REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budżet, Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r.

Przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe - wyjaśnia MEN.

Procedura ostrożnościowa zawieszona na okres 2013 roku

Podstawowym celem ustawy z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych jest zawieszenie na okres 2013 roku stosowania przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) dotyczących tzw. pierwszej procedury ostrożnościowej oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej.

Stawki dla nauczycieli od 1 września 2013 r.

Stawki dla nauczycieli od 1 września 2013 r. nie ulegną zmianie. Nowe rozporządzenie utrzymuje je na poziomie obowiązującym od 1 września 2012 r.

Wydatki strukturalne: prace modernizujące drogę

Czy jeśli drogę wyremontowano np. w 2010 r. (ułożenie nowej nawierzchni), a prace zostały przerwane ze względu na ograniczone środki finansowe, natomiast w następnych latach wykonywano dodatkowe prace modernizujące drogę, np. odtworzenie rowów, wykonanie chodników, wykonanie zatok przystankowych, to pozostałe prace wykonywane przy drogach można zaliczyć do wydatków strukturalnych?

REKLAMA

Pożyczki i kredyty a odsetki w sprawozdaniu Rb-N i Rb-Z

Jednostka wykazuje w wierszu N.2.2. – „Pożyczki długoterminowe” w układzie przedmiotowym sprawozdania Rb-N odsetki naliczone od pozostałych do spłaty rat pożyczek. Czy takie postępowanie jest właściwe?

Należności rozłożone na raty a sprawozdanie Rb-N

Czy w sprawozdaniu Rb-N należy ujmować rozłożone na raty kwoty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność?

Zasady rachunkowości wynikające z opisów kont występujących w jednostkach budżetowych

Plan kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont zawiera konta występujące wyłącznie w jednostkach budżetowych lub wyłącznie w samorządowych zakładach budżetowych.

Przedszkole za złotówkę w praktyce

Jakie opłaty poniosą rodzice w przedszkolu za złotówkę? Czy gmina może wciąż pobierać wyższe opłaty? Warto pamiętać, iż samorządy powinny dostosować dotychczasowe uchwały w sprawie opłat przedszkolnych do przepisów ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najpóźniej do końca sierpnia 2013 r.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014

Kalendarz roku szkolnego 2013/2014 został opublikowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

31 sierpnia - termin wypłaty świadczenia urlopowego nauczycieli

31 sierpnia upływa nieprzekraczalny termin wypłaty nauczycielom należnego im świadczenia urlopowego. Powyższe reguluje art. 53 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, zgodnie z którym do końca sierpnia każdego roku nauczyciel musi otrzymać świadczenie urlopowe finansowane z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.

Konferencja klimatyczna sfinansowana ze środków publicznych

Konferencja klimatyczna, która odbędzie się w listopadzie w Warszawie zostanie sfinansowana z publicznych pieniędzy. Minister środowiska obiecuje, iż postara się zmniejszyć koszty przedsięwzięcia.

Sprawozdania jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych - zmiany

Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych dotyczą w głównej mierze  wzorów sprawozdań Rb-Z i Rb-UZ oraz instrukcji sporządzania tych sprawozdań, stanowiącej załącznik Nr 9 do rozporządzenia.

Gospodarowanie majątkiem trwałym w jednostkach budżetowych

Zasady gospodarowania majątkiem trwałym w samorządowych jednostkach budżetowych wynikają z uregulowań wewnętrznych kierownika jednostki, wydanych na mocy art. 68 i 69 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych. Generalną zasadą jest, że jednostka budżetowa ma obowiązek gospodarowania swoim majątkiem w sposób racjonalny i oszczędny oraz utrzymywania mienia w stanie niepogorszonym, z uwzględnieniem normalnego zużycia.

Ustawa sześciolatkowa przyjęta przez Sejm

Komisje sejmowe przyjęły tzw. ustawę sześciolatkową. Zgodnie z projektem data wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków jest 1 września 2014 r.

Szkoła publiczna prowadzona przez inny podmiot niż samorząd - dotacja

Szkoła publiczna nie traci swojego statusu publicznej tylko dlatego, że jest prowadzona przez inny podmiot niż samorząd.  Zróżnicowanie wysokości dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego zależy wyłącznie od tego czy jednostka ta obowiązana do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół prowadzi, czy nie szkołę danego typu i rodzaju.

Wydatki bieżące przedszkola publicznego – zakup usług księgowych

Wydatki bieżące przedszkola publicznego mogą stanowić m. in. wydatki na zakup usług księgowych prowadzonych przez biuro rachunkowe – wyjaśnia  Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu.

Rachunek bieżący jednostki oświatowej

Podstawowym kontem w każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Budżet jst na 2014 r. a przekroczenie indywidualnego wskaźnika zadłużenia

Budżet na 2014 rok dla jednostek samorządu terytorialnego, które z powodu przekroczenia nowego, indywidualnego wskaźnika zadłużenia, nie będą mogły go uchwalić, ustali RIO. Jednak taki zastępczy plan finansowy nie zastąpi w pełni uchwały budżetowej, co może być zagrożeniem dla realizacji zadań i wywiązania się z podjętych przez samorząd zobowiązań.

Dodatki wyrównawcze dla nauczycieli - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Nauczyciele nadal będą dostawać dodatki wyrównawcze do pensji. Trybunał konstytucyjny orzekł, iż obowiązek wyzłacania jednorazowych dodatków przez samorządy jest zgodny z Konstytucją.

Sprawozdanie Rb-NDS

Sprawozdanie Rb-NDS kwartalne o nadwyżce/deficycie jednostki samorządu terytorialnego sporządza się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Sporządzanie i przekazywanie sprawozdań Rb-NDS w imieniu jednostki należy do obowiązków przewodniczących zarządów jednostek samorządu terytorialnego.

Kontrole w zakresie wyboru podręczników - informacja MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zleciło w kwietniu br. kuratorom oświaty przeprowadzenie kontroli doraźnych w związku otrzymanymi sygnałami, z których wynikało, że dyrektorzy niektórych szkół podejmują zobowiązania do korzystania z publikacji danego wydawnictwa w zamian za przekazanie szkole różnego rodzaju sprzętu dydaktycznego. Kontrole doraźne zostały przeprowadzone przez większość kuratorów oświaty w okresie maj-czerwiec br., w dwóch kuratoriach (podlaskie i śląskie) kontrole były prowadzone w marcu br.

Wydzielony rachunek dochodów w szkole

Wydzielony rachunek dochodów własnych tworzyć mogą szkoły jako jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w ustawie o systemie oświaty. Jednostki budżetowe to forma organizacyjno-prawna, w której działają szkoły. Jej podstawową cechą jest to, że nieodpłatnie realizuje ona zadania publiczne, pokrywając swoje wydatki ze środków otrzymanych z budżetu państwa lub budżetu JST, a ewentualne dochody odprowadza bezpośrednio na rachunek budżetu państwa lub budżetu JST.

Referendum edukacyjne - wniosek trafi do Sejmu

Referendum edukacyjne poparte zostało blisko milionem podpisów.Marszałek Sejmu zapewnia, że wniosek w tej sprawie zostanie rozpatrzony bez zwłoki.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Urlop dla poratowania zdrowia

Nauczycielowi zatrudnionemu na czas nieokreślony po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat przysługuje urlop dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Jakie są warunki udzielania takiego urlopu?

Dwie nagrody jubileuszowe dla jednego nauczyciela

Może się zdarzyć, że jednemu nauczycielowi będzie przysługiwać uprawnienie do dwóch nagród jubileuszowych. Są to odrębne świadczenia, które nie wykluczają się wzajemnie.

Obliczanie wysokości nagrody jubileuszowej

Zarówno dyrektorzy placówek, jak i specjaliści ds. kadrowych miewają często problemy z ustaleniem, czy danemu nauczycielowi przysługuje nagroda jubileuszowa, i obliczaniem jej wysokości. Warto zatem wiedzieć, jakie okresy należy zaliczyć do stażu pracy, wymaganego do wypłaty nagrody, a także jak ustalić kwotę takiej rekompensaty.

Kryteria doboru nauczycieli do zwolnienia – w orzecznictwie sądowym

Problematyka ustalenia właściwych kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia wielokrotnie była przedmiotem rozstrzygnięć Sądu Najwyższego.

Przedszkola za złotówkę przyjęte przez Senat

Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina dziecka w przedszkolu będzie kosztować nie więcej niż 1 zł.Senat bez poprawek przyjął nowelizacjstawy o systemie oświaty.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela - termin wypłaty

Zasadą jest, że nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona nauczycielowi w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jest to bardzo istotne, ponieważ, jeśli nagroda nie zostanie wypłacona w tym terminie, nauczyciel może zwrócić się do sądu pracy z roszczeniem o wypłatę przez pracodawcę nagrody lub odsetek od nieterminowo wypłaconej nagrody.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r.

Obowiązek szkolny dla sześciolatków od 2014 r. - tak stanowi projekt ustawy o systemie oświaty. Ustawa została przyjęta przez rząd.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne

W dniu 19 marca br. do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej: ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym). Jest to ostatni etap prac legislacyjnych nad nowelizacją tej ustawy. Celem opracowywanych zmian jest dostosowanie obowiązujących przepisów ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym do zapisów Konstytucji RP.

Ferie zimowe 2014

Ferie zimowe w 2014 r., a dokładniej terminy ich rozpoczęcia i zakończenia określa Komunikat Ministra Edukacji Narodowej w sprawie terminów ferii zimowych w roku szkolnym 2013/2014. Poniżej przedstawiamy kalendarz przerw zimowych dla uczniów z poszczególnych województw.

Koniec roku szkolnego 2013

Koniec roku szkolnego 2012/2013 nastąpi w piątek 28 czerwca. Od 29 czerwca uczniowie rozpoczynają wakacje.

Rekrutacja do przedszkoli - oszustwa rodziców

Rekrutacja do przedszkoli daje pierwszeństwo rodzicom samotnie wychowującym dzieci. Z tego powodu coraz więcej rodziców oszukuje przy naborze dzieci do placówek.

Faktura korygująca - okres ujmowania

Faktura korygująca wystawiana jest w celu udokumentowania ostatecznej wielkości sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym. Gdy zmniejsza się podstawa opodatkowania, to skutki tego zmniejszenia należy ująć w deklaracji VAT, składanej za okres, w którym to zmniejszenie miało miejsce.

Trzynastki dla matek sfery budżetowej

Matki - pracownice sfery budżetowej będą miały prawo do otrzymania trzynastej pensji bez względu na staż pracy u jednego pracodawcy. Nowe przepisy zostały uchwalone przez Sejm.

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

MEN: Cyfrowa szkoła jedną z najważniejszych decyzji w roku 2011/2012

Wdrożenie programu Cyfrowa Szkoła oraz przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o posłaniu do szkoły 6-latka to najważniejsze decyzje minister edukacji Krystyny Szumilas w roku szkolnym 2011/2012 - można przeczytać na stronie MEN.

MEN chce rozmów ze związkowcami i samorządowcami o Karcie Nauczyciela

MEN chce rozpocząć rozmowy ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat Karty Nauczyciela, awansu zawodowego i wynagrodzeń nauczycieli - zapewnił wiceminister edukacji Maciej Jakubowski. Do pierwszego spotkania miałoby dojść na początku lipca.

Komisje o niewykorzystanych środkach na pomoc dla uczniów

Sejmowe Komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie oceniły realizację budżetu w 2011 r., jeśli chodzi o edukację, jednocześnie zwróciły uwagę na niewykorzystanie środków m.in. na pomoc materialną dla uczniów.

Pobieranie opłat za świadectwa szkolne - niezgodne z prawem

Praktyki pobierania opłat za świadectwa szkolne oraz uzależnianie wydawania świadectwa od uiszczenia opłat na różne cele są niezgodne z prawem - przypomniał w Sejmie podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Mirosław Sielatycki.

ZNP: 171 tys. nauczycieli za akcją protestacyjną

171 tys. nauczycieli i pracowników oświaty, czyli 96 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez ZNP w ogniwach związku, jest gotowych poprzeć ewentualną akcję protestacyjną - poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Świętokrzyskie: 16 szkół zakwalifikowano do programu "Cyfrowa Szkoła"

16 szkół podstawowych z województwa świętokrzyskiego zakwalifikowano do udziału w pilotażu programu "Cyfrowa Szkoła" - poinformowały służby prasowe wojewody.

Samorządy: nowy budżet UE nie będzie sprzyjał inwestycjom komunalnym

Nowy budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 raczej nie będzie sprzyjał inwestycjom komunalnym - oceniali samorządowcy, którzy uczestniczą w sesjach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Według nich nadchodzą chude lata.

Lubuskie: 10 szkół w pilotażowym programie "Cyfrowa Szkoła"

10 lubuskich szkół otrzyma środki w ramach rządowego programu "Cyfrowa szkoła". O udział w pilotażu ubiegały się 72 szkoły, które zgłosiły 42 lubuskie samorządy - poinformował rzecznik wojewody lubuskiego Paweł Siminiak.

3,5 tys. szkół zgłosiło się do pilotażu programu "Cyfrowa szkoła"

Do pilotażu programu "Cyfrowa szkoła" zgłosiło się 3,5 tys. szkół, z czego ponad 2,1 tys. z miejscowości do 5 tys. mieszkańców, czyli z terenów wiejskich. To ważne, bo tam przede wszystkim ta rewolucja cyfrowa jest potrzebna - mówi szefowa MEN Krystyna Szumilas.

Samorządowcy przekazali posłom propozycje zmian w Karcie Nauczyciela

Samorządowcy przekazali sejmowej komisji samorządu terytorialnego swoje propozycje dot. m.in. zmian w Karcie Nauczyciela. Posłowie nie wykluczają, że w oparciu o nie powstanie komisyjny projekt nowelizacji Karty, chcą jednak do prac włączyć związki zawodowe.

System informacji oświatowej – nowa ustawa

W dniu 30 kwietnia 2012 r. wejdzie w życie nowa ustawa o systemie informacji oświatowej, wprowadzająca bardzo istotne zmiany dotyczące działania Systemu Informacji Oświatowej.

Rzecznik praw dziecka pyta o stan szkół na przyjęcie 6-latków

O rozpoznanie i ocenę stanu przygotowania szkół podstawowych na przyjęcie dzieci sześcioletnich zwrócił się w środę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w liście do minister edukacji Krystyny Szumilas.

REKLAMA