REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dane o nieruchomościach leśnych - wzór formularza ZL-1/A

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór formularza ZL-1/A. Stanowi on pomoc w określeniu przez rady gmin na mocy uchwał obowiązującego wzoru formularza podatkowego.

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zakaz obsadzania stanowiska sekretarza gminy, powiatu i województwa w drodze powierzenia obowiązków (p.o.).

Granice gmin i miast - zmiany od 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz.U. z 2013 r. poz. 869).

REKLAMA

Dotacje dla gmin w zakresie wychowania przedszkolnego

Gminy otrzymają z budżetu państwa 1506 zł dotacji na każde dziecko, które uczęszcza do przedszkola. Jeszcze w tym roku dotacja do zadań gmin w zakresie wychowania przedszkolnego wyniesie 504 mln zł.

Projekt ustawy dotyczącej referdum

Bronisław Komorowski podpisał projekt ustawy, która zmienia zasady liczenia głosów podczas referendum.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty - sześciolatki do szkoły

Sześciolatki do szkół według nowych, bardziej łagodnych zasad. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty wprowadzając do niej trzy zasadnicze zmiany.

Kompletowanie wyprawki szkolnej

Ostatnie dni wakacji to czas na kompletowanie wyprawki szkolnej. Dla wielu rodziców skompletowanie wyprawki szkolnej wiąże się z dużym wydatkiem finansowym.

REKLAMA

Dofinansowanie wyprawek szkolnych

Każdego roku rodzice muszą zmierzyć się z problemem kompletowania wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z MEN.

Redukcje etatów w nowym roku szkolnym 2013/14

Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2013/2014, zmniejszy się liczba etatów nauczycielskich. Redukcje nie wszędzie będą jednak drastyczne.

VI edycja Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej za lokalne inicjatywy kulturalne pod patronatem Narodowego Centrum Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Już po raz szósty zapraszamy do zgłaszania kandydatów do Dorocznej Nagrody FRDL za lokalne inicjatywy kulturalne.

O ochronie środowiska na Kongresie ENVICON


Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO w dn. 7–8 października 2013 r. w Poznaniu odbędzie się Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON. Tegoroczna edycja Kongresu ENVICON to wyjątkowa okazja do zdobycia wiedzy oraz dyskusji na najbardziej aktualne i przyszłościowe tematy związane z branżą ochrony środowiska.

Zgłoszenia do nagrody im. Grzegorza Palki

Jeszcze do 16 września 2013 r. można zgłaszać kandydatów do Nagrody im. Grzegorza Palki, przyznawanej za wybitne zasługi dla rozwoju samorządności terytorialnej.

Klasyfikacja środków trwałych - grupa 0

Grupa 0 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) obejmuje grunty według ich przeznaczenia użytkowego, takie jak użytki rolne, grunty leśne oraz znajdujące się na nich sady, zasadzenia wieloletnie, plantacje, drzewostany; grunty zabudowane i zurbanizowane; użytki ekologiczne, nieużytki; tereny wód morskich wewnętrznych i śródlądowych; pozostałe tereny; prawo użytkowania wieczystego gruntu, sklasyfikowane w odpowiednich grupowaniach, w zależności od rodzaju gruntu, którego dotyczy.

Klasyfikacja środków trwałych

Klasyfikacja środków trwałych została opublikowana w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10.12.2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Przedmiotowe rozporządzenie obowiązuje od 1 stycznia 2011 r.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z FA, które przysługują osobom mającym problemy z wyegzekwowaniem alimentów od zobowiązanych do tego przez sąd rodziców, są przyznawane na czas trwania okresu świadczeniowego. Rozpoczyna się on 1 października i kończy 30 września następnego roku kalendarzowego, ale wnioski o ich przyznanie można składać już od 1 sierpnia.

Klasyfikację budżetową trzeba zbudować od podstaw: Forum Od-nowa

Całość gospodarki finansowej danego samorządu – wpływ i wypływ środków finansowych – powinien znajdować swoje odzwierciedlenie w jego budżecie. Ze względu na głównie usługowy charakter działalności wspólnot trzeba zbudować od podstaw klasyfikację budżetową, dostosowaną do potrzeb tego sektora.

Zmiany w L-4 mundurowych

Projektowane zmiany przewidują zrównanie zasad zwolnień lekarskich funkcjonariuszy z tymi, które obowiązują w systemie powszechnym. Po zmianach otrzymają oni 80% uposażenia.

Zbiórki publiczne bez zezwoleń

Na zbiórki publiczne nie trzeba będzie uzyskiwać zezwoleń. Wystarczy zgłosić zbiórkę na portalu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Nowelizacja budżetu w Sejmie

Nowelizacja zakłada wzrost deficytu budżetowego o około 16 miliardów złotych, a oszczędności ministerstw wyniosą ponad 7 i pół miliarda.

Zostań Pracownikiem Socjalnym 2013 – podziel się swoimi sukcesami!

Redakcje czasopism ,,Pracownik Socjalny w Terenie”, ,,Doradca Kierownika OPS” oraz „Głos Pedagogiczny” zapraszają do udziału w konkursie Pracownik Socjalny Roku 2013. Konkurs skierowany jest do pracowników socjalnych zatrudnionych w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Wręczenie nagród nastąpi podczas VIII Ogólnopolskiego Kongresu dla Pedagogów Szkolnych i Pracowników OPS.

Praca w służbie cywilnej - wymagania

Pracownikiem służby cywilnej może zostać osoba, która spełnia określone wymagania. Nabór do służby cywilnej jest otwarty i konkurencyjny.

Umowy śmieciowe: jest projekt ustawy

Projekt ustawy częściowo porządkuje tak zwane umowy śmieciowe. Rozwiązuje on m. in. kwestię kilku umów zleceń.

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

Sprawozdanie roczne wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi

Złożenie przez gminę rocznego sprawozdania marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska rozpoczyna proces weryfikacji danych sprawozdania. Co powinno zawierać roczne sprawozdanie dotyczące zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi?

Wymagania stawiane podmiotowi odbierającemu odpady komunalne

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stawia podmiotom odbierającym odpady komunalne szereg wymogów. Jakie to wymogi?

Czarna lista barier dla zamawiających

Pismo „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce” tworzy pierwszą w Polsce „Czarną listę barier dla zamawiających”. Projekt ma na celu zidentyfikowanie przepisów, które utrudniają udzielanie dobrych zamówień publicznych.

Ruchomy czas pracy w urzędzie

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy jest korzystne dla obywateli, którzy kontaktują się z urzędnikami, bo pozwoli na przyjmowanie petentów po godz. 16.00. Czy trzeba było czekać aż na zmianę ustawy z 28 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), by wprowadzić takie zdroworozsądkowe zmiany?

Referendum w Warszawie

Referendum w Warszawie w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października 2013 r.

Procedura ostrożnościowa zawieszona na okres 2013 roku

Podstawowym celem ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych jest zawieszenie na okres 2013 roku stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) dotyczących tzw. pierwszej procedury ostrożnościowej oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.

Podatki i opłaty lokalne 2014

Podatki i opłaty lokalne w 2014 r. mogą wzrosnąć. Przyczyną prognozowanych zmian jest wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. o 0,9%.

Kontrola finansowa w jednostkach sektora finansów publicznych

W każdej jednostce sektora finansów publicznych winny funkcjonować takie mechanizmy kontroli operacji gospodarczych i finansowych, które pozwolą na pełne i rzetelne dokumentowanie i rejestrowanie wszystkich zachodzących operacji.

Polityka rachunkowości w jednostkach sektora finansów publicznych

Polityka rachunkowości w jednostkach sektora finansów publicznych powinna przede wszystkim zawierać określenie roku obrotowego oraz wchodzących w jego skład okresów. Jednostki sektora finansów publicznych prowadzą rachunkowość zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330) z uwzględnieniem zasad szczególnych zawartych w ustawie z dnia 29 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885). W myśl art. 40 ust. 4 ustawy o finansach publicznych Minister Finansów określa w drodze rozporządzenia szczególne zasady rachunkowości oraz plany kont dla budżetu.

Odpowiedzialność Dyrektora, Kierownika jednostki sektora finansów publicznych w zakresie zamówień publicznych, dyscypliny finansów publicznych, kontroli zarządczej

APEXnet i Infor.pl zapraszają do udziału w kolejnej edycji wyjątkowej konferencji, której celem jest omówienie obszarów odpowiedzialności spoczywających na najważniejszych osobach podejmujących decyzje w urzędzie w zakresie wybranych, newralgicznych i najczęściej kontrolowanych obszarów. Konferencja będzie okazją do rozmowy z ekspertami i uzyskania porady, a także dyskusji i wymiany doświadczeń z osobami o podobnych zainteresowaniach zawodowych.

Spotkanie dla kontrolerów zamówień publicznych

APEXnet i Infor.pl zapraszają na II edycję pierwszego w Polsce spotkania stworzonego specjalnie dla kontrolerów i audytorów zamówień publicznych. Wydarzenie odbędzie się już 8 października w Warszawie.

APEXnet i Infor.pl zapraszają na IX Dzień Otwarty Zamówień Publicznych

Dzień Otwarty Zamówień Publicznych to największe bezpłatne spotkanie specjalistów ds. zamówień publicznych w Polsce – gromadzi zwykle około tysiąca osób. Odbywa się cyklicznie i ma na celu wsparcie podmiotów zajmujących się zamówieniami publicznymi w stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych.

Podatek od nieruchomości 2014

Podatek od nieruchomości w 2014 r. może wzrosnąć o 0,9 proc. O tyle bowiem ulegną podwyższeniu stawki maksymalne tego podatku.

Mieszkanie dla Młodych – wyższe limity cenowe

Coraz mniej czasu pozostaje do wejścia w życie programu Mieszkanie dla Młodych, który ma wspierać zakup pierwszego lokalu mieszkalnego. W projekcie ustawy pojawiła się kolejna zmiana dotycząca wyższych limitów cenowych.

Składki na ubezpieczenia dla osób sprawujących opiekę zapłaci państwo

Składki na ubezpieczenia emerytalne oraz rentowe dla  sprawujących opiekę nad dzieckiem i z tego tytułu rezygnujących z dotychczasowej aktywności zawodowej opłaci budżet państwa. Składki te finansować będzie w całości budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Uprawnienia żandarmerii podobne jak policji

Uprawnienia żandarmerii powinny być podobne do tych, jakie posiada policja. Tak uważa MON, który chce dać więcej praw żandarmom.

Paszport dla dziecka

Paszport dla dziecka ma formę indywidualnego dokumentu. Kilkanaście lat temu małoletnie dziecko było wpisywane do paszportu jednego z rodziców. Obecnie do paszportów biometrycznych i paszportów tymczasowych nie można wpisywać dzieci, dlatego małoletnim również wyrabia się paszport. Wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej związane jest z dodatkowymi formalnościami.

Stawki dla nauczycieli od 1 września 2013 r.

Stawki dla nauczycieli od 1 września 2013 r. nie ulegną zmianie. Nowe rozporządzenie utrzymuje je na poziomie obowiązującym od 1 września 2012 r.

Obowiązek meldunkowy – pobyt stały i czasowy

Obowiązek meldunkowy to obowiązek określony w ustawie z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który ciąży na osobie posiadającej obywatelstwo polskie i przebywającej stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także na cudzoziemcach na zasadach określonych w ustawie.

Standardy kontroli wewnętrznej w sektorze publicznym - wytyczne

Najwyższa Izba Kontroli dokonała tłumaczenia na język polski „Wytycznych w sprawie standardów kontroli wewnętrznej w sektorze publicznym INTOSAI GOV 9100.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym i czasie pracy kierowców weszła w życie

Nowelizacja uchyla art. 1 pkt 40 ustawy z 5 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, która ma wejść w życie 15 sierpnia 2013 r. Przepis ten dotyczy uprawnień pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Ustawa śmieciowa a przedsiębiorcy

1 lipca 2013 r. weszła w życie nowa „ustawa śmieciowa” dotycząca gospodarowania odpadami komunalnymi. W przypadku przedsiębiorców regulacja ustawy jest mniej korzystna niż w stosunku do osób prywatnych. Czy oznacza to, że przedsiębiorcy zapłacą więcej za wywóz odpadów?

Przetarg śmieciowy w Warszawie może być kontynuowany

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, iż cena może być najważniejszym, a nawet jedynym kryterium przetargu śmieciowego. Z wyroku zadowolone są władze Warszawy.

Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi

Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?

Prawa autorskie w architekturze

Nie da się określić, które projekty/obiekty architektoniczne powinny korzystać z ochrony prawnoautorskiej, a które uznać należy jedynie za obiekty szablonowe, którym ochrona prawnoautorska przysługiwać nie powinna. Każdy przypadek należałoby indywidualnie oceniać, biorąc pod uwagę zarówno formę, rozumianą jako sposób wyrażenia konkretnej koncepcji, oraz zastosowane rozwiązania funkcjonalne.

Oszczędności we współpracy z samorządami

Zdaniem Forum Od-nowa na poczynienie istotniejszych oszczędności bez ryzyka wzrostu podatków lub pogorszenia jakości realizacji zadań pozwolą tylko zmiany systemowe: w organizacji samorządu i sposobach jego finansowania.

REKLAMA