REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych

Wynagrodzenie zasadnicze pracowników samorządowych uzależnione jest od zajmowanego stanowiska, a tym samym od podstawy nawiązania stosunku pracy. Jakie są stawki wynagrodzenia dla poszczególnych stanowisk?

Pracownicy samorządowi – nagrody jubileuszowe

Pracownikom samorządowym za długoletnią pracę przysługuje nagroda jubileuszowa (art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych). Jest ona wypłacana po osiągnięciu przez pracownika wymaganych lat zatrudnienia w wysokości odpowiadającej określonemu procentowi wynagrodzenia zasadniczego.

Świadectwo pracy - roszczenia nauczyciela

W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wykroczeniem przeciwko prawom pracownika jest niewydanie należnego mu świadectwa pracy. Wydanie wadliwego świadectwa pracy (brak wymaganych danych, zamieszczenie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym itp.) nie jest natomiast wykroczeniem.

30 września - nieprzekraczalny termin dokonania odpisu na ZFŚS

Pracodawca przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń na dany rok kalendarzowy w terminie do 30 września tego roku, z tym że w terminie do dnia 31 maja tego roku przekazuje kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów. Oznacza to, że w terminie do 30 września na rachunek Funduszu musi wpłynąć pozostałe 25% odpisu rocznego.

REKLAMA

Urlop wychowawczy – zmiany od 1 października 2013 r.

Urlop wychowawczy po zmianach od 1 października 2013 r. będzie przysługiwał do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Jeden miesiąc urlopu będzie mógł zostać wykorzystany przez drugiego rodzica.

Praca w służbie cywilnej - wymagania

Pracownikiem służby cywilnej może zostać osoba, która spełnia określone wymagania. Nabór do służby cywilnej jest otwarty i konkurencyjny.

Ruchomy czas pracy w urzędzie

Wprowadzenie ruchomego czasu pracy jest korzystne dla obywateli, którzy kontaktują się z urzędnikami, bo pozwoli na przyjmowanie petentów po godz. 16.00. Czy trzeba było czekać aż na zmianę ustawy z 28 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz.U. nr 227, poz. 1505 z późn. zm.), by wprowadzić takie zdroworozsądkowe zmiany?

Odpis na ZFŚS w jednostkach budżetowych - obligatoryjny i fakultatywny

Samorządowe zakłady budżetowe oraz jednostki budżetowe mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Tworząc ZFŚS pracodawcy mogą skorzystać z dwóch źródeł odpisu na fundusz: obligatoryjnego oraz fakultatywnego.

REKLAMA

Zatrudnianie urzędników i awanse - zmiany

Jak zmieni się system awansów i czasowego zatrudniania urzędników od 1 września 2013 r.? Czy będzie można zatrudniać doradców bez limitu?

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej

Elastyczny czas pracy w służbie cywilnej ma umożliwić bardziej racjonalne niż dotychczas planowanie czasu pracy w urzędach. Projektodawcy zwracają też uwagę na konieczność zapewnienia klientom administracji możliwości załatwiania spraw w dogodnym dla nich czasie.

Zatrudnianie członków rodziny w urzędzie

W jakich sytuacjach w urzędach można zatrudnić członków rodziny? Co stanie się w przypadku, gdy między krewnymi zatrudnionymi w administracji rządowej lub samorządowej powstanie stosunek podległości służbowej?

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych wejdzie w życie 1 września 2013 r. Zawiera ona istotne zmiany w procedurze powoływania sekretarza w jednostkach samorządu terytorialnego.

Dłuższy urlop macierzyński - terminy

Chcąc skorzystać z dłuższego urlopu macierzyńskiego musimy pamiętać o terminach. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podpowiada, kiedy złożyć odpowiednie wnioski.

Dodatkowe zatrudnienie urzędnika i pracownika służby cywilnej

Dodatkowe zatrudnienie urzędnika i pracownika służby cywilnej jest obwarowane ścisłymi ograniczeniami. Przyczyną jest m. in. potrzeba zminimalizowania zarzutów o korupcję. Większość urzędników ma obowiązek ubiegać się o pisemną zgodę dyrektora generalnego swojej placówki, jeśli chcą podjąć dodatkowe zatrudnienie.

Zwolnienie lekarskie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim w czasie trwania umowy o pracę może przedłużyć zwolnienie nawet po wygaśnięciu stosunku pracy, jeżeli niezdolność do pracy trwała nieprzerwanie 30 dni. Jakie są warunki nabycia prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia? Sprawdź najważniejsze informacje.

Szkolenia pracowników niepełnosprawnych - warto skorzystać z dofinansowania

Organizacje pozarządowe wykonujące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników niepełnosprawnych powinny rozważyć skierowanie tych pracowników na odpowiednie szkolenia. Takie inwestowanie w pracowników niepełnosprawnych może okazać się dla organizacji szczególnie opłacalne, ich przeszkolenie jest bowiem tańsze niż w przypadku „zwykłych” pracowników.

Moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej

Podróż służbowa rozpoczyna się po opuszczeniu przez pracownika miejscowości określonej jako miejscowość początkowa, kończy zaś wraz z przyjazdem do miejscowości wskazanej przez pracodawcę jako miejscowość zakończenia podróży.

Świadectwo pracy przy umowie na czas określony

Świadectwo pracy powinno zostać wydane w dniu upływu okr24 miesięcy zatrudnienia na podstawie umowy na czas określony. Stanowi o tym art. 97 § 12 Kodeksu pracy.

Trzynastki za 2012 rok – bez dodatkowych pieniędzy dla samorządów

Trzynastki za 2012 rok będą przysługiwały pracownikom, korzystającym z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego bez obowiązku przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Tak zakłada przyjęta przez Sejm nowelizacja. Koszty wypłaty dodatkowych trzynastych pensji poniosą samorządy.

Czas pracy kierowców

Do czasu pracy kierowcy zalicza się nie tylko samo kierowanie pojazdem, ale także inne czynności, które są związane z wykonywaniem przewozu. Niezwykle istotne jest przestrzeganie dziennego czasu jazdy oraz prawidłowe ustalanie momentu przerwy.

Nowy urlop rodzicielski również dla matek pierwszego kwartału 2013 r.

Z nowego uprawnienia związanego z pełnieniem funkcji rodzicielskich, tj. urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., również rodzice dzieci urodzonych przed 17 marca 2013 r.

Tytuł zawodowy na pieczątce pracującego w samorządzie

Osoba zatrudniona na stanowisku starszego referenta w jednostce budżetowej gminy jest inżynierem magistrem maszyn papierniczych i poligrafii, ponadto ma ukończone studia podyplomowe „kontrola i audyt w jednostkach sektora finansów publicznych”. Czy może używać pieczątki o treści: starszy referent ds. świadczeń rodzinnych, mgr inż. nazwisko i imię?

Oświadczenia majątkowe – jak prawidłowo je wypełnić?

Oświadczenia majątkowe podlegają ściśle określonej analizie. Prawidłowe wypełnienie oświadczenia majątkowego jest zatem niezwykle istotne. Brak uchybień i nieprawidłowości chroni bowiem przed poniesieniem przewidzianych sankcji.

Oświadczenia majątkowe - kto i kiedy zobowiązany jest do ich złożenia?

30 kwietnia 2013 r. mija ustawowy termin przekazania oświadczeń majątkowych przez samorządowców. Oświadczenie majątkowe, w dwóch egzemplarzach według stanu na 31 grudnia 2012 r., należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą.

Stanowisko urzędnicze - właściwa interpretacja

Korpus służby cywilnej tworzony jest przez zespół pracowników zatrudnionych w administracji rządowej na stanowiskach urzędniczych. O ile pojęcie „korpusu służby cywilnej” zostało określone przez ustawodawcę, o tyle termin „stanowisko urzędnicze” nie zostało zdefiniowane.

Kolejny wzrost pensji urzędników!

Padł kolejny rekord w wydawaniu budżetowych pieniędzy na bonusy dla urzędników. W 2012 r. wydano na nie o 14 mln zł więcej niż rok wcześniej. Łącznie to już suma blisko 600 mln zł. Mimo kryzysu pensje urzędników wciąż rosną.

Kontrasygnata skarbnika (głównego księgowego budżetu) – zakres regulacji

Kontrasygnata skarbnika (głównego księgowego budżetu) pełni szczególną rolę w strukturze ustrojowej jednostek samorządu terytorialnego. Stanowi ona bowiem bardzo dużą odpowiedzialność nałożoną na skarbnika, która dotyczy wszystkich etapów poprzedzających płatność dochodów i wydatków budżetu, a w zakresie wydatków także zaangażowania środków.

Kontrasygnata głównego księgowego – jak uchronić się przed poniesieniem odpowiedzialności?

Kontrasygnata głównego księgowego to podpis złożony przez głównego księgowego na dokumentach dotyczących danej operacji. Należy jednak pamiętać, że niewykonanie lub niewłaściwe wykonywanie obowiązków w tym zakresie skutkować może odpowiedzialnością pracowniczą.

Kierownik jednostki – podstawowe obowiązki

Dla większości jednostek tworzących sektor finansów publicznych ustalenie osoby będącej kierownikiem jednostki nie stanowi problemu. Kierownik jednostki może być bowiem wskazany wprost w przepisach regulujących działalność danej jednostki. Status kierownika jednostki ustalić można niekiedy także z przepisów ustrojowych, aktów prawa wewnętrznego (statutów, regulaminów organizacyjnych), a także z aktów indywidualnych (np. umowa o pracę, zakres obowiązków).

Wymagania wobec pracowników samorządowych

Ustawa o pracownikach samorządowych zawiera katalog wymagań wobec pracowników samorządowych. Wymagania wobec pracowników samorządowych dzielą się ze względu na formę prawną nawiązania stosunku pracy oraz dodatkowo specyfikę piastowanego stanowiska.

Sekretarz jednostki samorządu terytorialnego – gminy, powiatu i województwa

Ustawa o pracownikach samorządowych wprowadza obowiązek zatrudniania sekretarza na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Określa ona również wymogi konieczne do spełnienia przez osobę mogącą zajmować stanowisko sekretarza jednostki samorządu terytorialnego oraz wskazuje niedomknięty katalog kompetencji sekretarza jednostki samorządu terytorialnego.

Pracownicy samorządowi – rodzaje stosunku pracy

Pracownikiem samorządowym jest każda osoba fizyczna, która pozostaje w stosunku pracy z wymienioną przez ustawodawcę jednostką samorządową. Kategoria pracowników samorządowych jest jednak bardzo niejednorodna.

Polecenie służbowe w administracji

Polecenie służbowe zaliczane jest do najważniejszych wewnętrznych form działania administracji publicznej.

Uprawnienia pracownika samorządowego

Uprawnienia pracownika samorządowego regulują przepisy zawarte w ustawie z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Do uprawnień pracowników samorządowych możemy zaliczyć m.in. dodatek za wieloletnia pracę.

Obowiązki pracownika samorządowego

Do obowiązków pracownika samorządowego należy dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli.

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest odpowiedzialnością o szczególnym charakterze. Dyscyplina finansów publicznych to bowiem określony, pożądany stan, którego zapewnienie wiąże się z przestrzeganiem zespołu, ustalonych przez ustawodawcę norm prawnych, dotyczących szeroko rozumianej gospodarki finansowej, których naruszenie skutkować może pociągnięciem do odpowiedzialności.

Godziny nadliczbowe – rozliczenie i rekompensata

Jeśli pracownik wypracował godziny nadliczbowe, przysługuje mu rekompensata. Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym.

Certyfikat księgowego 2013 - jak zostać głównym księgowym?

Uzyskanie certyfikatu księgowego jest jednym z warunków uprawniającym do ubiegania się o stanowisko głównego księgowego. Jakie warunki należy zatem spełnić, by uzyskać certyfikat księgowego?

Obowiązują już nowe stawki diet za delegacje służbowe

Od dnia dzisiejszego, tj. 1 marca 2013 r. obowiązują nowe stawki diet za delegacje służbowe. Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Odprawy

Większości pracownikom samorządowym zwalnianym z powodu zmniejszania zatrudnienia, likwidacji czy reorganizacji instytucji, w której pracują, przysługują odprawy tylko, gdy pracują u pracodawców zatrudniających minimum 20 pracowników.

Urlopy pracowników samorządowych w 2013 roku

Z początkiem roku pracownicy nabywają prawo do nowego urlopu wypoczynkowego. Zakres uprawnień urlopowych zależy przede wszystkim od stażu pracy i poziomu wykształcenia. Planując urlop wypoczynkowy, trzeba mieć na względzie wykorzystanie zaległego urlopu z poprzedniego roku.

Kolejny rok bez podwyżek dla samorządowców

W 2013 roku maksymalne wynagrodzenie na najważniejszych samorządowych stanowiskach oraz diety radnych nadal będą zamrożone. Nie wzrosną też płace w państwowej sferze budżetowej.

Zasady korzystania z samochodu służbowego

Warunki odbywania podróży służbowych określa pracodawca. To on wskazuje cel podróży i czas jej trwania, zadania do wykonania oraz środek transportu. Bardzo często pracownik delegowany w podróż odbywa ją samochodem służbowym. Jak wówczas powinno wyglądać rozliczenie kosztów takiej podróży?

Urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski - w sumie 52 tygodnie

Urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski - w sumie 52 tygodnie - z tych uprawnień będą mogli korzystać pracownicy po wejściu w życie zmian zapowiadanych przez rząd. Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego nie zmienią się, wprowadza się nowy urlop rodzicielski.

Trzynastka w niepełnej wysokości a urlop macierzyński

Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego – pod warunkiem, że przepracowany okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. W przepisach o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym brakuje jednak wytycznych, w jaki sposób ustalić, czy pracownik faktycznie przepracował 6 miesięcy.

Samorządowcy nie powinni dostawać diet za pracę w związkach komunalnych

Samorządowcy nie powinni dostawać diet za pracę w związkach komunalnych - uznał gliwicki sąd. Wskazał, że uchwała w tej sprawie zgromadzenia związku, który organizuje komunikację miejską w aglomeracji katowickiej, została wydana bez podstawy prawnej.

Zatrudnienie członków rodziny przez dyrektora zakładu budżetowego

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym miasta. Czy nasz dyrektor może zatrudnić swoją żonę i syna na podstawie umowy cywilnoprawnej? Czy może zatrudnić syna na podstawie umowy o pracę na stanowisku ratownika lub kasjera?

Trzynastki dla osób na urlopach macierzyńskich

Sporo wątpliwości wywołuje kwestia prawa do wynagrodzenia rocznego dla pracowników sfery budżetowej w przypadku kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich. Wielomiesięczne dyskusje na ten temat zakończyły się wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Kolejne oświadczenie majątkowe dyrektora szkoły

Oświadczenia majątkowe składają wszyscy kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych – zarówno tych, które zostały wyposażone w osobowość prawną, jak i tych, które takiej osobowości prawnej nie mają. W tej grupie jest również dyrektor szkoły.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Oznacza to, że sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych powinien wybrać sam pracownik.

REKLAMA