REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady obrotu dokumentami elektronicznymi

O elektronicznym urzędzie można mówić wtedy, gdy urzędowy system teleinformatyczny obsługujący e-dokumenty spełnia wymagania wynikające z aktów prawnych. Przeprowadzenie takiego procesu nie jest ani łatwe, ani szybkie.

Jak informatyzacja może wspierać zarządzanie w administracji

W jaki sposób firma informatyczna może pomóc jednostce administracji publicznej w uzyskaniu pełnego i aktualnego obrazu jej działalności? Jaką funkcjonalność powinien posiadać dedykowany system informatyczny? Jakie bariery wdrożeniowe należy pokonać?

Jakie zasady obowiązują przy znoszeniu współwłasności gospodarstwa rolnego

Gospodarstwo rolne to nie tylko grunty rolne i leśne, to także budynki, inwentarz i urządzenia, a także prawa związane z jego prowadzeniem. Dlatego zniesienie jego współwłasności jest bardziej skomplikowane niż w innych przypadkach.

Zasady rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych

Jednostki sektora finansów publicznych mają obowiązek stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, aby rzetelnie i jasno przedstawić sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy.

REKLAMA

Jakie są kompetencje gminy w zakresie podatków

Stawki podatków oraz opłat lokalnych określa ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Są to jednak wartości maksymalne. Stawki powszechnie obowiązujące ustalają rady gmin.

Jak przeprowadzane są wywłaszczenia pod drogi publiczne

Czym charakteryzuje się uproszczony tryb przejmowania nieruchomości pod inwestycje drogowe? Jakie problemy wiążą się z wyceną nieruchomości wywłaszczonych w związku z budową drogi?

Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie przedsięwzięć jednostek samorządu terytorialnego - gmin ich związków, powiatów i województw.

Rząd zmieni system płac w urzędach

170 zł otrzyma dodatkowo w tym roku każdy z prawie 130 tys. pracowników administracji rządowej. Specjalne fundusze na wynagrodzenia otrzymają urzędy, z których odchodzi najwięcej pracowników. Pensje w administracji rządowej mają zależeć od efektów pracy urzędników.

REKLAMA

Jakie problemy wiążą się z postępowaniem wywłaszczeniowym

Jakie mogą być przyczyny zablokowania inwestycji w związku z koniecznością przeprowadzenia procesu wywłaszczenia nieruchomości? Jak zmiana wartości nieruchomości wpływa na określenie wartości wywłaszczanej nieruchomości?

Zasady wywłaszczania nieruchomości pod inwestycje publiczne

Każda nieruchomość może być wywłaszczona tylko na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Organem właściwym w sprawach wywłaszczenia jest starosta. Postępowanie wywłaszczeniowe zawsze musi być poprzedzone rokowaniami o nabycie, w drodze umowy, praw do nieruchomości. 

Policjant ma prawo do użycia broni palnej

Użycie broni palnej przez policjantów może być usprawiedliwione jedynie, gdy było absolutnie konieczne. Nie ma takiej konieczności, jeśli wiadomo, że osoba zatrzymywana nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia i nie jest podejrzana o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy.

Immunitet ma chronić błędy posła, a nie jego przestępstwa

Posłowie chcą zlikwidować immunitet formalny, chroniący przed odpowiedzialnością karną.Ograniczenie możliwości wnoszenia weta przez prezydenta ma wzmocnić rząd.Część polityków opowiada się za wyborem głowy państwa przez Zgromadzenie Narodowe.

Gdy zmienia się zakres świadczeń, potrzebna uchwała

Jeżeli zmiana organizacyjna szpitala wiąże się ze zmianą zakresu świadczeń medycznych, jej zatwierdzenie następuje w drodze uchwały podjętej przez właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Jest to przekształcenie i zatwierdzenie zmiany w statucie nie jest wystarczające.

Odwołanie od decyzji odmawiającej

Inwestorowi niezadowolonemu z decyzji odmawiającej udzielenia pozwolenia na budowę przysługuje prawo wniesienia odwołania.

Dotacje unijne dla gmin i powiatów w formie zaliczek

W programach operacyjnych 2007 - 2013 istnieje możliwość otrzymania zaliczki na podstawie umowy o dofinansowanie. Ma to przyczynić się do realizacji większej liczby projektów przez biedne gminy.

Brak obowiązku zawiadamiania organu

Jeśli w decyzji o pozwoleniu na budowę został wykreślony obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy i uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, inwestor nie ma obowiązku oddawania budowy do użytkowania.

Odraczanie i rozkładanie na raty należności samorządu

W przypadku należności realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na rzecz Skarbu Państwa uprawnienia do dokonywania umorzeń (rozkładania na raty, odraczania) posiada zarząd jednostki samorządowej. Uprawnienie to przysługuje tylko do kwoty 40 tys. zł. Po przekroczeniu tej kwoty właściwym dysponentem (np. do umorzenia) części budżetowej jest np. wojewoda.

Jakie procedury wyłaniania firm holowniczych muszą stosować starostowie

Czy przy wyznaczaniu firm usuwających pojazdy i prowadzących parkingi strzeżone dla takich pojazdów mają zastosowanie przepisy dotyczące zamówień publicznych? Jakie są uprawnienia starosty, a jakie rady powiatu? Czy starosta zawsze powinien wyznaczyć więcej niż jedną firmę holowniczą?

Ujawnienie danych oskarżonego urzędnika - tylko za zgodą sądu lub prokuratora

Każdy ma prawo do ochrony swoich danych i wizerunku, bez względu na zajmowane stanowisko lub wykonywaną funkcję. Bez zgody sądu lub prokuratora nie wolno ujawniać danych osób podejrzanych lub oskarżonych - uznał Sąd Najwyższy.

E-urząd to nadal tylko fikcja

Większość urzędów administracji publicznej nie jest przygotowana do przyjmowania w wersji elektronicznej podań i wniosków obywateli. Winę za to ponosi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - uważają eksperci.

Oddanie budynku do użytkowania

Przepisy prawa budowlanego precyzyjnie określają przypadki, kiedy po zakończeniu robót budowlanych inwestor jest zobowiązany zwrócić się do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego z wnioskiem o przeprowadzenie odpowiedniego postępowania administracyjnego w tej sprawie.

Bezzwrotna pomoc jest przychodem

Pomoc finansowa przyznawana funkcjonariuszom Policji miała co do zasady charakter bezzwrotny. Ponieważ otrzymana pomoc finansowa nie podlegała zwrotowi, to świadczenie stało się przychodem podatnika w roku jego otrzymania.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej skrzynki podawczej w urzędach

Zgodnie z planem pierwsza wersja platformy e-PUAP miała zostać uruchomiona w maju tego roku i przekazana urzędom do wstępnego, jeszcze niekompletnego użytku. Najpierw udostępniana jest elektroniczna skrzynka podawcza.

Nowe przepisy dla samorządowców

Pracowników kilku tysięcy urzędów i jednostek samorządowych w naszym kraju czeka wkrótce wiele zmian. W II połowie marca br. do konsultacji społecznych trafił projekt nowej ustawy o pracownikach samorządowych.

Partycypacja gminy w kosztach inwestycyjnych jednostek Policji

Gmina uczestniczy w pokrywaniu wydatków inwestycyjnych, wspierając swoim wkładem działalność jednostki wojewódzkiej Policji. Inwestycja ta polega na montażu słupa fotoradaru na terenie gminy.

Jakie możliwości administracji publicznej daje platforma e-PUAP

Jakie warunki sprzętowe, software'owe i personalne musi spełnić urząd, aby móc w pełni korzystać z e-PUAP? Jakie warunki musi spełnić użytkownik - klient urzędu, by móc korzystać z usług urzędu za pośrednictwem tej platformy?

Przygotowanie i wykonanie budżetu jednostki samorządu terytorialnego

Projekt uchwały budżetowej zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia do 15 listopada regionalnej izbie obrachunkowej - celem zaopiniowania oraz organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego.

Informacje o dochodach muszą być ujawnione

Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.

Kiedy umorzenie podatku może być uznane za pomoc publiczną

Kiedy umorzenie podatku bądź jego rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności będzie pomocą publiczną? Jakie obowiązki spoczywają na jednostkach samorządu terytorialnego w przypadku udzielania pomocy publicznej?

Najnowsze zmiany w sposobie przeprowadzania audytu wewnętrznego

Nowe przepisy wprowadzą zmodyfikowany wzór planu audytu oraz sprawozdania z jego wykonania. Pojawią się również regulacje dotyczące audytów wewnętrznych zleconych.

Kandydat na urzędnika łatwiej udowodni znajomość języka

ZMIANA PRAWA - Osoby, które w latach 2007-2008 zdawały egzamin TELC, mogą przystąpić do postępowania na urzędnika mianowanego.

Ekologia zatrzymuje dotacje z UE

Niezgodność polskiego prawa z unijnym zagraża wydaniu środków z UE. Samorządy wstrzymują się z dotacjami, czekając aż rząd zmieni przepisy. Komisja Europejska apelowała o rozwiązanie problemu już w 2005 roku.

Realizacja zadań własnych gminy przez spółki

Jesteśmy spółką z o.o. ze 100-proc. udziałem gminy. Czy gmina może zlecić wykonanie robót budowlano-montażowych swojej spółce bez ogłaszania przetargu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?

Dokumentów poświadczających prawo własności można szukać w archiwach i bibliotekach

  Gdzie można poszukiwać dokumentów w czasie regulowania stanu prawnego nieruchomości?

Polityka miejska - wyzwanie dla Polski i Unii Europejskiej

Polityka miejska musi być czytelną deklaracją, jakich działań opartych na wieloletnim programowaniu zintegrowanych działań oczekuje rząd od miast i w jakim zakresie będzie wspierał miasta w ich działaniach.

Wady prawne w regulaminach wynagradzania nauczycieli (4)

Skoro Karta Nauczyciela w sposób jednoznaczny reguluje kwestię terminu wypłaty składników wynagrodzenia, to nie można tego zagadnienia uznać za powierzone przez ustawodawcę do unormowania w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Wsparcie dla lokalnych programów opieki

Jednostki samorządu terytorialnego mogą wziąć udział w konkursie na najlepszy program lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną. Oferty wraz z załącznikami należy nadesłać listem poleconym lub złożyć osobiście we właściwych wydziałach polityki społecznej urzędów wojewódzkich.

Obowiązek zwrotu niewykorzystanego gruntu

Jeżeli wywłaszczona nieruchomość nie zostanie wykorzystana na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, to organ nią władający ma obowiązek jej zwrotu nie tylko poprzedniemu właścicielowi i jego spadkobiercom, ale także użytkownikowi wieczystemu. Niedopuszczalne jest uzależnienie zwrotu od tego, czy nieruchomość może być zagospodarowana lub czy przylega do nieruchomości osoby żądającej jej zwrotu.

Prawidłowa kwalifikacja pisma w postępowaniu

Mając jakiekolwiek wątpliwości przed podjęciem postanowienia w trybie 134 k.p.a., organ administracyjny stosownie do potrzeb powinien wezwać stronę do usunięcia braków (art. 64 par. 2 k.p.a.) lub do złożenia wyjaśnienia na piśmie w trybie art. 50 par. 1 k.p.a. Dopiero po wyjaśnieniu intencji pisma istnieje możliwość podjęcia prawidłowych ustaleń i czynności organu, mając przy tym na uwadze treść art. 6 oraz 9 k.p.a.

Bilans z wykonania budżetu za 2007 rok

Podstawowym sprawozdaniem finansowym, obok sprawozdań budżetowych jednostki samorządu terytorialnego, jest bilans z wykonania budżetu. Do 30 kwietnia 2008 r. zarządy jednostek samorządu terytorialnego powinny przekazać do regionalnej izby obrachunkowej bilans z wykonania budżetu za ubiegły rok.

Portale internetowe sądów trzeba ujednolicić

Serwisy internetowe polskich sądów są mało użyteczne i nie pomagają w budowaniu dobrego wizerunku wymiaru sprawiedliwości. Większość sądowych stron internetowych jest mało czytelnych i nie zawiera wszystkich informacji.

Składowanie śmieci niezgodne z dyrektywą

Jeśli dyrektywa określa jednoznacznie obowiązki właściwych władz krajowych, państwa członkowskie, które jej nie transponowały, nie mogą uważać się za zwolnione z wymogu przestrzegania obowiązków z niej wynikających po upływie terminu transpozycji i nie mogą wyłączyć w drodze przepisu przejściowego stosowania przepisów tejże dyrektywy.

Urzędnik publiczny może ujawnić ważne informacje prasie

Funkcjonariusze publiczni korzystają z prawa do wolności wypowiedzi. Przekazywane informacje muszą być jednak dokładne i wiarygodne. Zwolnienie funkcjonariusza publicznego za to, że przekazał prasie ukrywane, ale ważne dla społeczeństwa informacje, jest niedopuszczalne.

Unijne dofinansowanie samorządowych projektów turystycznych

Unijne programy operacyjne oferują wsparcie realizacji projektów turystycznych. Pomoc można otrzymać na promocję regionu i gminy, na inwestycje w zakresie infrastruktury turystycznej, a także na szkolenia. Na przedsięwzięcia turystyczne przeznaczono w latach 2008-2013 ponad 1,5 mld euro.

Oświadczenie musi być w oryginale

Jeśli przedsiębiorca złożył oświadczenie w niewłaściwej formie, zamawiający ma obowiązek wezwać go do uzupełniania braku.

Rząd zlikwiduje fikcyjne etaty w Służbie Cywilnej

Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził już projekt nowelizacji ustawy o Służbie Cywilnej. Rządowy projekt znosi limity etatów w administracji określane co roku w ustawie budżetowej. Szef Służby Cywilnej nie będzie przeprowadzać naboru na stanowiska dyrektorów generalnych.

NSA o trwałości decyzji administracyjnych

  Nowa technologia: z przetargiem czy bez

Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale

ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.

Jak rozliczyć i opodatkować przychody radnego

W rocznym rozliczeniu podatku za 2007 r. radny nie uwzględnia kwot wykazanych w PIT-R, wolnych od podatku dochodowego z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych, do wysokości 2280 zł miesięcznie.

Zapisy uchwały budżetowej nie mogą być samowolnie zmieniane przez wójta

 

REKLAMA