reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat dnia

Zimowe obowiązki samorządów

Aktualizacja: 31.01.2012

Samorządy sporo zaoszczędziły dzięki temu, że tegoroczna zima przyszła dość późno. Jednak styczeń przypomniał, że ta pora roku wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Dotyczy to zwłaszcza zarządców dróg i budynków komunalnych. »

Jak instytucje publiczne działają na Facebooku

Aktualizacja: 31.01.2012

Korzyści z założenia i prowadzenie fanpage’a w portalu Facebook dostrzegło już wiele przedsiębiorstw i instytucji publicznych. Ciągle jeszcze istnieje jednak spora liczba urzędów, które nie podjęły żadnych działań w tym kierunku. Tym, którzy zastanawiają się nad „wprowadzeniem” instytucji do mediów społecznościowych, polecamy wypowiedzi osób, które rozpoczęły przygodę z Facebookiem już jakiś czas temu i mają na koncie pierwsze sukcesy. Sprawdźmy zatem, jak inni radzą sobie z prowadzeniem oficjalnego fanpage’a instytucji. »

Kontrola postępowania z odpadami komunalnymi

Aktualizacja: 26.01.2012

Do zadań własnych gminy w zakresie zapewnienia czystości i porządku na jej terenie i tworzenia warunków niezbędnych do ich utrzymania należy m.in. nadzór nad gospodarowaniem odpadami komunalnymi, w tym nad realizacją zadań powierzonych podmiotom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. »

Sejm przesunął na 2014 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków

Aktualizacja: 27.01.2012

Sejm o dwa lata - z 2012 r. na 2014 r. - przesunął w piątek wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Rządowa nowelizacja - uchwalona przez posłów w trybie pilnym - ma pomóc w lepszym przygotowaniu szkół na przyjęcie sześcioletnich dzieci. »

Procedury ograniczające nadmierne zadłużenie JST

Aktualizacja: 25.01.2012

Przekroczenie ustawowych progów dopuszczalnego zadłużenia samorządu nie uzasadnia natychmiastowego zawieszenia organów jednostki ani ustanowienia zarządu komisarycznego. »

Reguła wydatkowa to inwestycje mniejsze o ok. 5,1 mld zł

Aktualizacja: 23.01.2012

Samorządy będą musiały zrezygnować w br. z inwestycji na kwotę co najmniej 5,1 mld zł, jeżeli wdrożona zostanie propozycja resortu finansów w sprawie ograniczenia deficytu gmin, powiatów i województw - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Radę RIO. »

Zakaz pracy w samorządach dla osób skazanych

Aktualizacja: 20.01.2012

Zostaną przygotowane przepisy, które uniemożliwią zatrudnienie w administracji samorządowej osoby skazanej przez sąd za umyślne przestępstwo - wynika z odpowiedzi wiceministra administracji i cyfryzacji na poselską interpelację. »

Euro 2012 szansą również dla bezrobotnych

Aktualizacja: 18.01.2012

Piłkarskie mistrzostwa Europy mogą być również szansą dla bezrobotnych w znalezieniu pracy. W Poznaniu ruszył program społeczny "Wolontariat - włącz się!", będący częścią polskich przygotowań do Euro 2012. Jego celem jest aktywizacja ludzi niepracujących. »

Prężne biura poradnictwa obywatelskiego

Aktualizacja: 13.01.2012

Coraz więcej samorządów (przede wszystkim powiatów, ale również gmin) oferuje swoim mieszkańcom możliwość korzystania z bezpłatnych porad obywatelskich i prawnych udzielanych przez wysoko kwalifikowanych specjalistów z danej dziedziny. Dzięki temu można uzyskać pomoc w wielu ważnych sprawach. »

Raport: Podatki i opłaty lokalne w 2012 r.

Aktualizacja: 13.01.2012

Mieszkańcy wielu miast w 2012 r. zapłacą wyższe niż dotąd podatki od nieruchomości. W części miast rosną także inne podatki i opłaty lokalne, np. od środków transportu. »

Przyjmowanie i wysyłanie korespondencji

Aktualizacja: 05.01.2012

W każdej instytucji przyjmowaniem pism i rozdzielaniem ich między działy zajmuje się specjalna komórka organizacyjna. Jest to zwykle sekretariat lub kancelaria. »

Będą zmiany w prawie ws. uelastycznienia reguły wydatkowej samorządu

Aktualizacja: 05.01.2012

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji rozpocznie prace nad zmianami w prawie, które pozwolą samorządom lepiej radzić sobie z regułą wydatkową - poinformował w czwartek resort. MAC chce zwiększenia uprawnień gmin w zarządzaniu podatkami i opłatami lokalnymi. »

Raport: opłaty za przedszkola wzrosły średnio o 22 proc.

Aktualizacja: 03.01.2012

Opłaty za przedszkola wzrosły jesienią 2011 roku średnio o 22,3 proc. Wśród samorządów są takie, gdzie opłaty wzrosły o 100 proc i więcej, ale też takie, gdzie zmalały; część samorządów nie zmieniła opłat - wynika z raportu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. »

Zaczyna się rewolucja. Śmieciowa oczywiście!

Aktualizacja: 29.12.2011

I żaden porzucony śmieć nie może już leżeć spokojnie w rowie czy w lesie. Kiedy tylko gminy wprowadzą nowe systemy zagospodarowania odpadów - każdy z nas ma szansę na niezaśmiecony krajobraz za oknem. Nowe rozwiązania promują czystość i odpowiedzialność gmin za wszystkie odpady z całego terenu gminy i od każdego mieszkańca. »

Ministerstwo Finansów znów uderza w samorządy

Aktualizacja: 29.12.2011

Mimo wcześniejszych zapowiedzi o rezygnacji z ograniczenia deficytu samorządów, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który jest jeszcze bardziej niekorzystny dla sektora samorządowego niż ubiegłoroczne propozycje resortu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama