REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

REKLAMA

Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

D.Tusk o zmianach w traktatach UE: nic o was bez was; polska suwerenność nie jest zagrożona przez Brukselę czy Unię Europejską

Między innymi po to starałem się o zwycięstwo w wyborach, żeby znowu Polska wpływała na decyzje Europy, a nie odwrotnie. To my będziemy rozstrzygać o tym, jakie będą kierunki zmian w Unii Europejskiej - powiedział lider KO Donald Tusk, pytany o zmiany w traktatach UE. Na pewno nic o was bez was - dodał.

Zimno? Oto 5 sposobów na rozgrzanie organizmu

Obecna aura i prognozy pogody coraz bardziej przypominają, że już za chwilę nadejdzie zima. Niskie temperatury będą towarzyszyć nam przez kilka najbliższych miesięcy i na pewno nieraz porządnie zmarzniemy. Warto poznać sprawdzone sposoby na rozgrzanie organizmu. 

TSUE: zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników administracji publicznej jest zgodny z prawem UE

W dniu 28 listopada 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, w którym uznał za zgodny z prawem Unii Europejskiej zakaz noszenia w miejscu pracy wszelkich widocznych symboli ujawniających przekonania światopoglądowe lub religijne, wydany przez administrację publiczną. Zdaniem TSUE taki zakaz nie jest dyskryminujący, jeżeli jest stosowany w sposób ogólny i bez rozróżnienia względem wszystkich pracowników tej administracji i ogranicza się do tego, co ściśle konieczne.

REKLAMA

Twój numer PESEL mógł zostać upubliczniony? Teraz możesz to bezpiecznie sprawdzić

Obawiasz się, że Twoje dane mogły zostać upublicznione w związku z wyciekiem danych z systemu laboratoriów diagnostycznych ALAB? Możesz to sprawdzić na rządowej stronie "Bezpieczne dane". Najlepiej robić to regularnie. 

W Polsce stosujemy 30 razy więcej antybiotyków niż innych krajach UE. Bakterie uodparniają się na antybiotyki. Naukowcy: infekcje bakteryjne będą zabijać więcej ludzi niż na nowotwory

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rosnąca oporność na antybiotyki będzie powodować 10 mln zgonów rocznie - ostrzegają eksperci. Polska jest jednym z krajów, które przodują w stosowaniu antybiotyków, w 2022 r. wykupiono w naszym kraju 45 mln opakowań tych leków – alarmują.

Nowe kody tytułu ubezpieczenia dla osób pobierających świadczenie wspierające

Od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywać nowe kody tytułu ubezpieczenia dla osób pobierających świadczenie wspierające. Świadczenie to będzie przysługiwało osobom niepełnosprawnym.   

Owady jadalne - będzie specjalny znak graficzny na opakowaniach żywności [projekt rozporządzenia]

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował i 27 listopada 2023 r. opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Projekt ten zawiera znak graficzny "Zawiera owady jadalne", który trzeba będzie umieszczać na opakowaniach z żywnością. Aktualnie trwają uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie tego projektu.

Nowy rząd Morawieckiego zaprzysiężony. Znamy wszystkich ministrów

W dniu 27 listopada 2023 r. Prezydent RP Andrzej Duda zaprzysiągł Mateusza Morawieckiego na Prezesa Rady Ministrów; powołał także nowy rząd premiera Morawieckiego.

Zima to trudny czas dla zwierząt. Jakie mają sposoby na przetrwanie?

Nadszedł wyjątkowo trudno czas dla zwierząt - walka o przetrwanie zimy. Ale natura nie pozostawia ich samym sobie. Jak zwierzęta przygotowują się do zimy? 

J. Kaczyński: proponujemy nowe twarze; rząd ekspercko-polityczny to mój pomysł [wywiad]

Kształt rządu ekspercko-politycznego, który w poniedziałek przedstawi premier Mateusz Morawiecki, to mój pomysł. Chcemy zaproponować nowe twarze - mówi w rozmowie z PAP prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Trzeba zakończyć wojnę, którą prowadzi Platforma Obywatelska - podkreśla.

Głęboki sen jako sposób leczenia? Okazuje się, że ma bardzo korzystny wpływ na pracę serca

O tym, że sen ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mówi się od dawna. Okazuje się, że dłuższy głęboki sen korzystnie wpływa na układ sercowo-krążeniowy. Do takich wniosków doszli badacze z Zurychu. Odkrycie może pomóc w leczeniu chorób kardiologicznych, alzheimera czy pomóc w sporcie przy zwiększeniu wydolności. 

Likwidacja egzaminu ósmoklasisty? Zamiast niego punkty za oceny na świadectwie? Egzamin wstępny do LO? Jesteś za, czy przeciw?

Zwolniony z egzaminu uczeń będzie miał przeliczone na punkty oceny ze świadectwa. Szczegóły prawne tych zmian na końcu artykułu. 

W 2024 r. świadczenie przedemerytalne dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Sprawdź warunki [świadczenie wspierające]

Opiekun osoby niepełnosprawnej, która otrzyma w 2024 r. świadczenie wspierające może starać się o świadczenie przedemerytalne.  

Świadczenie wspierające: "14 30" do "14 33". Nowe kody ubezpieczeń. Dla osób niepełnosprawnych i opiekunów

Masz świadczenie wspierające? Państwo opłaci za Ciebie składkę zdrowotną. Twój opiekun może mieć opłacone składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Ale jego wczesne wykrycie daje 90% szans na wyleczenie

Ministerstwo Zdrowia w listopadzie przypomina panom o badaniach profilaktycznych, zwłaszcza w kierunku raka prostaty, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn. Ale wczesna diagnoza to 90% szans na wyleczenie.

Więcej czasu na założenie skrzynki do e-Doręczeń!

Na podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców w KRS oraz wykonujących zawód adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, rzeczników patentowych i notariuszy został nałożony obowiązek posiadania adresu do e-doręczeń. Termin wdrożenia tego obowiązku został wyznaczony na 10 grudnia 2023 r., jednak Minister Cyfryzacji zdecydował się na jego przedłużenie do 31 grudnia 2023 r. Jednocześnie zapowiedział inicjatywę ustawodawczą, która ma przesunąć ten termin na 1 stycznia 2025 r.

PFRON może kontrolować listem poleconym albo przez Internet (email, Skype, Teams, Messenger) [Osoby niepełnosprawne, pracodawcy]

Są dwa tryby kontroli zdalnej: 1)  za pośrednictwem operatora pocztowego i 2) za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

e-Doręczenia nie od 10 grudnia 2023 r. Komunikat Ministra Cyfryzacji. Pilna nowelizacja w Sejmie

Minister Cyfryzacji przesunął z 10 na 30 grudnia 2023 r. termin wdrożenia e-Doręczeń. To dopiero początek odroczenia wejścia w życie nowego systemu wysyłania listów przez urzędy, adwokatów, radców prawnych. 

Komunikat ZUS: Po 1 stycznia 2024 r. nie skorygujesz starszych deklaracji rozliczeniowych

Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. - poinformował w czwartek PAP rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. 

P. Czarnek: Bardzo chętnie będę przesłuchiwał samorządowców z wielkich miast na okoliczność wyborów kopertowych [komisja śledcza]

P. Czarnek: chciałbym być w komisji ds. wyborów kopertowych

Czy Polacy słyszeli o psychodelikach? Tak, ale zależy w jakim kontekście

Substancje psychodeliczne. Czy Polacy o nich słyszeli? Większość tak, ale czy bardziej w kontekście nowych metod leczenia czy raczej jako substancję w celach rekreacyjnych? Eksperci są zgodni: trzeba się skupić na szerszej edukacji Polaków w tym temacie.

Warto zainwestować w Łomży

Doskonałe położenie przy trasie Via Baltica, przygotowane tereny inwestycyjne, wsparcie merytoryczne i finansowe Urzędu Miejskiego, a także wykwalifikowane kadry – to wszystko sprawia, że warto zainwestować w Łomży. 

Sieć 29 stron na Facebooku wspierała PO w kampanii wyborczej, publikując identyczne treści polityczne [Raport]

Sieć co najmniej 29 stron na Facebooku wspierała w kampanii wyborczej Platformę Obywatelską, publikując identyczne treści polityczne, również na profilach, których nazwy nie sugerowały zamieszczanych informacji – wynika z raportu Digital Forensic Research Lab (DFRLab), organizacji zajmującej się m.in. kwestiami dezinformacji w sieci.

Parlament Europejski akceptuje 267 zmian traktatów unijnych. Rezygnacja z prawa weta w 65 obszarach, obowiązkowe euro i inne zmiany

Parlament Europejski w przyjętej w środę 22 listopada 2023 r. rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu. Jak głosowali polscy europosłowie? Jak komentują proponowane zmiany traktatów polscy politycy?

Co ze szczepieniami przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024? Znamy zalecenia WHO. Zmiany już od 1 grudnia 2023 r.

Co ze szczepieniami przeciw COVID-19 w sezonie 2023/2024? Trzem grupom zaleca się przyjęcie szczepionki. 

Projekt nowelizacji: 400 zł dodatku dla asystenta, umowa o pracę, urlop, zwrot kosztów przejazdów [zmiany na 2024 r.]

Asystenci rodziny otrzymają dodatek 400 zł i umowy o pracę. A także urlopy i zwrot kosztów dojazdu.

Przewodnicząca KRS: to nieprawda, że Rada w obecnym składzie jest niekonstytucyjna. Konstytucja nie określa jaki organ ma wybierać sędziowskich członków KRS

Nieprawdą jest, że KRS w obecnym składzie jest niekonstytucyjna; uznanie powołań sędziowskich za niezgodne z prawem będzie absolutnie destrukcyjne dla wymiaru sprawiedliwości - mówiła w środę 22 listopada 2023 r. przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Około 350 kg na osobę rocznie - tyle śmieci produkuje się w Polsce. A sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości

Sektor zajmujący się gospodarką odpadami wciąż ma zaległości. Ale wygląda na to, że pojawia się światło w tunelu. Przybywa osób uznających sortowanie śmieci jako jedno z kluczowych działań dla ochrony środowiska. Czy ten trend się utrzyma?

Poród, czy powrót po macierzyńskim? Kiedy zmiana informacji o warunkach zatrudnienia kobiety w ciąży [e-poradnia INFORLEX]

W naszej firmie mamy pracownicę zatrudnioną od 1 maja 2023 r. na czas nieokreślony. Pracownica poinformowała pracodawcę, że jest w ciąży. Kiedy należy zmienić informację o warunkach zatrudnienia?

Sejm wybrał nowy skład Trybunału Stanu. D. Tusk: Analizujemy kwestię postawienia prezesa NBP przed TS

W dniu 21 listopada 2023 r. Sejm wybrał Piotra Łukasza Juliusza Andrzejewskiego i Jacka Dubois na zastępców przewodniczącego Trybunału Stanu. Posłowie wybrali też 16 członków Trybunału Stanu, w tym m.in. byłego marszałka Sejmu Józefa Zycha. Tego samego dnia przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk przekazał, że trwają analizy w kwestii postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu.

Ferie zimowe 2024. Kiedy wypadają? Jaki jest podział na województwa? Terminy ferii 2024

 Terminy ferii 2024. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2024 r.? Ile trwają? Jaki będzie podział na województwa? Sprawdzamy.

Diagności laboratoryjni chcą szczepić na grypę i inne choroby. Czy mają do tego prawo?

– Jesteśmy gotowi, żeby rozszerzyć swoje kwalifikacje m.in. o szczepienia na grypę czy pneumokoki. Chcielibyśmy również, żeby była możliwość tworzenia punktów szczepień przy medycznych laboratoriach diagnostycznych. Wówczas pacjenci zyskaliby dodatkowe miejsce, w którym mogliby tego szczepienia dokonać – mówi Monika Pintal-Ślimak, prezeska Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Jak ocenia, w tej chwili potencjał w postaci laboratoriów i kompetencji diagnostów nie jest w pełni wykorzystywany przez system ochrony zdrowia. Tymczasem przedstawiciele tego zawodu są wykwalifikowanym personelem medycznym, posiadają tytuł zawodowy magistra, a część jest ponadto po wieloletniej, wymagającej specjalizacji. 

Rząd: emerytura bez PIT, emerytura wdowia i stażowa, OKS, płatny urlop rodzinny, podwyżki 30%, eRejestracja, Bon Rodzicielski, tani prąd

Rząd M. Morawieckiego oferuje: emerytura bez PIT, emerytura wdowia i stażowa, OKS, płatny urlop rodzinny, podwyżki w edukacji, eRejestracja, Bon rodzicielski.

Rozporządzenie od 17 XI 2023 r.: Zasady uzyskania zezwolenia na noszenie umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych przez żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi

Zasady uzyskania zezwolenia od 17 listopada 2023 r.

e-Doręczenia – nowy obowiązek dla przedsiębiorców już za chwilę

Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, Polska również podejmuje kolejne kroki w celu wdrażania nowych rozwiązań elektronicznych w komunikacji z podmiotami administracji publicznej, w tym stworzenie nowej usługi, czyli e-Doręczeń. Nowa usługa stanowi elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, a korespondencja otrzymywana przez podmioty w ten sposób, będzie równoprawna z przesyłką otrzymaną w formie tradycyjnej.  e-Doręczenia docelowo zostaną wprowadzone dla wszystkich podmiotów publicznych, przedsiębiorców i zawodów zaufania publicznego.  

Szczegółowe zasady działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych [jednolite rozporządzenie Dz.U. z 2023 r. poz. 2499]

Tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych.

Znajomy czy postać z serialu? W mózgach osób samotnych ta granica się zaciera, chcą mieć relację

Osoby samotne chcą poczucia przynależności, szukają więc relacji wśród osób fikcyjnych lub influencerów z internetu. Często zaciera się u nich granica między postrzeganiem prawdziwych znajomych a ulubionych postaci fikcyjnych. 

Bon 2500 zł. Jak dokonać korekty złożonego wniosku?

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało instrukcję postępowania w przypadku konieczności korekty błędów/danych we wniosku o bon 2500 zł dla nauczyciela.

Obniżka opłat za śmieci w 2024 r. Jakim cudem się udało?

Od 1 stycznia 2024 roku mieszkańcy Gdyni zapłacą mniej za wywóz śmieci – miesięczna stawka będzie niższa o 5 zł dla wszystkich gospodarstw domowych. 

W 2024 r. zamiast egzaminu ósmoklasisty przeliczenie stopni ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Ale tylko wyjątkowo

W przypadku uczniów zwolnionych z egzaminu ósmoklasisty ze względu na niepełnosprawności sprzężone lub ze względu na szczególne przypadki losowe możliwe będzie przeliczenie na punkty ocen, jakie dany uczeń uzyska na świadectwie ukończenia szkoły [projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki].

Ministerstwo Cyfryzacji: Policja zabezpieczyła komputer ucznia w lombardzie. Nie wolno sprzedać darmowego laptopa dla czwartoklasisty

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że w jednym z lombardów zabezpieczyła laptopa, który prawdopodobnie został przekazany w ramach programu „Laptop dla ucznia”. 

Morawiecki: chcemy, by na koniec kadencji Polacy zarabiali średnio 10 tys. zł. Premier przedstawił propozycje programowe, które ma zrealizować stworzony przez niego rząd

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił propozycje programowe, które ma zrealizować stworzony przez niego rząd. Wśród nich m.in. średnia płaca 10 tys. brutto i wyrównanie wynagrodzeń.

Od 10 grudnia nowy rozkład PKP Intercity. Będzie więcej połączeń i nowe pociągi

Od 10 grudnia będzie obowiązywał nowy rozkład PKP Intercity. Codziennie na tory będzie wyjeżdżać średnio o 27 pociągów więcej niż dotychczas. 

W której gminie w Polsce żyje się najlepiej? Ranking „Gmina Dobra do Życia”

Gdzie najlepiej się żyje według rankingu „Gmina Dobra do Życia” 2023? Jakie wskaźniki brano pod uwagę?

Przez 20 miesięcy pracownicy są bezpieczni. Na pewno będą mieli wolne niedziele

Pracownicy handlu nie muszą się obawiać o wprowadzenie obowiązku ich pracy w niedziele. Ale tylko przez ….. 20 miesięcy.

REKLAMA