REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwołanie od dwóch decyzji w jednym piśmie

Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z nabyciem akcji lub udziałów przez podmioty zależne, ponieważ wydatki te ponoszą podmioty trzecie.

Niewłaściwa selekcja kandydatów przy podpisywaniu umów najmu lokali z zasobów gminy

Rada gminy, uchwalając zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, nie może zróżnicować osób pozostających w trudnych warunkach mieszkaniowych i materialnych w taki sposób, aby niektóre z nich zostały automatycznie całkowicie wykluczone z procedury selekcji kandydatów do umów najmu jeszcze przed rozpoczęciem tej procedury.

Na czym polega audyt legalności oprogramowania w urzędach

Z ilu i jakich etapów składa się audyt oprogramowania w urzędzie? Ile czasu trwa taki audyt? Jakie koszty trzeba wziąć pod uwagę w związku z audytem oprogramowania?

Jak zrealizować program budowy przydomowych oczyszczalni ścieków

Z jakich źródeł można sfinansować program budowy oczyszczalni przydomowych? Jak przeprowadzić szeroką konsultację z mieszkańcami w gminie, która ma zamiar realizować inwestycję proekologiczną?

REKLAMA

Dzięki dotacjom samorządy mogą lepiej przygotować tereny pod inwestycje

Od 4 czerwca samorządy mogą się ubiegać o unijne dotacje na przygotowanie terenów pod inwestycje. Budżet konkursu rozpisanego przez Ministerstwo Gospodarki to 1,5 mln euro.

Zmienione stawki wynagrodzenia dla wybranych grup pracowników samorządowych

Rozporządzenia zmieniające rozporządzenia dotyczące zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich pozwalają podwyższyć wynagrodzenia zarówno tych osób, które dzisiaj zarabiają na poziomie minimum, jak i tych, którzy otrzymują maksymalne wynagrodzenia. Niestety, podwyżki nie objęły wszystkich.

Podwyżka składki zdrowotnej zamiast reformy KRUS

Brak rzeczywistej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego skłonił rządzących do zapowiedzi podwyższenia składki zdrowotnej od początku 2010 roku.

Reformie PKP grozi paraliż

Samorządy wojewódzkie oczekują, że rząd zapewni im wsparcie finansowe po przejęciu PKP Przewozy Regionalne. Chcą wstrzymania prac nad przekształceniem spółki pasażerskiej do czasu spełnienia ich postulatów. Dodatkowe pieniądze miałyby pochodzić m.in. ze zwiększonego udziału regionów w dochodach z podatku CIT i PIT.

REKLAMA

Co musi zapewnić pracownikom pracodawca podczas upałów

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Co to oznacza w praktyce? O czym jeszcze musi pamiętać pracodawca podczas upałów?

New Management w Administracji

Wzrastające oczekiwania co do jakości dostarczanych usług publicznych stawiają przed urzędami i instucjami publicznymi  nowe wyzawania.

Brak kontroli w domach pomocy społecznej

Założenie domu pomocy społecznej wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia od wojewody i rejestracją ośrodka. W czasie działania ośrodka jego działalność jest systematycznie kontrolowana, a dalsze funkcjonowanie placówki zależy od pozytywnej oceny. Problemy zaczynają się, gdy placówkę prowadzi osoba prywatna na zasadach komercyjnych, ponieważ nad takim ośrodkiem organy administracji nie mają żadnego nadzoru.

Urlopowe dylematy urzędników

Za chwilę zacznie się sezon urlopowy. Ale nie może on spowodować, żeby nagle urzędy przestały normalnie pracować. Jak połączyć konieczność zapewnienia obywatelom możliwości załatwienia swoich spraw w dogodnym dla siebie czasie z prawami pracowników do wypoczynku? Jest na to parę sposobów.

Zastosowanie wspólnotowego prawa zamówień publicznych

 

W 2009 roku stażyści otrzymają 27 proc. podwyżki

Nie mniej niż 2155 zł ma wynosić kwota bazowa dla nauczycieli w przyszłym roku. Średnie wynagrodzenie stażystów będzie równe kwocie bazowej, obecnie stanowi tylko 82 proc.. Nauczyciele dyplomowani otrzymają 1,3 proc. podwyżki, czyli mniej niż planowana inflacja.

Oświadczenia obywateli zamiast zaświadczeń urzędów

Obowiązywać będzie pisemne lub ustne oświadczenie petenta o stanie prawnym. Wprowadzone zostanie domniemanie zgody organu administracji. Urzędy powinny przyjmować, że obywatel jest uczciwy - twierdzą eksperci.

Niezależność i obiektywizm audytora wewnętrznego

Audytor wewnętrzny powinien dokonywać wyważonej oceny, biorąc pod uwagę wszystkie związane ze sprawą okoliczności. Przy formułowaniu osądu nie może ulegać wpływom innych.

Czy można wypowiedzieć warunki pracy mianowanym pracownikom samorządowym

Kierownikowi referatu w urzędzie gminy, zatrudnionemu na podstawie mianowania, wypowiedziano, na podstawie art. 42 k.p., warunki pracy i płacy. Zaproponowano mu jednocześnie objęcie stanowiska samodzielnego specjalisty w innym wydziale urzędu. Pracownik domaga się uznania wypowiedzenia zmieniającego za bezskuteczne, z uwagi na jego dokonanie z naruszeniem prawa. Czy jego roszczenie jest zasadne?

Fundusze unijne sprzyjają współpracy biznesu ze szkołami wyższymi

Fundusze europejskie umożliwiają poprawę kwalifikacji pracowników. Szkoła Główna Handlowa wspólnie z Europejskim Centrum Przedsiębiorczości uruchomiła Europejską Akademię Umiejętności Menedżerskich

Prefinansowanie jest szansą na realizację wielu projektów unijnych w ramach Funduszu Spójności

Prefinansowanie to ważny instrument wspomagający dla jednostek sektora finansów publicznych, które realizują projekty w ramach Funduszu Spójności. Bank Gospodarstwa Krajowego przez najbliższe dwa lata będzie finansował jedną z największych inwestycji w kraju - modernizację gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty.

Obligacje komunalne samorządu terytorialnego

Obligacje komunalne to dobry sposób na dodatkowe środki finansowe. Na taki sposób finansowania inwestycji decyduje się coraz więcej samorządów. Pozyskane w ten sposób środki mogą zostać wykorzystane jako wkład w inwestycję współfinansowaną ze środków europejskich czy spłatę zaległych zobowiązań. Zdaniem ekspertów, obligacje komunalne są uważane za najlepszą formę zwrotnego pozyskiwania środków przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jak uzyskać odszkodowanie za opieszałość sądu administracyjnego

Podatnik, który uważa, że jego skarga zbyt długo czeka na rozpoznanie przez sąd administracyjny, może domagać się orzeczenia o przewlekłości postępowania. Uwzględnienie skargi oznacza możliwość przyznania skarżącemu kwoty pieniężnej do 10 tys. zł.

Karta za mało wymaga od nauczycieli

Eksperci uważają, że Karta Nauczyciela daje pedagogom zbyt wiele przywilejów, a za mało obowiązków. Zmniejsza ich motywację do podnoszenia kwalifikacji i nie pozwala doceniać najlepszych. Rząd, który dzisiaj spotyka się ze związkami zawodowymi nauczycieli, zapowiada zmiany.

Aplikacja sądowo-prokuratorska w listopadzie

Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało, że prawdopodobnie jeszcze w listopadzie zostaną przeprowadzone egzaminy wstępne na ogólną aplikację dla przyszłych sędziów i prokuratorów. Według nowych zasad aplikanci mają być kształceni w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

Jak prawidłowo rozliczyć delegacje służbowe

Odbywając podróż służbową, podatnikowi przysługują diety. Dotyczy to zarówno podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Właściwe udokumentowanie wydatków na takie podróże pozwala uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodów.

Jaki jest tryb wydawania opinii do aktów prawa miejscowego

Jakie jest znaczenie opinii do uchwał jednostek samorządu terytorialnego? Jakie są zasady zaskarżania uchwał w przypadku pominięcia opinii?

Opiniowanie uchwał w gminach i powiatach

Projekty uchwał, np. rady gminy, podejmowane w sprawach objętych zadaniami związków zawodowych, należy poddać opiniowaniu przez organizacje związkowe. Konieczność trybu opiniowania uchwał przewiduje również ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pominięcie procedury opiniowania może spowodować uchylenie aktu w trybie nadzoru.

Źródła inwestycji w jednostkach budżetowych

Jednostki budżetowe wykonują inwestycje samodzielnie lub wspólnie z innym podmiotem gospodarczym. Efekt zakończonego zadania inwestycyjnego może zostać w jednostce budżetowej albo być przekazany współinwestorowi. To wpływa na dokonywanie zapisów na odpowiednich kontach.

Dotacje w jednostkach sfery budżetowej

Dotacje są szczególną formą finansowania określonych zadań z budżetu i mogą być udzielane tylko wtedy, gdy pozwalają na to przepisy. Z budżetu jednostki samorządu terytorialnego dla jednostek organizacyjnych mogą być udzielane dotacje podmiotowe, przedmiotowe i celowe. Kwotę i zakres przekazywanych dotacji określa uchwała budżetowa. Podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu dotacje na cele publiczne związane z realizacją zadań danej jednostki.

Czy można ustanowić zabezpieczenie dodatkowe za powierzonego laptopa

Zatrudniam kilku informatyków. W najbliższym tygodniu zamierzam jednemu z nich przekazać służbowego laptopa. Komputer jest drogi i ma najnowsze oprogramowanie, dlatego chciałbym mieć pewność, że w razie uszkodzenia lub zniszczenia szkoda w moim mieniu zostanie naprawiona. Czy mogę dodatkowo zabezpieczyć się w ramach odpowiedzialności materialnej pracownika za mienie powierzone?

Internet eliminuje wykluczenie społeczne

Internet jest narzędziem integracji społecznej - ułatwia powrót na rynek pracy, umożliwia kształcenie. Dlatego samorządy jako jednostki odpowiedzialne za rozwój lokalny i regionalny powinny likwidować wykluczenie właśnie poprzez zapewnienie dostępu do Internetu oraz szkolenia z zakresu obsługi komputera.

Gmina nie może być sędzią we własnej sprawie

 

Jakie zmiany potrzebne są w procedurze uchwalania planów

Czy brak planów zagospodarowania przeszkadza realizacji inwestycji? Na czym powinno polegać uproszczenie procedur związanych z planowaniem przestrzennym?

Odwołania w regionalnych programach operacyjnych

Są dwie formy odwołania od decyzji instytucji oceniającej wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć ze środków z regionalnych programów operacyjnych. To protest i wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

KNF musi mieć czas na zbadanie nieprawidłowości

Skarga na bezczynność organu nie jest środkiem poszukiwania osób winnych opieszałości w załatwieniu sprawy administracyjnej.

Jak z korzyścią dla gminy przejąć dworzec kolejowy

Jakie czynniki samorząd terytorialny musi wziąć pod uwagę przy staraniach o przejęcie dworców kolejowych? Jak godzone są interesy jednostek samorządu terytorialnego z interesami Polskich Kolei Państwowych w procesie przekazywania dworców i gruntów kolejowych?

Gminy będą mogły przejąć tysiąc dworców kolejowych

Wiele gmin stara się obecnie o przejęcie własności dworców kolejowych. W większości przypadków nie jest to możliwe np. ze względu na nieuregulowany stan prawny nieruchomości. PKP podkreśla, że w najbliższych latach może przekazać samorządom około 1 tys. dworców, jednak nie będą nimi obiekty położone w największych aglomeracjach.

Nieprawdziwe informacje wykluczają wykonawcę z przetargu

Zamawiający nie ma obowiązku wzywania wykonawcy do uzupełnienia oświadczeń, jeśli stwierdzi, że złożone przez wykonawcę oświadczenia zawierają informacje nieprawdziwe.

Jak składać protest na decyzję instytucji ogłaszającej konkurs

Jakie kroki trzeba podjąć, by skutecznie odwołać się od decyzji instytucji ogłaszającej konkurs (IOK)? Kiedy należy oprotestować decyzje tej instytucji? Kto i kiedy może ponownie rozpatrzyć wniosek?

Ile kosztuje sporządzenie planu miejscowego

Jakie są główne przeszkody w przygotowywaniu planów zagospodarowania przestrzennego? Jakie korzyści wiążą się z posiadaniem przez gminę planu zagospodarowania? Czy rzeczywiście bilans zysków i strat jest dla gminy korzystny?

Dlaczego polscy urzędnicy powinni stosować prawo i orzecznictwo europejskie

Polskie sądy coraz częściej nakazują organom podatkowym uwzględnianie prawa europejskiego oraz orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Dlaczego?

Finansowanie modernizacji oświetlenia w gminie

Energooszczędny system oświetlenia w gminie może być sfinansowany z różnych źródeł. Jednym z nich jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i fundusze wojewódzkie. Na tego typu przedsięwzięcia będą udzielane również dotacje unijne.

Jak efektywnie zmodernizować system oświetlenia na terenie gminy

Na co zwrócić uwagę planując modernizację oświetlenia? Jakie korzyści i oszczędności wiążą się z taką inwestycją? Na jakie źródła finansowania może liczyć gmina wiejska modernizująca oświetlenia na swoim terenie?

Jak właściwie zarządzać gminnym zasobem nieruchomości

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast powinni pamiętać, że są odpowiedzialni za prawidłowe, zgodne z zasadami ustawy o rachunkowości, prowadzenie i rozliczenie inwentaryzacji środków. Odnosi się to także do ewidencji księgowej dotyczącej nieruchomości. Tymczasem jak wykazała najnowsza kontrola NIK, dochodzi w tym zakresie do wielu naruszeń.

Jak komunikować się w sytuacji kryzysowej

Władze lokalne na kryzys muszą zareagować niemal natychmiast i podjąć przemyślaną, zgodną z opracowaną wcześniej strategią, komunikację z otoczeniem. Brak reakcji w ciągu pierwszych 6 godzin po wydarzeniu to jak strata całego tygodnia. Jednak przekazywane wszystkimi dostępnymi kanałami informacje muszą być prawdziwe, precyzyjne i konkretne. Nie do pomyślenia zaś jest chowanie głowy w piasek.

Jak prawidłowo zamknąć i rozliczyć projekt współfinansowany ze ZPORR

Beneficjenci Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, zgodnie z podpisanymi umowami, ale nie później niż w ciągu 25 dni od końca czerwca 2008 r., muszą przedstawić Instytucji Zarządzającej wniosek o płatność końcową. Tylko w wyjątkowych przypadkach termin ten będzie dłuższy. Więcej czasu będą mieli też ci, którzy realizują projekty, w których występuje pomoc publiczna.

Zamawiający mają pretekst do odstąpienia od umowy

Inwestorzy - korzystając z uprawnienia, jakie daje im prawo zamówień publicznych - odstępują od umowy, powołując się na brak interesu publicznego w jej wykonaniu.

Bezpieczny podpis elektroniczny jest jak podpis własnoręczny

Używanie bezpiecznego podpisu elektronicznego jest bezpieczne i proste. Przedsiębiorcom coraz bardziej ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej, a osobom fizycznym m.in. kontakty z administracją.

Marszałek województwa wyda zaświadczenie o pracy w Polsce

Osoba, która chce prowadzić firmę w krajach UE, otrzyma zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia lub działalności gospodarczej wykonywanej w Polsce.

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

Czy pracownikowi zatrudnionemu w jednostce budżetowej (dom pomocy społecznej) należało wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r., w przypadku gdy:pracownik od 1 października 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. przebywał na urlopie bezpłatnym,we wrześniu 2007 r. również przebywał na urlopie bezpłatnym od 14 do 21 września 2007 r. (tj. 8 dni)?Nadmieniam, że pracownik jest zatrudniony w naszej jednostce od 1 sierpnia 2005 r. w połowie wymiaru czasu pracy.

Ochrona danych osobowych sołtysa

Dane osobowe sołtysa, o ile ściśle wiążą się z pełnioną przez sołtysa rolą publiczną i nie wkraczają w jego prywatność, podlegają ograniczonej ochronie prawnej.

REKLAMA