REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zadania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczyć dotację udzieloną na konserwację zabytków

Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę rozliczając dotację na zasadach ogólnych? Jakie zasady obowiązują przy księgowaniu dotacji udzielonych np. na prace konserwatorskie związane z utrzymaniem obiektu zabytkowego?

Jakie zadania nakłada na gminę ustawa o pomocy społecznej

 

Będą kary dla urzędników za opóźnienia przy budowie dróg

Rząd przyjął zmiany do specustawy o drogach publicznych, która przewiduje wyższe odszkodowania dla właścicieli wywłaszczanych gruntów. Wydawane będzie tylko jedno zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Zasady obowiązujące przy wydawaniu zezwoleń na imprezy masowe

Które elementy bezpieczeństwa imprez masowych są z punktu widzenia doświadczeń Policji najczęściej niedoceniane przez wójtów i burmistrzów oraz prezydentów miast przy wydawaniu zezwoleń na organizację imprez masowych? Na co szczególnie zwracają uwagę powiatowi komendanci Policji przy wydawaniu opinii, które trzeba dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej?

REKLAMA

Zmiana w ewidencji gruntów i budynków

Starosta nie może podejmować z urzędu postępowań administracyjnych w celu zmiany użytków gruntowych na podstawie przeprowadzonych przez gminy weryfikacji tych użytków w stosunku do nieruchomości niestanowiących własności gmin.

Imprezy masowe: organizacja i wydawanie zezwoleń

Wójt, burmistrz i prezydent miasta mają obowiązek kontrolowania zgodności przebiegu imprezy z warunkami określonymi w zezwoleniu na imprezę masową. W przypadku stwierdzenia niespełnienia przez organizatora imprezy warunków, uprawniony przedstawiciel wójta, może przerwać imprezę masową.

Rekompensata za usługi transportowe pomoże gminie dostać dotacje na zakup nowego taboru

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało wytyczne, które określają zasady przyznawania wsparcia dla samorządów na zakup lub modernizację taboru komunikacyjnego. Dotacje będą rozdzielane jako rekompensata poniesionych wydatków.

Odszkodowania za grunty wywłaszczone będą wyższe

Wywłaszczani właściciele dostaną odszkodowania wyższe o 10 lub 15 proc. niż wyceny rzeczoznawców. Ma to pokryć uzasadnione koszty poszukiwania nowej nieruchomości, przeprowadzki, a także podatków i opłat.

REKLAMA

Jak prawidłowo zarządzać zasobami mieszkaniowymi gminy

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli dowodzi, że w procesie zarządzania nieruchomościami gminnymi pojawiają się istotne nieprawidłowości. Skala problemu jest na tyle duża, że w większości urzędów konieczne będzie w związku z tym podjęcie intensywnych działań prowadzących do wyeliminowania niewłaściwych procedur i rozwiązań.

Muzea muszą iść z duchem czasu

Jeśli muzea mają tętnić życiem, niezbędne jest zastosowanie w nich nowoczesnych, multimedialnych rozwiązań, zaskakujących widza, a zarazem dostosowanych do współczesnego języka.

Miejsce publiczne to przestrzeń służąca do wspólnego użytkowania

Jak należy rozumieć zwrot miejsce publiczne?

Użytkownikowi wieczystemu trzeba zwrócić nieruchomość niewykorzystaną na cel publiczny

Użytkownicy wieczyści nieruchomości wywłaszczonych na cel publiczny, który jednak nie został zrealizowany, powinni korzystać z tych samych uprawnień, co właściciele, a więc mieć prawo dochodzić ich zwrotu. Jeżeli zaś wywłaszczenie i niezrealizowanie celu publicznego dotyczy tylko części nieruchomości, to niekwestionowane jest bezwarunkowe prawo zwrotu tej części - stwierdził Trybunał Konstytucyjny.

Jak planować zaopatrzenie w energię na poziomie gmin

Jakie są przyczyny bierności gmin w opracowywaniu planów zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe? Plan czy projekt założeń do planu? Co powinno się znaleźć w planach energetycznych? Jak planowanie energetyczne wygląda w innych państwach europejskich?

Ewidencja gruntów i budynków w gminach i powiatach

Zadaniem wszystkich jednostek samorządu terytorialnego jest ewidencjonowanie nieruchomości. Raport NIK pokazał, że samorządy nie radzą sobie z ewidencjonowaniem nieruchomości. W ponad 75 proc. skontrolowanych jednostek występowały nieprawidłowości związane z ewidencją.

Jak przeprowadzane są wywłaszczenia pod drogi publiczne

Czym charakteryzuje się uproszczony tryb przejmowania nieruchomości pod inwestycje drogowe? Jakie problemy wiążą się z wyceną nieruchomości wywłaszczonych w związku z budową drogi?

Jakie zasady obowiązują przy znoszeniu współwłasności gospodarstwa rolnego

Gospodarstwo rolne to nie tylko grunty rolne i leśne, to także budynki, inwentarz i urządzenia, a także prawa związane z jego prowadzeniem. Dlatego zniesienie jego współwłasności jest bardziej skomplikowane niż w innych przypadkach.

Jakie problemy wiążą się z postępowaniem wywłaszczeniowym

Jakie mogą być przyczyny zablokowania inwestycji w związku z koniecznością przeprowadzenia procesu wywłaszczenia nieruchomości? Jak zmiana wartości nieruchomości wpływa na określenie wartości wywłaszczanej nieruchomości?

Policjant ma prawo do użycia broni palnej

Użycie broni palnej przez policjantów może być usprawiedliwione jedynie, gdy było absolutnie konieczne. Nie ma takiej konieczności, jeśli wiadomo, że osoba zatrzymywana nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia i nie jest podejrzana o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy.

Brak obowiązku zawiadamiania organu

Jeśli w decyzji o pozwoleniu na budowę został wykreślony obowiązek zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy i uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, inwestor nie ma obowiązku oddawania budowy do użytkowania.

Oddanie budynku do użytkowania

Przepisy prawa budowlanego precyzyjnie określają przypadki, kiedy po zakończeniu robót budowlanych inwestor jest zobowiązany zwrócić się do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego z wnioskiem o przeprowadzenie odpowiedniego postępowania administracyjnego w tej sprawie.

Informacje o dochodach muszą być ujawnione

Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.

Wady prawne w regulaminach wynagradzania nauczycieli (4)

Skoro Karta Nauczyciela w sposób jednoznaczny reguluje kwestię terminu wypłaty składników wynagrodzenia, to nie można tego zagadnienia uznać za powierzone przez ustawodawcę do unormowania w regulaminie wynagradzania nauczycieli.

Obowiązek zwrotu niewykorzystanego gruntu

Jeżeli wywłaszczona nieruchomość nie zostanie wykorzystana na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu, to organ nią władający ma obowiązek jej zwrotu nie tylko poprzedniemu właścicielowi i jego spadkobiercom, ale także użytkownikowi wieczystemu. Niedopuszczalne jest uzależnienie zwrotu od tego, czy nieruchomość może być zagospodarowana lub czy przylega do nieruchomości osoby żądającej jej zwrotu.

Nie tylko marszałek będzie tworzył szpitale

ZMIANA PRAWA - W tym tygodniu podkomisje sejmowe rozpoczną prace nad ustawami reformującymi system ochrony zdrowia. Posłowie wciąż czekają na zapowiedziane przez rząd poprawki.

Finansowanie inwestycji sportowych

Nowe prawo - Budowy boisk sportowych już w 2008 roku będą współfinansowane z rezerwy celowej budżetu państwa, jeśli zostaną objęte programem Moje Boisko - Orlik 2012.

Użytkownik wieczysty ma prawo do zwrotu gruntu niewykorzystanego na cel publiczny

Zasada zwrotu wywłaszczonej nieruchomości, a niewykorzystanej na cel publiczny, ma rangę konstytucyjną. Użytkownicy wieczyści wywłaszczonych nieruchomości mają prawo dochodzić ich zwrotu.

Prace budowlane i ochrona zabytków

Na roboty budowlane przy zabytku oraz prace budowlane w ich otoczeniu konieczne jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Pozwolenia takie wydaje się na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytkowej nieruchomości. Rejestr zabytków, dla obiektów znajdujących się na terenie województwa, prowadzi wojewódzki konserwator zabytków.

Jak podzielone zostały środki na zadania szkolne

Z subwencji oświatowej gminy otrzymają 18 509 304 tys. zł. Zwiększenie łącznej kwoty subwencji oświatowej w tym roku dla samorządów spowodowane zostało planowanym wzrostem średnich wynagrodzeń nauczycieli.

Co grozi za sprzedaż alkoholu nieletnim

  Prowadzę całodobowy sklep z artykułami monopolowymi. Co może się stać, jeśli okaże się, że jedna z zatrudnionych u mnie ekspedientek sprzeda alkohol nieletniemu?

Jak wyliczona została ostateczna kwota części oświatowej subwencji ogólnej

Jakie zmiany zostały wprowadzone w zasadach rozdziału części oświatowej subwencji ogólnej pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego w porównaniu z zasadami, jakie obowiązywały przy podziale w roku ubiegłym?

Do kiedy domy pomocy muszą spełniać standardy świadczenia usług

Czy planowane jest wprowadzenie zmiany do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej poprzez dodanie przepisu, z którego wynikałoby jednoznacznie, iż wymienione w niniejszym rozporządzeniu standardy bezwzględnie obowiązują w przypadku nowo otwieranych domów pomocy społecznej, a w przypadku domów istniejących (np. w budynkach zabytkowych) wojewoda może wydać - w uzasadnionych przypadkach - pozwolenie na ich prowadzenie, czyniąc odstępstwa od wybranych standardów?

Regulamin wynagradzania nauczycieli

Skoro ustawa zniosła dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia, to organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie posiada kompetencji do wprowadzania regulacji dotyczących tego dodatku.

Żądanie wypisu ze szpitala nie musi być na piśmie

Placówka medyczna nie może ani w swoim statucie, ani w regulaminie dowolnie określić zasad wypisania pacjenta ze szpitala.

Przewoźnicy zapłacą za nielegalnych imigrantów

Na wschodniej granicy powróci mały ruch graniczny zgodnie z wymogami UE. Jeżeli przewoźnik przewiezie cudzoziemca bez wizy, pokryje koszty pobytu. Przewoźnicy lądowi nie są służbami uprawnionymi do kontroli dokumentów.

Kiedy trzeba zapłacić za pobyt w szpitalu

Czy szpital może obciążyć pacjenta kosztami pobytu, gdy pomimo wypisania go z powodu zakończenia hospitalizacji nadal w nim przebywa?

Jak prawidłowo przygotować plan gospodarki odpadami w gminie i powiecie

Na co jednostki samorządu terytorialnego powinny zwracać szczególną uwagę, przygotowując plan gospodarki odpadami? Jakim celom mają służyć przygotowywane przez jednostki samorządu terytorialnego plany gospodarki odpadami? Jakie informacje powinny znaleźć się w takim planie?

Resort nauki nadal hamuje rozwój e-studiów

Uczelnie będą mogły prowadzić maksymalnie 60 proc. zajęć przez internet. Tak wynika z przygotowanego przez resort nauki projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie kształcenia na odległość.

Bezpłatne leczenie tylko dla aktywnych bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnych przez pierwsze trzy miesiące jego pobierania wyniesie 788 zł. Jeśli bezrobotny odrzuci propozycję udziału w szkoleniu, zostanie bezterminowo wykreślony z rejestru urzędu pracy.

Jak można wykorzystać PPP przy inwestycjach edukacyjnych

Jak zorganizować partnerstwo publiczno-prywatne w inwestycjach unijnych? Co to jest hybrydowa metoda finansowania inwestycji? Czy takie metody są dopuszczalne przy finansowaniu inwestycji przy wykorzystaniu funduszy UE?

Więcej pieniędzy dla małych szkół

Szkoły publiczne prowadzone przez stowarzyszenia otrzymają z samorządu na jednego ucznia co najmniej tyle, ile wynosi kwota przewidziana na niego w subwencji oświatowej.

Jak można wspierać edukację za unijne pieniądze

Czy w ramach RPO można otrzymać dofinansowanie na realizację infrastruktury związanej ze szkołami? Jakie są potrzebne załączniki do wniosku o dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania w PO KL?

Jak zorganizować sieć przedszkoli w gminie

Prowadzenie przedszkoli to zadanie własne gminy. W momencie gdy rząd chce obniżyć wiek szkolny do sześciu lat, samorządy powinny dobrze zorganizować sieć placówek dla najmłodszych mieszkańców.

Czy utrzymanie drogi wewnętrznej należy do obowiązku gminy

Do zadań własnych gminy należą sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego. Czy oznacza to, że do obowiązków gminy należy utrzymanie, poza drogami publicznymi, także dróg wewnętrznych?

W jaki sposób można przekształcić grunt rolny w działkę budowlaną

Ze względu na niższe ceny, wiele osób zdecydowało się na zakup gruntu rolnego z zamiarem przeznaczenia go pod budownictwo mieszkaniowe. Aby było to możliwe, trzeba załatwić różne formalności, które wymagają znajomości przepisów, a przede wszystkim cierpliwości.

Co utrudnia opracowanie map akustycznych przez samorządy

Jakie uprawnienie ma główny inspektor ochrony środowiska w stosunku do samorządów zobowiązanych do opracowania map akustycznych? Jakie mogą być konsekwencje braku map?

Paszporty z odciskami palców w 2009 roku

Stare paszporty będą ważne jeszcze dziesięć lat. Od 28 sierpnia 2006 r. wydawane są już tylko paszporty biometryczne. Obecnie znajdują się w nich cyfrowe zapisy wizerunku twarzy.

Krajowa Rada za powrotem spółdzielczej własności lokali

Krajowa Rada przygotowała projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach. Walne zebrania zastąpią zgromadzenia przedstawicieli członków. Powrót do spółdzielczej własności lokali to krok wstecz - uważają prawnicy.

Ile pieniędzy może dostać gmina na inwestycje drogowe

Z jakich programów operacyjnych gminy i powiaty mogą otrzymać dofinansowanie przy inwestycjach drogowych? Na jak znaczące wsparcie mogą liczyć realizowane przez samorządy inwestycje drogowe?

Jeszcze cztery lata na dostosowanie się do wymogów sanitarnych i technicznych

Wszystkie zakłady opieki zdrowotnej muszą dostosować do 2012 roku swoje pomieszczenia do nowych wymogów sanitarnych i technicznych.

Zasady zbywania gruntów należących do gminy

Rada gminy nie może w uchwalonych przez siebie zasadach nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości pominąć obowiązku wyrażenia na określoną czynność zgody, jeśli zgody takiej wymaga stosowny przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami.

REKLAMA