REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kogo można zatrudnić na podstawie powołania

Powołanie stanowi odrębną od umowy o pracę podstawę nawiązania stosunku pracy. Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się jednak tylko w przypadkach określonych w przepisach szczególnych.

Koniec kontroli Polaków na granicach państw Unii Europejskiej od 1 stycznia 2008 roku

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.

Zasady zaciągania zobowiązań przez samorządy

Nowa ustawa o finansach publicznych zakłada wprowadzenie elastycznego wskaźnika zadłużenia w samorządach. Dzięki niemu każda jednostka będzie wiedziała, jak bardzo może się zadłużać.

Niewielkie zadłużenie samorządu terytorialnego


Relacja państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto zbliża się do 50 proc. i realne staje się uruchomienie procedur ostrożnościowych i sanacyjnych.

REKLAMA

Czy zaskarżyć nieterminowe wydanie zaświadczenia

Zaświadczenia wydaje się na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, przy czym organ zobowiązany jest je wydać bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.

Inwestycje konieczne mają ułatwić przygotowanie EURO 2012

Najpierw zajęcie gruntu potem odszkodowanie. W prawie pojawi się instytucja inwestycji koniecznej, która ma ułatwić realizację dużych przedsięwzięć budowlanych. Rada Ministrów ma wskazywać, która inwestycja jest konieczna i musi być traktowana priorytetowo. Grunty pod inwestycje konieczne zostaną zajęte jeszcze przed wypłatą odszkodowania właścicielowi.

Czy zaskarżyć nieterminowe wydanie zaświadczenia

Zaświadczenia wydaje się na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie, przy czym organ zobowiązany jest je wydać bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

Czy gminy wiejskie poradzą sobie z nowym programem unijnym adresowanym tylko do obszarów wiejskich? Czy są przykłady wykorzystania funduszy unijnych przez samorządy wiejskie w latach 2004-2006, które mogą świadczyć o tym, że gminy wiejskie potrafią efektywnie wykorzystać unijne wsparcie?

REKLAMA

Jak gmina wiejska powinna przygotować się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

Na jakie elementy przygotowania projektu do dofinansowania władze samorządowe powinny zwracać szczególną uwagę? Jakie kwoty pomocy są planowane na wsparcie projektów przygotowywanych przez gminy wiejskie?

Rola i zadania gmin w procesie prywatyzacji

Komercjalizacja, czyli powołanie jednoosobowej spółki gminy lub skarbu państwa na miejsce dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego, jest w większości przypadków etapem przejściowym przed prywatyzacją.

Rola i zadania gmin w procesie prywatyzacji

Komercjalizacja, czyli powołanie jednoosobowej spółki gminy lub skarbu państwa na miejsce dotychczasowego przedsiębiorstwa państwowego, jest w większości przypadków etapem przejściowym przed prywatyzacją.

Skarb Państwa i jednostki samorządu nie mogą być wspólnikami w osobowych spółkach handlowych

Skarb państwa i jednostki samorządu terytorialnego uczestniczą w prowadzeniu działalności gospodarczej za pośrednictwem innych podmiotów, które mają osobowość prawną, takich jak: spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, przedsiębiorstwo państwowe.

Czy można dostać dotacje ze środków Unii jeszcze przed rozpoczęciem działalności

W nowym okresie programowania (2007-2013) mali i średni przedsiębiorcy będą mogli pozyskać dofinansowanie na swój rozwój z wielu źródeł. Największe możliwości uzyskania wsparcia dla inwestycji o wartości do 2 mln euro będą oferować regionalne programy operacyjne. Odpowiedni będzie program dla województwa, na terenie którego zostanie zlokalizowana dana inwestycja.

Patent żeglarski

Polskie przepisy dyskryminują osoby z zagranicznym patentem żeglarskim. Każdy, kto chce żeglować na polskich wodach, musi uzyskać patent w Polsce, nawet gdy ma międzynarodowy certyfikat żeglarski.

Jak urzędy są przygotowane do dostarczania dokumentów drogą elektroniczną

Czy Platforma Usług Administracyjnych rozwiąże problem przekazywania pism poprzez internet? Czy planowane jest wprowadzenie w życie nowych definicji podpisu elektronicznego i pieczęci urzędowej? Czy gminy są przygotowane do sporządzania i doręczania pism urzędowych w wersji elektronicznej?

Z jakich środków sfinansować system elektronicznego obiegu dokumentów

Mimo że od 12 czerwca obowiązuje rozporządzenie w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych, to niewiele jest gmin, które wdrożyły elektroniczny system obiegu dokumentów. Tymczasem środki na sfinansowanie takiego sytemu można pozyskać z kilku źródeł.

Jak świadczyć usługi turystyczne

Organizowanie imprez turystycznych i pośredniczenie na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną. Dlatego przedsiębiorca, który świadczy usługi, tym zakresie, powinien - prócz wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego - uzyskać wpis do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.

Priorytetem w unijnych programach jest i będzie ochrona środowiska

Unia Europejska coraz większą wagę przywiązuje do kwestii ochrony środowiska. W ślad za wymaganiami idą również pieniądze.

Zabezpieczenia organizatorów turystyki i pośredników

Czy organizator turystyki i pośrednik turystyczny muszą być ubezpieczeni?

Maturzyści wciąż nie mogą dochodzić swoich praw

Decyzje podjęte przez okręgowe komisje egzaminacyjne, odpowiedzialne za przeprowadzenie matury, są ostateczne. Maturzysta nie może się odwołać od decyzji o unieważnieniu egzaminu, co łamie zasady demokratycznego państwa prawa. Osoby mające wątpliwości co do wystawionej oceny mogą jedynie obejrzeć swoje prace

Co, gdzie, kiedy i jak może zaskarżyć maturzysta

Maturzysta, który uzna, że w trakcie egzaminu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania, ma tylko dwa dni na zgłoszenie zastrzeżenia do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej (OKE).

Dobry kredyt dla każdej gminy

Bank Gospodarstwa Krajowego udziela samorządom kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który może służyć finansowaniu nie tylko projektów wspartych dotacjami unijnymi, lecz również tych zapisanych w strategiach rozwoju regionów.

Dla rozwoju wsi pieniądze nie są najważniejsze

Wioska Labiryntów i Źródeł sposobem na poprawę dochodów mieszkańców wsi

– Tradycyjne gospodarstwa rolne poniżej 30–40 ha, a takich w Polsce jest większość, nie utrzymają się na rynku. Dochody rolników spadają już od wielu lat, a sytuacji nie poprawiły nawet dopłaty unijne. Dlatego mieszkańcy wsi muszą szukać nowych źródeł zarobkowania. My postanowiliśmy wykorzystać nasze zasoby naturalne i przyrodnicze.

Jak wieś uczynić produktem rynkowym

Mieszkańców wsi tylko wtedy uda się powstrzymać przed migracją do miasta, gdy sami będą chcieli zostać. A taka decyzja zależy od tego, czy na wsi znajdą źródła utrzymania i perspektywy rozwoju.

 

Środki unijne powinny być lepiej absorbowane

Wdrażanie i rozliczanie funduszy unijnych wymaga dalszej poprawy. W przeciwnym razie wskutek opóźnień, braku sprawnej kontroli i niewystarczającej kadry samorządy mogą utracić część przyznanych im unijnych funduszy.

Jak zostanie uproszczona procedura ubiegania się o dofinansowanie

Dla projektodawców najważniejsze są szczegółowe zasady ubiegania się o dotację. W latach 2004-2006 w Sektorowym Programie Operacyjnym Rozwój Zasobów Ludzkich były one skomplikowane i często się zmieniały. Jakie zmiany zostaną wprowadzone w porównaniu z poprzednią perspektywą finansową?

Ministerstwa straciły ponad 70 mln zł unijnych dotacji

Ponad 70 mln zł z funduszy unijnych zostało odebranych resortom gospodarki i finansów z powodu opóźnień w realizacji projektów informatycznych. Pieniądze trafią na wsparcie dla przedsiębiorców.

Bez planów zagospodarowania przestrzennego nie może być inwestycji

Brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego stanowi główną przeszkodę dla realizacji przedsięwzięć i nie sprzyja usprawnieniu procesu inwestycyjnego - wynika z przeprowadzonych ostatnio kontroli Najwyższej Izby Kontroli w jednostkach samorządu terytorialnego.

Jakie korzyści daje gminie uczestnictwo w konkursie Grunt na medal

Jakie tereny inwestycyjne można zgłaszać do konkursu? Jakie korzyści wiażą się z zajęciem pierwszego miejsca w województwie? Jaka jest procedura przyjmowania zgłoszeń do konkursu?

Jak gmina może przygotować grunt pod dobrą inwestycję

Do 13 lipca gminy mogą zgłaszać tereny inwestycyjne do konkursu Grunt na medal. Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Uczestnictwo w konkursie to promocja gminy, m.in. na stronach agencji, wśród inwestorów zagranicznych i w mediach.

Jakie korzyści przemawiają za organizacją prac interwencyjnych

Co pomaga, a co przeszkadza w efektywnym wykorzystaniu prac interwencyjnych w celu poprawy sytuacji na rynku pracy? Jak zachęcić przedsiębiorców do podpisywania umów w sprawie prac interwencyjnych? Czy istniała możliwość współfinansowania prac interwencyjnych z funduszy europejskich?

Jak prawidłowo zorganizować prace społecznie użyteczne

Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przy organizacji prac społecznie użytecznych? Jakie cele może osiągnąć gmina dzięki tej formie aktywizacji zawodowej bezrobotnych? Jak można kontrolować bezrobotnych biorących udział w pracach społecznie użytecznych? Z jakich środków finansowane są koszty tych prac?

Organizacja robót publicznych i prac interwencyjnych

W okresie letnim częściej organizowane mogą być roboty publiczne czy prace interwencyjne. Roboty publiczne mogą inicjować m.in. gminy oraz spółki wodne. Starosta zwraca pracodawcy, który zatrudnił bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych na okres do sześciu miesięcy, część kosztów poniesionych m.in. na wynagrodzenia. Gmina, aby pomóc bezrobotnym, może również organizować prace społecznie użyteczne.

Czy gmina może pobierać opłatę planistyczną od darowizny

Renta planistyczna jest quasi-podatkiem, pobieranym przy zbyciu nieruchomości, naliczanym od wzrostu wartości nieruchomości przy utworzeniu lub zmianie planu zagospodarowania przestrzennego.

Wójt może upoważnić dyrektora szkoły do decydowania o wynajmie sal

O tym, czy dyrektor szkoły może zawrzeć umowę najmu sal szkolnych, rozstrzyga treść konkretnego pełnomocnictwa udzielonego przez wójta.

Jak wykorzystać mediację przed sądem administracyjnym

Czy postępowanie mediacyjne jest formą kontroli legalności działania lub zaniechania administracji publicznej? Jak powinno przebiegać postępowanie mediacyjne? Jakie są cechy charakterystyczne działań podejmowanych przez mediatora?

Mediacja może szybko załatwić sprawę

Postępowanie mediacyjne wprowadzone do postępowania administracyjnego może być dobrym rozwiązaniem zarówno dla skarżącego, jak i organu administracji. Sprawę można załatwić szybko, a sama mediacja nie przekreśla prawa do dochodzenia praw przed sądem przez skarżącego.

Czy Policja może zabezpieczać imprezę masową

Czy jest podstawa prawna, aby funkcjonariusze Policji mogli pomagać przy zapewnianiu bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej ? Czy udział policjantów w zabezpieczaniu imprezy wiąże się z określoną odpłatnością?

Czy konieczne jest zawarcie ubezpieczenia przez organizatora imprezy

Czy organizator imprezy masowej musi zapłacić za szkody, które poniosła np. Policja, której funkcjonariusze zabezpieczali imprezę? Czy są określone sumy dla ubezpieczeń OC zawieranych przez organizatorów imprez masowych?

Organizator imprezy musi zapewnić bezpieczeństwo

Przeprowadzenie imprezy masowej wymaga uzyskania zezwolenia. Uzyskanie go wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków, m.in. dotyczących bezpieczeństwa uczestników imprezy. Można zawrzeć z Policją porozumienie o odpłatnym udziale jej funkcjonariuszy w zabezpieczeniu imprezy.

Czy Policja może zabezpieczać imprezę masową

Czy jest podstawa prawna, aby funkcjonariusze Policji mogli pomagać przy zapewnianiu bezpieczeństwa uczestnikom imprezy masowej ? Czy udział policjantów w zabezpieczaniu imprezy wiąże się z określoną odpłatnością?

Organizator imprezy musi zapewnić bezpieczeństwo

Przeprowadzenie imprezy masowej wymaga uzyskania zezwolenia. Uzyskanie go wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków, m.in. dotyczących bezpieczeństwa uczestników imprezy. Można zawrzeć z Policją porozumienie o odpłatnym udziale jej funkcjonariuszy w zabezpieczeniu imprezy.

Czy konieczne jest zawarcie ubezpieczenia przez organizatora imprezy

Czy organizator imprezy masowej musi zapłacić za szkody, które poniosła np. Policja, której funkcjonariusze zabezpieczali imprezę? Czy są określone sumy dla ubezpieczeń OC zawieranych przez organizatorów imprez masowych?

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Jak można już teraz przygotowywać projekt zgodny z wymaganiami programu operacyjnego

Jak przebiegają prace nad PO RPW? Gdzie można zdobyć dokumentację niezbędną do przygotowywania projektów, które mogą się kwalifikować do wsparcia w ramach PO RPW? Jakie wydatki będą kwalifikowane? Czy sytuacja na rynku budowlanym powinna być brana pod uwagę przy przygotowywaniu projektów inwestycyjnych?

Fundusze unijne dla samorządów ze wschodniej Polski

Dla pięciu województw wschodnich został stworzony specjalny Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). Jego budżet wynosi ponad 2,27 mld euro. W jego ramach wspierane będą projekty przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności regionów oraz przyspieszenia tempa ich rozwoju.

Kontrakt socjalny aktywizuje świadczeniobiorców

Stosowany w działaniach ośrodków pomocy społecznej kontrakt socjalny ma poprawiać skuteczność udzielanej pomocy poprzez mobilizowanie osób i rodzin do podejmowania działań usamodzielniających.

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej

Jak przebiegają prace nad uruchomieniem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej Czy PO RPW jest już gotowy, kiedy będą zawierane pierwsze umowy o dotacje? Co jest w planie inwestycyjnym tego programu? Nad czym jeszcze trwają prace?

Organ może usunąć drzewo bez zgody właściciela terenu

W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa ruchu zarządca drogi ma prawo usunąć przydrożne drzewo bez zgody właściciela terenu.

REKLAMA