Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu nauczyciele. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące nauczyciele.
Wynagrodzenia nauczycieli 2016/2017
Aktualizacja: 15.11.2017
1 września 2016 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie wzrosły. Tak wynika z projektu rozporządzenia płacowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie zmienią się również kwoty średnich wynagrodzeń. »
Nagroda jubileuszowa dla dyrektora samorządowej instytucji kultury
Aktualizacja: 30.03.2016
Wójt gminy chce przyznać nagrodę jubileuszową dyrektorowi samorządowej instytucji kultury na podstawie regulaminu wynagradzania obowiązującego w tej instytucji. Czy takie postępowanie będzie prawidłowe? »
Ewidencja księgowa dodatku uzupełniającego dla nauczyciela
Aktualizacja: 14.03.2016
Czy kwoty wypłacanego nauczycielom, na podstawie art. 30a Karty Nauczyciela, dodatku uzupełniającego należy ująć w koszty roku, którego dotyczy dodatek, czy w roku jego wypłaty? »
Godziny karciane – nowe przepisy od 1 września 2016 r.
Aktualizacja: 21.03.2016
Godziny karciane od 1 września 2016 r. mają zostać zlikwidowane. Nauczyciele nadal będą jednak prowadzili dodatkowe zajęcia z uczniami. O wymiarze tych lekcji zdecyduje dyrektor szkoły. »
Czy reforma oświatowa wpłynie na zatrudnienie nauczycieli?
Aktualizacja: 08.02.2016
"To nieprawda, że w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków wielu nauczycieli straci pracę" - podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Minister wskazała na rolę samorządów w organizacji pracy nauczycieli. »
Godziny indywidualnego nauczania w przypadku obniżonego pensum
Aktualizacja: 28.12.2015
Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania od 1 września 2015 r. otrzymał zniżkę godzin, na co podpisał zgodę. Od 21 października 2015 r. dochodzi nauczanie indywidualne. Czy nauczanie indywidualne należy dodać temu nauczycielowi do etatu, czy rozliczyć jako nadgodziny? »
Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016
Aktualizacja: 16.10.2015
Od 1 września 2015 r. kwoty wynagrodzeń minimalnych nauczycieli nie zmieniły się. W dalszym ciągu obowiązują stawki przyjęte w 2012 roku. »
Szkoły obowiązkowo z nauczycielem wspomagającym od 2016 r.
Aktualizacja: 25.08.2015
Od 1 stycznia 2016 r. w placówkach ogólnodostępnych, w których uczą się dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera i niepełnosprawnością sprzężoną, będą obowiązkowo zatrudniani asystenci nauczyciela lub nauczyciele wspomagający - zdecydowało MEN. »
Urlopy wypoczynkowe dla szczególnych grup pracowników
Aktualizacja: 07.08.2015
Urlop wypoczynkowy to czas wolny od świadczenia pracy przez pracownika, przeznaczony na regenerację sił fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zapewnieniu za ten czas wynagrodzenia. Prawo do urlopu wypoczynkowego jest obligatoryjnym elementem stosunku pracy. »
Jakie świadectwo pracy wystawić nauczycielowi
Aktualizacja: 07.08.2015
Zasadą jest, że świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu 24 miesięcy licząc od dnia zawarcia pierwszej z umów terminowych nie dotyczy to jednak sytuacji, w której rozwiązanie terminowej umowy o pracę następuje przed upływem 24 miesięcy tak jak to ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Wówczas świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania ostatniej umowy terminowej a przerwy w zatrudnieniu nie mają w tym przypadku znaczenia. »
Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.
Aktualizacja: 24.07.2015
W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku. »
Kiedy nauczyciel może przejść na emeryturę
Aktualizacja: 17.06.2015
Nauczycielka urodzona 9.08.1959 r. W 2015 r. przepracowała 32 lata w szkolnictwie. Kiedy może odejść na emeryturę? »
Kiedy nauczycielowi przysługuje urlop dla poratowania zdrowia
Aktualizacja: 15.04.2015
Jestem nauczycielem placówki nieferyjnej i od 1 maja 2015 r. zgodnie z orzeczeniem lekarskim powinnam powstrzymać się od pracy w celu poratowania zdrowia przez okres 6 miesięcy. Dyrektor szkoły poinformował mnie, że nie mam prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż zmieniły się przepisy w tym zakresie i wymagany okres zatrudnienia uprawniający do skorzystania z tego urlopu wynosi 7 lat zatrudnienia w pełnym wymiarze. Czy tak jest w rzeczywistości? »
Kiedy należy się dodatek funkcyjny dla opiekuna nad nauczycielem kontraktowym
Aktualizacja: 04.02.2015
Proszę o poradę prawną w sprawie dodatku funkcyjnego dla opiekuna stażu w czasie nieobecności nauczyciela kontraktowego odbywającego staż. »
Nowelizacja dotycząca egzaminów pozytywnie oceniona przez komisję samorządu
Aktualizacja: 17.12.2014
Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej projekt nowelizacji zawiera dwa nowe obszerne rozdziały. Jeden z nich zawiera propozycję przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów, drugi - przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, czyli m.in. sprawdzianu dla szóstoklasistów, egzaminu gimnazjalnego i matury. »
Kto musi wdrażać systemy zarządzania zgodnością?