REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekty wymagają studium wykonalności

Większość instytucji przyznających dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej wymaga do podjęcia decyzji różnych dokumentów. Jednym z nich jest studium wykonalności.

Jak może być egzekwowany zakaz prowadzenia działalności gospodarczej

Czy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników może wpływać na jakość prac urzędu? Czy można i w jakim stopniu pogodzić prowadzenie działalności gospodarczej z pracą w samorządzie?

Kiedy zamiast wójta gminą zarządza komisarz

Tymczasowo aresztowany pracownik samorządowy w odróżnieniu od wójta czy radnego po upływie trzech miesięcy traci pracę. Do czasu wyborów nowego wójta gminą zarządza osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów.

Jak można zdobyć międzynarodowe uprawnienia ACCA

Audytorem wewnętrznym w jednostce sektora finansów publicznych może być osoba z uprawnieniami ACCA. Jak można je zdobyć?

REKLAMA

Czynności sprawdzające w audycie wewnętrznym

Czynności sprawdzające przeprowadzane przez audytora wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych mają zapewnić właściwą realizację rekomendacji.

Czynności sprawdzające w audycie wewnętrznym

Czynności sprawdzające przeprowadzane przez audytora wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych mają zapewnić właściwą realizację rekomendacji.  

Jakie uprawnienia ma osoba powołana przez premiera po wygaśnięciu mandatu wójta

Jakie obowiązki ma osoba wyznaczona przez prezesa Rady Ministrów do pełnienia obowiązków wójta w gminie w przypadku wygaśnięcia jego mandatu przed upływem kadencji? Do kiedy osoba taka pełni swoje funkcje?

Jakie elementy powinien zawierać Plan Odnowy Miejscowości

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania Odnowa i rozwój wsi...

REKLAMA

Jak przygotować inwestycję komunalną na obszarze Natura 2000

Od czego zacząć przygotowania do prac nad projektem? Jak powinno wyglądać studium wykonalności projektu inwestycyjnego? Czy konieczne są prace kompensacyjne, wpływające na powiększenie kosztów inwestycji?

Brak dowodu to nie problem

Z nieważnym dowodem osobistym podatnik nie odbierze listu poleconego z urzędu skarbowego. Aby uniknąć kłopotów, najlepiej ustanowić pełnomocnika lub sporządzić pełnomocnictwo pocztowe.  

Unijne pieniędze można dostać wcześniej

Zaliczki są nowym instrumentem, który ma pomóc beneficjentom pomocy unijnej w realizacji swoich projektów. Głównie powinny z nich korzystać samorządy.

Uprawnienia i obowiązki zarządcy drogi

Zarządca drogi, po stwierdzeniu zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia, nie ma wyboru - jest zobowiązany pobrać opłatę, która ma charakter kary administracyjnej nakładanej w drodze decyzji. Organ nie może badać przyczyn zajęcia, oceniać stopnia winy strony czy też miarkować wysokości wymierzanej kary. Jednakże powinien ustalić charakter tego zajęcia.

W jaki sposób samorządy zlecają wykonanie zadań

Bez stosowania przepisów ustawy można udzielić zamówienia własnemu zakładowi budżetowemu oraz spółce prawa handlowego powołanej w całości przez jednostkę. W takim przypadku nie mamy do czynienia z zamówieniem publicznym.

Odpowiedzialność za złamanie zasad udzielania dotacji

W przypadku przekazania dotacji, odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych można przypisać, jeśli doszło do naruszenia zasad ustalania dotacji.

Regulamin wynagradzania nauczycieli

Skoro ustawa zniosła dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, to organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie posiada kompetencji do wprowadzania regulacji dotyczących tego dodatku.

Unijne dotacje dla sektora ochrony zdrowia

Dotacje na inwestycje związane z ochroną zdrowia można pozyskać w programie Infrastruktura i Środowisko oraz w regionalnych programach operacyjnych.

Jak stworzyć i prowadzić stronę internetową urzędu

BIP to system przekazywania obywatelom informacji za pomocą serwisów www. Natomiast internetowa witryna urzędu to coś więcej - ma przede wszystkim ułatwiać komunikację urzędu z obywatelami.

Inwestycja otrzymująca unijne dotacje musi zostać utrzymana przez co najmniej trzy lata

Zakończenie realizacji projektu i uzyskanie dotacji to nie koniec przygody przedsiębiorcy z funduszami unijnymi. Przez okres do maksymalnie pięciu lat musi on jeszcze dbać o trwałość projektu. Jeśli tego nie zrobi może stracić unijne wsparcie.

Zamawiający powinien wezwać do uzupełnienia dokumentacji

W przypadku niewezwania wykonawcy do uzupełnienia brakujących dokumentów zamawiający musi powtórnie dokonać oceny ofert.

Czystość i porządek w gminie oraz gospodarka odpadami

Rada gminy określa niższe stawki opłat za odbiór odpadów komunalnych, jeżeli odpady te są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Nadal zbyt wiele jednostek samorządowych nie ma planów gospodarki odpadami. 

Z jakich funduszy można dofinansować gospodarkę odpadami

Jakie przedsięwzięcia związane ze środowiskiem będą wspierane z funduszy unijnych? Jakie działania związane z gospodarką odpadami będą wspierane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z regionalnych programów operacyjnych?

O czym trzeba pamiętać przygotowując wniosek o dofinansowanie projektu z PO KL

Na co w szczególności zwracać uwagę pisząc wniosek o dofinansowanie, jak zorganizować ośrodek przedszkolny i na co uważać? Czy warto przygotować wniosek w partnerstwie?

Jak przygotować urząd administracji samorządowej do informatyzacji

Jakie warunki trzeba spełnić, by rozpocząć informatyzację obejmującą dostęp do dokumentów na serwerze, elektroniczny obieg dokumentów, elektroniczną skrzynkę podawczą? Jakim sprzętem trzeba dysponować? Jakie przygotowanie muszą przejść urzędnicy, aby efektywnie użytkować wspomniane systemy?

Minister zdrowia będzie patrzył firmom farmaceutycznym na ręce

Ministerstwo Zdrowia zamierza ograniczyć lobbing firm farmaceutycznych wśród urzędników. Powstaje rejestr korzyści obowiązkowy dla wszystkich, którzy mają wpływ na refundację leków.  

Przewoźnicy zapłacą za nielegalnych imigrantów

Na wschodniej granicy powróci mały ruch graniczny zgodnie z wymogami UE. Jeżeli przewoźnik przewiezie cudzoziemca bez wizy, pokryje koszty pobytu. Przewoźnicy lądowi nie są służbami uprawnionymi do kontroli dokumentów.

Żądanie wypisu ze szpitala nie musi być na piśmie

Placówka medyczna nie może ani w swoim statucie, ani w regulaminie dowolnie określić zasad wypisania pacjenta ze szpitala.

Interpretację prawa Unii sądy otrzymają faksem

Na interpretację prawa Unii Europejskiej przez Trybunał w Luksemburgu polskie sądy czekają nawet dwa lata. Od marca odpowiedzi na zadane pytania prawne sądy krajowe mogą otrzymać faksem lub e-mailem.  

Finansowanie zajęć pozalekcyjnych

Czy istnieje możliwość sfinansowania z funduszy unijnych zajęć pozalekcyjnych dla dzieci w gimanzjum?

Kiedy trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu

Czy szpital może obciążyć pacjenta kosztami pobytu, gdy pomimo wypisania go z powodu zakończenia hospitalizacji nadal w nim przebywa?

Państwo ponosi odpowiedzialność za zaniedbania urzędników

Do państw, które zobowiązały się do przestrzegania Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, należy zorganizowanie swoich służb i przygotowanie urzędników w sposób umożliwiający spełnienie jej wymagań. Tym bardziej dotyczy to dziedziny tak intymnej i wrażliwej, jak sposób postępowania ze zwłokami osoby bliskiej, kiedy wymagany jest szczególnie duży stopień staranności i ostrożności.

Jak prawidłowo przygotować plan gospodarki odpadami w gminie i powiecie

Na co jednostki samorządu terytorialnego powinny zwracać szczególną uwagę, przygotowując plan gospodarki odpadami? Jakim celom mają służyć przygotowywane przez jednostki samorządu terytorialnego plany gospodarki odpadami? Jakie informacje powinny znaleźć się w takim planie?

Zostało już niewiele czasu, by uzyskać prawo do e-rozliczeń

Od 1 kwietnia osoby fizyczne będą mogły rozliczyć PIT elektronicznie. Aby przesłać e-deklarację, potrzebne jest zaświadczenie ZAS-E i e-podpis. Procedura wystawienia zaświadczenia może trwać do 30 dni.

Fundusz Poręczeń Unijnych umożliwia samorządom i przedsiębiorcom zabezpieczenie spłaty kredytu

Jednostki samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorcy będący podwykonawcami projektu inwestycyjnego współfinansowanego ze środków unijnych mogą ubiegać się o poręczenie lub gwarancję spłaty kredytów z Funduszu Poręczeń Unijnych.

Celnicy zagrożeni opcją zerową

GP dotarła do projektu zmieniającego ustawę o Służbie Celnej. Zakłada on m.in. zwolnienie i zatrudnienie na nowo wszystkich pracowników SC. Opcja zerowa zostanie przeprowadzona od 1 stycznia do końca marca 2009 r.

Jakie konsekwencje dla samorządowców może mieć postępowanie sądowe

Czy sąd może zawiesić w pełnieniu obowiązków wójta, burmistrza, prezydenta miasta? Czy w związku z tymczasowym aresztowaniem szef gminy może stracić swój mandat?

Za długi szpitali zapłaci samorząd

Warunkiem skuteczności przeprowadzenia zmiany formy własności szpitali jest rozwiązanie kwestii zadłużenia. Bez tego przekształcanie jest pozbawione ekonomicznego sensu.

Resort nauki nadal hamuje rozwój e-studiów

Uczelnie będą mogły prowadzić maksymalnie 60 proc. zajęć przez internet. Tak wynika z przygotowanego przez resort nauki projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie kształcenia na odległość.

E-podpis zabezpiecza przed fałszerzami

Podpis elektroniczny jest traktowany w obrocie prawnym tak, jak własnoręczny. Wiadomości opatrzone e-podpisem mogą odczytać tylko ich odbiorcy. E-dokumentów nie można podrobić i zmienić daty ich nadania.

Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania wyniesie 788 zł. Jeśli bezrobotny odrzuci propozycję udziału w szkoleniu, zostanie bezterminowo wykreślony z rejestru urzędu pracy.

Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania wyniesie 788 zł. Jeśli bezrobotny odrzuci propozycję udziału w szkoleniu, zostanie bezterminowo wykreślony z rejestru urzędu pracy.

Abonament płacą prawie wszędzie

Opłaty RTV musi w Polsce uiszczać prawie każdy, kto ma radio lub telewizor. Nie jest ważne, czy ogląda telewizję. Podobnie wygląda to w innych państwach.

Przetargi na uzbrojenie nie mogą być jawne

Resort spraw wewnętrznych i Urząd Zamówień Publicznych nie mogą porozumieć się co do zakresu obowiązywania tajemnicy służbowej w zamówieniach publicznych.

Mandat musi wyegzekwować prezydent miasta

W dużym mieście organem kompetentnym do wyegzekwowania grzywny nałożonej mandatem straży miejskiej jest prezydent miasta, a nie naczelnik urzędu skarbowego - uznał NSA.

Sądy można usprawnić bez pomocy ministerstwa

Sędziowie potrzebują asystentów i zarządzania przez menedżerów. Większość obywateli uważa, że polskie sądy są im nieprzyjazne. Komputerowe punkty informacyjne mogą odciążyć sekretariaty sądowe.

Jak można wykorzystać PPP przy inwestycjach edukacyjnych

Jak zorganizować partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach unijnych? Co to jest hybrydowa metoda finansowania inwestycji? Czy takie metody są dopuszczalne przy finansowaniu inwestycji przy wykorzystaniu funduszy UE?

Jak gminy mogą wspierać finansowo sport

Jednostki samorządu terytorialnego mogą przyznawać stypendia sportowe. Gmina, która zorganizuje zajęcia sportowo-rekreacyjne, może liczyć na dofinansowanie 50 proc. kosztów takiego przedsięwzięcia z Funduszu Zajęć Sportowo-Rekreacyjnych dla Uczniów.

Jak można wyłączyć urzędnika z prowadzenia sprawy

W urzędzie skarbowym toczy się postępowanie w sprawie podatku od spadków. Chodzi o spadek, jaki odziedziczyłem po moim stryju. Sprawę prowadzi mój sąsiad. Nie przepadamy za sobą i wydaje mi się, że nie jest obiektywny. Czy mogę wnieść o to, żeby odsunięto go od mojej sprawy?

Na jakich zasadach samorząd terytorialny może dotować zadania sportowe

Jakie są możliwości zakwalifikowania określonych zadań realizowanych w związku z działalnością sportową do zadań, które mogą być wspierane w formie dotacji udzielanych z budżetu jednostek samorządu terytorialnego?

Protokół sesji trzeba udostępnić nawet wówczas, gdy nie został przyjęty przez radnych

  Jak postąpić z protokołem z obrad sesji, który nie został przyjęty przez radę? Radni nie zapoznawali się z treścią protokołu, nie był on odczytywany na sesji. Czy w takim przypadku może być udostępniony poprzez BIP?

Więcej pieniędzy dla małych szkół

Szkoły publiczne prowadzone przez stowarzyszenia otrzymają z samorządu na jednego ucznia co najmniej tyle, ile wynosi kwota przewidziana na niego w subwencji oświatowej.

REKLAMA