REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nieprawidłowości w zakresie gospodarki nieruchomościami w gminie

Gospodarka nieruchomościami w gminie. W trakcie kontroli w gminie organ kontroli stwierdził nieprawidłowości mające istotny wpływ na jawność i prawidłowość gospodarowania nieruchomościami w gminie, szczególnie w odniesieniu do procedury zbywania takich nieruchomości.

Opłata za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych

Opłaty za usługę odprowadzania wód opadowych i roztopowych. W obecnym stanie prawnym prawidłowe ustalanie opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych jest dość problematyczne. Gminy stosują tu różne rozwiązania. I jest to wynikiem zarówno różnego pojmowania charakteru samej opłaty, jak i wskazywania różnych podstaw prawnych do ustalania opłat za tego typu usługi. Nie pomaga tu również orzecznictwo sądowe.

Korzystanie z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym

Nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym. Czy w postępowaniu w sprawie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym istnieje obowiązek przeprowadzenia rokowań?

Czy urząd miasta ma wprowadzać do rejestru informacje o umowach - aktach notarialnych dotyczących zbycia mienia komunalnego?

Jednostki samorządu terytorialnego mają prawnie zagwarantowaną możliwość zbywania mienia komunalnego.

REKLAMA

PIT w gminie: Od 1 stycznia 2022 r. nowa skala podatkowa?

Pod koniec kwietnia 2022 r. Sejm rozpocznie prace nad likwidacją szeregu rozwiązań podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład. Zostanie m.in. zmieniona skala podatkowa na 2022 r.

Zwolnienie z VAT wynajmu gminom nieruchomości mieszkalnych

Zwolnienie z VAT wynajmu gminom nieruchomości mieszkalnych - takie rozwiązanie wprowadzi resort finansów w drodze rozporządzenia.

Czy w 2022 r. warszawiacy zapłacą mniej za wywóz śmieci?

Kilkanaście warszawskich spółdzielni zwróciło się do wojewody mazowieckiego o unieważnienie oraz wstrzymanie wykonania nowej uchwały śmieciowej. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia 2022 r. warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania. Czy uda się zmodyfikować nowy system poboru opłat i obniżyć ich poziom w 2022 r.?

Społeczne Agencje Najmu - korzyści podatkowe dla właścicieli

Od 23 lipca 2021 r. obowiązują przepisy pozwalające tworzyć tzw. Społeczne Agencje Najmu (SAN). Ich zadaniem jest dzierżawa lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowanie ich osobom fizycznym wskazanym przez gminę. Właściciele takich mieszkań i budynków będą korzystać ze zwolnień podatkowych w podatku dochodowym i VAT.

REKLAMA

Transakcja zakupu nieruchomości na rzecz gminy

Zakup nieruchomości na rzecz gminy. W ramach działalności gospodarczej gmina może nabywać prawa do nieruchomości na wolnym rynku - w trybie czynności cywilnoprawnych. W takich transakcjach istotne są kompetencje organów gminy. Wójt jest uprawniony do dokonywania czynności związanych z nabyciem nieruchomości. Działa jednak z zachowaniem zasad prawidłowej gospodarki i w ramach wytyczonych przez radę gminy.

Polski Ład - zmiany w podatkach korzystne dla nauczycieli

Polski Ład - zmiany w podatkach, czyli m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, to pozytywne rozwiązanie również dla 700 tys. nauczycieli i pracowników oświaty – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Sprzedaż działek rolnych przez Skarb Państwa - do kiedy wstrzymana?

Wstrzymanie sprzedaży nieruchomości rolnych Skarbu Państwa - okres miał miał zostać przedłużony o kolejne pięć lat. Sprawdzamy, czy taka zmiana faktycznie wejdzie w życie.

Gmina przekaże nieruchomości z rozliczeniem "lokal za grunt"

Lokal za grunt od 1 kwietnia 2021. - weszła w życie ustawa z 16 grudnia 2020 r. o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości. Na tej podstawie cena lokali lub budynków przekazywanych gminie na własność przez inwestora, w związku z nabyciem przez tego inwestora własności nieruchomości zbywanej z zasobu gminnego, może podlegać rozliczeniu w cenie tej nieruchomości.

Mieszkaniowy program Porozumienia zastąpił Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus passé, lokomotywa tego programu – spółka PFR Nieruchomości – na bocznym torze. Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin po przejęciu resortu przez jego partię realizuje własny program. 1 kwietnia 2021 r. wystartuje jego rynkowa część.

Państwo pomoże sfinansować windę w bloku?

Budowa windy w bloku stanowi bardzo duży wydatek dla wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Sprawdzamy, czy można go sfinansować korzystając z państwowej pomocy.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Co musisz wiedzieć o bonifikacie i wykreśleniu roszczenia?

Przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Jako podstawę prawną uchwały rada wskazała art. 15q ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedłużenie terminu płatności ma następować na wniosek przedsiębiorcy. Czy we wniosku tym rada gminy może zawrzeć pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń?

Program Mieszkanie plus - 1017 mieszkań

Do tej pory, po czterech latach funkcjonowania programu Mieszkanie plus, wybudowanych zostało jedynie 1017 mieszkań. Czy to fiasko programu?

Wysokość hali garażowej a podatek od nieruchomości

Powierzchnia użytkowa hali garażowej wykazana w ewidencji gruntów i budynków jest dla organów podatkowych wiążąca, niezależnie od tego, czy jest zgodna z rzeczywistością. Dane dotyczące powierzchni użytkowej lokali należą bowiem do danych bezwzględnie wiążących organy podatkowe, których nie mogą one samodzielnie podważyć w ramach postępowania podatkowego. Faktyczne obmiary nie mogą skutecznie podważyć zapisów ewidencji, mogą jedynie stanowić informację wskazującą na potrzebę wprowadzenia stosownych zmian.

Wpływ na przedawnienie zaległości podatkowej przestępstwa skarbowego

Prawomocne zakończenie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe ma istotny wpływ na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Mimo regulacji ustawowej Ordynacji podatkowej w tym zakresie, zagadnienie to wywołuje w dalszym ciągu liczne spory, a bieżące orzecznictwo stara się je eliminować.

Podatek od nieruchomości 2021 - wysokość, podatnicy, terminy

Zasady prawne w zakresie podatku od nieruchomości reguluje ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. O wysokości podatku w 2021 r. zdecydują poszczególne gminy. Może on jednak wzrosnąć maksymalnie o 3,9%. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące uiszczania tego podatku w przyszłym roku.

Pozwolenie na budowę ogrodzenia

Budowa ogrodzenia może być dość kosztowną inwestycją. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak taka budowa powinna przebiegać zgodnie z prawem.

Prywatny las - ograniczenia narzucane przez państwo

Wiele osób jest zainteresowanych posiadaniem prywatnego lasu. Warto wiedzieć, że zalesioną działką nie można zarządzać wedle swojego uznania. Wyjaśniamy, jakie ograniczenia narzuca państwo.

Oczko wodne a prawo pierwokupu działki przez Skarb Państwa

W związku z rozpoczęciem programu Moja woda (tzw. "Oczko wodne plus"), który umożliwia uzyskanie nawet 5 tys. złotych dofinansowania na przydomową retencję wielu właścicieli nieruchomości zastanawia się nad wybudowaniem na swojej działce oczka wodnego. Czy jest to na dłuższą metę opłacalne? Co w sytuacji sprzedaży nieruchomości z oczkiem wodnym?

Czy właściciel straci mieszkanie za niezapłacony czynsz?

Wielu osobom licytacja własnościowego mieszkania przez komornika kojarzy się tylko z niespłacanym kredytem hipotecznym. Warto wiedzieć, że zaległości czynszowe też mogą doprowadzić do takiej licytacji.

Opodatkowanie VAT czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego

Minister Finansów 10 czerwca 2020 r. wydał interpretację ogólną w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z realizacją zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej. Czy samorządy muszą płacić od takich czynności podatek VAT?

Egzekucja komornicza z nieruchomości. Czy małe długi nie będą już problemem?

Niebawem wejdą w życie bardzo ważne zmiany dotyczące egzekucji komorniczej z nieruchomości. Wyjaśniamy, dlaczego dłużnicy mogą cieszyć się z nowych przepisów.

Dodatkowe preferencje w podatku od nieruchomości w związku z koronawirusem

Przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Finansów na temat dodatkowych preferencji w podatku od nieruchomości wprowadzonych ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568).

Prawo budowlane w obliczu koronawirusa

W dniu 31 marca 2020 r. weszło w życie większość przepisów ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja specustawy zawiera istotne regulacje dotyczące stosowania przepisów Prawa budowlanego oraz innych ustaw regulujących proces inwestycyjny.

Opodatkowanie dochodów nauczycieli

Nauczyciele, tak jak, co do zasady, inne osoby fizyczne osiągające dochód, są zobowiązani płacić PIT. W jaki sposób opodatkowane są ich wynagrodzenia?

Podatek od nieruchomości - czym grozi spóźnienie?

Minął już termin płatności pierwszej raty nieruchomościowego podatku za 2020 r. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje grożą osobom niepłacącym terminowo wspomnianej daniny.

Egzekucja bez doręczenia decyzji nielegalna

Zgodnie z art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej [dalej: Op], bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego zostaje przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Po przerwaniu biegu terminu przedawnienia biegnie on na nowo od dnia następującego po dniu, w którym zastosowano środek egzekucyjny. W przypadku nadania decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności, przed wszczęciem egzekucji należy doręczyć podatnikowi zarówno tą decyzję, jak i postanowienie o nadaniu jej tego rygoru.

Czy nieruchomości letniskowe są obowiązkowo objęte odbiorem odpadów przez gminę?

Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy, lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe obligatoryjnie objęte są zorganizowanym przez gminę systemem odbioru odpadów komunalnych.

Zasadność roszczenia o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia w przypadku decyzji wydanej z naruszeniem prawa

Decyzja o stwierdzeniu wydania decyzji z naruszeniem prawa różni się zasadniczo od decyzji stwierdzającej nieważność nie tylko na gruncie prawa administracyjnego, lecz również rodzi inne skutki w sferze stosunków cywilnoprawnych. Pierwsza z nich bowiem umożliwia odzyskanie korzyści majątkowej uzyskanej kosztem innej osoby bez podstawy prawnej, co stanowi konieczną przesłankę powstania zobowiązania z bezpodstawnego wzbogacenia (art. 405 k.c.). Druga z kolei uzasadnia wystąpienie z roszczeniem odszkodowawczym z tytułu czynu niedozwolonego (art.4171 § 2 k.c.). Wyrok Sądu Najwyższego zapadł na tle następującego stanu prawnego i faktycznego.

Ustawa deweloperska – czy w stu procentach chroni interesy klientów pierwotnego rynku mieszkaniowego?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, zwana potocznie ustawą deweloperską, niebawem będzie obchodzić już ósmą rocznicę swojej misji. Stanowi ją wszechstronna pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu „transakcji życia”, jaką dla przeciętnego klienta firmy deweloperskiej zazwyczaj jest kupno mieszkania. Czy dotychczas spełniła pokładane w niej nadzieje zapewniając 100-procentowe bezpieczeństwo?

Ile mieszkań co roku sprzedają spółdzielnie i gminy?

Nie tylko osoby fizyczne oraz deweloperzy sprzedają swoje mieszkania. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wygląda sprzedaż „M” realizowana przez różnego rodzaju instytucje (np. gminy i spółdzielnie). 

Czy można odzyskać spółdzielcze mieszkanie?

Utrata spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania (na wskutek długów) nie zawsze jest definitywna. Eksperci portalu rynekPierwotny.pl wyjaśniają, jak można odzyskać wspomniane prawo.

Środki ze sprzedaży mieszkania teraz są lepiej chronione

Pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania dotyczy specjalna ochrona na wypadek upadłości banku lub SKOK-u. Wyjaśniamy na czym dokładnie ona polega.

Mieszkanie Plus - czy rok 2020 będzie rokiem przełomu dla rządowego programu?

Program Mieszkanie Plus w praktyce każdy z czterech dotychczasowych lat swej misji na rynku nieruchomości mieszkaniowych rozpoczynał z nowymi nadziejami na przyśpieszenie i „lepsze jutro”, niestety jak wiadomo niespełnionymi. Nie inaczej jest i obecnie na progu roku 2020. Czy tym razem nowy rok ma realne szanse na tytuł „Roku Mieszkania Plus” w historii krajowej mieszkaniówki?

Podatek turystyczny uzupełni dochody gmin

Czy podatek turystyczny uzupełni dochody gmin? Czy zastąpi on dotychczasową opłatę uzdrowiskową? Kolejne zmiany dla gmin już niedługo.

Prawo w nieruchomościach: jakie zmiany nas czekają?

Rok 2020 prawdopodobnie okaże się ciekawy w kontekście nieruchomości. Ważne zmiany na pewno będą dotyczyły niektórych przepisów związanych z „mieszkaniówką”.

W 2020 r. gospodarka nie pomoże rynkowi deweloperskiemu?

Czynniki makroekonomiczne znacząco wpływają na kondycję rynku pierwotnego. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak w tym kontekście wyglądają prognozy na 2020 r.

Zaopatrzenie w wodę budynków wielolokalowych: co zmieni się po 1 stycznia 2020 r.?

Dostarczanie wody dla nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi to w praktyce jedno z większych źródeł bolączek przedsiębiorstw wod – kan, w szczególności: w kontekście trudności z wyegzekwowaniem działania wspólnot mieszkaniowych w sposób zgodny z przepisami prawa. Każda szansa na podjęcie przez przedsiębiorstwo wod – kan działań mogących przyczynić się do przywrócenia stanu zgodnego z prawem powinna więc być zauważona i wykorzystana. W powyższym kontekście, warto przeanalizować najnowszą nowelizację ustawy o własności lokali.

Opodatkowanie urządzeń technicznych

Elektrofiltry i instalacje odsiarczania spalin, jeżeli są urządzeniami technicznymi nie są objęte w całości opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lecz opodatkowaniu podlegają wyłącznie ich części budowlane. Do takich wniosków doszedł NSA w wyroku o sygn. II FSK 123/17.

Budownictwo mieszkaniowe – ostatni rok na fali?

Ostatnia w 2019 roku informacja GUS, prezentująca dane budownictwa mieszkaniowego w okresie od stycznia do listopada, wciąż nie komunikuje jakichkolwiek niepokojących sygnałów, które mogłyby zapowiadać osłabienie aktywności budowlanej inwestorów i schyłek inwestycyjnej prosperity rynku pierwotnego. Pytanie, jak długo jeszcze tak dobra koniunktura może się utrzymać?

Zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym coraz bliżej

Do Sejmu trafił przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy zmieniającej dotychczas obowiązującą ustawę - Prawo geodezyjne i kartograficzne. Przedłożony projekt zakłada zwiększenie efektywności prac geodezyjnych i kartograficznych. Proponowane przepisy korzystnie wpłyną również na usprawnienie procesu inwestycyjnego.

Pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych już w 2020 r.

W dniu 17 grudnia 2019 r. rząd ma się zająć projektem nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Projekt zakłada pomoc dla samorządów w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych.

Odsetki za opóźnienie lub zwłokę w zapłacie odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość

Tylko skutki powstałe z opóźnienia lub zwłoki w wypłacie odszkodowania ustalonego w decyzji ostatecznej mogą powodować zastosowanie instytucji odsetek. Teza ta legła u podstaw wydania wyroku przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Wątpliwości na tle kary pieniężnej za nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego

Nielegalne użytkowanie obiektu budowlanego lub jego części obarczone jest sankcją w postaci kary pieniężnej. Wątpliwości budzi jednak kwestia, czy kara ta dotyczy także obiektów zrealizowanych bez pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (w ramach tzw. samowoli budowlanej).

Rachunek powierniczy – jak działa i dlaczego jest tak ważny dla osób kupujących nowe mieszkanie?

Rachunek powierniczy na dziś dzień jest podstawowym instrumentem ochrony środków nabywców lokali mieszkalnych, zawartym w przepisach ustawy deweloperskiej. Jego rola polega maksymalnym ograniczeniu ryzyka utraty pieniędzy wpłacanych przez nabywców deweloperom w trakcie trwania realizacji inwestycji.

Ryczałt samochodowy a zmiany w PIT

Jaki wpływ mają zmiany przepisów wprowadzone na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych od 1 października 2019 r. na opodatkowanie kwot ryczałtu wypłacanego pracownikom z tytułu zwrotu kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych? Czy od 1 października 2019 r. należy stosować do nich podatek w wysokości 17%, zamiast 18%?

REKLAMA