Nowe granice Warszawy
02 lut 2017
M.st. Warszawa ma uzyskać status gminy miejskiej. Nadal będzie określana, jako m.st. Warszawa, a swoim zasięgiem obejmie 33 gminy, w tym gminę Warszawa. Wizerunek Syreny nadal ma być herbem stolicy.
Co powinny zawierać statut i rejestr związków międzygminnych
14 paź 2016
Jednym z najważniejszych problemów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem związków międzygminnych są ich statuty. Dotyczy to zarówno podziału kompetencji związanych z przyjmowaniem i zmianą tych dokumentów, jak i samej ich zawartości. Natomiast obowiązki związane z rejestrem związków międzygminnych dotyczą administracji rządowej.
Ze współpracy będzie więcej zysków niż strat
20 wrz 2016
Warto rozwijać całe regiony, a nie tylko poszczególne miejscowości czy gminy. Warunki do tego tworzą związki metropolitalne, które można już w Polsce tworzyć
Nowe zasady powstania związku metropolitalnego dla Śląska
05 lip 2016
Wejście w życie konsultowanego projektu ustawy o związkach metropolitalnych oznacza dla Śląska duże wsparcie finansowe i organizacyjne, ale jednocześnie stawia pozostałe regiony bez rozwiązań usprawniających zadania z zakresu transportu, zagospodarowania przestrzennego czy planowania strategicznego. Czy to oznacza, że powstanie tylko jeden obszar metropolitalny?
Gminy o specjalnym statusie
05 kwi 2016
Niektóre gminy mają przyporządkowane dodatkowe zadania o szczególnym charakterze. Ich ustrój w części określają odrębne ustawy.
Centra usług wspólnych - sposób organizacji wspólnej obsługi JST
27 sty 2016
Uchwalona przez Sejm 25 czerwca 2015 r. ustawa, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r., wprowadza ułatwienia dla jednostek samorządu terytorialnego, które zdecydują się połączyć, a także stwarza możliwość tworzenia centrów usług wspólnych. Gminy, powiaty, województwa już mogą tworzyć jednostki zapewniające wspólną obsługę administracyjną, finansową i księgową własnych jednostek organizacyjnych.
Jawność działania organów gminy
18 gru 2015
Jedną z kluczowych zasad w funkcjonowaniu organów gminy jest ich jawność. Władza samorządowa pochodzi wprost od konkretnych obywateli tworzących daną wspólnotę. W związku z tym obywatele ci mają pełne prawo zaznajomienia się ze sprawami realizowanymi przez te władze.
Przepisy karne w aktach prawa miejscowego gminy
01 gru 2015
Czy rada gminy może stanowić przepisy karne w aktach prawa miejscowego? Co z regulaminami korzystania z obiektów użyteczności publicznej zawierającymi zakazy i nakazy określonego zachowania się osób?
Wybory parlamentarne 2015 – przerwa, przedłużenie głosowania, odroczenie
22 paź 2015
Czy podczas wyborów parlamentarnych możliwa jest przerwa w głosowaniu? Kiedy głosowanie może zostać przedłużone?
Jednostki pomocnicze gminy
15 paź 2015
Co do zasady, gmina odpowiada za realizację powierzonych jej zadań. Ustawodawca nie wyklucza jednak, żeby jakaś ich część była realizowana przez specjalnie powołane do tego jednostki pomocnicze.
Oświadczenia majątkowe posłów i senatorów
09 paź 2015
Każdy obywatel ma prawo zapoznać się ze stanem majątkowym urzędujących posłów i senatorów. Jest to możliwe dzięki składanym przez nich oświadczeniach majątkowych, których znajduje się wykaz dochodów, oszczędności, nieruchomości i zobowiązań parlamentarzystów.
Cisza wyborcza 2015 - naruszenie, odpowiedzialność
09 paź 2015
Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa ona do momentu zakończenia głosowania i zamknięcia ostatniego lokalu wyborczego. Wszelka agitacja polityczna i publikacja sondaży jest zabroniona i podlega karze grzywny.
Wybory parlamentarne 2015: diety członków komisji wyborczych
06 paź 2015
Diety członków komisji wyborczych mają w sumie wynieść 42 mln zł. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października 2015 r.
Nadzór wojewody nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy
01 paź 2015
Czy wojewoda sprawuje nadzór nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy? Zakres takiego nadzoru nie wynika wprost z przepisów prawa.
Działalność sołectwa - zadania, fundusz
02 wrz 2015
Czym tak naprawdę jest sołectwo, kim jest sołtys i czym się zajmuje? Czy w ciągu roku istnieje możliwość zmiany funduszu sołeckiego?
Wybory parlamentarne 2015 - termin, kalendarz wyborczy
29 lip 2015
Znamy termin wyborów parlamentarnych w 2015 roku. Postanowienie Prezydenta w tym zakresie zwiera również kalendarz czynności wyborczych.
Odmowa przyjęcia przez bezrobotnego odpowiedniej pracy
15 lip 2015
Co w sytuacji, gdy bezrobotny odmówi przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy? Czy starosta może nie wydawać decyzji o pozbawieniu danej osoby statusu bezrobotnego?
Zasada domniemania kompetencji samorządu w sprawach lokalnych
22 cze 2015
Teoretycznie, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Ustawa o samorządzie gminnym z 1990 r. głosi, że jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, rozstrzyganie w tych sprawach należy do gminy. Zasada ta ma także umocowanie w art. 163 Konstytucji.
Symbole jednostek samorządu terytorialnego
17 cze 2015
Co warto wiedzieć o tworzeniu symboli jednostek samorządu terytorialnego w Polsce? Co powinien zawierać wniosek o opinię o projekcie symbolu?
Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy
25 maja 2015
Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.
Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie
12 maja 2015
Celowość skierowania bezrobotnego na szkolenie, jak również wysokość jego kosztów finansowanych z Funduszu Pracy, musi być oceniana nie tylko przez pryzmat indywidualnego interesu bezrobotnego, ale także interesu społecznego, wyrażającego się w potrzebach innych bezrobotnych zarejestrowanych w danym urzędzie pracy i możliwościach finansowych tego urzędu.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego
08 maja 2015
Projekt zmian Kodeksu wyborczego przedstawiony przez Prezydenta został zmodyfikowany w toku prac sejmowej komisji. Nowelizacja miałaby wejść w życie jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.
Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach
27 kwi 2015
Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?
Przedwyborcze obowiązki wójta
22 kwi 2015
Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.
Burmistrz przewodniczącym rady
22 kwi 2015
Realizacja tego postulatu sprawiłaby, że rada z burmistrzem graliby niejako w jednej drużynie, co zniwelowałoby obecną rywalizację. Za wprowadzeniem takiego mechanizmu przemawiają przede wszystkim doświadczenia krajów Europy. W zdecydowanej większości z nich burmistrz (niezależnie od tego, czy jest wyłaniany przez radę, czy bezpośrednio – przez mieszkańców) stoi na czele rady.
Badanie przez radę powiatu wniosku o rozwiązanie stosunku pracy z radnym
13 kwi 2015
Rada powiatu może odmówić wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, nie tylko wtedy gdy podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, ale również w przypadku gdy podstawą tego rozwiązania są inne zdarzenia niezwiązane z wykonywaniem tego mandatu.
Prawa niepełnosprawnych wyborców
27 mar 2015
Niepełnosprawny wyborca jest uprawniony do licznych udogodnień, które mają umożliwić mu oddanie ważnego głosu w wyborach. W ostatnich latach prawo wyborcze uległo w tym temacie istotnym zmianom, które warto przeanalizować.
Sporządzanie spisu wyborców jako obowiązek gminy
27 mar 2015
Spis wyborców sporządzany jest przez gminy przed każdymi wyborami. W związku z rozwojem prawa wyborczego zmieniła się formuła spisu, obowiązki gmin oraz uprawnienia wyborców.
W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość
23 lut 2015
Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza.
Kto może zgłaszać kandydatów w wyborach uzupełniających
20 lut 2015
Komitet wyborczy zarejestrowany w celu zgłaszania kandydatów w powszechnych wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie 2014 r., nadal nie został rozwiązany. W gminie (niebędącej miastem na prawach powiatu) zarządzone zostały przez wojewodę wybory uzupełniające w związku z wyborem radnego na wójta lub w związku z pisemnym zrzeczeniem się mandatu radnego. Czy w wyborach tych może uczestniczyć nierozwiązany komitet zarejestrowany w wyborach samorządowych w 2014 roku?
Oświadczenia majątkowe po wyborach samorządowych 2014
09 gru 2014
Wybrani w listopadzie 2014 roku nowi samorządowcy mają obowiązek złożyć oświadczenie majątkowe. Tego typu oświadczenie ma zapewnić transparentność działalności samorządów i urzędów państwowych. Co powinien zawierać taki dokument?
Wybory samorządowe 2014 - ruchy miejskie przegrały?
24 lis 2014
Jako wyborca wolę przewidywalność nawet mniej podróżujących i wykwalifikowanych radnych z partii, o której wiem, że pewnych rzeczy nie zrobi, niż głosowanie na niewiadomą– mówi szef Szkoly Liderów podkreślając, że dyscyplina partyjna służy pewności wyborców. Czy ruchy miejskie są nieprzewidywalne?
Odwołanie wójta zamiast ograniczenia kadencji
12 lis 2014
Ustrój samorządowy wymaga korekty, ale niekoniecznie w sprawie kadencyjności. - podkreśla Przemysław Radwan, prezes Fundacji Szkoła Liderów. Proponuje on zniesienie progu w referendach przy ograniczeniu ich liczby.
Działalność gospodarcza radnego z wykorzystaniem mienia gminy
12 lis 2014
Kiedy mamy do czynienia z prowadzeniem przez radnego działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy? Co w przypadkach korzystania przez radnego dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej z mienia gminy na zasadzie powszechnej dostępności?
Organizacja samorządu - ograniczenia
28 paź 2014
Jakie bariery napotykają samorządy w swojej samodzielności organizatorskiej? Jak im przeciwdziałać?
Znaczenie terytorialnych komisji wyborczych
28 paź 2014
Wyłącznie w wyborach samorządowych komisarz wyborczy powołuje terytorialne komisje wyborcze. Zadania realizowane przez te komisje od dnia powołania do chwili ustalenia wyników wyborów niejednokrotnie wymagają od jej członków ogromnego zaangażowania i wiedzy. Niestety, bywa z tym różnie.
Obowiązki wyborcze JST w listopadzie
28 paź 2014
Ostatnie tygodnie przedwyborcze wiążą się dla samorządowców z licznymi zadaniami dotyczącymi przygotowania i przeprowadzenia głosowania. Jednak same wybory to nie koniec obowiązków organów JST.
Czy instytucje samorządowe mogą się wymieniać danymi osobowymi
01 paź 2014
Możliwość wymiany danych osobowych uzależniona jest od spełnienia przesłanek dopuszczalności, m.in. ich przetwarzania i udostępniania. Prawo do wymiany danych osobowych może też wynikać z przepisów wykonawczych.
Kampania samorządowa w internecie
23 wrz 2014
Blog, serwisy społecznościowe, korespondencja elektroniczna, marketing wirusowy, fora internetowe to nowe i obiecujące narzędzia do prowadzenia kampanii wyborczej za pośrednictwem mediów, których zastosowanie każdy kandydujący w wyborach polityk powinien rozważyć – uważa dr Sergiusz Trzeciak, konsultant polityczny i ekspert z dziedziny marketingu politycznego, autor najnowszej publikacji „Drzewo kampanii wyborczej”.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić stosowania przepisu
03 wrz 2014
Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie może odmówić zastosowania przepisu rozporządzenia, nawet jeżeli uzna, że jest on niezgodny z ustawą, na podstawie której wydano akt wykonawczy - orzekł NSA.
Wybory samorządowe 2014 – skuteczna kampania wyborcza
08 sie 2014
Jak najlepiej poprowadzić swoją kampanię wyborczą w wyborach samorządowych, które odbędą się już w listopadzie 2014 r.? Maurycy Seweryn z Warszawskiej Grupy Doradców PR, specjalista w zakresie marketingu politycznego podkreśla, iż droga promocja nie zawsze zapewni nam sukces.
Kandydowanie w wyborach samorządowych 2014
16 lip 2014
Jesteś kandydatem w wyborach samorządowych w 2014 roku? Dowiedz się jakie uprawnienia przysługują ci w związku z pełnieniem mandatu radnego. Jakie obowiązki ma twój pracodawca?
Wybory samorządowe 2014 - o czym powinni wiedzieć kandydaci na radnych?
14 lip 2014
Wybory samorządowe zostaną zarządzone na dzień 16 listopada 2014 r. Listy kandydatów pełnomocnicy wyborczy złożą do 7 października 2014 r. do godz. 24:00.
Oświadczenia majątkowe w nowej elektronicznej wersji
09 lip 2014
Miejsce tradycyjnych oświadczeń majątkowych mają zająć e-oświadczenia. Projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych składanych przez osoby pełniące funkcje publiczne już w tym miesiącu ma trafić do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych. Akt ten ta ma uporządkować obecny stan prawny oraz zapewnić spójność i jednolitość zasad składania i kontroli oświadczeń.
Parytet płci w wyborach samorządowych
25 cze 2014
Parytet płci w wyborach samorządowych przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, nad którym pracuje Sejm. Wybory samorządowe w 2014 roku mają odbyć się według starych zasad.
Opłata od wniosku starosty o rozwiązanie stowarzyszenia
25 cze 2014
Kwestia obowiązku ponoszenia przez starostę opłaty od wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia jest różnie traktowana przez sądy. Wyjaśnienia w tym przedmiocie udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.
Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania
14 maja 2014
Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.
Wybory parlamentarne 2015
06 maja 2014
Wybory parlamentarne już w 2015 r. Jesienią przyszłego roku znów pójdziemy do urn, aby wyłonić swoich przedstawicieli do organów władzy ustawodawczej - Sejmu i Senatu. Jak co cztery lata wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Wybory samorządowe 2014
30 kwi 2014
Wybory samorządowe 2014 już coraz bliżej. PKW potwierdziła, że w tym roku pójdziemy głosować 16 listopada. Jesienią po raz pierwszy wybierzemy władze samorządowe z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2011 r. nr 21, poz. 112 z późn. zm.).
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 - udogodnienia dla niepełnosprawnych
29 kwi 2014
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 25 maja 2014 r. osoby niepełnosprawne będą mogą zagłosować przez pełnomocnika. To nie jedyne uproszczenie.