REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budżet traci, dotując fikcyjne kształcenie

Połowa szkół niepublicznych nieprawidłowo prowadzi dokumentację szkolną i nie zatrudnia odpowiedniej kadry. Placówki prywatne zawyżają liczbę słuchaczy, aby otrzymać wyższą dotację publiczną. Resort edukacji ma opracować przepisy uniemożliwiające uzyskanie uprawnień szkół państwowych źle kształcącym placówkom.

Jak się promować w Internecie

Głównym nośnikiem informacji turystycznej jest obecnie Internet. Jednak sam portal, nawet profesjonalnie i atrakcyjnie przygotowany, nie wystarczy, by potencjalni turyści dowiedzieli się o danej ofercie. Dlatego samorządy zainteresowane rozwojem turystyki muszą wykorzystywać wszystkie możliwości promocji, jakie daje sieć. Są to m.in.: fora dyskusyjne, serwisy ze zdjęciami i filmikami, systemy rezerwacyjne, witryny podróżnicze, a także blogi o atrakcjach miasta.

Zaliczanie dróg publicznych do określonych kategorii

To na podstawie uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu, określona droga może być zaliczona do kategorii drogi gminnej. Również ustalenie przebiegu istniejących dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy.

Rodzice nie wiedzą, co decyduje o przyjęciu do przedszkola

Zasady rekrutacji do przedszkoli publicznych są niejasne i nieprecyzyjne. Powinny więc, zdaniem rzecznika praw obywatelskich, być zawarte w ustawie.

REKLAMA

Nadzór nad obiektami hotelarskimi i kempingami

Zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów dokonuje, nadaje kategorię oraz prowadzi ich ewidencję marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego. Zaszeregowania pól biwakowych dokonuje i prowadzi ich ewidencję wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce ich położenia.

Jak zdobyć uprawnienia certyfikowanego audytora wewnętrznego

Stanowiska audytora wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych - zgodnie z ustawą o finansach publicznych mogą obejmować m.in. posiadacze tytułu certyfikowanego audytora wewnętrznego (CIA). Jak można zdobyć te kwalifikacje?

Jak właściwie rozliczyć projekty samorządowe realizowane w ubiegłych latach

Prawidłowe zamknięcie oraz rozliczenie projektu zrealizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego to najważniejsze zadanie stojące obecnie przed jednostkami samorządu terytorialnego. W przypadku ZPORR ostatecznym terminem na przekazanie do Komisji Europejskiej wszystkich dokumentów związanych z pomocą uzyskaną w ramach tego programu jest 31 lipca 2010 r.

Jakie są zasady opodatkowania dróg wewnętrznych

Jak gmina może określać wysokość podatku od dróg wewnętrznych? Jak zwolnienie dróg wewnętrznych z podatku od nieruchomości może wpłynąć na wysokość otrzymywanej przez gminę subwencji z budżetu państwa?

REKLAMA

Dochodzenie roszczeń tylko na drodze administracyjnej

Decyzje w sprawie Zabużan będą zapadać w postępowaniu administracyjnym. Tylko wojewoda będzie mógł stwierdzić nieważność lub konieczność wznowienia postępowani. Zakończenie sporów kompetencyjnych przyspieszy przyznawanie rekompensat.

Kiedy można odmówić wykonania polecenia służbowego

Kierownik działu polecił mi wykonanie czynności, które są niezgodne z prawem. Stwierdziłem, że nie wykonam jego polecenia i przedstawiłem swoją opinię. Jednak kierownik zagroził mi, że w razie odmowy rozwiąże ze mną umowę o pracę bez wypowiedzenia. Sądzę, że jest to kolejny element mobbingu i szukania na mnie tzw. haków. Zostanę zwolniony albo za odmowę wykonania polecenia, albo za wykonanie polecenia niezgodnego z przepisami prawa. Czy mam prawo do odszkodowania z tytułu mobbingu? Czy mogę odmówić wykonania sprzecznego z prawem polecenia służbowego?

Dochodzenie roszczeń tylko na drodze administracyjnej

Decyzje w sprawie Zabużan będą zapadać w postępowaniu administracyjnym. Tylko wojewoda będzie mógł stwierdzić nieważność lub konieczność wznowienia postępowani. Zakończenie sporów kompetencyjnych przyspieszy przyznawanie rekompensat.

Do października szpitale mogą rozliczać się z NFZ ryczałtem

Brak pełnego oprogramowania uniemożliwia szpitalom rozliczenie się z NFZ na podstawie nowych zasad. Błędne zakwalifikowanie pacjenta do odpowiedniej grupy powoduje, że koszt jego leczenia może być zaniżony. System jednorodnych grup pacjentów jest już modyfikowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rząd zrealizował jedną trzecią planu legislacji

Do końca roku rząd chce przyjąć 175 projektów ustaw, czyli o 52 więcej niż planowano w I półroczu. Na zmianę czekają przepisy dotyczące prawa budowlanego i partnerstwa publiczno-prywatnego. Rząd przyjmuje także projekty z poprzedniej kadencji, co przyśpiesza stanowienie prawa.

Ruszają konkursy dotyczące ochrony przyrody i ekologii

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) rozpoczynają się nabory wniosków do konkursów na projekty z ochrony przyrody i kształtowania postaw ekologicznych. Do wykorzystania jest 38 milionów złotych.

Czy samorządy muszą wyrobić certyfikaty energetyczne dla swoich budynków

Od początku 2009 r. wszystkie nowo oddawane, sprzedawane lub podlegające wynajmowi budynki komunalne będą musiały posiadać certyfikat energetyczny. Brak takiego dokumentu spowoduje niemożność sprzedaży lub wynajmu mienia. Certyfikaty określać będą całkowitą wielkość energii zużywanej m.in. na: ogrzanie pomieszczeń, ogrzanie wody, klimatyzację, wentylację, oświetlenie itd. 

Informatyzacja urzędów

Dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania, instytucje publiczne i samorządowe korzystają ze specjalnych systemów komputerowych. Jeden z najlepszych takich pakietów w Polsce oferuje spółka REKORD z Bielska-Białej (woj. śląskie). Za swój Zintegrowany System Informatyczny RATUSZ otrzymała Złote Godło w konkursie Forum Jakości QI 2008.

Na jaką pomoc mogą liczyć gminy z funduszy ochrony środowiska

W jakim zakresie NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie są zaangażowane w pomoc finansową ze źródeł unijnych? Czy fundusz narodowy udziela pomocy w przygotowaniu się o aplikowanie o środki unijne? Czy wzorem lat ubiegłych jest realizowana akcja dopłat do kredytów bankowych na inwestycje proekologiczne w gminach?

Wykaz gruntów i budynków Skarbu Państwa i gmin

Starostowie będą mieli więcej czasu na przygotowanie wykazu nieruchomości na ziemiach odzyskanych. Będzie też więcej czasu na złożenie wniosku o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu tego prawa.

Czy powództwo należy wytoczyć przeciwko prezydentowi miasta

Prezydent miasta rozwiązał z kierownikiem miejskiego ośrodka kultury umowę o pracę. Ośrodek jest w całości finansowany przez miasto i nie ma osobowości prawnej. Czy w pozwie o przywrócenie do pracy pracownik powinien wskazać jako stronę pozwaną prezydenta miasta?

Jakie są rola i zadania Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych

Za dystrybucję jakich środków pochodzących z funduszy europejskich odpowiada CKPŚ? Za jakie projekty finansowane ze środków unijnych odpowiada obecnie CKPŚ?

Podpis urzędowy umożliwi e-mailowy kontakt z urzędem

Będą dwa rodzaje elektronicznych podpisów: urzędowy i osób prawnych. Funkcjonować ma także elektroniczny datownik czasu urzędowego. E-podpis ma być przypisany do przedsiębiorstwa, a nie osoby.

Budownictwo społeczne w gminach

Rynek. W Polsce działa 370 towarzystw budownictwa społecznego. Zakładają je najczęściej samorządy, by rozwiązać lokalne problemy mieszkaniowe.

Wybory do władz samorządowych

W najbliższych wyborach do rad gmin, powiatów i sejmików województw, które odbędą się w 2011 r., nie będzie możliwości blokowania list wyborczych.

Umarzanie należności finansowych w gminach, powiatach i województwach

Jednostki samorządu terytorialnego w wyjątkowych sytuacjach mogą umarzać, rozkładać na raty bądź odraczać płatności przypadających im należności. Decyzje w tej sprawie podejmowane są na podstawie uchwał rad gminy, rad powiatu i sejmików województw.

Jaki związek ma zaangażowanie wydatków ze zobowiązaniami

Jakie dokumenty stanowią podstawę do ewidencji zaangażowania? Czy zaangażowanie musi być zawsze poprzedzone wystąpieniem zobowiązań?

Wymogi lokalowe dla punktów przedszkolnych

Lokal, w którym mają być prowadzone zajęcia w ramach zespołu wychowania przedszkolnego lub punkt przedszkolny, musi znajdować się w budynku lub jego części spełniającej określone wymogi techniczno-budowlane oraz przeciwpożarowe.

Rząd musi zwiększyć nadzór nad środkami publicznymi

Resort finansów przekazał projekt ustawy o finansach publicznych do wstępnych uzgodnień. Nowa ustawa powinna w pierwszej kolejności uporządkować sektor finansów publicznych. Obecnie minister finansów nie kontroluje miliardów złotych ze środków publicznych.

Patrol wszystkowiedzący, czyli krótkofalówka do lamusa

Policjant sprawdzający numer rejestracyjny czy nazwisko kierowcy przez trzeszczącą krótkofalówkę to już przeszłość. Dziś blisko 12 tysięcy funkcjonariuszy ma dostęp do wszelkich potrzebnych danych – od rejestru pojazdów po system informacji o wizach Schengen – w zaledwie 5 sekund. I to bez pomocy dyżurnych na komisariacie.

Kiedy mamy do czynienia z podróżą służbową

Wykonywanie przez pracownika zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy, nie zawsze należy kwalifikować jako podróż służbową w rozumieniu art. 775 par. 1 k.p. Czy za podróż służbową uznać można podróż połączoną z wykonywaniem określonej pracy, podjętą przez pracownika na podstawie porozumienia z pracodawcą w tym zakresie?

Procedury odwoławcze w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko

Gmina, która jest wnioskodawcą dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powinna odwoływać się od decyzji komisji organizującej konkurs, tylko gdy jest pewna, że jej projekt jest dobry. Warto się odwoływać, szczególnie gdy środki są już na wyczerpaniu i z tego powodu można nie otrzymać dofinansowania w następnej rundzie.

Sprawozdania z udzielonej pomocy publicznej

Od 1 lipca obowiązują nowe formularze sprawozdań o udzielonej przez samorządy pomocy publicznej. Zgodnie z przepisami, wypełnione dokumenty mają trafić za pośrednictwem RIO do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Procedury odwoławcze w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko

Gmina, która jest wnioskodawcą dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powinna odwoływać się od decyzji komisji organizującej konkurs, tylko gdy jest pewna, że jej projekt jest dobry. Warto się odwoływać, szczególnie gdy środki są już na wyczerpaniu i z tego powodu można nie otrzymać dofinansowania w następnej rundzie.

Jakie są różnice między środkami odwoławczymi

Kiedy jest stosowany protest, a kiedy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy? Jakie są terminy stosowania odwołań? Jakie instytucje rozpatrują odwołania?

Odpowiedzialność gminy za gospodarkę odpadami

Ochrona środowiska naturalnego jest we współczesnym świecie tematem bardzo istotnym i głośnym. Powstawanie odpadów jest efektem funkcjonowania człowieka w środowisku naturalnym. Natomiast stosowne gospodarowanie odpadami komunalnymi należy do istotnych zadań gminy. Za nieprawidłowości w postępowaniu z odpadami gminom grożą sankcje finansowe.

Jakie są zasady outsourcingu działu IT z urzędu

Podstawą umów outsourcingowych jest Service Level Agreement (SLA), czyli zapisane w umowie „wymagane parametry jakościowe”. Pozwalają one mierzyć i rozliczać z efektywności wykonywanej pracy, mimo że z reguły usługi są trudno mierzalne. Pierwszym krokiem do stworzenia SLA jest opracowanie katalogu świadczonych usług. 

Brak e-dokumentów uniemożliwia elektroniczne załatwianie spraw

Brak opublikowanych wzorów dokumentów elektronicznych uniemożliwia systemowi ePUAP spełnienie swojego celu - przyjmowania przez samorządy i urzędy centralne podań oraz wniosków od obywateli w formie elektronicznej. Na kilka tysięcy wzorów w Centralnym Repozytorium Dokumentów (CRD) zostało opublikowanych na razie pięć. Urzędy centralne bardzo powoli pracują nad formularzami, samorządy natomiast często nawet nie mają świadomości o tym obowiązku. 

Urzędy z pieniędzy na etaty zapłacą kary do PFRON

Instytucje publiczne zapłacą kary za niezatrudnianie niepełnosprawnych z pieniędzy przeznaczonych m.in. na płace. Zwiększy się zatrudnienie niepełnosprawnych w administracji i zmniejszą się koszty funkcjonowania instytucji państwowych. Administracja może ograniczać wydatki związane z zatrudnieniem pełnosprawnych i zatrudniać ich kosztem rencistów.

Obowiązki samorządów w zakresie organizacji imprez masowych

W lecie wzrasta liczba organizowanych imprez plenerowych. Ze względu na udział znaczącej liczby uczestników stają się one imprezami masowymi. Samorząd, który organizuje taką imprezę, musi zdawać sobie sprawę z konieczności spełnienia wielu wymogów. Z kolei wójt, burmistrz czy prezydent miasta musi dołożyć wszelkiej staranności, aby organizator zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom imprezy.

Jak prawidłowo zamknąć i rozliczyć projekt współfinansowany ze ZPORR

Beneficjenci Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), zgodnie z podpisanymi umowami, ale nie później niż w ciągu 25 dni od końca czerwca 2008 r., muszą przedstawić Instytucji Zarządzającej wniosek o płatność końcową. 

Prawie miliard złotych na rozwój turystyki

W latach 2007-2013 samorządy będą mogły ubiegać się o środki na rozwój turystyki w wysokości prawie 1 mld euro. Alokacja ta znajduje się przede wszystkim w 16 regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Innowacyjna Gospodarka oraz Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

Dotacje unijne na rozwój transportu publicznego w gminie

Gminy mają kilka źródeł dofinansowania realizacji projektów z zakresu transportu zbiorowego i infrastruktury transportowej. Za unijne pieniądze można kupić środki transportu, zbudować trasy rowerowe. Wspierane będą przede wszystkim projekty energooszczędne i przyjazne środowisku.

Co trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując ubezpieczenie dla miasta

Jakie korzyści wiążą się z odpowiednio przygotowanym programem ubezpieczeniowym? Jak należy wykorzystać rozwiązania informatyczne w dostępie do informacji o funkcjonującym programie ubezpieczeniowym?

Jak skutecznie starać się o zaliczki w ramach dotacji unijnych

W unijnych programach operacyjnych 2007-2013 samorządy gminne i powiatowe mają możliwość otrzymania zaliczki na poczet ponoszonych kosztów inwestycji. Ideą wprowadzenia tej formy finansowania jest pomoc mniej zamożnym samorządom, by nie musiały zadłużać się np. w bankach, przy realizacji projektów unijnych.

Jak zmieniać zasady wynagradzania pracowników samorządowych

Pracodawcy pracowników samorządowych nie mają zbyt wiele do powiedzenia w kwestii np. dodatkowych składników do wynagrodzenia dla swoich pracowników. Wszystko musi być bowiem zgodne z przepisami tzw. pragmatyków służbowych, które w większości przypadków w wyczerpujący sposób określają zasady wynagradzania konkretnej grupy zawodowej.

Rząd chce zmobilizować bezrobotnych do pracy

Bezrobotny nie będzie mógł bezkarnie odmówić podjęcia zatrudnienia oferowanego przez urząd pracy. Niepodjęcie pracy spowoduje wykreślenie z rejestru bezrobotnych na cztery, sześć, a nawet dziewięć miesięcy. Osoba uchylająca się od pracy straci prawo do bezpłatnej opieki medycznej.

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wydają decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego

Inwestycje celu publicznego prowadzone są na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji lokalizacyjnych. Decyzje wydawane są przez organy wykonawcze gminy. Jeżeli wójt, burmistrz lub prezydent miasta nie wyda decyzji w ciągu dwóch miesięcy, to wydawana jest ona przez wojewodę na koszt gminy.

Jak gmina może wspomóc zbiórkę elektroodpadów

Unijna dyrektywa nakłada obowiązek, żeby corocznie profesjonalne firmy recyklingowe zbierały po 4 kg zużytego sprzętu elektrycznego na każdego mieszkańca. Obecnie jest to tylko ok. 0,5-0,8 kg elektrośmieci rocznie. Mieszkańcy mają obowiązek, pod karą 5 tys. zł, wyrzucać elektrośmieci tylko do wyznaczonych punktów (nie do śmietników). Gminy muszą natomiast poinformować ich, gdzie takie punkty się znajdują.

Modyfikacja treści specyfikacji warunków zamówienia

Jednostki samorządowe niejednokrotnie mają wątpliwości, czy możliwe jest dokonanie modyfikacji treści s.i.w.z. w zakresie publikowanym w Biuletynie Zamówień Publicznych. Chodzi tu generalnie o zmianę terminu wykonania zamówienia lub o przesunięcie terminu składania ofert.

Kolejność stosowania przepisów przy rozstrzygnięciach dotyczących pomocy finansowej

Zgodnie z przepisem art. 14 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w sprawach w niej nieuregulowanych stosuje się przepisy k.p.a., jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Należy więc przyjąć, iż co do zasady sprawy objęte zakresem przedmiotowym tej ustawy toczą się w oparciu o jej przepisy, a wyjątkowo na podstawie reguł k.p.a. lub innych, o ile przepis wprost tak wskaże. Zatem w przypadku wątpliwości do stosowania norm ustawowych lub k.p.a. pierwszeństwo mają te pierwsze.

Gminne zadania ochrony zdrowia

Jaką opiekę zdrowotną powinna zapewnić mieszkańcom gmina? Czy można tę opiekę w jakikolwiek sposób scedować na niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a jeśli tak, to w jaki sposób należy tego dokonać?

REKLAMA