Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Realizując zadania pomocy społecznej współpracują oni, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi. Na czym zatem powinna ona polegać i komu zgodnie z ustawą przysługuje?
Wiele kin w Polsce idzie pod młotek. Najbardziej zagrożone likwidacją są niedochodowe, lokalne placówki, których nie stać na zakup atrakcyjnych filmów i nowoczesnej aparatury, umożliwiającej wyświetlanie obrazów w technologii cyfrowej. Niestety, zamykane są również kina studyjne, prezentujące wartościową twórczość, prowadzące m.in. dyskusyjne kluby filmowe czy koła młodych filmowców.
Samorządy, które chcą nieodpłatnie przejąć od Ministerstwa Skarbu Państwa spółki uzdrowiskowe, muszą przedstawić plan ich rozwoju. Jednak, jak przypomina resort, do ewentualnego nieodpłatnego przekazania udziałów w uzdrowiskach na rzecz samorządów (komunalizacja) konieczne jest złożenie formalnego wniosku, czyli uchwały wraz z uzasadnieniem.