REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Automat ustali karę za przekroczenie prędkości

Kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość będą błyskawicznie identyfikowani. Za przekroczenie prędkości nawet o 5 km/h kierowca będzie karany mandate.

List będzie czekał na adresata 14 dni

W przypadku braku możliwości doręczenia pisma sądu administracyjnego składa się je na 14 dni na poczcie lub w gminie.

Jak prawidłowo zatrudnić dyrektora w instytucji kultury

Obsadzanie stanowisk kierowniczych w instytucjach kultury wiąże się odrębnym trybem nawiązywania stosunków pracy. Od właściwego przeprowadzenia procedury konkursowej zależy szybkie wyłonienie kandydata, który sprawnie pokieruje ośrodkiem kultury. Jak uniknąć błędów, zatrudniając dyrektora w instytucji kultury?

Sądy administracyjne skontrolują dotacje

Stosowana dla funduszy unijnych procedura odwoławcza kłóci się z zasadą państwa prawa. Przedsiębiorcy, którzy nie dostali dotacji, będą mogli skarżyć się do sądów administracyjnych. Sąd administracyjny w ciągu 30 dni będzie musiał wydać ostateczną decyzję.

REKLAMA

Gmina może zabrać udzieloną bonifikatę

O obowiązku zwrotu udzielonej przez gminę bonifikaty decyduje data wtórnej sprzedaży lokalu, a nie data jego nabycia. Zasada ta nie dotyczy jednak przypadków, gdzie w akcie notarialnym zawarto zapisy o obowiązku zwrotu bonifikaty na starych zasadach.

Jak odwoływać się od decyzji w sprawie dofinansowania

Jak postępują organy z kierowanymi do nich odwołaniami? Czy podstawa przyznania pomocy finansowej ma wpływ na procedurę odwoławczą?

Konsekwencje odmowy udzielenia kontrasygnaty przez skarbnika

Jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy. Ma on prawo odmówić, gdy podpisywane zobowiązanie przekracza kwoty zapisane w budżecie. 

Bez planu zagospodarowania gmina nie pobierze podatku

Samorządy nie będą mogły pobierać podatku od nieruchomości, dla której nie zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

REKLAMA

Żeby zmienić konstytucję potrzebny jest konsensus

Ustawa zasadnicza wystarczająco określa uprawnienia i obowiązki prezydenta i premiera, twierdzą eksperci. Zmiany konstytucji nie można dokonywać pod wpływem wydarzeń politycznych. Za politykę zagraniczną odpowiedzialny jest rząd, ale musi konsultować się z głową państwa.

Jak otrzymać wsparcie na dożywianie dzieci w szkołach

Dożywianie dzieci jest zadaniem należącym do kompetencji gminy. Samorządy mogą otrzymać dotacje na ten cel z budżetu państwa. Można także za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego zorganizować bezpłatne dostawy mleka do szkół. Od przyszłego roku ruszy unijny program dostawy owoców i warzyw dla dzieci w wieku do dziesięciu lat.

Gospodarka finansowa w trakcie wykonywania budżetu samorządu terytorialnego

Przy wykonywaniu budżetu zarząd jednostki samorządowej może dokonywać zmian w planie dochodów i wydatków polegających np. na zmianach planu dochodów i wydatków, związanych z uzyskaniem dotacji celowych.

Czy możliwe jest wsparcie środkami budżetu lotnisk budowanych przez samorządy

Kto ma decydujący głos w określeniu lokalizacji lotnisk regionalnych? Na jakie formy wsparcia mogą liczyć inicjatywy związane z powstawaniem lotnisk regionalnych? Jakie wymogi bezpieczeństwa powinny spełniać lotniska regionalne?

Budowa lotnisk przez jednostki samorządu terytorialnego

Szybszy rozwój regionalnej i lokalnej sieci lotnisk w Polsce ma być łatwiejszy dzięki przekazaniu części lotnisk wojskowych samorządom.

Jakie korzyści dla wsi i straty dla gmin przyniesie fundusz sołecki

Od 2009 r. sołtys i rada sołecka, zgodnie z projektem ustawy o funduszu sołeckim, ma dysponować środkami publicznymi. Powołanie funduszy sołeckich ma spowodować dopływ środków do zapóźnionych w rozwoju wsi. Z drugiej strony odbierze pieniądze gminom, zmniejszając ich możliwości inwestycyjne.

O pomocy regionalnej decyduje rada gminy

To rada gminy w uchwale decyduje o pomocy inwestycyjnej w formie zwolnienia, np. od podatku od nieruchomości. Jednym z warunków skorzystania z takiej pomocy jest zgłoszenie zamiaru korzystania z niej, przed rozpoczęciem inwestycji, właściwemu organowi podatkowemu, w trybie i formie określonych uchwałą rady gminy.

Oceny działania audytu wewnętrznego

Bieżący monitoring audytu wewnętrznego polega na codziennym nadzorze, przeglądzie i pomiarze skuteczności oraz jakości jego działania. Ważny jest również przegląd okresowy, przeprowadzany np. przez inną osobę - w ramach jednostki - posiadającą wystarczającą znajomość praktyki audytu wewnętrznego.

Nadzwyczajne środki zaskarżenia decyzji w postępowaniu administracyjnym

Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, jak również ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przewidują specjalne procesy kontroli i np. unieważnienia prawomocnej i ostatecznej decyzji. Ich głównym celem jest wyeliminowanie z obrotu prawnego decyzji niezgodnych z prawem.

Rząd przeznaczy ponad 50 mln zł na wyprawki szkolne

Rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 351 zł, mogą ubiegać się o środki na zakup podręczników.

Kompetencje wójtów w zakresie stosowania ulg i zwolnień podatkowych

Wójt może udzielać zwolnień i ulg podatkowych, odraczać terminy płatności podatków, rozkładać zobowiązania na raty, a także umarzać zaległości. Niektóre z tych ulg mają charakter fakultatywny  inne zaś są obligatoryjne.

Dotacje unijne dla gmin na aktywne formy zwalczania bezrobocia

Gminy dzięki unijnym funduszom z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 mogą wspierać projekty polegające na organizacji szkoleń, dokształcaniu oraz kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, które mają aktywizować osoby bezrobotne i zagrożone wykluczeniem społecznym. Dofinansowanie może wynieść nawet 100 proc. kosztów takich przedsięwzięć.

Trwa spór o wynagrodzenia i pensum nauczycieli

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 50-proc. wzrostu wynagrodzeń w ciągu dwóch lat. Realne podwyżki pensji mogą być niższe, bo rząd chce umożliwić samorządom wydłużenie pensum nauczycieli.

Doradca podatkowy inspektorem w urzędzie

Ministerstwo chce, aby doradcy podatkowi mogli pracować w urzędach i izbach skarbowych oraz jako inspektorzy w UKS. Zatrudnieni w organach podatkowych doradcy będą mogli zawiesić działalność na okres dłuższy niż pięć lat. W opinii doradców podatkowych działalność doradczą należy rozgraniczyć od pracy w administracji.

Mentalność kierowników i przepisy prawne - to główne bariery informatyzacji

Wdrażanie technologii informatycznych w samorządach napotyka wiele barier. Najważniejszą z nich są urzędnicy nieprzekonani do nowych rozwiązań. Problemem jest też brak wykwalifikowanych informatyków znających zagadnienia funkcjonowania administracji. Samorządy napotykają też trudności w sfinansowaniu informatyzacji.

Starosta wyda pozwolenie na budowę hipermarketu

Nie jest już konieczna zgoda wójta, burmistrza lub prezydenta miasta ani pozytywna opinia rady gminy lub miasta na budowę sklepu o powierzchni powyżej 400 mkw. Teraz budowa takich obiektów może odbywać się według normalnych procedur budowlanych.

Samorządom łatwiej będzie budować lokale socjalne

Za każde mieszkanie komunalne powstałe dzięki dofinansowaniu państwa gmina będzie musiała wydzielić odpowiednią liczbę lokali socjalnych z posiadanych lokali.

Kiedy gmina po klęsce żywiołowej może ubiegać się o pomoc w naprawieniu szkód

Jak szacowane są koszty naprawienia szkód spowodowanych przez klęskę żywiołową? Jak rozliczać środki, które jednostka samorządu wydała na pokrycie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi?

Działania i uprawnienia administracji po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej

Stan klęski wprowadza się na czas oznaczony, niezbędny dla zapobieżenia skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięcia, nie dłuższy niż 30 dni. W zależności od obszaru, na którym wystąpiła klęska żywiołowa, za przeciwdziałanie jej skutkom odpowiedzialny jest albo wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, wojewoda albo też właściwy minister.

Tryb i zasady wydawania decyzji w sprawie świadczeń

Pracownik socjalny przeprowadzający rodzinny wywiad środowiskowy może domagać się od osoby lub rodziny ubiegającej się o pomoc złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Odmowa złożenia oświadczenia jest podstawą wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia.

Jakie są zasady postępowania z danymi osób korzystających z pomocy społecznej

Czy możliwe jest podanie do wiadomości publicznej nazwisk osób korzystających z pomocy społecznej oraz rodzaju i zakresu przyznanego świadczenia?

Kara w wysokości 12 pensji za decyzje naruszające prawo

Resort gospodarki chce wprowadzić materialną odpowiedzialność urzędnika za rażące i celowe złamanie prawa. Odpowiedzialność urzędnika uczestniczącego w korupcji nie będzie ograniczona, odpowie on całym swoim majątkiem. O rażącym naruszeniu prawa i wysokości ewentualnego odszkodowania decydować będzie niezawisły sąd.

Jak przeprowadzić przetarg na dostawę energii elektrycznej

Jakich dokumentów należy wymagać przy podpisaniu umowy kompleksowej? Jak prawidłowo zorganizować przetarg na dostawę energii elektrycznej? Na co jednostki samorządu terytorialnego powinny zwrócić szczególną uwagę przy tego rodzaju przetargach?

Gmina może wybrać dostawcę energii elektrycznej

Jednostki samorządu terytorialnego, kupując energię elektryczną, powinny stosować konkurencyjne tryby udzielania zamówień publicznych. W celu umożliwienia wykonawcom przedłożenia prawidłowych i kompletnych ofert istotne jest, aby zamawiający właściwie i w sposób wyczerpujący dokonał opisu przedmiotu zamówienia oraz wskazał jego wielkość lub zakres.

Dostęp do internetu w szkołach i bibliotekach

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast do 5 września tego roku powinni sprawdzić, np. pod względem rachunkowym, złożone do nich wnioski o dofinansowanie wydatków związanych ze świadczeniem usługi szerokopasmowego dostępu do internetu, np. w szkołach i bibliotekach publicznych.

Jak dofinansować działania, które ułatwiają dostęp do internetu

Jaki plan działań określa rozwój dostępu do internetu w naszym kraju? Z jakich funduszy europejskich mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego w celu rozpowszechnienia dostępu do szerokopasmowego internetu?

Jak się promować w Internecie

Głównym nośnikiem informacji turystycznej jest obecnie Internet. Jednak sam portal, nawet profesjonalnie i atrakcyjnie przygotowany, nie wystarczy, by potencjalni turyści dowiedzieli się o danej ofercie. Dlatego samorządy zainteresowane rozwojem turystyki muszą wykorzystywać wszystkie możliwości promocji, jakie daje sieć. Są to m.in.: fora dyskusyjne, serwisy ze zdjęciami i filmikami, systemy rezerwacyjne, witryny podróżnicze, a także blogi o atrakcjach miasta.

Zaliczanie dróg publicznych do określonych kategorii

To na podstawie uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu, określona droga może być zaliczona do kategorii drogi gminnej. Również ustalenie przebiegu istniejących dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy.

Nadzór nad obiektami hotelarskimi i kempingami

Zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów dokonuje, nadaje kategorię oraz prowadzi ich ewidencję marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego. Zaszeregowania pól biwakowych dokonuje i prowadzi ich ewidencję wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce ich położenia.

Jak właściwie rozliczyć projekty samorządowe realizowane w ubiegłych latach

Prawidłowe zamknięcie oraz rozliczenie projektu zrealizowanego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego to najważniejsze zadanie stojące obecnie przed jednostkami samorządu terytorialnego. W przypadku ZPORR ostatecznym terminem na przekazanie do Komisji Europejskiej wszystkich dokumentów związanych z pomocą uzyskaną w ramach tego programu jest 31 lipca 2010 r.

Dochodzenie roszczeń tylko na drodze administracyjnej

Decyzje w sprawie Zabużan będą zapadać w postępowaniu administracyjnym. Tylko wojewoda będzie mógł stwierdzić nieważność lub konieczność wznowienia postępowani. Zakończenie sporów kompetencyjnych przyspieszy przyznawanie rekompensat.

Rząd zrealizował jedną trzecią planu legislacji

Do końca roku rząd chce przyjąć 175 projektów ustaw, czyli o 52 więcej niż planowano w I półroczu. Na zmianę czekają przepisy dotyczące prawa budowlanego i partnerstwa publiczno-prywatnego. Rząd przyjmuje także projekty z poprzedniej kadencji, co przyśpiesza stanowienie prawa.

Wykaz gruntów i budynków Skarbu Państwa i gmin

Starostowie będą mieli więcej czasu na przygotowanie wykazu nieruchomości na ziemiach odzyskanych. Będzie też więcej czasu na złożenie wniosku o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu tego prawa.

Podpis urzędowy umożliwi e-mailowy kontakt z urzędem

Będą dwa rodzaje elektronicznych podpisów: urzędowy i osób prawnych. Funkcjonować ma także elektroniczny datownik czasu urzędowego. E-podpis ma być przypisany do przedsiębiorstwa, a nie osoby.

Umarzanie należności finansowych w gminach, powiatach i województwach

Jednostki samorządu terytorialnego w wyjątkowych sytuacjach mogą umarzać, rozkładać na raty bądź odraczać płatności przypadających im należności. Decyzje w tej sprawie podejmowane są na podstawie uchwał rad gminy, rad powiatu i sejmików województw.

Rząd musi zwiększyć nadzór nad środkami publicznymi

Resort finansów przekazał projekt ustawy o finansach publicznych do wstępnych uzgodnień. Nowa ustawa powinna w pierwszej kolejności uporządkować sektor finansów publicznych. Obecnie minister finansów nie kontroluje miliardów złotych ze środków publicznych.

Procedury odwoławcze w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko

Gmina, która jest wnioskodawcą dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powinna odwoływać się od decyzji komisji organizującej konkurs, tylko gdy jest pewna, że jej projekt jest dobry. Warto się odwoływać, szczególnie gdy środki są już na wyczerpaniu i z tego powodu można nie otrzymać dofinansowania w następnej rundzie.

Jakie są zasady outsourcingu działu IT z urzędu

Podstawą umów outsourcingowych jest Service Level Agreement (SLA), czyli zapisane w umowie „wymagane parametry jakościowe”. Pozwalają one mierzyć i rozliczać z efektywności wykonywanej pracy, mimo że z reguły usługi są trudno mierzalne. Pierwszym krokiem do stworzenia SLA jest opracowanie katalogu świadczonych usług. 

Urzędy z pieniędzy na etaty zapłacą kary do PFRON

Instytucje publiczne zapłacą kary za niezatrudnianie niepełnosprawnych z pieniędzy przeznaczonych m.in. na płace. Zwiększy się zatrudnienie niepełnosprawnych w administracji i zmniejszą się koszty funkcjonowania instytucji państwowych. Administracja może ograniczać wydatki związane z zatrudnieniem pełnosprawnych i zatrudniać ich kosztem rencistów.

Jak prawidłowo zamknąć i rozliczyć projekt współfinansowany ze ZPORR

Beneficjenci Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), zgodnie z podpisanymi umowami, ale nie później niż w ciągu 25 dni od końca czerwca 2008 r., muszą przedstawić Instytucji Zarządzającej wniosek o płatność końcową. 

Prawie miliard złotych na rozwój turystyki

W latach 2007-2013 samorządy będą mogły ubiegać się o środki na rozwój turystyki w wysokości prawie 1 mld euro. Alokacja ta znajduje się przede wszystkim w 16 regionalnych programach operacyjnych oraz w Programie Innowacyjna Gospodarka oraz Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej. Polski rząd oraz samorządy, wykorzystując dofinansowanie unijne, przeznaczą na rozwój turystyki ok. 5,2 mld zł (1,3 mld euro) do roku 2015.

Jak skutecznie starać się o zaliczki w ramach dotacji unijnych

W unijnych programach operacyjnych 2007-2013 samorządy gminne i powiatowe mają możliwość otrzymania zaliczki na poczet ponoszonych kosztów inwestycji. Ideą wprowadzenia tej formy finansowania jest pomoc mniej zamożnym samorządom, by nie musiały zadłużać się np. w bankach, przy realizacji projektów unijnych.

REKLAMA