Wypalenie zawodowe urzędnika
28 maja 2009
Każdy, niezależnie od typu wykonywanej pracy, może być dotknięty stanem wypalenia zawodowego. Jak na ironię, taki syndrom jest najbardziej prawdopodobny w przypadku pracowników skłonnych do szczególnego poświęcenia, czyli tych, którzy są w swoją pracę najbardziej zaangażowani.
Jak pozyskać inwestora
27 maja 2009
Pozyskanie dużego inwestora przyczynia się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą renomowany inwestor i jak przyciągnąć go do regionu.
E-learning dla urzędnika
25 maja 2009
Szkolenia e-learningowe to coraz popularniejsza forma dokształcania urzędników, a certyfikaty uzyskane po ich ukończeniu honorowane są przez działy kadr. Żeby pracownicy samorządowi mogli skorzystać z tej formy kształcenia, muszą mieć jednak dostęp do Internetu i odpowiednie oprogramowanie.
Podatki i opłaty lokalne
22 maja 2009
Jak wiadomo część podatków ma charakter lokalny. Oprócz nich jednak, w pewnych sytuacjach jesteśmy zobowiązani do ponoszenia innych świadczeń o takim charakterze. Przyjrzyjmy się głównym podatkom i opłatom lokalnym.
Korzyści z realizacji inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
21 maja 2009
Możliwość skorzystania z przykładów i doświadczeń samorządów, które już zrealizowały inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ułatwiłaby polskim władzom lokalnym i regionalnym zastosowanie tej metody.
Nowość na rynku kształcenia - bezpieczeństwo publiczne
20 maja 2009
Od kilku lat rośnie zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę specjalizującą się w tematyce porządku publicznego. Odpowiedzią na to jest nowy kierunek studiów – administracja bezpieczeństwa publicznego. Ma go w programie coraz więcej szkół wyższych.
Efekty promocji miast
18 maja 2009
Tylko przemyślane i dobrze adresowane kampanie promocyjne przynoszą miastom oczekiwane efekty w postaci nowych mieszkańców, turystów czy inwestorów.
Jak samorządy mogą wspierać Policję
06 maja 2009
Finansowanie Policji przez samorządy – mimo że jest powszechną praktyką – budzi coraz więcej kontrowersji dotyczących zbyt dużego uzależniania się jej od władzy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie chce jednak pozbawić samorządów możliwości wspierania tych służb.
Bezdomni mają swoich rzeczników
05 maja 2009
Bezdomność to duży problem społeczny, który dotyka przede wszystkim większe miasta. Walka z tym zjawiskiem jest trudna, dlatego samorządy i organizacje pozarządowe podejmują nowe inicjatywy, mające przeciwdziałać bezdomności. Jednym z takich pomysłów jest instytucja Rzecznika Osoby Bezdomnej.
Partnerstwo zwiększa szanse na unijne dotacje
29 kwi 2009
Partnerstwo powiatów to doskonały sposób na realizację ważnych przedsięwzięć o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym. Dzięki współpracy mogą uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych. Są już dobre przykłady projektów przygotowanych i realizowanych w takim partnerstwie.
Większe uprawnienia dla samorządów
28 kwi 2009
Przekazanie szkoły przez samorządy innym podmiotom bez konieczności jej likwidacji, mniejsze uprawnienia dla kuratorów oraz większy wpływ na obsadę stanowisk dyrektorów szkół prowadzonych przez samorządy - to tylko kilka najważniejszych zmian w nowelizacji ustawy o systemie oświaty.
Jak finansować deficytowe usługi komunalne
24 kwi 2009
Świadczenie większości usług komunalnych jest deficytowe i samorządy muszą do nich dopłacać. Jednak możliwość i procedura przekazywania dopłat zależą od sposobu, w jaki te usługi są realizowane.
Zasady obiegu korespondencji urzędowej
23 kwi 2009
Pisma adresowane na radę miejską trafiają do kancelarii ogólnej urzędu miejskiego. Tam koperty są otwierane, a pisma rejestrowane i dopiero po dyspozycji sekretarza urzędu lub burmistrza przekazywane do biura rady. Datę wpływu i numer pisma można przecież napisać na kopercie. Jak rozstrzygnąć ten spór?
Stypendia dla uczniów
22 kwi 2009
Urząd gminy wypłaca stypendia socjalne dla uczniów na podstawie art. 90f ustawy o systemie oświaty. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, dla uczniów zamieszkałych na terenie naszej gminy, został określony w drodze uchwały podjętej na podstawie tego przepisu.
Nowe zasady włączania terenów publicznych do specjalnych stref ekonomicznych
21 kwi 2009
Rada Ministrów przyjęła 27 stycznia 2009 r. „Koncepcję rozwoju specjalnych stref ekonomicznych”. Dokument zawiera szczegółowe zasady włączania nowych gruntów do specjalnych stref ekonomicznych.
Jakie są kompetencje kierowników instytucji kultury
20 kwi 2009
Przepisy dotyczące funkcjonowania instytucji kultury nie precyzują jasno, jak daleko sięgają uprawnienia jej kierownika. Mówią jedynie, że osoba ta zarządza instytucją kultury i reprezentuje ją na zewnątrz. Dlatego konieczne jest określenie szczegółów kompetencji dyrektora w statucie lub w regulaminie instytucji.
Uprawnienia i kompetencje wojewodów
14 kwi 2009
Wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swojej właściwości jednostkom samorządu terytorialnego lub organom innych samorządów działających na obszarze województwa. Wojewoda będzie mógł, w drodze decyzji administracyjnej, wstrzymać egzekucję administracyjną.
Jak rozliczać wspólne wydatki zespołów szkół
09 kwi 2009
Wydatki wspólne zespołów szkół i placówek oświatowych powinny być rozliczane między poszczególne placówki wchodzące w ich skład, ale nie ma jednolitych zasad określających, jak to trzeba czynić. Wskazówki, jak rozliczać te wydatki, podało Ministerstwo Edukacji Narodowej w odpowiedzi na pytanie „Gazety Samorządu i Administracji”.
Czy Centra Integracji Społecznej zostaną zlikwidowane
07 kwi 2009
Rząd w projekcie ustawy o finansach publicznych z 2008 r. zaproponował likwidację gospodarstw pomocniczych. Do tej grupy jednostek zaliczane są m.in. Centra Integracji Społecznej. Pracownicy Centrów są zaniepokojeni planowanymi zmianami. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
Okresy pracy uprawniające pracowników samorządowych do nagrody jubileuszowej
06 kwi 2009
Czy do nagrody jubileuszowej można zaliczyć prowadzenie działalności jako osoba współpracująca (hurtownia spożywczo-przemysłowa)? Które okresy pracy można wliczyć do okresu uprawniającego do takiej nagrody?
Gminy nie będą podwyższać pensji
03 kwi 2009
Rząd określił minimalne stawki płac dla pracowników samorządowych. Samorządy, które mogą od tego roku same ustalać wysokość maksymalnych płac, deklarują pozostawienie pensji na dotychczasowym poziomie.
Decyzja o odebraniu maltretowanego zwierzęcia właścicielowi
02 kwi 2009
Media często informują o przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Kto może podjąć interwencję w takiej sytuacji, a także kiedy można odebrać zwierzę właścicielowi, mówią konkretne przepisy dotyczące samorządów.
Strona internetowa jako forma promocji
30 mar 2009
Strona internetowa pozwala w prosty sposób na dotarcie z informacją o działalności naszej organizacji do praktycznie nieograniczonego kręgu odbiorców. Co więcej, ludzie coraz częściej szukają potrzebnych informacji, przede wszystkim w Internecie. Potencjalny sponsor, darczyńca czy wolontariusz też często będzie najpierw szukał naszej organizacji w sieci, a dopiero później kontaktował się z organizacją osobiście.
Jak współpracować z osobami o różnych temperamentach
27 mar 2009
Nie z każdym człowiekiem można łatwo się porozumieć. Jeden reaguje w sytuacjach zawodowych i prywatnych spokojnie, inny aż kipi ze złości. Za te zachowania odpowiada nasz temperament.
Jak wypełnić sprawozdanie z wykonania audytu za rok 2008
26 mar 2009
Do 31 marca 2009 r. audytor wewnętrzny musi przedstawić kierownikowi jednostki oraz Ministrowi Finansów sprawozdanie z wykonania planu audytu za rok poprzedni. Musi tego dokonać na nowym wzorze, który znacznie różni się od poprzedniego.
Wkład własny przy aplikowaniu o środki z Unii Europejskiej
25 mar 2009
W związku z planowanym ubieganiem się o dotację na termomodernizację szkoły ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Likwidacji przekazała w listopadzie 2007 r. na konto gminy darowiznę z przeznaczeniem na wymianę stolarki okiennej w tej szkole.
Do stażu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się jeden etat
24 mar 2009
Pracownik kończy pracę w jednostce samorządowej, w której przepracował 33 lata. Równocześnie przez 1,5 roku był dodatkowo zatrudniony w firmie prywatnej na umowę o pracę. Czy równoległe zatrudnienie będzie doliczane do lat pracy w jednostce samorządowej.
Nowe zasady opłacania składek na Fundusz Pracy
18 mar 2009
Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy od osób powracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych zakład pracy nie nalicza składek na Fundusz Pracy przez 36 miesięcy? Jeżeli pracownica była na urlopie wychowawczym do końca 2008 r. i wróciła do pracy 1 stycznia 2009 r., to czy ten przepis również jej dotyczy? o osób, którym urlop macierzyński lub wychowawczy kończy się już w 2009 r., np. 12 stycznia?
Będą nowe rozporządzenia płacowe dla nauczycieli
17 mar 2009
Co roku, w wyniku zmian ustawy budżetowej, kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli są zmieniane. Wysokość tych stawek nie jest jednak taka sama dla wszystkich pedagogów.
Ministerstwo usprawni zarządzanie w samorządach
13 mar 2009
Powszechny Model Samooceny, więcej szkoleń, m.in. w zakresie etyki i unikania konfliktu interesów w samorządzie terytorialnym, oraz Akademia Liderów Samorządowych to tylko niektóre projekty przyczyniające się do usprawnienia zarządzania w samorządach, których realizację rozpoczyna w bieżącym roku MSWiA.
Czy można powierzać pełnienie obowiązków
13 mar 2009
Powierzanie pełnienia obowiązków na stanowiskach samorządowych, w sytuacji gdy przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości, jest czynnością podejmowaną bez podstawy prawnej, która może być zakwestionowana przez organ nadzoru - wskazał w wyroku z 1 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
Zostały dwa miesiące na decyzję w sprawie absolutorium
12 mar 2009
Do 30 kwietnia 2009 r. radni muszą podjąć uchwałę w sprawie udzielenia lub nieudzielania absolutorium z wykonania budżetu wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta, zarządowi powiatu lub województwa. Przed głosowaniem konieczne jest dokonanie określonych czynności składających się na procedurę absolutoryjną.
Wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownik chorował
11 mar 2009
Pracownik był na zwolnieniu lekarskim od 3 października 2008 r. do 1 listopada 2008 r. Do 29 października miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, a od 30 dnia tego miesiąca powinien już otrzymać zasiłek chorobowy. Jak należało prawidłowo wypłacić wynagrodzenie za październik, jeżeli wynagrodzenie pracownika wynosiło 1800 zł brutto, a podstawa 80% chorobowego z ostatnich 12 miesięcy wynosiła 42 zł/dzień?
Jakie zmiany w służbie cywilnej
09 mar 2009
Likwidacja Państwowego Zasobu Kadrowego i powołanie Rady Służby Cywilnej, a także zmiany w zasadach odbywania służby przygotowawczej i włączenie wyższych stanowisk do służby cywilnej, to tylko część zmian, jakie zaczną obowiązywać w służbie cywilnej od 24 marca 2009 r.
Pensje nauczycieli będą kontrolowane
05 mar 2009
Samorządy, które w trakcie roku szkolnego nie zapewnią nauczycielom średnich wynagrodzeń, będą musiały do końca roku wypłacić im dodatek uzupełniający. Z poniesionych na ten cel wydatków muszą sporządzić sprawozdanie. Otrzymają je regionalne izby obrachunkowe, związki zawodowe i dyrektorzy szkół.
Kwalifikacje pracowników samorządowych
04 mar 2009
Wymagania kwalifikacyjne, jakim musi sprostać przyszły pracownik samorządowy, zależą w dużej mierze od tego, na jakim stanowisku ma zostać zatrudniony. Wyższe wymagania dotyczą stanowisk kierowniczych, a niższe pracowników niższego szczebla. Wynika to z zakresu powierzonego przyszłemu pracownikowi obowiązków i zadań oraz odpowiedzialności. Jest jednak kilka warunków, które bezwzględnie musi spełniać każdy pracownik samorządowy niezależnie od tego, jakie stanowisko piastuje.
Kwalifikacje pracowników samorządowych
04 mar 2009
Wymagania kwalifikacyjne, jakim musi sprostać przyszły pracownik samorządowy, zależą w dużej mierze od tego, na jakim stanowisku ma zostać zatrudniony. Wyższe wymagania dotyczą stanowisk kierowniczych, a niższe pracowników niższego szczebla. Wynika to z zakresu powierzonego przyszłemu pracownikowi obowiązków i zadań oraz odpowiedzialności. Jest jednak kilka warunków, które bezwzględnie musi spełniać każdy pracownik samorządowy niezależnie od tego, jakie stanowisko piastuje.
Będą kontrole zasad naboru pracowników samorządowych
03 mar 2009
Samorządy lubuskie i mazowieckie nagminnie pomijają procedurę otwartego i konkurencyjnego naboru pracowników. Bardzo często dochodzi też do przygotowywania konkursów w taki sposób, by wygrał określony kandydat.
Nagrody jubileuszowe
02 mar 2009
Pracownikowi samorządowemu poza wynagrodzeniem zasadniczym, dodatkiem za wieloletnią pracę, jednorazową odprawą w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz dodatkowym wynagrodzeniem rocznym przysługuje nagroda jubileuszowa.
Samorząd nie może przyznawać ulg podmiotowych w podatkach lokalnych
26 lut 2009
Władze gminne mają prawo całkowicie zwalniać z podatku lokalnego, ale nie mogą według własnego uznania zmniejszać jego rozmiarów - orzekł 12 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.
Dotacja z budżetu gminy nie dla wspólnot
26 lut 2009
Przekazanie z budżetu gminy dotacji na rzecz wspólnot mieszkaniowych na dofinansowanie kosztów remontów mieszkaniowych lub przyłączy do miejskiej sieci wodno-kanalizacyjnej nie może być uznane za realizację zadań własnych gminy w rozumieniu art. 176 ustawy o finansach publicznych.
Wójt musi mieć sekretarza gminy
25 lut 2009
W każdym urzędzie gminy, starostwie powiatowym i urzędzie marszałkowskim powinny zostać utworzone stanowiska sekretarza gminy, powiatu i województwa.
Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego dla członków OSP
24 lut 2009
Nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej porządkuje kwestie wysokości i ustalenia przez radę gminy ekwiwalentu dla strażaków-ochotników.
Nowy podział kompetencji w województwie
20 lut 2009
Wzmocnienie pozycji wojewody w stosunku do administracji zespolonej i niezespolonej, przy jednoczesnym ograniczeniu jego zadań - to zmiany reformujące urząd wojewody wprowadzane od 1 kwietnia 2009 r. Będzie on odpowiedzialny m.in. za: kontrolowanie gospodarowania mieniem publicznym, nadzór nad samorządami, zarządzanie kryzysowe oraz porządek i bezpieczeństwo publiczne.
Sposoby ustania stosunku pracy samorządowego pracownika mianowanego
18 lut 2009
Jeszcze przez 3 lata pracodawcy samorządowi muszą się trzymać szczególnych zasad, gdy chcą rozstać się z pracownikiem mianowanym. Muszą więc uważać na przyczyny wypowiedzeń i okoliczności, w których dają dyscyplinarkę. Bo te są ustawowo określone na lata 2009-2011.
Jak wsie mogą uzyskać prawa miejskie
17 lut 2009
Tylko do 31 marca br. władze gmin wiejskich mogą składać do MSWiA wnioski o nadanie im praw miejskich, jeśli chcą uzyskać taki status od początku kolejnego roku. Rada Ministrów musi wydać odpowiednie rozporządzenie do końca lipca.
Jak postępować w przypadku należności z tytułu nadużyć byłego pracownika
17 lut 2009
W szkole podstawowej na koncie 240 widnieje należność z tytułu nadużyć byłego pracownika. Należność jest zasądzona wyrokiem sądowym. Część należności podlega egzekucji komorniczej z otrzymywanego przez tę osobę świadczenia przedemerytalnego. Otrzymywane kwoty od komornika nie pokrywają nawet doliczonych odsetek ustawowych.
Rozliczanie delegacji służbowej
13 lut 2009
Urzędnik, zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymał polecenie wyjazdu na szkolenie własnym samochodem. Do pracy przyszedł o godz. 7.00, o godz. 12.00 wyjechał na szkolenie, które rozpoczęło się o godz. 13.00 i trwało do 16.00. Do domu wrócił o godz. 17.00. Pracownikowi rozliczono delegację. Czy powinien otrzymać czas wolny za pracę w nadgodzinach, jeżeli tak, to za jaki czas?
Samorządy coraz lepiej dbają o ofertę kulturalną
11 lut 2009
Samorządy przejęły większość teatrów, muzeów i filharmonii. Niestety, placówki te różnie sobie radzą. Jednak szeroką ofertę dla mieszkańców w każdym wieku mają domy i ośrodki kultury.
Jakie są obligatoryjne elementy procedury budżetowej
10 lut 2009
Przepisy rygorystycznie określają podmioty, które mogą opracować projekt budżetu samorządowego, a także wprowadzać do niego zmiany. Dokument ten musi zawierać pewne obligatoryjne elementy. Statystyki podają, że błędy dotyczące legalności zapisów budżetowych występują, aż w 13,7% uchwał. Ostatecznym terminem uchwalenia budżetu jest 31 marca roku budżetowego.