REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownicy, Edukacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Min. B. Nowacka: przyszłością dla Polski jest Unia Europejska; zachęcamy do organizowania Szkolnych Klubów Europejskich

Polska młodzież powinna mieć możliwość porozmawiania o przyszłości. A tą przyszłością dla Polski jest Unia Europejska. Dlatego zachęcamy bardzo do aktywizacji w ramach Szkolnych Klubów Europejskich – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka na konferencji prasowej w dniu 13 marca 2024 r. MEiN wyśle do szkół listy zachęcające do tworzenia tych klubów.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Zmiany w podstawie programowej szkół 2024. MEN: uczeń nie będzie musiał rozważać skutków członkostwa Polski w UE ani szukać informacji o kierunkach studiów wyższych

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło 12 lutego 2024 r. propozycje zmiany podstawy programowej niemal wszystkich przedmiotów w klasach IV-VIII szkół podstawowych, liceów, techników i szkół branżowych. Nowa, zawężona podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. Do 19 lutego 2024 r. trwają prekonsultacje tych propozycji. Jakie zmiany proponuje MEN w przedmiocie „Wiedza o społeczeństwie” dla czteroletnich liceów ogólnokształcących i pięcioletnich techników? Przedstawiamy wybrane propozycje.

Podstawa programowa 2024. Nowa, zawężona, wszystkie ważne przedmioty "odchudzone". MEN pokazał propozycje

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycje zmiany podstawy programowej kształcenia ogólnego w formie konkretnych projektów dla poszczególnych przedmiotów i szkół. Zmiany mają objąć niemal wszystkie przedmioty. Nowa, zawężona podstawa programowa ma obowiązywać w okresie przejściowym od roku szkolnego 2024/2025. W tym czasie eksperci będą pracować nad kompleksową reformą programową. Całościowa, nowa podstawa programowa wejdzie w życie 2 lata później - od 1 września 2026/2027 w szkole podstawowej, od roku szkolnego 2028/2029 do szkół ponadpodstawowych. Od 12 do 19 lutego 2024 r. trwają prekonsultacje tych propozycji.

REKLAMA

Dzień Bezpiecznego Internetu. Sprawdzajcie, co wasze dzieci robią w telefonach

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poprowadził w jednej ze stołecznych szkół lekcję dla czwartoklasistów.

Religia w szkołach 2024. Min. B. Nowacka: my w tej chwili nie planujemy przeniesienia religii w inne miejsce

Na konferencji prasowej 5 lutego 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka na pytanie o lekcje religii w szkołach odpowiedziała: "różne są pomysły w sferze publicznej, my w tej chwili nie planujemy żadnych zmian, dotyczących przeniesienia religii w inne miejsce, natomiast jesteśmy otwarci na rozmowy". Wspomniała zarazem, że każdy program, każdej z partii obecnej koalicji rządzącej zakładał zmiany, dotyczące religii. Jak podkreśliła, zmiana, która wejdzie od 1 września 2024 r., proponowana przez resort, ma polegać na tym, że ocena z religii i etyki, nie będzie wliczana do średniej ocen. 

Prace domowe 2024. Będzie zakaz zadawania i oceniania tylko pisemnych i praktycznych prac domowych w szkołach podstawowych [projekt rozporządzenia MEN]

W dniu 26 stycznia 2024 r. został opublikowany i przekazany do konsultacji publicznych, uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji dotyczący niezadawania prac domowych (wyłącznie pisemnych i praktycznych) uczniom klas I-III szkół podstawowych i braku możliwości oceniania przez nauczyciela oraz brak obowiązku wykonywania prac domowych (też tylko pisemnych i praktycznych) przez uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Co wynika z tego projektu?

Podwyżki dla nauczycieli 2024. Co proponuje MEN a czego oczekują związki zawodowe? Wynagrodzenie nauczycieli w Polsce najbardziej zawikłane w historii świata?

Podwyżki dla nauczycieli to temat budzący spore emocje środowiska nauczycielskiego. Rząd proponuje podwyżki o 30% dla większości nauczycieli (mianowanych i dyplomowanych) i o 33% dla nauczycieli początkujących. Weszły już w życie ustawa budżetowa i okołobudżetowa gwarantujące pieniądze na te podwyżki. Jest już projekt rozporządzenia pokazujący konkretne kwoty podwyżek. Jednak minister edukacji nadal negocjuje kwestie podwyżek z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Czego oczekują związki zawodowe nauczycieli?

REKLAMA

K. Lubnauer z MEN: nie ma mowy o całkowitym zakazie zadawania prac domowych. Tylko prace pisemne i praktyczne będą wykluczone

Nie ma mowy o całkowitym zakazie zadawania prac, będzie brak zadań domowych pisemnych i praktycznych - powiedziała 26 stycznia 2024 r. wiceminister edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Wcześniej tego dnia posłowie PiS zapowiedzieli zwołanie tej Komisji w sprawie zapowiedzi likwidacji zadań domowych.

Rozwiązania edukacyjne budujące kompetencje przyszłości. Rekomendacje dla MEN

Co trzeba zrobić, aby polska szkoła odpowiadała na wyzwania współczesności? Rekomendacje dla Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące rozwiązań edukacyjnych budujących kompetencje przyszłości.

Nauczyciele będą edukować młodzież w zakresie sztucznej inteligencji?

Sztuczna inteligencja to z jednej strony ułatwianie życia a z drugiej problemy i wątpliwości związane np. z dezinformacją, fake newsami czy ochroną danych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście młodych użytkowników. Koniecznie należy edukować młode pokolenie w zakresie korzyści i zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją. I tu zadanie dla nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą. 

Edukacja domowa w 2024 roku. Czy pozostanie na zasadach ministra Czarnka? O konieczność zmian pyta Rzecznik Praw Obywatelskich

Mamy nowy 2024 rok, nowy rząd ale stare zasady finansowania. Środowisko edukacji domowej liczy na nowelizację. Ich prośby i apele zauważył Rzecznik Praw Obywatelskich.

Uczniowie nie lubią matematyki, kojarzy im się ze stresem, a część z nich słyszała, że nie są uzdolnieni matematycznie

Polscy uczniowie nie mają najlepszych doświadczeń związanych z matematyką. Części z nich zdarzało się słyszeć, że matematyka jest tylko dla wybitnych umysłów. 

Minister edukacji B. Nowacka [pierwsze decyzje]: podwyżki dla nauczycieli - także w przedszkolach, brak prac domowych dla uczniów, ograniczenie liczby lekcji religii. Od kiedy?

Pierwszymi decyzjami nowej minister edukacji Barbary Nowackiej mają być podwyżki dla nauczycieli (w wysokości 30%), zmiany w kuratoriach oświaty, "odchudzenie" programu nauczania, odejście od prac domowych, ograniczenie liczby godzin lekcji religii w szkołach i likwidacja HiT w dotychczasowej formule.

Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji w Polsce (PCTE). MEiN zbiera propozycje

Rozpoczynamy prekonsultacje Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji w Polsce (PCTE) - poinformował dzisiaj resort edukacji i nauki. Prekonsultacje potrwają do 28 listopada, są efektem wprowadzenia polityki cyfrowej transformacji edukacji w Polsce.

Rok 24/25: 5h angielskiego od I klasy? Religia tylko na początku albo końcu? Lekki tornister? Bez nauki w domach? Darmowe posiłki? Więcej psychologów? Nauczyciele wreszcie będą słuchani i opłacani?

Idą zmiany w edukacji. Propozycje polityków, którzy prawdopodobnie utworzą przyszły rząd.

Pracownicy zdecydują o wyniku wyborów (to prawie 60% wyborców). Co jest dla nich ważne? Co ich przekona?

Według danych GUS ok. 17 mln Polaków jest aktywnych zawodowo (chodzi o pracowników pracujących i bezrobotnych). To spora grupa, której głos w wyborach może zdecydować o być lub nie być niejednej partii. W trwającej kampanii pomysłów dot. pracy nie brakuje. Do ich spełnienia niejednokrotnie potrzebne będzie bardzo dużo czasu, nakłady finansowe, reformy, nowe technologie oraz ludzie. Niestety wiele propozycji może rozbić się o braki kadrowe i politykę migracyjną. 

Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

Sztuczna inteligencja (AI) - pomaga czy zagraża edukacji? Czy AI zabija kreatywność studentów?

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stanowi przełom mający wpływ na wiele aspektów naszego życia. Jednym z obszarów, który szczególnie odczuwa wpływ nowoczesnej technologii, jest edukacja. Czy AI wspomaga i ulepsza proces edukacyjny, czy też może stanowić zagrożenie dla tradycyjnych metod nauczania? Rola sztucznej inteligencji budzi wiele pytań i dyskusji na temat jej wpływu na metody dydaktyczne, rolę wykładowców a na końcu kreatywność studentów.

Minister Czarnek: gra Minecraft Education bezpłatna dla wszystkich uczniów od IV klasy

Nowa gra Minecraft Education od dzisiaj będzie bezpłatna dla wszystkich uczniów od IV klasy wzwyż. Ogłaszamy to 12 września, w dniu, który od dzisiaj będzie Dniem Kompetencji Cyfrowych w polskich szkołach – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek o Bonie szkolnym – poznaj Polskę: pedagogika dumy, zamiast pedagogiki wstydu

Program "Bon szkolny - poznaj Polskę” pozwoli uczniom zwiedzać nasz kraj, poznawać jego piękno i kulturę. Wszystko po to, by młodzi ludzie byli dumni z tego, że są Polakami; pedagogika dumy, zamiast pedagogiki wstydu – mówił 7 września 2023 r. Przemysław Czarnek minister edukacji i nauki.

MEiN: Wyszukiwarka studiów wyższych na edukacja.gov.pl - start już w tym tygodniu

Już w tym tygodniu zostanie uruchomiona nowa, kompleksowa wyszukiwarka studiów wyższych na nowym portalu MEiN edukacja.gov.pl. Taką informację przekazał 5 września 2023 r. w Lublinie zastępca dyrektora Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN Łukasz Wawer.

Wyprawka szkolna 2023. Ile trzeba wydać na podręczniki, zeszyty i przybory szkolne? 400 zł wystarczy?

Rok szkolny 2023/2024 na pewno będzie najdroższym rokiem szkolnym w historii. Postępująca (na szczęście ostatnio nieco wolniej) inflacja powoduje, że rodzice uczniów zapłacą więcej nie tylko za zeszyty i książki (ceny papieru nadal biją rekordy) ale też za ubrania i inne przedmioty niezbędne w szkolnej wyprawce. Dlatego tym bardziej warto rozglądać się za promocjami i korzystać z internetowych porównywarek cen. 

Laptopy dla uczniów klas IV, bony na 2500 zł dla nauczycieli. Od kiedy? Minister cyfryzacji odpowiada

Wszystko idzie tak, jak powinno i z początkiem nowego roku szkolnego uczniowie klas IV szkół podstawowych powinni otrzymać laptopy - powiedział 20 lipca 2023 r. minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Mówiąc o przetargu na zakup sprzętu podał, że "jesteśmy w przededniu podpisania umów ramowych".

Karta Nauczyciela - tekst jednolity. Najnowszy tekst już w Dzienniku Ustaw!

Ukazał się tekst jednolity ustawy - Karta Nauczyciela. Opublikowany został właśnie w Dzienniku Ustaw - rok 2023 poz. 984. Zobacz najnowszy tekst ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela!

Dziecko żyje w dwóch rzeczywistościach: tej realnej i w cyberświecie. Rozmowa z prof. Mariuszem Zbigniewem Jędrzejko

Trzeba przekonać rodziców, że konieczne jest tworzenie szans na rozwój dziecka, jego myślenia, krytycyzmu, ostrożności i roztropności. Jeśli się to nie uda, będziemy mieli cyfrowych zombie, „cyfrowe mięso armatnie”, półgłówków sterowalnych przez algorytmy, coraz krócej i gorzej żyjących, o zaniżonej samoocenie i coraz głupszych – mówi dr hab. Mariusz Zbigniew Jędrzejko, pedagog i socjolog, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Min. Czarnek: Karta Nauczyciela zostanie zastąpiona nowoczesnym aktem prawnym. Kiedy nastąpi likwidacja Karty Nauczyciela?

Likwidacja Karty Nauczyciela nie oznacza pustki. Zostanie ona zastąpiona nowoczesnym i właściwym dla państwa prawa aktem legislacyjnym, umacniającym status zawodowy - napisał 14 kwietnia 2023 r. na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek: Resort edukacji nie jest od tego, żeby zaskakiwać

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w rozmowie z Mirą Suchodolską mówi o okrojeniu podstawy programowej, o tym że w szkołach jest za dużo „zakuwania”, o wychowaniu moralnym, smartfonach w szkołach i wpływie Internetu na młodzież, o edukacji dzieci specjalnej troski i swoich ambicjach politycznych. A także o zakupach papieru toaletowego dla szkół.  

Kiedy przypada Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi przypada 14 marca. Wykłady, pokazy i konkursy z tej okazji zapowiadają m.in. uczelnie, centra nauki i szkoły w Polsce. Święto jednej z najbardziej inspirujących liczb jest obchodzone od ponad 30 lat.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w tym roku pod hasłem „edukacji wielojęzycznej”

Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji – to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Ustanowione przez UNESCO święto jest obchodzone 21 lutego.

Wypracowanie z chatbota. Minister Czarnek: to oszustwo!

Pisanie wypracowań z nowoczesnego programu i chatu, który sam to wypracowanie poda i nie jesteśmy nawet w stanie sprawdzić, czy jest to plagiat, czy nie, jest rodzajem oszustwa - powiedział na konferencji prasowej 24 stycznia 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Nowe rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli

Awans zawodowy nauczyciela - rozporządzenie, obowiązujące od 13 września 2022 r., stanowi doprecyzowanie nowych regulacji w zakresie uzyskiwania przez nauczycieli stopni awansu zawodowego według zmienionych założeń i procedury. Przepisy te określają obowiązki nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu.

Nowelizacja Prawa oświatowego a nauczanie domowe

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe nie likwiduje możliwości przechodzenia uczniów na nauczanie domowe, lecz doprecyzowuje przepisy – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, zauważając, że wokół noweli narosło wiele nieprawdziwych informacji.

MEiN : Dwa laty pracy min. P. Czarnka. Jakie są jego dokonania? Co się udało?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, to program "Laboratoria Przyszłości", uproszczone procedury awansu zawodowego, wprowadzenie nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. I zarzuty nauczycieli o głodowych pensjach.

Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym (LO)?

Jakie są przedmioty w liceum ogólnokształcącym? Jaki akt prawny wprowadza te przedmioty do programu nauczania w liceum?

Wymagania dla egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 i 2023/2024

Minister Edukacji i nauki określił wymagania egzaminacyjne dla egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w 2023 r. i 2024 r. Wynikają z rozporządzenia z 15 lipca 2022 r. (Dz.U z 2022 r. poz. 1591). Zawiera ono załącznik podzielony na trzy części:

Żaden młody nauczyciel nie otrzyma kredytu hipotecznego [zmiany w Karcie Nauczyciela]

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność": nauczyciele nie będą mieli szans na kredyt hipoteczny. A doświadczony nauczycieli będzie zarabiał niewiele więcej od początkującego.

CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.

W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.

Czarnek dla "DGP": Optymalne rozwiązanie to zakaz działania w szkołach dla organizacji pozarządowych

Szkoła jest miejscem pracy nauczyciela, a organizacja może się prezentować np. w lokalnym domu kultury - mówi szef MEiN Przemysław Czarnek w wywiadzie dla "DGP".

Zmiana Karty Nauczyciela: W szkołach będą uczyć nauczyciele nieposiadający stopnia awansu zawodowego. Zarobki? 15% więcej [1 września 2022 r.]

Nowelizacja Karty Nauczyciela zmienia wysokość tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim średnie wynagrodzenie nauczyciela nieposiadającego stopnia awansu zawodowego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Czarnek: projekt ustawy podnoszący wynagrodzenia nauczycieli o 15%

Min. Czarnek zapowiedział przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy powodującej wzrost wynagrodzenia dla nauczycieli stażystów i kontraktowych o 15 proc.

Matura z polskiego 2022 - tematy rozprawek

Tematy maturalne 2022 z polskiego. Czym dla człowieka jest tradycja lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia - takie do wyboru były, według maturzystów, tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tematy te odnosiły się do fragmentów " Pana Tadeusza" i "Nocy i dni". Maturzyści mogli też zinterpretować wiersz "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Ułatwienia w procesie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy

Ułatwień w procesie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy dotyczy rozporządzenie resortu edukacji i nauki. Zakłada m.in. przedłużenie możliwości funkcjonowania oddziału klas I-III szkół podstawowych ze zwiększoną liczbą uczniów w ciągu całego etapu edukacyjnego

Czy szkoły będą uczyły podstaw przygotowania strzeleckiego?

Przygotowanie strzeleckie w szkołach? Od 1 września w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Ile wynosi czesne w elitarnych szkołach w Nowym Yorku?

Rekordową wysokość osiągnie w przyszłym roku czesne w nowojorskich elitarnych prywatnych szkołach. Większość najlepszych z nich po raz pierwszy pobierać będzie opłaty przekraczające 60 tys. dolarów, powiadomił dziennik „New York Post”.

6 nowych zawodów od 1 września 2022 r.

Od 1 września 2022 r. kształcenie w nowych zawodach: monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, technik izolacji przemysłowych, technik elektroautomatyk okrętowy i technik przemysłu jachtowego.

Laboratoria Przyszłości – pytania i odpowiedzi

Całość kupowanego wyposażenia musi znaleźć się w szkołach najpóźniej 1 września 2022 roku. Organy prowadzące szkoły które otrzymają wsparcie w 2021 roku są zobowiązane do wydatkowania co najmniej 60% otrzymanego wsparcia do 31 grudnia 2021 roku.

"Historia i teraźniejszość" - nowy przedmiot w szkole

Nowy przedmiot w szkole. Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej wprowadzić nowy obowiązkowy przedmiot "Historia i teraźniejszość". Przedmiot zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym

REKLAMA