REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ferie zimowe 2014

Ferie zimowe w 2014 r., a dokładniej terminy ich rozpoczęcia i zakończenia określa Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014. Poniżej przedstawiamy kalendarz przerw zimowych dla uczniów z poszczególnych województw.

Nagroda jubileuszowa - porada

Nagroda jubileuszowa nie jest składnikiem wynagrodzenia za pracę, lecz dobrowolnym świadczeniem pracodawcy na rzecz pracownika. Często możliwość i zasady przyznania przez pracodawcę nagrody wynikają bezpośrednio z zasad wynagradzania pracowników przyjętych w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagrodzeń, lub uzgodnionych w umowach o pracę.

Opłaty za przedszkola od września 2013

Opłaty za przedszkola od września 2013 r. powinny zostać obniżone dzięki przekazaniu gminom dotacji z budżetu państwa. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że dotacja w przeliczeniu na każde dziecko w przedszkolu miałaby wynieść 1242 złote.

Opodatkowanie wynagrodzeń w oświacie

Zasady wynagradzania nauczycieli, uwzględniając specyfikę tego zawodu, określa ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela). Poza kwotą przysługującego wynagrodzenia nauczyciele mogą też otrzymywać inne świadczenia przewidziane Kartą Nauczyciela. Najistotniejsze jest, że część z tych świadczeń może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

REKLAMA

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2013 - opinia ZNP

Związek Nauczycielstwa Polskiego opublikował oficjalną opinię w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji projektu założeń do nowelizacji Karty Nauczyciela.

Wysokość dotacji dla przedszkoli niepublicznych – stanowisko RIO

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, dotacje przysługują również przedszkolom niepublicznym. Określenie wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych sprawia jednak często problemy. Wydane w tej sprawie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Rezerwa oświatowa – kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013 już ustalone

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało kryteria podziału 0,4% rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2013. Jak wynika z informacji ministerstwa, dofinansowaniem z rezerwy będą mogły być objęte wyłącznie zadania ujęte w podanych kryteriach. Resort apeluje jednocześnie o ścisłe przestrzeganie wyznaczonych terminów występowania z wnioskami o zwiększenie części oświatowej subwencji ogólnej oraz o stosowanie wskazanych w kryteriach wzorów wniosków.

Inne formy wychowania przedszkolnego – wyjaśnienia MEN

Inne formy wychowania przedszkolnego wprowadzone zostały do systemu oświaty ustawą nowelizującą z 7 września 2007 r. Powodem była konieczność zwiększenia upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

REKLAMA

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

9 faktów o przygotowaniu szkół do przyjęcia sześciolatków

Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie przyjęcia sześciolatków do szkół.

Wadliwy system rekrutacji do szkół

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Ustawodawca ma rok na poprawienie tej kwestii w ustawie o systemie oświaty.

Różnicowanie opłat za przedszkola

Uchwała rady gminy w przedmiocie opłat za korzystanie z przedszkoli publicznych przewidująca ulgi w opłatach za pobyt w przedszkolu publicznym dla drugiego oraz kolejnych dzieci z jednej rodziny nie stanowi naruszenia przepisów ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty – tak orzekł NSA w uchwale siedmiu sędziów z 11 grudnia 2012 r.

Likwidacja szkoły

Organ prowadzący może zlikwidować szkołę publiczną z końcem roku szkolnego.

W tym roku zacznie działać nowy System Informacji Oświatowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomi w tym roku nowy System Informacji Oświatowej; do końca marca dyrektorzy szkół mają przesłać dane o swoich placówkach i uczniach - przypomniała minister edukacji Krystyna Szumilas.

Pierwsze przedszkole w partnerstwie publiczno-prywatnym

Wobec licznych problemów, z jakimi borykają się samorządy przy realizacji zadań oświatowych, to właśnie sektor edukacji, a zwłaszcza edukacji przedszkolnej może być w najbliższym czasie jednym z bardziej obiecujących obszarów współpracy publiczno-prywatnej.

Przepis o rekrutacji do szkół i przedszkoli - niekonstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny orzekł we wtorek, że przepis o zasadach rekrutacji do publicznych szkół i przedszkoli jest niezgodny z konstytucją. Przepis ten straci moc dopiero za rok, bo w przeciwnym razie jego usunięcie mogłoby spowodować zamieszanie w szkołach.

Dowóz uczniów do szkół

Likwidacja szkoły oznacza często dłuższą drogę uczniów do innej placówki, a dla gminy konieczność zapewnienia im transportu do niej.

Protokół rozbieżności przy podziale subwencji oświatowej

Strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego negatywnie zaopiniowała projekt rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2013 roku. Samorządowcy domagają się także opracowania standardów, na podstawie których byłaby ona ustalana. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało od marca 2013 r. prace nad ustaleniem nowego sposobu podziału.

Nowoczesny nadzór pedagogiczny będzie w pełni wdrożony do 2015 r.

Nowoczesny system nadzoru pedagogicznego zostanie w pełni wdrożony do 2015 r. - poinformowała minister edukacji Krystyna Szumilas. Podała, że przeszkolono już ponad 700 wizytatorów, oraz że w tym roku szkolnym nowa forma kontroli zostanie przeprowadzona w ponad 30 proc. szkół.

NIK: nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów nie jest efektywny

Nadzór pedagogiczny sprawowany przez kuratorów oświaty i dyrektorów szkół publicznych nie jest dostatecznie sprawny i efektywny, nie przekłada się na poprawę jakości nauczania. - wynika z raportu NIK. MEN podało, że przyjęło do realizacji wnioski pokontrolne.

"Szkoły mają dużo autonomii, ale z niej nie korzystają"

W polskiej szkole jest dużo autonomii, ale nie jest ona wykorzystywana - uważa wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Według niego sukces edukacyjny odniesiono tam, gdzie szkoły mają autonomię, a nauczyciele są rozliczani z wyników uzyskiwanych przez uczniów.

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen

Pełnoletni uczniowie powinni móc zastrzec dostęp do swoich ocen - uważa Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, który wystąpił w tej sprawie do MEN. Resort zapowiedział całościowe uregulowanie dotyczące praw i obowiązków uczniów, którzy skończyli 18 lat.

Dowóz niepełnosprawnych uczniów do szkoły

Gmina powinna zapewnić niepełnosprawnym uczniom bezpłatny transport do szkoły bez względu na odległość od miejsca zamieszkania lub zwracać koszty przejazdu organizowanego przez rodziców.

Dwulatek w przedszkolu - na życzenie rodziców, za zgodą dyrektora

Dzieci dwuipółletnie są przyjmowane do przedszkoli wyłącznie na życzenie rodziców i za zgodą dyrektora - przypomina MEN i informuje, że analogiczna zasada ma dotyczyć w przyszłości także dzieci dwuletnich.

Statystyczny nauczyciel ma 41 lat i jest kobietą

Statystyczny polski nauczyciel ma 41 lat, wykształcenie wyższe i jest kobietą - wynika z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej. W Polsce jest ponad 668 tys. nauczycieli. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.

Dotacje dla szkół

W przypadku szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych kończą się w kwietniu lub czerwcu, dotacja przysługuje również na każdego absolwenta szkoły w okresie od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył szkołę, do końca roku szkolnego, w którym absolwent ukończył szkołę. Takie rozwiązanie dotyczy również szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych.

Nowelizacja ustawy o finansowaniu szkół

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty. Doprecyzowuje ona przepisy dotyczące dotowania z subwencji szkół publicznych i niepublicznych w okresie wakacji, tak by ich interpretacja była jednolita.

Umieszczanie reklam w podręcznikach jest niezgodne z prawem

Umieszczanie reklam w podręcznikach szkolnych jest niezgodne z prawem - przypomina MEN, komentując jeden z takich przypadków. O wyborze podręcznika - jak podkreśla - decydują wyłącznie nauczyciele, którzy odpowiadają za jakość edukacji swoich uczniów.

Subwencja oświatowa na absolwentów podczas wakacji

Szkoły niepubliczne o uprawnieniach publicznych i szkoły publiczne prowadzone przez inne podmioty niż samorządy, np. szkoły artystyczne prowadzone przez ministra kultury, powinny w okresie wakacji dostawać środki z subwencji także za absolwentów - uważają posłowie.

Pobieranie opłat za świadectwa szkolne - niezgodne z prawem

Praktyki pobierania opłat za świadectwa szkolne oraz uzależnianie wydawania świadectwa od uiszczenia opłat na różne cele są niezgodne z prawem - przypomniał w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki.

Zakładanie stowarzyszenia do prowadzenia szkoły

Rada gminy podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkoły. Wójt zaproponował rodzicom uczniów założenie stowarzyszenia, które miałoby prowadzić szkołę zamiast gminy. W jaki sposób zakłada się takie stowarzyszenie? Ile to trwa? Do jakich instytucji należy się zwrócić? Czy istnieje termin, w jakim wójt jest zobligowany do złożenia takiej propozycji?

Wycieczka szkolna – prawa i obowiązki nauczyciela

Nauka dzieci nie ogranicza się jedynie do lekcji przeprowadzanych w szkole. Proces kształcenia przewiduje również inne formy nauki i wypoczynku poza siedzibą szkoły, które służą edukacji i wychowaniu uczniów. To, co jednak dla podopiecznych będzie rozrywką, dla nauczycieli oznacza pracę i dodatkowe obowiązki.

Dotacje dla szkół zamiast subwencji na niepełnosprawnych uczniów

Pieniądze z subwencji oświatowej na dziecko niepełnosprawne powinny trafiać do szkoły, do której ono uczęszcza, a nie do gminy - uważają uczestnicy konferencji "Finansowanie edukacji osób z niepełnosprawnością", która odbyła się u rzecznika praw obywatelskich.

Kontynuowanie stażu po powierzeniu funkcji wicedyrektora szkoły

Czy mogę kontynuować staż (2 rok) na stopień nauczyciela dyplomowanego, jeśli od 1.09.2011 będę pełnić funkcję wicedyrektora szkoły (jestem zatrudniona na pełen etat) i skorzystam ze zniżki godzin dydaktycznych (7 godz/tyg) oraz czy te lata ze zniżką godzin do 7h/tyg będą zaliczane do wymaganych 7 lat do nabycia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia?

Rok szkolny 2011/2012 - kalendarium

Rozpoczynający się 1 września nowy rok szkolny potrwa do 29 czerwca 2011 r.

Skład komisji egzaminacyjnej przy uzyskaniu stopnia nauczyciela mianowanego

Nauczyciel kontraktowy pod koniec roku szkolnego 2009/2010 złożył do organu prowadzącego szkołę wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego. Pozostawał wówczas w zatrudnieniu w szkole, w której odbył również cały staż. W roku szkolnym 2010/2011 nauczyciel jest już zatrudniony w nowej szkole. Organ prowadzący chce teraz powołać komisję egzaminacyjną dla tego nauczyciela (zgodnie z art. 9g ust. 2 Karty Nauczyciela). Dyrektora której szkoły powinien powołać do komisji organ prowadzący?

MEN: co nowego w edukacji od 1 września 2011

Ogłoszenie nowego roku szkolnego Rokiem Szkoły z Pasją, zawieszenie zajęć w czasie Euro 2012 oraz egzamin gimnazjalny według nowych zasad - to jedne z najważniejszych zmian, które nastąpią od 1 września 2011 - informuje biuro prasowe MEN.

Cudzoziemiec na studiach w Polsce

Z roku na rok przybywa w Polsce cudzoziemców dążących do zdobycia wykształcenia w naszym kraju. Napotykają na różnego rodzaju bariery w szczególności językowe, kulturowe, zwyczajowe oraz prawne. Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie mechanizmów organizacyjnoprawnych regulujących zasady podejmowania przez cudzoziemców kształcenia na polskich uczelniach.

Urlop dla poratowania zdrowia a praca w dwóch placówkach

Nauczycielka zatrudniona w szkole na czas nieokreślony w wymiarze 3/18 etatu nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia w tej szkole.

Przekazanie stowarzyszeniu małej szkoły samorządowej

Samorządy niekiedy przekazują prowadzenie szkoły innemu podmiotowi. W przypadku małych szkół procedura przekazania jest uproszczona, ale i tak wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.

Kryteria podziału 0.6 proc. rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej w 2011 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podało do wiadomości tegoroczne kryteria podziału rezerwy oświatowej części subwencji ogólnej.

Kiedy najlepiej przekształcić (zlikwidować) szkołę

Termin likwidacji (przekształcenia) szkół publicznych uzależniony jest m.in. od tego, z jaką placówką szkoła jest związana. Zmiany w szkole przy zakładzie poprawczym nie rządzą się takimi samymi zasadami, jak większość innych szkół publicznych.

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm

Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma wejdzie w życie 1 października 2011 r.

Dodatek stażowy dla nauczycielki zatrudnionej na dwóch etatach

Od 1 września 1984 r. do 31 sierpnia 2008 r. pracowałam jako nauczycielka matematyki na cały etat (18/18). Otrzymywałam dodatek stażowy w wysokości 20%. Od 1 września 2008 r. pracuję w niepełnym wymiarze czasu jako nauczyciel matematyki (9/18) i również otrzymuję dodatek stażowy w wysokości 20%. Mam też drugą umowę w tej samej szkole (stanowisko nauczycielki biblioteki od 1 września 2008 r. na 15/30 etatu), z której nie otrzymuję dodatku za wysługę lat. Czy taka sytuacja jest prawidłowa?

Funkcjonowanie bibliotek szkolnych w pytaniach i odpowiedziach

Jesteśmy policealną szkołą zawodową – samorządową jednostką budżetową. Organem prowadzącym szkołę jest samorząd wojewódzki. W jednostce prowadzona jest biblioteka szkolna dla uczniów naszej szkoły. Jakie przepisy regulują funkcjonowanie bibliotek szkolnych? W jaki sposób ustala się opłaty za uszkodzone, zniszczone i niezwrócone w terminie książki? Jak ustalać koszt nabycia zbiorów bibliotecznych oraz jak prawidłowo ujmować w księgach inwentarzowych dary przekazane bibliotece?

Kto może kierować szkołą

Jednostki samorządu terytorialnego będące organem prowadzącym dla szkół i przedszkoli powierzają kierowanie placówką dyrektorom, którzy wygrali konkurs. Jest jednak kilka warunków koniecznych do spełnienia, aby szkołą zarządzała osoba odpowiednio do tego przygotowana.

Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie

Od 6 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych.

RAPORT: Nauczyciele - stan i struktura zatrudnienia

Średnia wieku polskich nauczycieli to 40,9 lat; zdecydowana większość z nich - 81 proc. - to kobiety, prawie wszyscy mają wykształcenie wyższe - wynika z opublikowanego we wrześniu raportu Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Centralna Komisja Egzaminacyjna: terminy sprawdzianu, egzaminów i matur 2010/2011

Sprawdzian dla szóstoklasistów odbędzie się 5 kwietnia, egzamin gimnazjalny w dniach 12-14 kwietnia, a matury od 4 do 27 maja. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała terminy egzaminów zewnętrznych w roku szkolnym 2010/2011.

Ile wynoszą świadczenia urlopowe dla nauczycieli (2010)

Nauczycielom, podobnie jak innym pracownikom, przysługuje świadczenie urlopowe. Jego wysokość zależy od kilku czynników, które co roku należy uaktualniać.

REKLAMA