REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe zasady ochrony krajobrazu

Prezydent podpisał długooczekiwaną ustawę krajobrazową. Wprowadza ona wiele nowych obowiązków dla samorządów, ale też daje im skuteczne narzędzia ochrony krajobrazu o czym będą rozmawiać uczestnicy konferencji Hallmark Events pt. „Ochrona krajobrazu – Nowe wyzwania w kontekście uchwalonych zmian:, która odbędzie się 2 czerwca br. Patronem medialnym jest Gazeta Samorządu i Administracji.

Pierwsze doświadczenia z działania systemu rejestrów państwowych

1 marca 2015 r. samorządy stanęły przed nowym wyzwaniem technicznym, organizacyjnym i prawnym dotyczącym sposobu realizacji zadań związanych z utworzeniem nowego systemu rejestrów państwowych. Urzędom oddano do użytku system Źródło, za pomocą którego przetwarzane są dane w systemie rejestrów państwowych. Realizacja przedsięwzięcia od samego początku budziła wiele kontrowersji, mimo niewątpliwie ważnego celu wdrożenia tego projektu – utworzenia referencyjnego rejestru PESEL. Niestety, nadal wiele urzędów nie realizuje zadań z wykorzystaniem systemu Źródło.

Pomoc publiczna w kulturze 2014-2020

Nowe, ostrzejsze, podejście Unii Europejskiej do pomocy publicznej będzie stosowane m.in. do inwestycji w kulturze. Jednak, w przeciwieństwie do innych sektorów, w kulturze wprowadzone rozwiązania mogą ułatwić realizację przedsięwzięć.

Klasyfikowanie głosów nieważnych - zmiany w Kodeksie wyborczym

Sejm znowelizował Kodeks wyborczy. Nowela przywraca zasadę klasyfikowania głosów nieważnych.

REKLAMA

Ustawa krajobrazowa podpisana przez prezydenta

Prezydent podpisał ustawę krajobrazową. Ustawa definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Nakłada m.in. obowiązek sporządzania przez samorząd wojewódzki audytu krajobrazowego; mają być w nim zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych.

Sejm za rządowym projektem "złotówka za złotówkę"

Obecnie rodzina, która przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem) choćby o złotówkę, traci wszystkie zasiłki rodzinne. Od początku przyszłego roku - kiedy ma wejść w życie projektowana nowela - wypłata tych zasiłków będzie pomniejszona tylko o kwotę przekroczenia progu dochodowego.

Senat zdecyduje o referendum w sprawie JOW-ów i systemu podatkowego

Senat ma zdecydować, czy wyrazić zgodę na zarządzenie przez prezydenta referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego. Proponowany termin referendum to 6 września.

W Warszawie żyje się dłużej

Warszawiacy żyją dłużej niż mieszkańcy pozostałej części kraju – mężczyźni 75 lat, a kobiety 81,5. Statystyki pokazują, że od 2001 roku długość życia mężczyzn w Polsce wzrosła z 66 do 73 lat. Z kolei Polki średnio dożywają 81 lat. Duże znaczenie ma w tej kwestii miejsce zamieszkania.

REKLAMA

Wątpliwości konstytucyjne do projektu ustawy o zgromadzeniach

Rada Legislacyjna oceniła właśnie - jako mogące być niezgodne z zawartym w ustawie zasadniczej prawem do wolności organizowania pokojowych zgromadzeń - planowane przepisy określające terminy na zgłaszanie przemarszów oraz na odwołania od zakazów manifestacji, a także ustalające sposób rozstrzygania w przypadku zgłoszenia różnych zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.

Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie

Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie, jak również wysokość jego kosztów finansowanych z Funduszu Pracy, musi być oceniana nie tylko przez pryzmat indywidualnego interesu bezrobotnego, ale także interesu społecznego, wyrażającego się w potrzebach innych bezrobotnych zarejestrowanych w danym urzędzie pracy i możliwościach finansowych tego urzędu.

Bezpłatna pomoc prawna dla cudzoziemców

Projekt nowej ustawy zakłada m.in. wprowadzenie nieodpłatnej pomocy i informacji prawnej dla cudzoziemców wnioskujących o przyznanie ochrony międzynarodowej oraz cudzoziemców, których pozbawia się tej ochrony. Darmowej pomocy prawnej będą udzielali adwokaci i radcowie prawni oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego, wpisane na listę prowadzoną przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Zaświadczenie o prawie do głosowania w II turze wyborów prezydenckich

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca zmieniający miejsce pobytu po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się po dniu pierwszego głosowania w urzędzie gminy, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców, nie później jednak niż w 2. dniu przed dniem ponownego głosowania, tj. do dnia 22 maja 2015 r.

Ponad połowa spółek samorządowych przynosi straty

Według ustaleń NIK ponad połowa spółek samorządowych przynosi straty. Może zatem receptą na problemy nękające spółki komunalne byłoby stworzenie zupełnie nowej formy organizacyjnej, adekwatnej do definicji użyteczności publicznej?

Głosowanie korespondencyjne w II turze wyborów prezydenckich

W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego do dnia 27 kwietnia 2015 r., może po dniu pierwszego głosowania, a przed ponownym głosowaniem, zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu. Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę w urzędzie gminy, w której wpisany jest do rejestru wyborców do dnia 14 maja 2015 r.

Ogólnopolskie Forum – HR w Urzędzie

Zapraszamy do uczestnictwa w „Ogólnopolskim Forum – HR w Urzędzie”, które odbędzie się 22 maja 2015 r. w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Seminarium „Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej. Jak skutecznie wdrożyć system EZD w urzędzie”

Zapraszam do wzięcia udziału w LXXIV seminarium z cyklu INFORMATYKA W ADMINISTRACJI. OD PAPIERU DO EZD. Elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej. Jak skutecznie wdrożyć system EZD w urzędzie. Seminarium odbędzie się 21 maja w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Czy radni gminy mogą badać jakość obiadów w stołówce szkolnej

Czy radni gminy mogą badać jakość przygotowanych obiadów w stołówce szkolnej i w jaki sposób? Dotychczas robił to tylko SANEPID - ocenia jadłospis, wielkość porcji. W związku z powyższym czy są jakieś akty prawne, które pozwalają radnym to czynić? Kto wyda im na to pozwolenie - rada Miejska, Burmistrz? Czy to może być ankieta?

Wniosek o przyznanie zasiłku za pomocą e-kwestionariusza

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych umożliwia m.in. złożenie przez internet wniosku o przyznanie zasiłku, elektroniczną wymianę informacji pomiędzy urzędami zaangażowanymi w ten proces oraz przeprowadzanie wywiadu środowiskowego za pomocą e-kwestionariusza.

Rewolucja w słupskiej informacji turystycznej

Słupską informację turystyczną poprowadzi organizacja pozarządowa. Miasto przyjęło zupełnie nową procedurę zlecania zadania publicznego, a prezydent Robert Biedroń zapowiada: To dopiero początek.

Białogard organizuje miejskie korepetycje

Edukacyjne wyrównywanie szans dzieci i młodzieży może mieć różny wymiar. W Białogardzie postawiono na nowatorski sposób wspierania tych uczniów, którzy wymagają pomocy w nauce, ale ze względów finansowych nie mogą korzystać z płatnych korepetycji. To program „Korepetycje Miejskie”.

Pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu

25 kwietnia w Nepalu miało miejsce katastrofalne trzęsienie ziemi o sile 7.8 w skali Richtera, po którym nastąpiła seria gwałtownych wstrząsów wtórnych (jedno z nich o sile 6.7). Według informacji przekazanych przez rząd Nepalu 8 milionów osób zostało poszkodowanych w konsekwencji tego kataklizmu. Szacuje się na dzień dzisiejszy 3350 osób zmarło, kolejne 6830 zostało poważnie rannych. Niestety lokalne władze zakładają, że podane liczby mogą wzrosnąć, stąd pilnie potrzebna jest pomoc.

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

Szkolenie „Elektroniczne usługi publiczne – jak korzystać z ePUAP?”

Zapraszamy do wzięcia udziału w szkoleniu „Elektroniczne usługi publiczne – jak korzystać z ePUAP?”, które odbędzie się 12 maja w Warszawie. Patronat medialny nad szkolenie objął portal Infor.pl

Warsztaty „Środki unijne dla sektora publicznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020” – 5 maja w Warszawie

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach „Środki unijne dla sektora publicznego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”, które odbędą się 5 maja br. w Warszawie. Patronat medialny nad warsztatami objął portal Infor.pl

Wiedza i doświadczenie wykonawcy zamówienia publicznego

Czy wykonawca, który może się wyłącznie konsultować z podmiotem posiadającym wiedzę i doświadczenie, spełnia warunek posiadania wiedzy i doświadczenia do wykonania zamówienia?

Dotacja dla klubu sportowego

Klub sportowy może otrzymać dotację z jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której funkcjonuje. Dotacja ta musi być jednak przeznaczona na realizację celu publicznego.

Postępowanie nieważnościowe w Kodeksie postępowania administracyjnego

Jednym z postępowań uwzględnionych w Kodeksie postępowania administracyjnego jest tryb nieważnościowy. Obok postępowania wznowieniowego służy usunięciu z obiegu prawnego wadliwej decyzji, kiedy drogi odwoławcze są już dla stron zamknięte.

Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?

Regulamin organizacyjny starostwa uchwali zarząd

Nowela zakłada zmiany w zasadzie uchwalania regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego – przenosi ją z kompetencji rady powiatu na zarząd powiatu.

Wyższe kary za nielegalne reklamy

Wśród poprawek zaproponowanych przez Senat w ustawie krajobrazowej najważniejsza zmiana dotyczy egzekwowania kar za ustawianie i utrzymywanie reklam nielegalnych bądź niezgodnych z gminnym kodem reklamowym, który będzie ustalany przez samorządy. Kara za takie reklamy będzie wynosić czterdziestokrotność opłaty reklamowej, której wysokość będą ustalać gminy.

XII edycja Ogólnopolskiej Konferencji „Zarządzanie kryzysowe – komunikacja i kooperacja służb”

Sytuacje kryzysowe mogą pojawić się w wyniku działania sił przyrody, kataklizmów, a także być efektem działalności człowieka lub jej zaniechania. Aby im zapobiec niezwykle ważna jest systematyczna identyfikacja przyczyny problemu oraz jej dogłębna analiza. Opracowywanie skutecznej strategii przeciwdziałania skutkom sytuacji kryzysowych to jedno z najważniejszych wyzwań, z którym muszą zmierzyć się funkcjonariusze służb mundurowych.

„Złotówka za złotówkę” – zmiany w świadczeniach rodzinnych

Zasada „złotówka za złotówkę” znalazła się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Obecnie projekt znajduje się w sejmie i zakończone zostały prace komisji polityki społecznej i rodziny. Przewidywane zmiany mają znacząco poprawić sytuację rodzin, których dochody przekraczają ustawowe kryterium.

"Wyprawka szkolna" - rodzice mogą otrzymać od 175 do 770 zł

Jak podaje MEN z "Wyprawki szkolnej" będzie mogło skorzystać 227 tys. uczniów. Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie pomocy uczniom, kolejna edycja programu ma objąć uczniów III klasy szkoły podstawowej, III klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, IV klasy technikum oraz uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Komisja infrastruktury za znowelizowaniem ustawy o gospodarce nieruchomościami

Sejmowa komisja infrastruktury przyjęła w środę sprawozdanie dot. rządowego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Rząd chce, by GUS rozpoczął publikację kwartalnych wskaźników zmian cen nieruchomości, co ma m.in. usprawnić postępowania administracyjne.

Więcej obostrzeń przy zatrudnianiu radnych

W projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym zakłada się rozszerzenie katalogu ustawowych zakazów zatrudniania radnych gminnych, powiatowych oraz sejmiku województwa, a także katalogu osób objętych ograniczeniami w prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponuje się m.in. zakaz zatrudnienia radnych w urzędach jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych jednostkach organizacyjnych.

Dlaczego tak istotne jest przetwarzanie jak największej ilości odpadów?

Oczywiście przede wszystkim ze względów ekologicznych. Za kilka lat po prostu nie poradzimy sobie z górą odpadów na składowiskach. Zgodnie z dyrektywą Rady Unii Europejskiej – musimy obniżyć wielkość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji do 35%.

Zmiany w janosikowym - prace na ukończeniu

Propozycje zmian w janosikowym zostały przygotowane m.in. we współpracy z ekspertami Banku Światowego i samorządów. Doświadczenia samorządów będą miały wpływ na końcowy efekt prac.

Zmiany w prawie budowlanym w 2015 r. a podatek od nieruchomości

Od wakacji 2015 r. zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy Prawo Budowlane. Zmiany w prawie budowlanym niosą za sobą dodatkowe obciążenia w podatku od nieruchomości.

Nie każdy zapłaci za pobyt rodzica w DPS

Wprowadzony do projektu ustawy o pomocy społecznej przepis ma wyeliminować możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami pobytu za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich.

Przedwyborcze obowiązki wójta

Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.

Burmistrz przewodniczącym rady

Realizacja tego postulatu sprawiłaby, że rada z burmistrzem graliby niejako w jednej drużynie, co zniwelowałoby obecną rywalizację. Za wprowadzeniem takiego mechanizmu przemawiają przede wszystkim doświadczenia krajów Europy. W zdecydowanej większości z nich burmistrz (niezależnie od tego, czy jest wyłaniany przez radę, czy bezpośrednio – przez mieszkańców) stoi na czele rady.

Świadczenia rodzinne zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę"

Obecnie rodzina, która przekroczy próg dochodowy (574 zł na osobę w rodzinie lub 664 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem) choćby o złotówkę, traci teraz wszystkie zasiłki rodzinne. Gdy nowela wejdzie w życie, przy przekroczeniu kryterium świadczenia będą wypłacane w wysokości różnicy między przeciętną, miesięczną wysokością wszystkich świadczeń, o które ubiega się rodzina, a kwotą, o którą przekracza kryterium.

Dwa projekty zmian w Kodeksie wyborczym w Sejmie

Projekt obywatelski zakłada, że mężowie zaufania będą mogli rejestrować prace obwodowej komisji wyborczej jeszcze przed rozpoczęciem głosowania. W drugim projekcie zaproponowano, by karty do głosowania były opatrywane naklejkami identyfikującymi oraz urzędowymi naklejkami wyborczymi.

Wysłanie pisma do sądu administracyjnego ostatniego dnia terminu

Oddanie pisma innemu podmiotowi niż Poczta Polska S.A., pomimo, iż posiada on uprawnienia do prowadzenia działalności pocztowej, nie prowadzi automatycznie do zachowania terminu do dokonania czynności procesowej. Oznacza to, iż osoba, która chcąc wnieść pismo do sądu administracyjnego, nadaje przesyłkę ostatniego dnia terminu, korzystając przy tym z usług dowolnego operatora innego niż Poczta Polska S.A., tak naprawdę uchybia temu terminowi.

Ekologiczne samochody coraz popularniejsze w transporcie miejskim

Coraz więcej samorządów decyduje się na ekologiczne pojazdy w transporcie miejskim. Duże znaczenie mają coraz bardziej rygorystyczne przepisy unijne.

NIK: zły stan komunalnych nieruchomości

W latach 2011-2013 jedynie na terenie dwóch gmin, spośród 21 skontrolowanych podmiotów, zasób mieszkaniowy się zwiększył. Kontrola NIK wykazała, że zarządcy nie podejmowali skutecznych działań dla zahamowania procesu dekapitalizacji najstarszych budynków komunalnych.

Omyłki pisarskie w ofercie wykonawcy

Zarówno w orzecznictwie jak i doktrynie przyjmuje się, że oczywista omyłka pisarska polegająca na przekręceniu, opuszczeniu wyrazu, błędzie logicznym lub pisarskim powinna być możliwa do poprawienia bez odwoływania się do innych dokumentów. W ocenie Krajowej Izby Odwoławczej poprawienie niedokładności, które widoczne są dla każdego nie wywołuje zmiany treści merytorycznej oświadczenia woli złożonego przez wykonawcę.

Miasta z największą ilością ofert pracy

W którym mieście jest najwięcej ofert pracy? Choć dotychczas w powszechnej opinii wydawało się, że najszybciej znajdziemy pracę w Warszawie, ostatnie badania temu zaprzeczają. Na pierwszym miejscu uplasowały się bowiem Wrocław i Poznań.

REKLAMA