Fundusze strukturalne nie dla łamiących prawo
03 mar 2008
Zasady pewności prawa i ochrony uzasadnionych oczekiwań należy stosować zgodnie z regułami prawa wspólnotowego.
Dotacje unijne na informatyzację gminy i powiatu
03 mar 2008
Urzędy gminne i powiatowe mogą otrzymać dofinansowanie w ramach kilku unijnych programów pomocowych 2007-2013. Na początku samorządy powinny uzyskać pomoc finansową w ramach regionalnych programów operacyjnych (RPO). Preferowane będą projekty informatyzacji na obszarach wiejskich.
Jakie środki finansowe przeznaczone są na e-administrację
01 mar 2008
Gdzie należy składać wnioski w sprawie dofinansowania projektów informatycznych? Jakie dotacje mogą otrzymać samorządy z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka?
Nie w każdym regionie zaliczki z funduszy UE
29 lut 2008
Nie wszyscy beneficjenci pomocy unijnej będą mogli skorzystać z zaliczek. Niektóre regiony zrezygnowały z wcześniejszego wypłacania części unijnych dotacji.
Wzruszenie ostatecznej decyzji administracyjnej
29 lut 2008
Wykładnia przepisu prawa wspólnotowego dokonana przez ETS wiąże organ wydający decyzję administracyjną na podstawie wcześniejszego niż wyrok ETS stanu faktycznego.
Zasada proporcjonalności w polityce rolnej
24 lut 2008
Prawodawca wspólnotowy, będąc wprawdzie związany zasadą proporcjonalności, dysponuje w dziedzinie wspólnej polityki rolnej szerokim zakresem uznania, który odpowiada odpowiedzialności politycznej przyznanej mu w art. 34-37 TWE.
Grecja a wspólnotowa polityka wodna
23 lut 2008
Brak sporządzenia wymaganych przez dyrektywę analiz i przeglądów prowadzi do naruszenia przez opieszałe państwo członkowskie jego zobowiązań traktatowych.
INTERREG IVC wzmocni współpracę między regionami
08 lut 2008
Program INTERREG IVC ma wspierać władze regionalne i lokalne w postrzeganiu współpracy międzyregionalnej jako środka rozwoju poprzez dostęp do doświadczeń innych. Dzięki temu inicjatywy pomyślnie zrealizowane w innych regionach mogą być rozpowszechniane w całej Europie.
Innowacyjnej inwestycji łatwiej uzyskać unijne wsparcie
28 sty 2008
Od tego, jak bardzo będzie innowacyjna inwestycja, może zależeć, czy firma dostanie dotacje - taka zasada powinna przyświecać przedsiębiorcom, którzy przygotowują się do aplikowania o fundusze unijne.
UE wspiera odnawialne źródła energii
25 sty 2008
W 2020 roku aż 20 proc. zużywanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Można uzyskać unijne wsparcie na realizację inwestycji mających to umożliwić.
Jakie wsparcie na zakup aparatury
15 sty 2008
Jestem przedstawicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej w woj. lubuskim. Chcielibyśmy kupić kilka nowych urządzeń medycznych. Czy jest szansa na uzyskanie dotacji z funduszy unijnych? Mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Jakie dotacje na przystań żeglarską
14 sty 2008
Staramy się zbudować przystań żeglarską nad jednym z jezior Pomorza Drawskiego (woj. zachodniopomorskie). Przeczytałem w GP artykuł o unijnej dotacji na powstanie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Czy możemy dostać unijne pieniądze na rozwój własnej działalności?
Jakie wydatki będą kwalifikowane w ramach Programu Kapitał Ludzki?
03 sty 2008
Zanim rozpocznie się realizację projektów finansowanych w ramach programu Kapitał Ludzki, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach POKL. O jakich najważniejszych kwestiach związanych z kosztami oraz finansowymi obowiązkami beneficjenta warto pamiętać?
Jakie formy pomocy należy uznać za pomoc publiczną
28 gru 2007
Kto zgodnie z prawem Wspólnoty może liczyć na pomoc publiczną?
Niewykonanie wyroku ETS oznacza płacenie kar przez Polskę
14 gru 2007
Komisja zdecydowała o skierowaniu do Trybunału kolejnych dwóch spraw przeciwko Polsce. Najbardziej zaniedbane jest prawo telekomunikacyjne, które trzeba dostosować do dyrektyw. Na 730 spraw w Trybunale Sprawiedliwości spraw polskich jest 13.
Jak konstruować projekty wspierane w ramach PO Kapitał Ludzki
01 gru 2007
Czy Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest adresowany tylko na realizację zadań w kierunku szkolenia urzędników? Jak będą dzielone dotacje i według jakiego systemu?
Dofinansowanie szkoleń i instytucji rynku pracy
30 lis 2007
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) został już zaakceptowany przez Komisję Europejską. W ramach tego programu finansowo wspierane będą m.in. projekty podnoszące kwalifikacje urzędników samorządowych, rozwój rynku pracy i instytucji pomocy społecznej. W kilku województwach ruszyły już konkursy pilotażowe.
Już czas przygotowywać projekty dla obszarów wiejskich
02 lis 2007
Chociaż uruchomienie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, których beneficjentami będą samorządy, nastąpi najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego roku, to już teraz warto przygotowywać wnioski.
Jakie instytucje będą kontrolować projekty finansowane z funduszy
18 paź 2007
Kto będzie kontrolował projekty inwestycyjne? Czy w okresie aplikowania o pomoc z sektorowych programów operacyjnych 2004-2006 były przypadki cofnięcia dofinansowania? Jakie były przyczyny odmowy wypłaty dotacji?
Bruksela ma zaostrzyć przepisy dotyczące lobbingu
15 paź 2007
Nowe regulacje, wprowadzane przez Parlament Europejski po skandalach w USA, przewidują zaostrzenie warunków lobbingu w Unii Europejskiej.
Fundusze unijne
11 paź 2007
Błędy we wnioskach mogą odebrać szansę na dotację
05 paź 2007
Doświadczenia z lat 2004-2006 wskazują, że prawidłowe przygotowanie wniosku oraz załączników jest istotnym czynnikiem sukcesu w procesie ubiegania się o fundusze unijne.
Urzędnicy muszą umieć zarządzać projektami
24 wrz 2007
W latach 2007-2013 Polska otrzyma z Unii Europejskiej blisko 68 miliardów euro. To ogromna suma, której efektywne wykorzystanie będzie wymagało profesjonalnego przygotowania, przede wszystkim specjalistów zajmujących się zarządzaniem projektami.
Program Kapitał Ludzki wspiera wzrost zatrudnienia
11 wrz 2007
W latach 2007-2015 w ramach Programu Kapitał Ludzki planujemy objąć wsparciem ok. 950 tysięcy osób bezrobotnych oraz udzielić dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej ok. 100 tysiącom osób. Pomoc otrzyma ponad 350 publicznych instytucji rynku pracy.
Polska zapłaci za rezerwowanie prywatnych gruntów
10 wrz 2007
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł wczoraj o naruszeniu przez Polskę praw prywatnych właścicieli w procesie rezerwacji gruntów pod inwestycje publiczne.
Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne
29 sie 2007
Budowanie społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetowych działań podejmowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.
Planowanie i zarządzanie kosztami w projekcie unijnym
24 sie 2007
Planowanie i zarządzanie kosztami powinno współgrać z ustalonymi wcześniej celami projektu i opracowanym harmonogramem prac. Wymaga zatem uważnego sterowania ich przebiegiem i szczegółowej kontroli osób odpowiedzialnych za zarządzanie.
Obniżenie ceny to pomoc publiczna
22 sie 2007
Obniżka ceny za mienie państwowe musi być uzasadniona
Odwołanie Technische Glaswerke Ilmenau jest oddalone - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z dnia 11 stycznia 2007 r. w sprawie Technische Glaswerke Ilmenau GmbH /Komisja Wspólnot Europejskich
(sygn. akt C-404/04 P)
Dotacje dla przedsiębiorców prowadzących odzysk odpadów
20 sie 2007
Proszę o wskazanie, gdzie moja firma, działająca na terenie województwa opolskiego, może uzyskać dofinansowanie dla przedsiębiorstwa, które zajmuje się przetwarzaniem wszystkich grup odpadów, a w szczególności: recyklingiem pojazdów samochodowych, przetwarzaniem zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz obrotem surowcami wtórnymi.
Skargi na działania instytucji UE
07 sie 2007
Każdy, kto stwierdzi, że dotyczące go rozporządzenie lub decyzja organu Unii Europejskiej zostały wydane bez uprawnień do tego czy z naruszeniem procedury bądź postanowień Traktatu, może złożyć skargę o ich unieważnienie.
Jak wnieść skargę do Trybunału
07 sie 2007
Skargę do ETPC składa się na ściśle określonym formularzu. Osoba, która zgłasza swój problem, może też napisać do Trybunału list.
Postępowanie przed izbami
06 sie 2007
Postępowanie w sprawie będącej przedmiotem skargi wniesionej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wymaga reprezentowania strony przez adwokata.
Naruszenie praw przez państwo
06 sie 2007
Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu może wnieść każdy, kto uważa, że jego prawa zostały naruszone przez państwo lub organy państwa i żadne z odwołań składanych w kraju w tej sprawie tego nie zmieniło
Wniosek do programu unijnego Kapitał Ludzki
30 lip 2007
Opublikowany został druk wniosku do Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) 2007 - 2013. Nie jest to ostateczna wersja, ale na jego podstawie można już kompletować dokumenty i tworzyć opis projektu do dofinansowania.
Nie można wprowadzać beneficjenta w błąd
26 lip 2007
Przyznanie rolnikowi prawa do renty strukturalnej bez możliwości wypłaty należnych kwot naruszałoby zasadę stanowiącą, że prawo do renty strukturalnej jest związane ze świadczeniem finansowym. Organ, który nie wydał postanowienia o spełnieniu warunków do uzyskania renty strukturalnej z uwagi na wyczerpanie środków finansowych, postąpił prawidłowo. Zapobiega to wprowadzeniu beneficjenta w błąd.
Reprezentacja stron przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem I Instancji
24 lip 2007
Reprezentacja stron w procesie jest zależna od charakteru strony w postępowaniu.
Jak skarżyć się do instytucji unijnych
24 lip 2007
Prawo wspólnotowe chroni również Polaków. Jeśli przepisy krajowe naruszają regulacje unijne, można bezpośrednio odwołać się przed sądami krajowymi do przepisów Unii Europejskiej.
Ochrona środowiska w sportach i rekreacji wodnej
23 lip 2007
W czerwcu br. Komisja skierowała do Parlamentu specjalny komunikat zawierający sprawozdanie dotyczące możliwości dalszej poprawy właściwości silników łodzi rekreacyjnych pod względem wpływu na środowisko naturalne (KOM(2007)313).
Marszałkowie będą wdrażać Program Operacyjny Kapitał Ludzki
23 lip 2007
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało z samorządami województw porozumienie regulujące zasady wdrażania regionalnego komponentu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Zgodnie z umową, marszałkowie będą Instytucjami Pośredniczącymi dla wojewódzkiej części programu, na wdrożenie której otrzymają ok. 7 mld euro.
Bruksela zaakceptowała program Pomoc Techniczna
21 lip 2007
Polska może zacząć wydawać pierwsze 600 mln euro z ponad 67 mld euro, które dostaniemy z Unii w latach 2007-2013. KE zatwierdziła pierwszy polski program operacyjny - Pomoc Techniczną.
Skarga Komisji musi być precyzyjna
15 lip 2007
Skarga wszczynająca postępowanie musi zawierać zwięzłe, precyzyjne i zrozumiałe przedstawienie zarzutów.
Jak zostać urzędnikiem w Unii
13 lip 2007
Od ponad 2 lat Polacy mogą starać się o pracę w unijnych instytucjach. Aby zostać eurourzędnikiem, trzeba jednak wziąć udział w konkursie organizowanym przez Europejskie Biuro Selekcji.
Koniec kontroli Polaków na granicach państw Unii Europejskiej od 1 stycznia 2008 roku
11 lip 2007
Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.
Czy można dostać dotacje ze środków Unii jeszcze przed rozpoczęciem działalności
06 lip 2007
W nowym okresie programowania (2007-2013) mali i średni przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie na swój rozwój z wielu źródeł. Największe możliwości uzyskania wsparcia dla inwestycji o wartości do 2 mln euro będą oferować regionalne programy operacyjne. Odpowiedni będzie program dla województwa, na terenie którego zostanie zlokalizowana dana inwestycja.
Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego
25 cze 2007
Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?
Jakie będą unijne środki na rozwój społeczeństwa informacyjnego
14 cze 2007
Podstawową cechą społeczeństwa informacyjnego jest szybki rozwój technologii teleinformatycznych i wzrost znaczenia informacji, do której dostęp - dzięki telefonom komórkowym oraz internetowi - jest ułatwiony. Korzystanie z internetu, telepraca, e-learning, e-zdrowie, e-handel, e-usługi, e-firma czy e-administracja, to dzisiaj zjawiska powszechne i możliwe dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Europejski nakaz aresztowania
07 cze 2007
Prawo wspólnotowe określa tylko kategorie czynów stanowiących podstawę przekazania na mocy europejskiego nakazu aresztowania, ale definiuje je właściwe prawo krajowe.
Jak wydać pieniądze z Unii Europejskiej na turystykę do Polski
25 maja 2007
Na turystyce przyjazdowej bez wątpienia można zarobić. Jak? Wystarczy podejście projektowe, szczegółowa analiza produktu, a później - skuteczne zarządzanie. Czy to naprawdę takie proste?
Czy istnieje możliwość realizacji projektów PPP przy wykorzystaniu środków UE
19 kwi 2007
W ramach jakich przedsięwzięć realizowanych przez polskie samorządy najczęściej są wykorzystywane rozwiązania partnerstwa publiczno-prywatnego? Co przeszkadza w wykorzystaniu rozwiązań PPP przy wykorzystywaniu środków finansowych z funduszy europejskich?
Formularz skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - z wyjaśnieniami
01 kwi 2007
Prezentujemy wzór skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Stasburgu, publikowany na stronie internetowej Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka, wzbogacony o instrukcje i wyjaśnienia dotyczące poprawnego uzupełnienia poszczególnych części formularza.