Samorządowcy o Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030
20 lut 2019
Samorządowcy nie zadowoleni z Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030. Przypomnijmy, że jest to strategiczny dokument dotyczący polityki regionalnej państwa.
Liczba domów i klubów „Senior+” wzrośnie w 2019 r.
18 lut 2019
W roku 2019 liczba miejsc w domach i klubach "Senior+" wzrośnie o 18,5 tys. miejsc. Samorządy dostaną 62 mln zł na placówki „Senior+” .
Jak poprawnie sporządzić oświadczenie majątkowe?
08 sty 2019
Czy oświadczenia majątkowe radnych stanowią mechanizm antykorupcyjny? Jak powinny wyglądać oświadczenia majątkowe radnych? Co grozi za podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym?
Porozumienie międzygminne - istota
03 sty 2019
W niniejszym artykule omówiono istotę porozumienia międzygminnego wraz z jego konsekwencjami.
Zmiany w ustawie o samorządzie województwa 2019 r.
20 gru 2018
Omawiamy rewolucyjne zmiany w ustawie o samorządzie województwa. Sejmiki już niedługo będą musiały wprowadzić zmiany do statutów.
Złożenie ślubowania przez wójta - uchwała rady gminy
15 lis 2018
Czy rada gminy ma obowiązek podjąć uchwałę stwierdzającą złożenie ślubowania przez wójta?
Informator dla nowych radnych
07 lis 2018
Dieta, ochrona przed zwolnieniem z pracy oraz status funkcjonariusza publicznego to niewątpliwe plusy bycia radnym. Aby jednak móc się z nich cieszyć, trzeba zaakceptować niedogodności wiążące się ze sprawowaniem mandatu. Są to przede wszystkim konieczność wyspowiadania się ze swojego majątku oraz przepisy antykorupcyjne, które zwłaszcza dla osób prowadzących działalność gospodarczą są barierą w ubieganiu się o miejsce w radzie.
Rada gminy, powiatu i sejmiku województwa - sesja inauguracyjna 2018 r.
05 lis 2018
Kto i kiedy zwołuje sesję inauguracyjną? Jaki jest jej porządek i kto prowadzi obrady? Wybory samorządowe 2018 r. zakończyły się, czas na sesje inauguracyjne nowych rad.
Przebieg wyborów samorządowych 2018 r. - rozmowa z r.pr. Łukaszem Zalewskim
18 paź 2018
Jak będą przebiegały wybory samorządowe 2018? Jak oddać ważny głos i co się zmieniło w Kodeksie wyborczym? O przebiegu wyborów samorządowych rozmawiamy z Łukaszem Zalewskim, radcą prawnym, kandydatem do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.
Czy RODO sparaliżuje wybory samorządowe 2018 r.?
16 paź 2018
RODO mogłoby sparaliżować wybory, gdyby w ostatniej chwili okazało się, że cały system głosowania w poważny sposób narusza przepisy o ochronie danych osobowych, a instytucjom publicznym grożą poważne sankcje. Publikujemy rozmowę z dr Pawłem Mielniczkiem, ekspertem ds. ochrony danych w firmie ODO 24.
Warunki ważności głosu w wyborach samorządowych 2018 r.
16 paź 2018
Sposób głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. oraz warunki ważności głosów uregulowane zostały w Kodeksie wyborczym. W prawie wyborczym zmieniło się w roku 2018 kilka rzeczy. Między innymi inaczej zdefiniowano znak "X". Jak głosować w wyborach samorządowych 2018 r., aby głos był ważny?
Wyniki wyborów samorządowych 2018 r. - kiedy
16 paź 2018
Kto został wójtem, burmistrzem, prezydentem? Kto został wybrany do organów stanowiących samorząd terytorialny? Wybory samorządowe już w najbliższą niedzielę 21 października 2018 r. W wyborach samorządowych wybierzemy nie tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ale również organy stanowiące samorząd terytorialny.
Wybory samorządowe 2018: Zasady prowadzenia kampanii wyborczej
12 paź 2018
Kampania wyborcza już się rozpoczęła. Jej intensywność daje się zauważyć od połowy września, a więc od daty, w której komitety wyborcze zarejestrowały swoich kandydatów do rad (sejmików), jak również kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Regulacje prawne dotyczące materii kampanijnej odnajdziemy w podstawowym akcie prawnym, a mianowicie w Kodeksie wyborczym. Ważne wskazówki, jak prawidłowo prowadzić kampanię wyborczą, zawierają także interpretacje Państwowej Komisji Wyborczej.
Rosną koszty obsługi samorządowego zadłużenia
12 paź 2018
Samorządy mogą mieć trudności w zabezpieczaniu wkładów własnych, potrzebnych do uzyskania finansowania ze środków Unii Europejskiej.
Gminy z dofinansowaniem do usług opiekuńczych
05 paź 2018
Gminy otrzymają dodatkowe środki na usługi opiekuńcze. Szykują się zmiany w Programie "Opieka 75+". Program będzie skierowany nie tylko do osób samotnych.
Obowiązki gmin wynikające ze specustawy mieszkaniowej 2018 i 2019 r.
20 wrz 2018
W sierpniu weszła w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (Dz.U. z 2018r., poz. 1496) zwana dalej także „specustawą mieszkaniową”. Można się spodziewać, iż na podstawie przepisów tej ustawy w najbliższym czasie do urzędów miast i gmin zaczną wpływać wnioski inwestorów zainteresowanych skorzystaniem z nowego trybu realizacji inwestycji.
Czy radny może świadczyć usługi na rzecz gminy?
17 wrz 2018
Naczelny Sąd Administracyjny po raz kolejny uznał, iż odpłatne świadczenie usług przez radnego prowadzącego działalność gospodarczą na rzecz gminy, w której sprawuje mandat, jest podstawą do stwierdzenia jego wygaśnięcia.
Metoda d’Hondta w praktyce - wybory samorządowe 2018
29 sie 2018
Wybory samorządowe 2018 r. już niedługo. W głosowaniu weźmiemy udział już 21 października 2018 r. Metoda d’Hondta stosowana jest przy podziale mandatów w wyborach samorządowych.
Termin wyborów samorządowych 2018 r.
28 sie 2018
Wybory samorządowe 2018 zbliżają się wielkimi krokami. Zgodnie z art. 4 Kodeksu wyborczego wybory odbywają się w dniu wolnym od pracy.
Ustalenie miejsc sprzedaży alkoholu w gminie bez opinii jednostki pomocniczej jest nieważne
27 sie 2018
Ustalenie przez radę gminy maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad ich usytuowania na terenie gminy, bez uprzedniego zasięgnięcia opinii jednostki pomocniczej gminy, stanowi istotne naruszenie prawa.
Po co samorządom niezawisły Sąd Najwyższy?
06 lip 2018
Wynik trwającego obecnie sporu o przyszłość Sądu Najwyższego bezpośrednio wpłynie na sytuację prawną jednostek samorządu terytorialnego.
Czy przestępca może zostać wójtem?
29 cze 2018
Przepisy Kodeksu wyborczego oraz ustawy o pracownikach samorządowych są ze sobą sprzeczne. O ile bowiem pierwsza ustawa umożliwia start w wyborach na wójta osobom skazanym na inną niż pozbawienie wolności karę, o tyle przepisy drugiej nie pozwalają na nawiązanie stosunku pracy w urzędzie gminy z osobą skazaną prawomocnie na jakąkolwiek karę.
Wzór identyfikatora kontrolera biletów jest informacją publiczną
28 cze 2018
Czy zakład transportu miejskiego ma obowiązek udostępnienia wzoru legitymacji kontrolera biletów na wniosek stowarzyszenia? Organizacja złożyła wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej. Czy takie udostępnienie może stanowić naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa?
Czy Kodeks wyborczy będzie zmieniony?
08 cze 2018
Sejm rozpoczął prace nad pilną nowelizacją Kodeksu wyborczego mającą na celu usprawnienie najbliższych wyborów samorządowych. W dniu 4 czerwca 2018 roku do przewodniczącego sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach wpłynęło pismo Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące pilnej potrzeby zmian w Kodeksie wyborczym wraz z konkretnymi propozycjami przepisów nowelizujących. W piśmie tym zwrócono uwagę na najważniejsze – zdaniem PKW – kwestie wymagające pilnej interwencji ustawodawczej. Komisja w dniu 6 czerwca 2018 roku skierowała do Marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (druk Sejmu VIII kadencji nr 2610) wskazując posła Andrzeja Matusiewicza jako przedstawiciela Komisji upoważnionego do jej reprezentacji na dalszych etapach procesu legislacyjnego.
Samorządowe Centra Usług Wspólnych (CUW)
13 kwi 2018
Raport Powiatowe Centra Usług Wspólnych, czyli o wykorzystaniu narzędzi biznesowych w zarządzaniu administracją publiczną został przygotowany przez dr R. Gawłowskiego i dr P. Modrzyńskiego przy współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Jego celem było sprawdzenie pierwszych doświadczeń funkcjonowania CUW w samorządzie powiatowym i określenie kierunków jego rozwoju w przyszłości.
Gminne budżety rosną dzięki wakacyjnym inwestycjom
06 kwi 2018
Problem: W jaki sposób gminy wypoczynkowe mogą zagwarantować sobie dodatkowe środki budżetowe?
Obowiązki przedsiębiorców i jednostek sektora finansów publicznych na gruncie projektu ustawy o jawności życia publicznego
29 mar 2018
Od dnia 24 października 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji można się zapoznać z projektem ustawy o jawności życia publicznego (ostatnia wersja została opublikowana w dniu 12 grudnia 2017 r.). W związku z tym chcemy zwrócić uwagę na obowiązki, jakie czekają przedsiębiorców i jednostki sektora finansów publicznych, w związku z planowanym wejściem w życie ustawy.
Odsprzedaż usług pomiędzy państwową a samorządową jednostką budżetową
26 mar 2018
Problem: Państwowa jednostka budżetowa, czynny podatnik VAT, ma możliwość, by uzyskane zwroty wydatków dokonanych w tym samym roku budżetowym zmniejszały wykonanie planowych wydatków. Na podstawie porozumienia z 2009 r. zawartego przez państwową jednostkę budżetową (szkołę) zawarto umowę użyczenia części pomieszczeń w budynku naszej jednostki samorządowej jednostce budżetowej (innej szkole). Przedstawiono w nim podział kosztów za media i ubezpieczenie nieruchomości. Ich rozliczenie następuje na podstawie wystawionej noty księgowej i w wartości brutto jest wpłacane na konto naszej jednostki.
Czy można wprowadzić w regulaminie jednostki samorządowej odrębne zapisy dotyczące kierowców?
18 mar 2018
Zatrudniamy kilku kierowców samochodów osobowych. Chcemy w regulaminie jednostki samorządowej wprowadzić dla nich odrębne regulacje dotyczące czasu pracy. Czy jest to możliwe? Jaki byłby najlepszy system czasu pracy dla tych osób?
Zmiany w transmitowaniu obrad JST
18 mar 2018
W świetle aktualnie obowiązujących przepisów transmisja obrad rad gmin jest bezwzględnym obowiązkiem każdej gminy. Każdy zainteresowany ma prawo uzyskania dostępu do informacji publicznej w formie odpowiednich nagrań z obrad.
Pomniki przyrody w uchwale rady gminy
12 mar 2018
Zdaniem Wojewody Lubelskiego, rada gminy nie może wprowadzić w stosunku do pomników przyrody innych zakazów niż te wskazane w ustawie o ochronie przyrody.
Czym jest raport o stanie gminy?
02 mar 2018
Ostatnią nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym ustawodawca wprowadził nową instytucję raportu o stanie gminy, który ma stanowić podsumowanie pracy wójta w poprzednim roku kalendarzowym.
Zmiany w statutach JST jeszcze w tej kadencji
21 lut 2018
Ustawą z dnia 16 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych wprowadzono dość istotne zmiany do ustrojowych ustaw samorządowych.
Czy urzędowi gminy można nadać statut?
15 lut 2018
Zdaniem Wojewody Lubelskiego w obecnie obowiązujących przepisach prawnych brak jest podstaw do nadawania urzędowi gminy statutu.
Pozostało kilka miesięcy na uwzględnienie zmian prawnych w statutach jst
29 sty 2018
Samorządy obecnej kadencji mają obowiązek uwzględnić w swoich statutach niedawno wprowadzone zmiany prawne. Sposób realizacji tego obowiązku rodzi jednak szereg wątpliwości prawnych.
Pełnomocnik Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym
26 sty 2018
Rada Ministrów ustanowiła pełnomocnika Rządu do spraw Współpracy z Samorządem Terytorialnym, którym będzie sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Plany rządu wobec jednostek samorządu terytorialnego w 2018 r.
19 gru 2017
Więcej żłobków, przedszkoli oraz szkół to tylko niektóre plany rządu. Zlikwidowane posterunki policji zostaną przywrócone. Rząd stawia również na rozwój mieszkalnictwa.
Zmiany w Kodeksie wyborczym 2018 r.
19 gru 2017
W 2018 r. po raz ostatni rady gmin będą odpowiedzialne za okręgi wyborcze. Przebieg głosowania w każdym lokalu wyborczym ma być transmitowany w internecie. Co jeszcze zmieni się w wyborach samorządowych?
Kto odpowiada za nieodśnieżony chodnik?
06 gru 2017
Sąd Najwyższy podjął istotną dla gmin uchwałę dotyczącą ich odpowiedzialności w przypadku nieuprzątnięcia z chodnika zanieczyszczeń.
Zmiana nazwy osiedla - uchwała
04 gru 2017
Zdaniem Wojewody Śląskiego uchwała w sprawie zmiany nazwy osiedla nie stanowi aktu prawa miejscowego.
Wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic tylko do 2 grudnia 2017 r.
01 gru 2017
Do dnia 2 grudnia 2017 r. wojewodowie mają czas na wydanie zarządzeń zastępczych w przedmiocie dekomunizacji nazw ulic i innych budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Statut gminy - najczęstsze błędy
24 paź 2017
Statut gminy powinien być sformułowany w sposób jednoznaczny oraz precyzyjny. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie modyfikowanie bądź powtarzanie przepisów ustawowych jest niedopuszczalne i może doprowadzić do uznania takiej uchwały za wadliwą.
Roszczenia samorządów wobec Skarbu Państwa o zwrot wydatków na realizację zadań z zakresu administracji rządowej
08 wrz 2017
Przepisy przewidują obowiązek przekazania dotacji celowej samorządom, które realizują zadania z zakresu administracji rządowej. Praktyka pokazuje jednak, że mogą wystąpić trudności w uzyskaniu zwrotu wydatków poniesionych przez samorządy z tego tytułu.
Zmiany nazw ulic w 2017 r.
04 wrz 2017
Opisywana w niniejszym artykule zmiana nazw ulic dotyczy województwa kujawsko-pomorskiego. Wojewoda Kujawsko-Pomorski unieważnił uchwałę rady gminy w sprawie zmiany nazwy ulicy na tę samą.
Zmiany w podziale terytorialnym Polski już w 2018 r.
18 lip 2017
Już w 2018 r. w Polsce będziemy mieć nowy podział terytorialny. Zmiany ma odczuć ponad 117,4 tys. obywateli. Zmienić mogą się chociażby granice miasta Ostrołęka.
Referendum lokalne - stanowisko Wojewody Mazowieckiego
29 maja 2017
Jakich spraw może dotyczyć referendum lokalne? W artykule omówione zostało stanowisko Wojewody Mazowieckiego.
Komu państwo może dopłacić do czynszu?
19 maja 2017
Dodatki mieszkaniowe w Polsce mają niewielką wartość (średnio 204 zł/m-c w 2015 r.), ale są dość popularne i łatwe do uzyskania. Taką państwową dopłatę do kosztów utrzymania lokalu lub domu, otrzymuje około 370 000 polskich gospodarstw domowych. Liczba i wartość wypłacanych dodatków (ok. 0,90 mld zł w 2015 r.) zapewne byłaby większa, gdyby wszystkie uprawnione osoby wiedziały o przysługującej im pomocy mieszkaniowej. W związku z tym, warto pokrótce przedstawić zasady przyznawania i obliczania dodatków mieszkaniowych, które niestety są dość skomplikowane.
Nowelizacja samorządowych ustaw ustrojowych
18 maja 2017
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji samorządowych ustaw ustrojowych zakładający umożliwienie mieszkańcom JST już na poziomie ustawowym korzystania z prawa lokalnej inicjatywy uchwałodawczej.
Reforma ordynacji wyborczej 2017 r.
18 kwi 2017
Szykuje się reforma ordynacji wyborczej. Czego będzie dotyczyła? Czy potrzebna jest zmiana całego systemu wyborczego? Co zmiany w ordynacji wyborczej oznaczają dla samorządów?
Głosowanie imienne i wspólne sesje - statut gminy a ustawa
04 kwi 2017
Zdaniem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego niedopuszczalny jest odmienny sposób regulowania kwestii głosowania imiennego oraz prowadzenia wspólnych sesji rad gmin, aniżeli wskazany w ustawie o samorządzie gminnym.