REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogólnopolski Kongres SMART - Inteligentne Miasta

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja wydarzenia: Ogólnopolski Kongres SMART - Inteligentne Miasta. Tym razem odbędzie się ona w Krakowie 23 listopada 2015 r. Rozpoczęcie cyklu SMART miało miejsce 23 marca w Warszawie, później kolejno odbył się on w Katowicach, Gdańsku i Olsztynie, ciesząc się dużym zainteresowaniem instytucji i firm chcących wdrożyć nowoczesne technologie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl

Konkurs „Samorządowy Lider Zarządzania - Razem dla rozwoju”

To już druga edycja konkursu z cyklu „Samorządowy Lider Zarządzania”, zatytułowanego „Razem dla rozwoju”, którego celem jest zidentyfikowanie i nagrodzenie najciekawszych przykładów praktycznie stosowanych metod i narzędzi współpracy międzysamorządowej oraz współpracy jednostek samorządu z podmiotami z innych sektorów. Laureaci konkursu wezmą udział w wyjeździe studialnym do Norwegii.

Upublicznianie danych osobowych mieszkańców

Czy obywatel działający, choć anonimowo, na rzecz dobra lokalnej społeczności musi obawiać się, że zostanie wytknięty palcem? Przypadek taki może być punktem wyjścia do szerszej refleksji nad charakterem relacji pomiędzy państwem i obywatelem, szczególnie w kontekście ochrony prywatności tego drugiego.

Laureaci XIV edycji konkursu „Gmina Fair Play”

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród odbyło się 23 października br. w Warszawie. Tytuł „Gmina Fair Play” 2015 zdobyło 17 samorządów.

REKLAMA

Wyniki wyborów do Sejmu i Senatu 2015

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne w większości województw, podczas gdy PO zwyciężyła w dwóch: pomorskim i zachodniopomorskim. Z danych z komisji okręgowych wynika, że PiS będzie miał większość głosów w stuosobowym Senacie.

Otyłość dzieci a zdrowe jedzenie w szkołach

W Polsce spotykamy się również z narastaniem problemu otyłości i nadwagi u najmłodszych obywateli naszego kraju. Akcja zmiany asortymentu produktów sprzedawanych w sklepikach szkolnych i serwowanych w szkołach posiłków jest ukierunkowana właśnie na modyfikację sposobu odżywiania się najmłodszej grupy pokoleniowej.

Smart cities przyciąga turystów

Inteligentne miasta atrakcyjne dla inwestorów. Kluczowe jest przychylne podejście władz do takich projektów.

Oskary samorządowe rozdane

18 października 2015 r. w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie miała miejsce uroczystość wręczenia Nagród im. Grzegorza Palki, nadawanych przez Ligę Krajową za wybitne zasługi dla samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Odzyskiwanie utraconych danych

Kwestia odzyskiwania utraconych danych uregulowana jest w rozdziale 7 ustawy o SIO. W przypadku utraty całości lub części danych zgromadzonych w lokalnej bazie danych SIO administrator bazy danych SIO umożliwia kierownikowi podmiotu prowadzącego lokalną bazę danych SIO pozyskanie z bazy danych SIO utraconych danych, jeżeli w lokalnej bazie danych SIO nie ma technicznej możliwości odzyskania utraconych danych.

Bezpłatna pomoc prawna od 2016 r. - dla kogo?

Od 1 stycznia 2016 r. na terenie kraju powstanie ponad 1500 punktów, w których zainteresowani otrzymają pomoc prawną. Wsparcia będą udzielali adwokaci i radcy prawni, a w punktach należących do organizacji pozarządowych udzielać się będą mogli również doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych.

Zbiory danych jednostek

Dane dziedzinowe są to dane „oświatowe” – a więc takie, których gromadzenie jest niezbędne do realizacji celów ustawy, charakteryzują dany podmiot w SIO poprzez informacje, których posiadanie jest niezbędne dla realizowania przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zadań ustrojowych związanych z zapewnieniem prawa do nauki.

Głosowanie w Gorzowie Wielkopolskim wyłoniło inwestycje na 2016 r.

Gorzowianie wybrali w drodze głosowania inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok. Wśród propozycji zakwalifikowanych pod głosowanie dominowały te związane z remontami chodników i dróg.

Dane o skuteczności in vitro stanowią informację publiczną

Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” występowało do resortu zdrowia o dane dotyczące skuteczności stosowania metody in vitro w poszczególnych ośrodkach realizujących program. Ostatecznie dane otrzymało, ale nie takie o jakie się zwracało. WSA wskazał, że żądana przez Stowarzyszenie informacja nosi charakter informacji publicznej.

Opłaty za usuwanie drzew i krzewów 2015/2016

Od początku 2016 roku będą obowiązywały nowe zwaloryzowane stawki za usuwanie drzew i krzewów. Maksymalne kwoty opłat określają przepisy ustawy o ochronie przyrody, obowiązujące od 28 sierpnia 2015 r.

Informatyzacja i ochrona danych placówek administracji państwowej w świetle ustawodawstwa i wymogów KRI

Zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji „Informatyzacja i ochrona danych placówek administracji państwowej w świetle ustawodawstwa i wymogów KRI”, która odbędzie się w Warszawie w dniu 19 listopada 2015 r. Patronat medialny nad konferencją objął portal Infor.pl

Wybory parlamentarne 2015 – przerwa, przedłużenie głosowania, odroczenie

Czy podczas wyborów parlamentarnych możliwa jest przerwa w głosowaniu? Kiedy głosowanie może zostać przedłużone?

Po 1 stycznia 2016 r. policja przejmie sprawy straży gminnych

Po podpisaniu przez prezydenta ustawy gminy nie prowadzą kontroli ruchu drogowego. Koncentrują się na zakończeniu wcześniej wykrytych spraw związanych z przewinieniami czy wypadkami. Straż gminna (miejska) musi zakończyć ich postępowanie do końca bieżącego roku. Po 1 stycznia 2016 roku przejmie ona wiele niezamkniętych spraw od gmin.

Wyniki wyborów parlamentarnych 27 października 2015 r.

We wtorek 27 października zostaną ogłoszone wyniki wyborów parlamentarnych z podziałem na mandaty pomiędzy partie. PKW zakłada, iż wyniki głosowania będzie miała już w poniedziałek.

Ustawa krajobrazowa niezgodna z Konstytucją?

Związek Pracodawców Business Centre Club wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów tzw. ustawy krajobrazowej. Zdaniem ZP BCC ustawa krajobrazowa w sposób rażący godzi w konstytucyjne prawo własności.

Opłata za poród rodzinny - z czego się składa?

Opłata za poród rodzinny wzbudziła wątpliwości Rzecznika Praw Dziecka, który wystąpił o stosowne wyjaśnienia do podmiotów tworzących szpitale. Zgodnie z przepisami wysokość takiej opłaty ustala kierownik podmiotu leczniczego, przy czym musi ona uwzględniać tylko rzeczywiste poniesione koszty.

Ferie zimowe 2015/2016

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2015/2016 określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej. Pierwsi uczniowie rozpoczną swój dwutygodniowy wypoczynek 18 stycznia, ostatni – 15 lutego.

Czy wójt może dostać nagrodę tak samo jak inny pracownik samorządowy

Rada gminy chce przyznać wójtowi nagrodę za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Czy ustawa o pracownikach samorządowych na to pozwala?

Wynagrodzenia nauczycieli 2015/2016

Od 1 września 2015 r. kwoty wynagrodzeń minimalnych nauczycieli nie zmieniły się. W dalszym ciągu obowiązują stawki przyjęte w 2012 roku.

Jednostki pomocnicze gminy

Co do zasady, gmina odpowiada za realizację powierzonych jej zadań. Ustawodawca nie wyklucza jednak, żeby jakaś ich część była realizowana przez specjalnie powołane do tego jednostki pomocnicze.

Postulaty dotyczące śmieciowego jedzenia w szkołach

Od początku nowego roku szkolnego, obowiązują przepisy, zgodnie z którymi firmy prowadzące sklepiki szkolne nie mogą sprzedawać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Wprowadzono też wymagania dotyczące posiłków przygotowywanych w stołówkach szkolnych i przedszkolnych. Dlatego minister edukacji wystąpiła do dyrektorów szkół i przedszkoli o informacje dotyczące funkcjonowania nowych przepisów.

14 października Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Święto to jest ściśle związane z działalnością Komisji Edukacji Narodowej.

Przesłanki ustalenia warunków zabudowy

Przy rozważaniu prawnych uwarunkowań związanych z planowaniem przestrzennym istnieje wiele zróżnicowanych problemów. Niewątpliwie wykładnia regulacji w tym zakresie bywa trudna i niejednoznaczna. Jednym z najlepszych przykładów są tu przesłanki ustalenia warunków zabudowy.

Czy placówki gastronomiczne podlegają opłacie targowej

Do właściciela stoiska gastronomicznego, na którym sprzedaje on prażoną kukurydzę, jedzenie typu fast food, lody, piwo oraz napoje, gmina wysłała inkasenta z informacją, że ma obowiązek zapłaty opłaty targowej. Czy w tym przypadku gmina ma prawo do jej poboru?

Ocena dowodów przy decyzjach o przyznaniu ulg

Przyznanie ulg podatkowych zależy od decyzji organu. Może on ich odmówić w sytuacji, gdy dowody potwierdzają ich zasadność. Jednak nawet wtedy decyzja odmowna musi być uzasadniona.

Opłata reklamowa 2016

W 2016 r. zmianie ulegnie górna stawka części stałej opłaty reklamowej. Maksymalne kwoty opłaty ustalane są co roku.

Imprezy masowe - nowe terminy zgłoszeń

Nowelizacja skraca termin, w którym będzie można zgłaszać masową imprezę – w uzasadnionych przypadkach z 30 do 14 dni. Będzie to możliwe, jeśli potrzeba organizacji wynikła z nagłych przyczyn, a charakter imprezy nie jest sprzeczny z przeznaczeniem obiektu określonym w projekcie budowlanym.

Zwolnienie dużych rodzin z opłaty za wywóz śmieci

Gmina będzie mogła zwolnić duże rodziny z opłat za wywóz śmieci. Wcześniejsza nowelizacja tej ustawy zezwalała na zwolnienie z opłat tylko osoby o niskich dochodach, uprawnione do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

Uprawnienia sądów administracyjnych od połowy sierpnia 2015

Jak postępowanie sądowoadministracyjne wygląda po nowelizacji, która weszła w życie 15 sierpnia 2015 r.? Analiza zmian, które wprowadziła nowelizacja, ma zasadniczo jeden, wspólny mianownik – jest to usprawnienie postępowania administracyjnego.

Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów

Każdy obywatel ma prawo zapoznać się ze stanem majątkowym urzędujących posłów i senatorów. Jest to możliwe dzięki składanym przez nich oświadczeniach majątkowych, których znajduje się wykaz dochodów, oszczędności, nieruchomości i zobowiązań parlamentarzystów.

Cisza wyborcza 2015 - naruszenie, odpowiedzialność

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa ona do momentu zakończenia głosowania i zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego. Wszelka agitacja polityczna i publikacja sondaży jest zabroniona i podlega karze grzywny.

Wybory parlamentarne 2015 - głosowanie korespondencyjne w kraju

Żeby dostać pakiet do głosowania pocztą, wyborca musi zgłosić się do urzędu gminy, w którym jest wpisany do rejestru wyborców. Nie później niż tydzień przed wyborami otrzymamy pakiet wyborczy, który zostanie doręczony wyłącznie do rąk własnych.

Powtórne wykorzystanie materiałów wyborczych

Banery z kampanii wyborczej nie muszą trafić na wysypiska śmieci. Są pomysły na ich recykling.

Wrocław jako smart city

Przykładem rozwiązań smart city wprowadzonych we Wrocławiu są bezpłatne punkty z dostępem do internetu czy sieć monitoringu w szkołach. Sieć światłowodów liczy ok. 130 km, wykorzystuje ją inteligentny system transportu, który obejmuje większość wrocławskich skrzyżowań.

Ograniczone finansowanie związków metropolitalnych

Przyjęte w zeszłym tygodniu przez Senat poprawki do ustawy o związkach metropolitalnych przewidują m.in. ograniczenie poziomu oraz czasu finansowania związku metropolitalnego z budżetu państwa oraz zmniejszenie liczby mieszkańców, warunkujących utworzenie obszaru metropolitalnego - z 500 tys. do 350 tys.

Rowery w Łodzi nie dla niepełnosprawnych

Rowery miejskie w Łodzi po raz kolejny opóźnione. Z systemu nie skorzystają osoby niepełnosprawne.

Dofinansowanie dla bibliotek w latach 2016-2020

W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł. Samorządy, które chcą wziąć w nim udział, będą musiały dołożyć wkład własny - 231 mln zł.

NIK: ośrodki pomocy społecznej nie wykorzystują swoich możliwości

NIK podkreśla, że OPS-y wykazywały się za małą aktywnością przy identyfikowaniu i monitorowaniu osób wymagających wsparcia. Nie przeprowadzały analizy ani oceny zjawisk społecznych, które mogły mieć wpływ na sytuację osób potrzebujących pomocy. Większość działań ograniczała się do typowych, rutynowych czynności.

Słupsk stawia na ekologię

Prezydent Słupska kładzie duży nacisk na działania proekologiczne, bo – jak tłumaczy – chodzi mu nie tylko o oszczędności, lecz przede wszystkim o ochronę środowiska i jak najlepsze wykorzystanie potencjału miasta. Działając zgodnie z zasadą, że przykład idzie z góry, Robert Biedroń od pierwszego dnia urzędowania jeździ do pracy rowerem.

Wybory parlamentarne 2015: spotkania z wyborcami mają znaczenie

Spotkania z wyborcami mogą być skutecznym narzędziem kampanii wyborczej – przekonuje dr Sergiusz Trzeciak, specjalista w zakresie marketingu politycznego i wizerunku publicznego, autor książki "Drzewo kampanii wyborczej". Sukces takich działań zależy jednak od skali przedsięwzięcia oraz cech samych kandydatów.

Głosowanie korespondencyjne za granicą

Dla obywateli polskich, którzy chcą głosować za granicą, w wyborach parlamentarnych utworzono 250 obwodów wyborczych. Głosowanie korespondencyjne można zgłosić m.in. za pomocą portalu internetowego ewybory.msz.gov.pl.

Wybory parlamentarne 2015: diety członków komisji wyborczych

Diety członków komisji wyborczych mają w sumie wynieść 42 mln zł. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października 2015 r.

Pomoc społeczna - niekonstytucyjne przepisy do zmiany

Trybunał Konstytucyjny uznał, iż ustalenie osobie charakteryzującej się znacznym stopniem niepełnosprawności prawa do zasiłku stałego począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami jest niezgodne z konstytucją.

Ustawa o samorządzie gminnym - jednolity tekst ustawy

W Dzienniku Ustaw z dnia 1 października 2015 r. pod pozycją 1515 opublikowano Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Obecność pracowników ochrony w urzędach zwiększa poczucie bezpieczeństwa

Polacy czują się bezpiecznie w miejscach użyteczności publicznej. Tak wskazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Według niego aż 74% respondentów czuje się bezpieczniej w obiekcie ochranianym przez profesjonalistów.

Warsztaty "Elektroniczne usługi publiczne - jak korzystać z ePUAP2?"

Szkolenie dedykowane jest kierownikom podmiotów realizujących zadania publiczne oraz innym osobom uprawnionym do podpisywania dokumentów wychodzących na zewnątrz tych podmiotów. W czasie szkolenia będzie możliwość założenia i potwierdzenia (zaufania) profilu na ePUAP2.

REKLAMA