odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość pod Euro 2012

Czy odszkodowanie przyznane za wywłaszczoną nieruchomość pod budowę autostrady ulega waloryzacji na dzień wypłaty tego odszkodowania?

Prawo łaski należy do prezydenta, a nie do sądu

O stosowaniu prawa łaski decyduje prezydent i dlatego każda prośba o ułaskawienie powinna do niego dotrzeć. Sąd nie może pozostawiać jej bez dalszego biegu.

Jakie są zasady finansowania ochrony przeciwpożarowej przez samorządy

Jakie są źródła finansowania działalności ochotniczych straży pożarnych przez jednostki samorządu terytorialnego? Jakie potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej musi zapewnić gmina?

REKLAMA

Rząd chce ograniczyć dwuwładzę w województwie

Wojewodowie i podległe im urzędy oddadzą część swoich kompetencji marszałkom województw. Reforma ograniczy wydatki budżetowe na zatrudnienie i przyspieszy procedury w urzędach.

Ochrona przeciwpożarowa w gminie i powiecie

Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina. Z kolei starosta w porozumieniu z wojewodą powołuje powiatowego (miejskiego) komendanta straży pożarnej.

Przedsięwzięcia znacząco oddziałujące na środowisko

Decyzje w sprawie uwarunkowań środowiskowych w zależności od przedsięwzięcia wydaje wojewoda, starosta lub wójt. W przypadku gdy inwestorem ubiegającym się o wydanie decyzji jest gmina, wydaje ją wójt gminy (burmistrz albo prezydent miasta), na obszarze której ma być realizowane przedsięwzięcie.

Jakie są zasady składania oświadczeń woli przez wójtów

Jak ograniczona jest swoboda wójta przy składaniu oświadczeń woli związanych z gospodarowaniem mieniem komunalnym?

Sądy otwarte dla mediów

Powstaje zbiór jednolitych zasad regulujących kontakty dziennikarzy z sądami. W sądach zostaną powołane biura prasowe zajmujące się obsługą dziennikarzy. Ujednolicone zasady dostępu dziennikarzy do informacji sądowych ułatwią pracę mediom.

Uchwały intencyjne przy dofinansowaniu ze źródeł zagranicznych

Podpisanie przez upoważnionego przedstawiciela jednostki samorządu terytorialnego umowy o dofinansowanie projektu środkami zagranicznymi jest oświadczeniem woli. Przepisy regulujące działalność jednostek samorządu terytorialnego nie posługują się pojęciem uchwały intencyjnej.

Zaskarżenie przez gminę zarządzenia wojewody

Skoro podstawę do wniesienia skargi winna stanowić uchwała rady gminy, nie ulega wątpliwości, iż to właśnie ten organ jest uprawniony do wniesienia skargi. Ponieważ do zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody stosuje się odpowiednio przepisy art. 98 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jedynie gminie (w jej imieniu może działać rada gminy) i związkowi międzygminnemu przysługuje legitymacja do wniesienia skargi na to zarządzenie do sądu administracyjnego - przypomniał białostocki WSA.

Pensje nauczycieli wzrosną o 15 proc.

W 2008 roku pensja nauczyciela stażysty wzrośnie netto o 134 zł, a dyplomowanego o 239 zł. Dzisiaj posłowie PO zaproponują, aby kwota bazowa dla nauczycieli była wyższa o 10 proc.

Zasady zarządzania gospodarką komunalną i mieniem samorządu

Obowiązkiem osób uczestniczących w zarządzaniu mieniem komunalnym jest zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i jego ochrona. Niedochowanie tego wymogu może uzasadniać odpowiedzialność majątkową, dyscyplinarną, za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, karną, a także polityczną.

Prokuratorem generalnym nie może być minister sprawiedliwości

Prawnicy chcą oddzielenia funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Postulują podporządkowanie prokuratury sądom i przywrócenie instytucji sędziego śledczego. Przeciwnicy zmian uważają, że rząd musi mieć możliwość kształtowania polityki kryminalnej.

Jak samorząd powinien prowadzić ewidencję nieruchomości

Jaki wpływ miała nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami na realizację obowiązku samorządów prowadzenia ewidencji nieruchomości? Jakie korzyści może odnieść samorząd, który systematycznie i dokładnie dokonuje zmian bazy ewidencji nieruchomości? Czy koszty utrzymania samorządowych zasobów nieruchomości są wysokie?

Ewidencja w gminach, powiatach i województwach

Gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa należy do zadań starostów. Zasobami województw, powiatów i gmin gospodarują organy wykonawcze tych jednostek samorządu terytorialnego. Do zadań związanych z gospodarowaniem nieruchomości należy między innymi ich ewidencjonowanie, sporządzanie planów wykorzystania, a także ich zbywanie i nabywanie.

Zmiany budżetu wymagają zgody zarządu

W zakresie kompetencji do podejmowania uchwał w sprawach budżetowych przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego przepis art. 183 ust. 2 ustawy o finansach publicznych nie określa zasady, lecz wyjątek. Rada gminy jest ograniczona w kształtowaniu treści uchwały budżetowej tylko w takim zakresie, jaki wyraźnie wynika z art. 183 ust. 2 ustawy o finansach publicznych.

Budżet zadaniowy - nowa koncepcja w samorządowych finansach publicznych

Tradycyjne budżety jednostek samorządu terytorialnego są często krytykowane ze względu na brak czytelności, brak ukierunkowania na poszczególne zadania oraz ze względu na trudności w efektywnym zarządzaniu środkami publicznymi. Z tego względu pojawiła się nowa metoda opracowywania budżetu, tj. według zadań.

Jak dokonać zmiany umowy zawartej w ramach zamówienia publicznego

Czy do okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, można zaliczyć zmiany stanu prawnego?

Gminy nie mogą żądać zwrotu udzielonej bonifikaty

Gminy domagają się zwrotu bonifikat przy sprzedaży mieszkań w ciągu pięciu lat od ich nabycia, mimo że uzyskane pieniądze przeznaczono na cele mieszkaniowe. Jest to sprzeczne z ustawą.

Handel może wspierać rozwój miasta

Samorząd dysponuje niezbędnymi kompetencjami i instrumentami umożliwiającymi mu skuteczne oddziaływanie na lokalny handel. Ważne jest jednak to, by planując rozwój tego sektora, brać pod uwagę interesy wszystkich zainteresowanych stron, zarówno wielkich inwestorów, jak i drobnych kupców.

Kryteria oceny sędziów muszą być określone w ustawie

Krajowa Rada Sądownictwa nie będzie ustalała kryteriów oceny kandydatów. Kryteria oceny sędziów muszą być określone w akcie prawnym. Nie ma podstaw do wznowienia postępowań wobec już powołanych sędziów.

Dyrektor szkoły nie podlega takiej procedurze oceny, jak pracownicy samorządowi

  Czy burmistrz jako organ prowadzący dokonuje oceny dyrektorów szkół i placówek oświatowych? Jak mi wiadomo, dyrektorzy podlegają ocenie kuratora oświaty zgodnie z Kartą Nauczyciela.

Analiza problemu wstępem do aplikowania o unijne fundusze

Pozyskanie unijnych funduszy na realizację projektu jest końcem bardzo długiego procesu. Wsparcie jest udzielane przede wszystkim projektom kompleksowym, które wynikają z dobrze udokumentowanych potrzeb i dają szanse ich trwałego zaspokojenia.

Czy trzeba mieć zezwolenie na zbieranie zużytych pojazdów

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą polegającą na naprawie samochodów oraz komis samochodowy może prowadzić działalność w zakresie zbierania i przeróbki starych zużytych pojazdów samochodowych. Firma taka posiada powierzchnię i sprzęty potrzebne do tej działalności. Czy potrzebne jest zezwolenie? Jakie i kto je wydaje?

Jak konstruować projekty wspierane w ramach PO Kapitał Ludzki

Czy Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest adresowany tylko na realizację zadań w kierunku szkolenia urzędników? Jak będą dzielone dotacje i według jakiego systemu?

Jakie są warunki udzielania zezwoleń przez wójta, burmistrza i prezydenta miasta na wywóz odpadów

Wywóz odpadów i nieczystości ciekłych od właścicieli nieruchomości wymaga odpowiedniego zezwolenia. Już działająca firma może być kontrolowana np. przez wójta czy burmistrza, którzy wydali zezwolenia na taką działalność.

Jak przebiega procedura przejęcia spadku przez gminę, gdy brak jest spadkobierców

Jak dochodzi do stwierdzenia nabycia spadku w przypadku, gdy dziedziczy gmina? Co w przypadku otrzymania spadku powinna uczynić gmina?

Prognoza długu jednostki samorządu terytorialnego

Przy podejmowaniu decyzji o zadłużeniu np. gminy należy pamiętać, że zobowiązania długoterminowe wymagają obsługi finansowej przez wiele kolejnych okresów budżetowych. Łączna kwota długu na koniec roku budżetowego nie może przekroczyć 60 proc. wykonanych dochodów ogółem jednostki w danym roku budżetowym.

Jakie są zasady dziedziczenia majątku przez gminy

Gmina jako spadkobierca ustawowy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dziedziczy jako jeden z ostatnich podmiotów. Po niej jest już tylko Skarb Państwa. Gmina jako spadkobierca ustawowy nie może odrzucić spadku, nie składa również oświadczenia o jego przyjęciu, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Dofinansowanie szkoleń i instytucji rynku pracy

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. W ramach tego programu finansowo wspierane będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych, rozwój rynku pracy i instytucji pomocy społecznej. W kilku województwach ruszyły już konkursy pilotażowe.

Warunki udziału w przetargu powinny być określone precyzyjnie

Przy ocenie doświadczenia wykonawców można uwzględnić roboty, które są porównywalne pod względem skali i ich wartości do przedmiotu umowy.

Czego nie musi ujawniać wykonawca w postępowaniu o zamówienie publiczne

Wszelkie informacje stanowiące, w ocenie przedsiębiorcy, tajemnicę winny być bez żadnych wątpliwości zastrzegane.

Jak bronić się podczas postępowania przed GKO

Zawiadomienie o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych nie musi oznaczać, że obwiniony jest winny. W wielu przypadkach odpowiedni wybór obrony przed komisją może decydować o tym, czy obrona taka okaże się skuteczna.

Jakie są przyczyny naruszania przepisów prawa zamówień publicznych

Na jakie najczęstsze naruszenie dyscypliny finansów publicznych wskazuje orzecznictwo RKO? Co mogłoby pomóc urzędnikom we właściwym stosowaniu przepisów prawa zamówień publicznych?

Decyzje przed końcem roku

Nowy rząd zamierza kontynuować prace mające na celu wdrożenie budżetu zadaniowego. Planowane jest również dokonanie konsolidacji finansów publicznych oraz obniżenie długu publicznego. Zdaniem ekspertów, żeby dokonać tych zmian, nie trzeba uchwalać nowej ustawy o finansach publicznych.

Skargi obywateli mogą polepszać działanie administracji

Skargi na zaniedbania organów administracji publicznej lub nieprawidłowe wykonywanie zadań przez właściwe organy czy ich pracowników mogą, po odpowiednim ich zbadaniu i wyciągnięciu wniosków z zawartych w nich zarzutów, polepszyć działanie administracji publicznej.

Coraz wyższe kary za brak etatów dla niepełnosprawnych

W przyszłym roku administracja publiczna i samorządy muszą zatrudnić więcej niepełnosprawnych. Instytucje, które nie spełnią nowych wymogów, będą musiały płacić na PFRON. Rząd zastanawia się nad zobowiązaniem urzędów do zaoszczędzenia pieniędzy na pokrycie takich wpłat .

Asesor nie jest niezawisły

Wyroki wydane dotychczas przez asesorów nie mogą być automatycznie kwestionowane. W opinii ekspertów należy szybko zmienić przepisy, w przeciwnym razie dojdzie do paraliżu wymiaru sprawiedliwości.

Uprawnienia organów publicznych przed sądami administracyjnymi

Organy publiczne w postępowaniu przed sądami administracyjnymi występują nie tylko jako autor kontrolowanej przez sąd decyzji czy innego aktu administracyjnego. Organ ten może występować przed sądem w charakterze wnioskodawcy w sprawach o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego.

Związki metropolitalne nie będą kolejnym szczeblem samorządu

W Polsce ma powstać 12 obszarów metropolitalnych. Przynależność do nich ma być obligatoryjna, ale jednostka niezainteresowana funkcjonowaniem w grupie będzie mogła z niej wystąpić.

Jak przygotować przetarg na oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste

Co zrobić w przypadku, gdy wyłoniony w drodze przetargu nabywca nieruchomości nie zapłaci za nieruchomość? Czy przetarg jest zawsze możliwy (przepisy mówią o pierwszeństwie w nabyciu nieruchomości - kto w takim razie z niego korzysta?

Jak powinna być skonstruowana skarga kasacyjna

Kiedy może być wniesiona skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego? Czy skargę zawsze musi sporządzić adwokat lub radca prawny? Jakie braki decydują o odrzuceniu skargi? Na jakich podstawach można oprzeć skargę kasacyjną?

Zasady oddawania gruntów w użytkowanie wieczyste

Wykaz nieruchomości, które mają być oddane w użytkowanie wieczyste, musi być opublikowany w internecie. Możliwe jest zaliczenie przez użytkowników wieczystych wartości nakładów poniesionych na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej przy aktualizacji opłat z tytułu użytkowania wieczystego.

Jak będą wyrównywane szanse edukacyjne dzieci i młodzieży w latach 2007-2013

Wielu uczniów szkół kończących się maturą było przekonanych, że w tym roku szkolnym, podobnie jak w ubiegłych latach, otrzyma stypendium unijne. W latach 2007-2013 jednak zmieniły się zasady przyznawania stypendiów. W jaki sposób będą zatem wspierani uczniowi w nowej perspektywie finansowej?

Jak realizowane jest prawo do pomocy w postępowaniu przed sądami

Czemu służy prawo do pomocy prawnej? Kto i jakie warunki musi spełnić, aby skorzystać z takiej pomocy? Jakie informacje muszą się znaleźć we wniosku o pomoc prawną?

REKLAMA