REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zgłaszać zmianę sposobu użytkowania lokalu

Przed rozpoczęciem prac zmieniających sposób użytkowania budynku lub jego części należy o tym zawiadomić starostę. Prace adaptacyjne można rozpocząć dopiero po 30 dniach od złożenia zawiadomienia, jeśli starosta nie wniesie sprzeciwu.

Jak przygotowywać okresowe sprawozdania z pomocy publicznej

Jak należy sporządzać i przekazywać sprawozdania o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie, w tym okresowe sprawozdania o udzielonej pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie?

Mniej wybryków chuligańskich na stadionach

Zaostrzono kary dla pseudokibiców. Grzywny, a nawet kary pozbawienia wolności za ekscesy chuligańskie podczas imprez masowych mają ograniczyć agresywne zachowania.

Jak policja powinna zatrzynać kierowcę

Co powinien zrobić kierowca, kiedy zatrzymuje go patrol policji do kontroli, a on ma wątpliwości co do wiarygodności zatrzymujących?

REKLAMA

Większe kompetencje prokuratury kosztem policji

Po nowelizacji prokurator przełożony będzie mógł poprowadzić każdą sprawę prowadzoną przez podległych mu prokuratorów.

Kwalifikacja zadań związanych ze sportem

Utworzenie sportowej spółki akcyjnej na podstawie ustawy o gospodarce komunalnej również jest niemożliwe, gdyż przystępowanie jednostek samorządu terytorialnego do spółek prawa handlowego jest możliwe tylko w przypadkach spółek zajmujących się czynnościami bankowymi i ubezpieczeniowymi oraz działalnością doradczą, promocyjną, edukacyjną i wydawniczą prowadzoną na rzecz samorządu terytorialnego.

Prawo dyskryminuje paraolimpijczyków

Świadczenia pieniężne podobne do przysługujących pełnosprawnym olimpijczykom otrzymają tylko ci medaliści paraolimpiad, którzy startują od 1992 roku.

Zamiast wpłat dla klubu stypendia dla zawodników

Samorządy mają problem ze wsparciem sportu kwalifikowanego. Uchwały gmin o dofinansowaniu klubów kwestionują regionalne izby obrachunkowe. Ministerstwo deklaruje, że problem zostanie rozwiązany w nowej ustawie.

REKLAMA

Nauczyciele nie muszą zwalniać się ze szkół

Nauczyciele, którzy do końca tego roku nabędą prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, nie będą musieli w sierpniu odchodzić z pracy.

Spór o stypendia, dodatki stażowe i autonomię uczelni

Resort nauki kończy prace nad zmianą prawa o szkołach wyższych. Założenia do nowelizacji ustawy są zbyt ogólne i niespójne. Środowisko akademickie przygotowało własną propozycję zmian

We wrześniu uczniowie mogą nie mieć ubezpieczenia

Działających od września ubezpieczeń szkolnych nie można już będzie zawierać w październiku. Zmiany w prawie zmniejszą w tym roku możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczającego uczniów. Dobrym rozwiązaniem jest przedłużenie o miesiąc obecnych umów i spokojne rozważenie oferty przez rodziców

Gminny program profilaktyczny nie może zastąpić ustawy

Zasady wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych oraz kontrolę obrotu tymi napojami określa ustawa. Uchwała gminy nie może tych zasad regulować bez ustawowego upoważnienia.

Jak zgłosić członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego członków swojej rodziny nie wiąże się z koniecznością opłacania wyższej składki na to ubezpieczenie. Składka wynosi zawsze 9 proc. podstawy wymiaru.

Szczególna opieka nad kobietami w ciąży i dziećmi

Wszystkie osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Na dodatkowe uprawnienia w dostępie do opieki medycznej mogą liczyć kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby starsze.

Leczenie poza kolejnością - refundowane

Pacjent, który poniósł określone koszty w związku z leczeniem poza kolejnością, może domagać się ich refundacji od Narodowego Funduszu Zdrowia.

Miliard euro na ochronę i rozwój kultury

Ze środków unijnych dostępnych dla Polski w latach 2004-2006 dofinansowanie uzyskało ponad 300 projektów z zakresu kultury o łącznej wartości 1,5 mld zł. W latach 2007-2013 do dyspozycji na ten cel będą ponad 4 mld zł.

Prowadzenie biblioteki jako jednostki budżetowej

Jeśli ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wynika powinność organizowania działalności kulturalnej przez tworzenie samorządowych instytucji kultury, a te samodzielnie gospodarują przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzą samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków oraz pokrywają koszty bieżącej działalności i zobowiązania z uzyskiwanych przychodów - to powyższe uregulowania prawne stanowią lex specialis .

Zgłoszenie do starosty zastąpi pozwolenie na budowę

Do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego - zamiast pozwolenia - wystarczy zgłoszenie inwestycji do starosty. Etapowy odbiór prac w trakcie budowy przez niezależnego inspektora odbędzie się na koszt inwestora. Rząd będzie mógł określić, które inwestycje są priorytetowe z punktu widzenia kraju, i przyspieszyć ich realizację.

Opłaty za pobyt w DPS

Jak należy interpretować ustawę z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w zakresie opłaty za pobyt w DPS?

Czym jest zasiłek celowy i kto może go otrzymać

Jednym z podstawowych świadczeń z systemu opieki społczenej są zasiłki celowe. W jakich przypadkach i na jakich zasadach są one przyznawane ?

Urząd ma realizować zadania, a nie spełniać procedury

Zadaniem zarządzania jest nie stabilizacja, lecz pobudzanie innowacji w organizacji. Wprowadzaniu zmian służy CAF - Powszechny Model Oceny. To prosty w obsłudze kwestionariusz oceniający jakość działania urzędu. Umożliwia on porównywanie wyników między instytucjami.

Jak dostać od gminy mieszkanie komunalne

Mieszkania, którymi dysponują gminy, mają dawać dach nad głową uboższej części społeczeństwa – osobom, które nie mają własnych mieszkań albo nie stać ich na wynajem lokalu od prywatnego właściciela lub zaciągnięcie kredytu na jego zakup. Nie ma jednak jednolitych dla całego kraju kryteriów przyznawania tych mieszkań – informacji, kto, kiedy i na jakich zasadach ma prawo do mieszkania komunalnego – trzeba więc ich szukać w swojej gminie.

Jak może być reprezentowana gmina przez pełnomocników

Kto ma prawo do reprezentowania gminy przed sądem administracyjnym? Kto ma prawo powoływać pełnomocników reprezentujących gminę w postępowaniu przed sądem administracyjnym?

Jak związek międzygminny może odwoływać się od wyników kontroli

Jak wygląda procedura wniesienia wniosków pokontrolnych? Czy związek ma możliwość odwołania się od wyników kontroli? Jakie konsekwencje mogą wypływać z braku realizacji wniosków pokontrolnych?

Gmina musi zająć się porzuconymi autami

Gminy muszą nie tylko zabrać porzucony pojazd, ale zająć się także jego recyklingiem, jeżeli nie znajdzie się właściciel auta. Pojazd z drogi na polecenie straży miejskiej zabiera wyznaczona firma. Jeżeli właściciel się nie znajdzie, to wówczas wszystkie koszty ponosi gmina.

Jak skarżyć się do instytucji unijnych

Prawo wspólnotowe chroni również Polaków. Jeśli przepisy krajowe naruszają regulacje unijne, można bezpośrednio odwołać się przed sądami krajowymi do przepisów Unii Europejskiej.

Jakie problemy napotykają gminy w postępowaniu egzekucyjnym

Jakie są obecnie możliwości egzekucji należności pieniężnych przysługujących jednostkom samorządu terytorialnego z nieruchomości? Jakie korzyści wypływają z egzekucji łącznej?

Wojewoda nie może zabraniać gminie zaskarżania jego decyzji

Akty nadzoru nie mogą wkraczać w prawo gminy do ich zaskarżania, wobec czego nadzór nie może swoimi działaniami niweczyć prawa gminy do dostępu do sądu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Kiedy skarga do sądu, a kiedy nadzwyczajne środki zaskarżenia

Jakie korzyści dla strony postępowania wynikają z prawa skorzystania do wniesienia skargi do sądu administracyjnego, a jakie z faktu skorzystania z nadzwyczajnych środków zaskarżenia przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego?

Samorząd może przyznawać sportowcom tylko stypendia i wyróżnienia

Uprawnienia jednostki samorządu terytorialnego w zakresie finansowego wspierania sportu kwalifikowanego ograniczone zostały do - wyraźnie wskazanej w art. 35 i art. 37 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz.U. nr 155, poz. 1298 ze zm.) - możliwości przyznawania stypendiów sportowych oraz nagród i wyróżnień zawodnikom, którzy osiągnęli wysokie wyniki sportowe.

Gmina winna zarządzać jedynie swoimi nieruchomościami

Gmina, określając zasady gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność gminy, może obejmować swoimi regulacjami tylko i wyłącznie grunty wraz z ewentualnymi częściami składowymi. Uchwała gminy nie może obejmować natomiast lokali, które stanowią odrębny przedmiot własności.

Reprezentacja stron przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem I Instancji

Reprezentacja stron w procesie jest zależna od charakteru strony w postępowaniu.

Jak są dofinansowywane gminy z tytułu podziału środków z opłaty recyklingowej

Czy gminy są i były w przeszłości zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego z przeznaczeniem na recykling pojazdów porzuconych przez ich właścicieli? Jaka jest wysokość maksymalnej dopłaty przypadającej na jeden pojazd przekazany przez gminę do stacji demontażu?

Niezłożenie oświadczenia nie może być podstawą do odwołania wójta przez premiera

Naruszenie przez wójta gminy przepisu art. 24h ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym wójt jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, nie jest tożsame i nie stanowi naruszenia prawa przez gminę, uzasadniającego skorzystanie przez premiera z uprawnień do odwołania wójta na podstawie art. 96 ust. 2 ustawy.

Kiedy wójt nie może dogadać się z mieszkańcami

Konflikty między radą gminy, wójtem i mieszkańcami są częstym zjawiskiem w polskiej rzeczywistości. Mieszkańcy oskarżają organy gminy i urzędników o korupcję i działanie na szkodę społeczności lokalnej. Natomiast urzędnicy twierdzą, że są to jedynie pomówienia i odwet osób niezadowolonych z niekorzystnego dla nich rozstrzygnięcia określonej sprawy. W celu zapobiegania i łagodzenia takich konfliktów wprowadzano do ustawodawstwa przepisy umożliwiające mieszkańcom kontrolę władz samorządowych, a jednocześnie chroniące te organy przed działaniami osób, które z powodu swoich partykularnych interesów mogłyby destabilizować ich funkcjonowanie.

Prawo jazdy na autobusy od 24 roku życia

Od 10 września 2008 r. osoby, które chcą kierować autobusami, będą musiały zaliczać 280-godzinne szkolenie w zakresie wykonywania transportu drogowego oraz przewozu osób.

Doręczenia zarządzeń gminy wojewódzkim organom nadzorczym

Określony w art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.) 30-dniowy termin do stwierdzenia przez organ nadzoru we własnym zakresie nieważności zarządzenia organu gminy, które nie podlega obowiązkowi przedłożenia organowi nadzoru w myśl art. 90 ust. 1 tej ustawy, rozpoczyna bieg od dnia faktycznego doręczenia takiego zarządzenia organowi nadzoru, niezależnie od tego, kto owego doręczenia dokonał.

Preferencyjne kredyty z linii zagranicznych dla gmin

Inwestycje realizowane przez gminy można sfinansować z preferencyjnych kredytów oferowanych przez Bank Ochrony Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego, BISE i Bank BPH. Chodzi o kredyty z linii Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Rady Europy. Zalety tych kredytów to niskie oprocentowanie, około 5 proc. w skali roku, oraz długi okres kredytowania, do 20 lat.

Jak gmina powinna wspierać lokalną przedsiębiorczość

Gmina ma dużo możliwości wspierania przedsiębiorczości na własnym terenie. Władze lokalne powinny stworzyć i uchwalić przede wszystkim miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i plan rozwoju gospodarczego. Zadaniem gminy jest inwestowanie w infrastrukturę techniczną oraz przygotowanie terenu pod inwestycje.

Przychody, wydatki budżetowe i sprawozdania

Jak interpretować art. 183 ustawy o finansach publicznych? Jaka jest szczegółowość planu przychodów i wydatków? Jak prawidłowo sporządzać kwartalne sprawozdanie Rb-NDS?

Jak są dofinansowywane gminy z tytułu podziału środków z opłaty recyklingowej

Czy gminy są i były w przeszłości zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego z przeznaczeniem na recykling pojazdów porzuconych przez ich właścicieli? Jaka jest wysokość maksymalnej dopłaty przypadającej na jeden pojazd przekazany przez gminę do stacji demontażu?

Burmistrz nie miał prawa zmieniać budżetu

Burmistrz, jako organ wykonawczy, nie może w zarządzeniu dokonać zmian w budżecie miasta. Uprawnienia takie ma rada.

Partnerstwo publiczno-prywatne w przeciwdziałaniu narkomanii

Gminne programy przeciwdziałania narkomanii trzeba budować w partnerstwie. Przystępując do przygotowywania gminnego programu przeciwdziałania narkomanii, należy pamiętać, że jak w każdym procesie planowania ważny jest zarówno produkt - konkretny program, jak i proces partycypacyjnego wypracowywania dokumentu.

Złe gospodarowanie nieruchomością grozi utratą użytkowania wieczystego

Jeśli użytkownik wieczysty korzysta z nieruchomości w sposób sprzeczny z umową, zwłaszcza gdy nie dokonał określonego w umowie jej zabudowania, może dojść do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego.

Instytucja kultury nie może sprawować trwałego zarządu nieruchomością

Samorządy nie powinny przekazywać placówkom kultury nieruchomości w trwały zarząd, lecz oddawać na własność lub w użytkowanie wieczyste.

Chcesz działać skutecznie, komunikuj się profesjonalnie

Dziś bez wiedzy o komunikacji społecznej i budowaniu wizerunku nie da się realizować skutecznej polityki, także w wymiarze lokalnym. Bez dobrego public relations ani nie wygra się wyborów, ani nie zrealizuje założonych celów.

Straż miejska może korzystać z fotoradarów

Wszyscy strażnicy muszą mieć upoważnienie do wykonywania kontroli ruchu drogowego. Policja dostaje prawo do zatrzymania prawa jazdy, gdy tylko podejrzewa, że kierowca jest pijany. Prawo kontrolowania kierowców uzyskują także strażnicy leśni, ale tylko na obszarach leśnych

Ochrona środowiska w sportach i rekreacji wodnej

W czerwcu br. Komisja skierowała do Parlamentu specjalny komunikat zawierający sprawozdanie dotyczące możliwości dalszej poprawy właściwości silników łodzi rekreacyjnych pod względem wpływu na środowisko naturalne (KOM(2007)313).

Marszałkowie będą wdrażać Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało z samorządami województw porozumienie regulujące zasady wdrażania regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z umową, marszałkowie będą Instytucjami Pośredniczącymi dla wojewódzkiej części programu, na wdrożenie której otrzymają ok. 7 mld euro.

Kiedy straż miejska może odholować pojazd na parking strzeżony?

Straż Gminna (Miejska) nie ma tak szerokich uprawnień do usuwania pojazdów z drogi jak Policja. Może to zrobić jedynie w 3 przypadkach.

REKLAMA