Zaświadczenia o niekaralności przy zatrudnianiu na stanowiskach urzędniczych
Aktualizacja: 03.11.2011
Czy osoby przyjmowane w urzędach na stanowiska kierownicze i urzędnicze muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności najpóźniej w dniu zatrudnienia? Czy na potrzeby konkursu wystarczy odpowiednie oświadczenie, czy też muszą się legitymować zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Karnego przed datą zatrudnienia? »
Projekt planu finansowego i plan finansowy samorządowej jednostki budżetowej na rok 2012
Aktualizacja: 03.11.2011
Zbliża się termin opracowywania przez kierowników samorządowych jednostek budżetowych projektów oraz planów finansowych na rok 2012. Jakie zasady i terminy obowiązują w tym zakresie? »
Plusy i minusy samooceny urzędu
Aktualizacja: 28.10.2011
Z roku na rok polskie gminy i powiaty przywiązują coraz większą wagę do jakości realizowanych zadań i świadczonych usług. Coraz bardziej dostrzegają również związek pomiędzy profesjonalnym zarządzaniem, otwarciem na innowacje a poprawą jakości życia mieszkańców. »
Kontrowersje wokół opłaty za gospodarowanie odpadami
Aktualizacja: 27.10.2011
Harmonogram przebudowy systemu gospodarowania odpadami oraz zakres zadań nałożonych na samorządy mogą spowodować, że reforma śmieciowa się nie powiedzie. Problemy pojawiają się już na etapie wyboru zasad naliczania opłat, jakie będą ponosić mieszkańcy. »
Nienależne wynagrodzenie pracownika samorządowego
Aktualizacja: 26.10.2011
Pracownik samorządowy wykorzystujący zajmowane stanowisko do wypłaty wynagrodzenia, które mu nie przysługiwało, musi je zwrócić na żądanie pracodawcy. Inaczej będzie w przypadkach, gdy do wypłaty nienależnego wynagrodzenia doszło wskutek błędów pracodawcy lub osób działających w jego imieniu. Przedstawiamy kilka przykładów różnych rozstrzygnięć. »
Język migowy w urzędach w 2012 r.
Aktualizacja: 25.10.2011
12 września 2011 r. Prezydent podpisał ustawę o języku migowym i innych środkach komunikowania się, która narzuca umożliwienie osobom głuchoniemym komunikacji z organami administracji publicznej poprzez zapewnienie tłumacza migowego. Urzędy mają tylko kilka miesięcy na przystosowanie placówek do nowych regulacji. »
Budżet zadaniowy – aspekty wdrożeniowe i księgowe
Aktualizacja: 17.10.2011
Tematyka budżetowania zadaniowego budzi wiele zainteresowania i wątpliwości, tym bardziej że od 1 stycznia 2012 r. zakładowy plan kont powinien zapewniać ewidencję wykonania budżetu w układzie zadaniowym. »
Znieważenie i zniesławienie samorządowca w sieci
Aktualizacja: 17.10.2011
Internet to przede wszystkim źródło wiedzy, niestety bywa on także narzędziem służącym znieważaniu oraz zniesławianiu osób publicznych. Dotyczy to zwłaszcza samorządowców – zarówno radnych, jak i pracowników jednostek samorządu terytorialnego, w szczególności zajmujących w nich kierownicze stanowiska. »
Samorządowcy w sytuacjach kryzysowych - poradnik
Aktualizacja: 14.10.2011
Zły wizerunek samorządowca przekłada się w bezpośredni sposób na wizerunek całego miasta bądź gminy. Negatywne opinie o samorządzie mogą spowodować, że nawet przez kilka lat dany region będą szerokim łukiem omijać poważni inwestorzy, którzy przykładają wyjątkową wagę do swojego wizerunku i nie chcą, aby zła sława o danym miejscu przeniosła się na ich markę. »
7 kroków do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej
Aktualizacja: 17.10.2011
Zmiana sprzedawcy energii może przynieść od kilku do kilkunastu procent oszczędności. Gminy i inne instytucje publiczne oraz odbiorcy energii w gospodarstwach domowych coraz częściej korzystają z tej możliwości. »
Sprawozdanie z wykonywania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3
Aktualizacja: 18.10.2011
Do 20 października 2011 r. gminy mają obowiązek sporządzenia i złożenia właściwemu wojewodzie sprawozdań z wykonania zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Przedstawiamy zasady sporządzania tego sprawozdania. »
Dokumentacja oraz wymagania przy zatrudnianiu pracownika samorządowego
Aktualizacja: 18.10.2011
Prawidłowa organizacja pracy jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Poza właściwym stosowaniem przepisów kształtujących stosunek pracy, niezwykle istotne jest zgromadzenie odpowiednich dokumentów na etapie ubiegania się osoby o zatrudnienie. Dotyczy to również kandydatów na pracowników samorządowych, którzy muszą spełniać szczególne wymagania kwalifikacyjne. »
Przeszeregowanie płacowe nauczyciela
Aktualizacja: 13.10.2011
Wysokość wynagrodzenia nauczyciela może ulegać zmianom w czasie trwania stosunku pracy. Jeżeli związane jest to z uzyskaniem przez nauczyciela kolejnego stopnia awansu zawodowego, zmiana wynagrodzenia uzależniona jest od daty złożenia przez nauczyciela wniosku o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego. »
Samorządom nie wolno naruszać rynkowej konkurencji
Aktualizacja: 12.10.2011
Wykorzystywanie przez samorządy i spółki będące ich własnością swojej pozycji na rynku usług komunalnych wiąże się nie tylko z zakłóceniem konkurencji lokalnej gospodarki, lecz także wpływa na kondycję całego rynku. Zagrożone jest też konsekwencjami finansowymi i prawnymi. »
Świadczenie pielęgnacyjne po zmianach w 2011 roku
Aktualizacja: 03.12.2012
Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych wchodząca w życie z dniem 14 października umożliwi przyznawanie świadczenia pielęgnacyjnego osobie pozostającej w związku małżeńskim jeśli wobec współmałżonka orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?
Mateusz Malinowski – Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu w Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »