REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Śmierć dziecka a zasiłek macierzyński

Nasza pracownica 1 stycznia 2017 r. urodziła bliźnięta, ale 10 lutego 2017 r. jedno z dzieci zmarło. W jakim wymiarze powinniśmy wypłacić zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego?

Jaki wpływ na prawo i wysokość trzynastki ma nieobecność pracownika

Prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej za efektywnie przepracowany rok u danego pracodawcy. Jeżeli pracownik nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego. Warunkiem jest jednak, aby pracownik przepracował co najmniej 6 miesięcy. Niektóre okresy nie są traktowane jako przepracowane. Zalicza się do nich m.in. chorobę pracownika, urlop szkoleniowy czy urlop bezpłatny.

Obowiązek złożenia informacji ZUS ZSWA za 2016 r.

Płatnicy zatrudniający pracowników w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, opłacający w 2016 r. za nich składki na Fundusz Emerytur Pomostowych, powinni do 31 marca 2017 r. złożyć stosowną informację do ZUS. W artykule wskazano, którzy płatnicy mają obowiązek odprowadzania składki na ten fundusz, oraz szczegółowo omówiono zasady wypełniania formularza ZUS ZSWA.

Odpowiedzialność pracownika administracji publicznej za zwłokę

Organy administracji publicznej mają obowiązek by niezwłocznie załatwiać wszelkie sprawy. Pracownik takiego organu może ponosić odpowiedzialność za nieuzasadnioną zwłokę lub zaniedbania z jego strony. Reguluje to art.38 Kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: KPA) oraz inne ustawy do, których się odwołuje.

REKLAMA

Czy urząd musi udostępniać informacje o pensjach i nagrodach swoich pracowników?

Dane o wynagrodzeniach urzędników gminy nie zawsze są informacją publiczną - tak brzmi orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 listopada 2013 r. Udostępnienie tych danych zależy od tego czy dany urzędnik jest osobą pełniącą funkcje publiczne czy też nie.

Zmiany w prawie pracy 2017 r.

Jedno świadectwo pracy, mniej formalności dla mniejszych pracodawców oraz wydłużenie i ujednolicenie terminów na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę to tylko niektóre zmiany w prawie pracy. Poniżej omówienie najważniejszych z nowowprowadzonych rozwiązań.

Dyrektorzy urzędów tracą pracę

Likwidacja obowiązku przeprowadzania konkursów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej doprowadziła do tego, że osoby zajmujące kierownicze stanowiska w urzędach i ministerstwach masowo tracą posadę.

100% wynagrodzenia funkcjonariusza za zwolnienie lekarskie do 30 dni

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad nowymi przepisami, które mają przywrócić zasadę, że zwolnienia lekarskie policjantów, strażników granicznych, strażaków oraz funkcjonariuszy BOR trwające nie dłużej niż 30 dni są płatne w 100%. Dopiero dłuższe niż 30-dniowe zwolnienia lekarskie skutkować będą obniżeniem wynagrodzenia za czas choroby do 80%.

REKLAMA

Wynagrodzenie jako informacja publiczna

Dla samorządowców kwestią sporną często staje się wynagrodzenie za pracę wykonywaną na rzecz JST. Wątpliwości takich nie mają sądy administracyjne, które uznają, że jawność życia publicznego przesądza o konieczności udostępnienia informacji o komunalnych wynagrodzeniach na poszczególnych stanowiskach związanych z wykonywaniem funkcji publicznych.

Urlop pracownika samorządowego prowadzącego działalność

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zależy od jego stażu pracy, wykształcenia, a także od posiadania innych okresów podlegających zaliczeniu. Wątpliwości pojawiają się odnośnie do zaliczenia do tych innych okresów czasu prowadzenia działalności gospodarczej.

Urlopy bezpłatne pracowników samorządowych

Pracownicy sfery budżetowej, podobnie jak i inne grupy zawodowe, mają prawo do różnego rodzaju urlopów. Wszystkim tym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do szczególnego urlopu dla poratowania zdrowia, a urzędnicy samorządowi do urlopów bezpłatnych na czas sprawowania mandatu.

Kontrole GIODO w 2016 w sektorze publicznym oraz prywatnym

Zgodnie z zapowiedzią GIODO rok 2016 obfitować będzie w kontrole sektorowe. Kto powinien obawiać się kontroli?

Wynagrodzenia pracowników samorządowych 2016

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zakłada podwyższenie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych. Czy nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w 2016 r.?

Legitymacja uprawniająca do tańszych przejazdów a PIT

Czy pracownik powinien zapłacić podatek z tytułu legitymacji uprawniającej do przejazdów w obniżonej cenie? Czy uprawnienia do przejazdów wyłącznie służbowych stanowią przychód pracownika?

Kara umowna na wypadek zwłoki lub opóźnienia a odstąpienie od umowy wzajemnej

W praktyce zdarzają się sytuacje, iż jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu swojego zobowiązania, wynikającego z umowy, zmuszając tym samym drugą stronę do odstąpienia od umowy. Co wówczas dzieje się z karą umowną, która została zastrzeżona na wypadek nieterminowego wykonania zobowiązania?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne w 2016 r. - dla kogo?

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, potocznie zwane trzynastką nie ma powszechnego charakteru. Po spełnieniu określonych warunków na dodatkowego wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy sfery budżetowej.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę - zmiany w lutym 2016 r.

33-miesięczny limit pracy na czas określony, konieczność zawarcia na czas nieokreślony czwartej umowy z tym samym pracodawcą. W jaki sposób stosować obowiązujące od 22 lutego 2016 r. nowe przepisy Kodeksu pracy?

Wynagrodzenia służby cywilnej w 2016 r.

Nowe rozporządzenie dotyczące wynagrodzeń w służbie cywilnej ma zastosowanie do wynagrodzeń należnych od 23 stycznia 2016 r. Najważniejszą zmianą jest podniesienie minimalnych mnożników kwoty bazowej, które służą do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego dla najmniej zarabiających.

Prawne obostrzenia dotyczące palenia tytoniu w pracy

Zakaz palenia tytoniu w miejscu pracy ciągle dostarcza wątpliwości prawnych. A przecież przepisy prawne jasno wskazują, jakie obowiązki ma pracodawca przy organizacji miejsca dla osób palących. Dotyczy to także urzędów.

Finansowanie postępowania habilitacyjnego

Internet kipi od wpisów osób, które nie otrzymały zgody na sfinansowanie postępowania habilitacyjnego i z tego powodu odmówiono im wszczęcia przewodów habilitacyjnych. Warto zatem rozeznać temat, bo dyskusja nie ustaje, interpretacji jest wiele, a Ministerstwo, pomimo ostatnich zmian w przepisach, pomija konieczność doprecyzowania rozporządzeń, zwłaszcza pod kątem finansowania postępowania habilitacyjnego.

114 dni wolnych od pracy w 2016 roku

Biorąc pod uwagę wyszczególnione święta oraz weekendy w 2016 roku przysługuje nam 114 dni wolnych. O jeden dzień więcej niż w mijającym roku.

Oceny okresowe w służbie cywilnej po zmianach z 23 lipca 2015 r. - poradnik

Zmiany, które w zakresie ocen okresowych w służbie cywilnej wprowadziło nowe rozporządzenie na szczęście nie wywracają całego systemu do góry nogami, a są jedynie tak bardzo potrzebnym uporządkowaniem kwestii o których mówiło się od kilku lat. Niestety niektóre wprowadzone usprawnienia są zarazem polem do kolejnych błędów, które można popełnić oceniając. Dlatego trzeba mocno sobie uświadomić do czego te zmiany mają służyć

Czy długoterminowe umowy na czas określony trzeba skrócić do 33 miesięcy?

Mamy zawartą z pracownikiem umowę o pracę na czas określony, która będzie obowiązywać jeszcze przez 38 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji w zakresie umów terminowych, tj. od 22 lutego 2016 r. Czy w związku ze zmianami przepisów powinniśmy taką umowę skrócić do 33 miesięcy liczonych od dnia obowiązywania nowych przepisów? Co w sytuacji, gdy pracownik nie zgadza się na jej skrócenie?

Jak prawidłowo rozliczać zwolnienia lekarskie na przełomie roku?

O tym, kto od 1 stycznia 2016 r. będzie wypłacał świadczenia z tytułu niezdolności do pracy pracownikom, którzy chorują po 31 grudnia 2015 r., decyduje liczba osób zgłaszanych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada 2015 r. Natomiast prawo pracownika od 1 stycznia 2016 r. do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego zależy od świadczenia, do którego pracownik miał prawo 31 grudnia 2015 r.

Jak od 1 stycznia 2016 r. zmienią się świadczenia zależne od minimalnej płacy?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia spowoduje zmianę wysokości wielu świadczeń pracowniczych, m.in. dodatków za pracę w nocy, kwot wolnych od potrąceń, wynagrodzenia za przestój czy za gotowość do pracy. Wyższa płaca minimalna oznacza też wyższe koszty zatrudnienia, np. składek ZUS.

Czy należności po zmarłym pracowniku można wypłacić „z urzędu”

W połowie listopada 2015 r. zmarł nasz pracownik. Jednak małżonka zmarłego, jako jedyna osoba uprawniona do otrzymania po nim odprawy pośmiertnej i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, nie zgłosiła się po przysługujące jej należności. Czy wypłaty tych świadczeń powinniśmy dokonać np. na znane nam wspólne konto zmarłego pracownika i jego małżonki? Jak je rozliczyć pod względem podatkowo-składkowym?

Zasady premiowania i nagradzania pracowników w administracji

Premia jest dodatkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Nie może zastąpić pensji zasadniczej wypłacanej przez pracodawcę. To ważny element wynagradzania, zwłaszcza na koniec roku.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 roku lekarze będą mogli wystawiać zaświadczeni lekarskie w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego. Nowy system wystawiania zwolnień lekarskich ma być szybszy od tradycyjnego.

Umowa o pracę pracownika samorządowego - zmiany 2016

Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy, dotyczące pierwszych umów o pracę pracowników samorządowych. Okres wypowiedzenia takiej umowy będzie zależny od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Dofinansowanie na zatrudnienie osób do 30 roku życia w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 roku w urzędach pracy dostępna będzie nowa forma wsparcia polegająca na refundacji część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne. Pracodawcy chcący skorzystać ze wsparcia zobowiązani będą zatrudnić skierowane osoby bezrobotne w pełnym wymiarze czasu pracy nie tylko przez okres wskazanych 12 miesięcy refundacji, ale również przez kolejne 12 miesięcy po jej zakończeniu.

Czy możliwe jest zatrudnianie krewnych w księgowości jednostek budżetowych

Czy w samorządowej jednostce budżetowej można zatrudnić na stanowisku księgowej/referenta kuzynkę/kuzyna głównej księgowej? Czy są przepisy, które zabraniają, aby ta osoba podlegała głównej księgowej?

Kiedy można obciążyć pracownika kosztami wycieczki finansowanej z ZFŚS

Czy pracownik, który wyraził chęć uczestnictwa w wycieczce finansowanej z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a następnie w ostatnim momencie, już po poniesieniu kosztów przez organizatora wycieczki (rezerwacja noclegów, transportu itd.) zrezygnował, może być z tego tytułu obciążony poniesionymi przez pracodawcę kosztami?

Jak gospodarować środkami socjalnymi na rachunku bankowym

Pracodawcy do 30 września mają obowiązek przekazania na rachunek ZFŚS reszty odpisów naliczonych na ten fundusz, a nie przekazanych w pierwszej racie do 31 maja. Czy obliczając drugą ratę odpisów można już uwzględnić faktyczny stan przeciętnego zatrudnienia w okresie styczeń – wrzesień 2015 r.?

Jak rozliczyć dokument związany z należnością za podróż służbową

Czy dokument dotyczący potwierdzenia kosztów noclegów (hotelu) powinien być wystawiony na osobę delegowaną? Czy można uznać rachunek za dwie osoby na jednym rachunku i rozliczyć to w delegacji?

Jak zabezpieczyć interesy pracodawcy w umowie szkoleniowej?

Czy w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych za zgodą pracodawcy można zapisać klauzulę, że w razie zajęcia wynagrodzenia pracownika przez organ egzekucyjny pracodawca przekazuje dopłatę za studia komornikowi, a pracownik sam musi zapłacić za swoje studia?

Oświadczenia majątkowe osób pełniących funkcje publiczne

Obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego rokrocznie powoduje wiele problemów. Ci, którzy go nie wypełnili albo zrobili to nierzetelnie, muszą też liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników

Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy.

Kiedy należy ponownie ustalić podstawę wymiaru zasiłku

W styczniu 2015 r. nauczyciel chorował od 9 do 16. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego ustalono z okresu od stycznia do grudnia 2014 r. Do podstawy wchodzi trzynastka wypłacona w lutym 2014 r. za 2013 r. W marcu 2015 r., od 3 do 9, nauczyciel ponownie zachorował. Od marca został mu przyznany dodatek motywacyjny, którego nie miał jeszcze w styczniu. Czy należy mu przeliczyć podstawę wymiaru z uwzględnieniem tego dodatku i trzynastki, która za 2014 r. została wypłacona w lutym 2015 r.?

Naruszenie przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć

Kiedy dochodzi do naruszenia przez pracownika samorządowego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć? Oczywistym jest, iż sprawa jest bardzo prosta w przypadku, gdy pracownik faktycznie wykorzystuje swoje stanowisko do prowadzenia dodatkowej działalności. O wiele większe problemy są w sytuacji ustalenia hipotetycznego związku pomiędzy dodatkową działalnością pracownika a obowiązkami służbowymi.

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe pracowników samorządowych

Zasady rozliczania godzin nadliczbowych pracowników samorządowych uregulowane są w ustawie o pracownikach samorządowych, nie zaś w kodeksie pracy. W związku z tym takim pracownikom przysługują inne rodzaje rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Świadczenie rodzicielskie od 2016 r.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie świadczenia rodzicielskiego do systemu świadczeń rodzinnych od stycznia 2016 roku. Ma ono poprawić sytuację finansową matek, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński i zachęcić osoby niebędące pracownikami do powiększania swoich rodzin.

Zakaz wykonywania innych zajęć przez samorządowców

Samorządowcy nie mogą sprawować niektórych funkcji i prowadzić działalności niezwiązanych z realizacją ich obowiązków. Ograniczenia dotyczą dodatkowej pracy i pełnienia funkcji w sferze publicznej oraz działalności gospodarczej.

Zatrudnienie w sektorze samorządowym

„Samorząd jako pracodawca. Raport o zatrudnieniu w sektorze samorządowym” – to pierwszy w Polsce tego typu dokument o różnych aspektach zatrudnienia w sektorze samorządowym, ze szczególnym uwzględnieniem form dialogu między pracownikami i pracodawcami w sektorze samorządowym.

Powrót do pracy sprzed wykonywania funkcji w samorządzie

Część samorządowców na czas sprawowania funkcji korzysta z urlopu bezpłatnego w miejscu, w którym wcześniej pracowali. Z reguły udzielenie takiego urlopu zależy od woli pracodawcy, ale czasem jest obligatoryjne. Po tym, jak przestaną być samorządowcami, mają prawo wrócić do poprzedniego pracodawcy, ale pod pewnymi warunkami i nie zawsze na to samo stanowisko.

Sekretarz jako wyjątkowa funkcja w urzędzie

Po każdych wyborach samorządowych dochodzi do pewnej zmiany w zasobach kadrowych, dotyczy to zwłaszcza stanowisk kierowniczych, zastępców kierowników i sekretarzy. Jednak przepisy ustawy o pracownikach samorządowych niewystarczająco precyzują procedury zatrudniania sekretarza.

Ocena okresowa dla pracowników samorządowych – warunki przeprowadzania

Każdy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, podlega obowiązkowej okresowej ocenie. Dokonywana jest ona wyłącznie przez bezpośredniego przełożonego według zasad, reguł i kryteriów ustalonych zarządzeniem kierownika jednostki.

Pięć podstawowych funkcji kierowniczych - najlepszy system zarządzania jakością

Nauczenie kierowników pięciu podstawowych funkcji zarządzania, a dodatkowo przekonanie ich do codziennego wykonywania tych funkcji to najlepszy system zarządzania jakością, jaki można wdrożyć w dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych realiach w polskiej administracji publicznej. Od skuteczności jego wdrożenia zależy efektywność polskiej administracji w nadchodzących latach.

Czy dodatkowe pieniądze w administracji publicznej demotywują?

Kierownik w instytucji publicznej ma wiele narzędzi, które może wykorzystać do motywowania pracowników. . Pieniądze nie zawsze motywują, wbrew temu co myśli wielu szefów. Pieniądze, żeby motywowały, muszą być dawane w odpowiedni sposób.

Nabór w instytucjach publicznych - problemy, rozwiązania

Nabór pracownika na wolne stanowisko pracy jest ważny z wielu powodów. Jest to moment zatrudnienia w administracji publicznej nowej osoby, która najprawdopodobniej zostanie z nami na długo i to nawet wtedy, kiedy nie do końca sprawdzi się w pracy. Istnieje istotny wpływ przebiegu każdego z naborów na wizerunek zarówno przeprowadzającej go instytucji, jak i całej administracji publicznej.

Jakie kwalifikacje musi mieć osoba zastępująca sekretarza

Czy osoba zatrudniona na czas określony – na zastępstwo za sekretarza miasta (sekretarz jest w ciąży) musi spełniać wymagania dla tego stanowiska określone w ustawie o pracownikach samorządowych oraz w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych?

REKLAMA