REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

"Metro": gimnazjalny test pełen byków

Tak źle przygotowanego konkursu jeszcze nie widzieliśmy - denerwują się nauczyciele biologii z Katowic. Błędy w treści zadań, pytania spoza programu i chaos w trakcie pisania prac mogły wpłynąć na wyniki gimnazjalistów, dla których egzamin to przepustka do najlepszych liceów w Polsce - pisze "Metro".

Hall: w kwietniu rząd zajmie się projektem zmian w oświacie

W kwietniu pod obrady rządu ma trafić projekt zmian w prawie oświatowym - zapowiedziała w piątek w Gdańsku minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

UTK: jest nowy wniosek w sprawie tzw. opłaty dworcowej

Urząd Transportu Kolejowego otrzymał nowy wniosek o zatwierdzenie stawek tzw. opłaty dworcowej - poinformował w piątek urząd. To drugie podejście kolejarzy do wprowadzania tej opłaty.

Kwalifikacje pracowników ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej precyzuje wymagania kierowane do osób zatrudnionych w specjalistycznych ośrodkach wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Osoby obecnie zatrudnione w ośrodkach, niespełniające wymagań nowej regulacji, mogą pozostać na stanowiskach jedynie do końca 2015 r.

REKLAMA

Wojewoda wyznaczy kierownika centrum powiadamiania ratunkowego

W zakresie obowiązków wojewody znajdzie się wkrótce wyznaczanie kierownika centrum powiadamiania ratunkowego i zatwierdzanie programu szkolenia operatorów numerów alarmowych.

"Dziennik Polski": Niebezpieczne radosne place zabaw

Nawet co czwarty plac zabaw budowany w ramach rządowego programu "Radosna szkoła" może mieć poważne wady, zagrażające życiu i zdrowiu dzieci - informuje "Dziennik Polski". Tak przynajmniej twierdzi Centrum Kontroli Placów Zabaw.

UKE namawia samorządy do angażowania w sieci telekomunikacyjne

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) namawia samorządy, by aktywniej angażowały się w tworzenie i eksploatację sieci telekomunikacyjnych, służących m.in. dostępowi do internetu. Samorząd miałby angażować się głównie tam, gdzie nie robi tego biznes.

Minister Finansów o deficycie sektora finansów publicznych

Dzięki efektom cyklicznym w latach 2011 i 2012 deficyt sektora finansów publicznych zmniejszy się o więcej niż 4,4 pkt proc. PKB wynikających z konsolidacji finansów publicznych - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

REKLAMA

Narodowy Spis Powszechny 2011 – trwa obchód

Do 17 marca rachmistrzowie spisowi dokonywać będą czynności w ramach obchodu poprzedzającego Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011.

„INDEKS – klucz do dobrej gminy” – rekrutacja samorządów

Od 9 marca Fundacja Instytut Studiów Strategicznych z Krakowa rekrutuje gminy do projektu „INDEKS – klucz do dobrej gminy. Celem przedsięwzięcia jest weryfikacja stanu usług publicznych świadczonych przez gminy drogą elektroniczną (e-usług) oraz podniesienie jakości tych usług.

Grupowanie szkół i przedszkola w subwencji oświatowej - projekt ustawy

Subwencja oświatowa częściowo obejmująca wychowanie przedszkolne, wprowadzenie możliwości grupowania szkół i przedszkoli oraz połączenie kuratoriów i okręgowych komisji egzaminacyjnych - takie zapisy zawiera ministerialny projekt zmian w prawie oświatowym.

Samorządy żądają wycofania rozporządzenia MF o klasyfikacji długu

Samorządowcy chcą, by rząd zawiesił rozporządzenie ministra finansów w sprawie klasyfikacji długu publicznego. W przeciwnym razie - zaskarżą je do Trybunału Konstytucyjnego.

TK: przepisy o odpłatności za KSAP niekonstytucyjne, ale płacić trzeba

Przepisy, dotyczące zwrotu przez słuchaczy kosztów kształcenia w Krajowej Szkole Administracji Publicznej, są niezgodne z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Sam zwrot kosztów jednak sędziowie uznali za zasadny, a niekonstytucyjność ma przyczyny formalne.

Do końca 2012 r. powstanie 16 miasteczek ruchu drogowego

Do końca 2012 roku w całej Polsce zostanie utworzonych 16 nowoczesnych miasteczek ruchu drogowego, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa. Nasz kraj należy do europejskiej czołówki pod względem liczby wypadków drogowych, w których giną ludzie.

Kwalifikacja wojskowa w 2011 roku

Od 4 kwietnia do 30 czerwca br. w kraju odbędzie się kwalifikacja wojskowa. Potrwa 88 dni kalendarzowych (61 dni roboczych) i obejmie około 300 tysięcy osób. Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast).

Rząd przyjął projekt zmian w OFE

Składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. - zdecydował we wtorek rząd. Politycy, pracodawcy i ekonomiści są podzieleni w opiniach o projekcie.

"Dziennik Polski": piąty stopień zawodowy dla nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce wprowadzenia kolejnego stopnia awansu zawodowego. ZNP zamierza dziś zaprezentować swoje propozycje zmian w Kracie nauczyciela. Zostaną one również przesłane do wszystkich klubów parlamentarnych - awizuje "Dziennik Polski".

MSWiA zaprasza gminy i powiaty do samooceny

MSWiA zaprosiło ponad 500 gmin i powiatów o najniższych dochodach do udziału w rekrutacji do projektu Wspólnej Metody Oceny (CAF). Urzędy, które zostaną zakwalifikowane do projektu przy pomocy ekspertów z MSWiA dokonają samooceny swojej pracy w oparciu o nowoczesna metodę CAF.

„Maluch” dofinansuje budowę i remont żłobków

Już wkrótce gminy będą mogły składać wnioski o pieniądze na żłobki z programu „Maluch”. Według założeń resortu pracy, w bieżącym roku „Maluch” dofinansuje 10 tys. nowych miejsc w instytucjach opieki nad małymi dziećmi.

Strony internetowe instytucji a potrzeby niepełnosprawnych

20-osobowy zespół sprawdza jak strony internetowe 200 instytucji dostosowane są do potrzeb niepełnosprawnych. To pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w Fundacji im. Stefana Batorego.

3 mln zł dla samorządów na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Minister Pracy i Polityki Społecznej zatwierdził Program Osłonowy „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”.

Bieńkowska: z unijnej pomocy skorzystało 3 mln kobiet

Około 3 mln kobiet skorzystało od 2004 roku z unijnych dotacji m.in. na założenie firmy, szkoleń czy pomocy w powrocie do pracy po urodzeniu dziecka - poinformowała we wtorek minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

"Życie Warszawy": Nietrafione mundury

Policjanci dostają właśnie... zimowe mundury. Część z nich nie pasuje, są za małe lub za duże. Przełożeni każą jednak je odbierać niezależnie od tego, czy są w odpowiednich rozmiarach, czy też nie - informuje "Życie Warszawy".

Rząd nie zrekompensuje urzędnikom pracy po godzinach

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom urzędnicy nie otrzymają wynagrodzenia ani dodatkowego czasu wolnego za pracę po godzinach – poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Nowe kompetencje GIODO

Od 7 marca generalny inspektor danych osobowych może tworzyć dodatkowe biura regionalne, kontrolować przedsiębiorców i nakładać wysokie kary za utrudnianie działań kontrolnych.

Sejm: sprzedaż prowadzona w budynkach - bez opłaty targowej

Sprzedaż prowadzona w budynkach nie będzie objęta opłatą targową - wynika z uchwalonej w piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Wójt Roku 2010 - wybrany

Rozstrzygnięto konkurs Redakcji Audycji Rolnych Pierwszego Programu Telewizji Polskiej na Wójta Roku. Najlepszym wójtem 2010 roku został Marian Zalewski z gminy Sterdyń w województwie mazowieckim.

Związek Miast przeciw ograniczeniu deficytów samorządów

Przeciw propozycji Ministerstwa Finansów, by ograniczyć deficyty budżetów samorządów - opowiedzieli się samorządowcy, uczestniczący w zakończonym w piątek w Poznaniu Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich. Argumentowali, że zmniejszenie deficytów uderzyłoby w inwestycje.

"Dziennik Gazeta Prawna": Będą zwolnienia w administracji rządowej

Premier Donald Tusk polecił ministrom, aby zaczęli zwalniać pracowników poszczególnych resortów na podstawie obowiązujących przepisów - ujawnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Sejm: uzdrowiska bez telefonii komórkowej

Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zezwalała na stawianie stacji bazowych telefonii komórkowej w najbardziej chronionym obszarze uzdrowisk - w strefie "A".

Dziennik Ustaw i Monitor Polski tylko w formie elektronicznej

Sejm uchwalił w piątek przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych przewidującą, że m.in. Dziennik Ustaw i Monitor Polski dostępne będą wyłącznie w formie elektronicznej.

Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska pod nadzór wojewody

Sejm w piątkowym głosowaniu przyjął nowelizację Prawa ochrony środowiska. Zakłada ona, że nadzór nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej będzie sprawował wojewoda, a nie marszałek województwa.

Białe certyfikaty dla firm i efektywność energetyczna w sektorze publicznym

Sejm uchwalił w piątek ustawę o efektywności energetycznej. Zakłada ona, że firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

"Gazeta Wyborcza: Bez pracy nie ma przedszkola

Na ogół rodzice bez etatu nie mają szans na miejsce dla dzieci w publicznym przedszkolu, chociaż niektórych miastach poradzono sobie z tym problemem - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

TK: przepisy o emeryturach pomostowych zgodne z konstytucją

Przepisy ustawy o emeryturach pomostowych są zgodne z konstytucją - uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny.

Apel do samorządowców ws. zamykania szkół

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak apeluje do samorządowców, by przy podejmowaniu decyzji o zamykaniu szkół kierowali się przede wszystkim dobrem dzieci, a także przeprowadzali konsultacje społeczne z mieszkańcami.

MSWiA: e-służba przygotowawcza dla samorządowców

Już przeszło 1,7 tys. nowych pracowników zatrudnionych w ponad 800 samorządach bierze udział w darmowych internetowych szkoleniach ze służby przygotowawczej. Nowoczesna platforma e-learningowa uruchomiona z inicjatywy MSWiA w kwietniu 2010 r. cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że resort zdecydował przedłużyć jej działanie do 30 września br. Dzięki temu ze szkoleń on-line skorzysta więcej samorządowców niż pierwotnie zakładano.

W Sejmie o zagrożeniach funkcjonowania szkolnictwa zawodowego

MEN wyznaczyło w tegorocznym budżecie środki na koszty kształcenia zawodowego na takim samym poziomie jak poprzednio: 300 mln zł - mówił w Sejmie podsekretarz stanu w resorcie Mirosław Sielatycki. Odpowiadał on na pytania o zagrożenia w funkcjonowaniu szkół zawodowych.

E-administracja nie musi być droga

Budowanie elektronicznej administracji jest kosztowne i czasochłonne. Dla transformacji tradycyjnej gminy w e-gminę nie ma jednak alternatywy. Dlatego samorządy powinny zainteresować się nowym modelem wdrażania aplikacji e-administracji, traktującej oprogramowanie jako usługę.

W Sejmie o efektywności energetycznej firm i sektora publicznego

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za uchwaleniem ustawy o efektywności energetycznej. Firmy będą miały obowiązek pozyskiwania świadectw efektywności energetycznej tzw. białych certyfikatów.

MF: Deficyt samorządów w 2010 r. wyniósł 14,6 mld zł

Deficyt samorządów w 2010 roku wyniósł 14,6 mld zł wobec planu 25,7 mld zł - poinformował resort finansów w komunikacie.

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do komisji

Projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, dotyczący opłat targowych przed głosowaniami w Sejmie jeszcze raz trafi do komisji finansów publicznych i samorządu terytorialnego. W drugim czytaniu w środę klub PiS zgłosił swoje poprawki do projektu.

"Rzeczpospolita": Polska zalana falą likwidacji szkół

W ciągu pięciu lat zamknięto w kraju 3 tys. szkół. W kolejce czeka ponad 300 - akcentuje "Rzeczpospolita". "Niż to wymówka" - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Zmiany w systemie kształcenia lekarzy

Skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów poprzez umożliwienie lekarzom zdobycia umiejętności z zakresu węższych niż dotychczasowe specjalizacje dziedzin medycyny zapowiedziała w środę minister zdrowia Ewa Kopacz.

Do piątku zgłoszenia do zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Do piątku organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoich kandydatów do zespołu monitorującego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, który będzie działał przy MPiPS - poinformował resort pracy.

Rząd chce zwiększyć dyscyplinę finansów publicznych

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Proponowane przepisy mają skuteczniej eliminować niezgodne z prawem gospodarowanie środkami publicznymi.

Szersze uprawnienia straży miejskich do nakładania mandatów

Straże gminne i miejskie mogą nakładać mandaty m.in. na sprawców fałszywych alarmów oraz osoby utrudniające prowadzenie akcji ratowniczych. Szersze uprawnienia daje im rozporządzenie szefa MSWiA, które we wtorek weszło w życie.

"Rzeczpospolita": Kosztowna budowa nowych dróg

 Firmy budowlane domagają się w sumie już 2,5 mld zł odszkodowań - podlicza "Rzeczpospolita".

"Rzeczpospolita": Administracja rośnie w siłę

Ponad pół miliona osób pracowało pod koniec ub. roku w różnych urzędach i agendach administracji publicznej. W ciągu dwóch ostatnich lat administracja rozrosła się o ponad 17 proc. - wynika z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą".

Regionalne ośrodki jakości edukacji - w dwa lata

Stworzenie w ciągu dwóch lat sieci regionalnych ośrodków jakości edukacji zapowiedziała w poniedziałek Katarzyna Hall. Minister edukacji planuje, że do 2015 roku nowy system będzie finansowany dzięki wsparciu UE.

REKLAMA