REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Gmina, Wybory

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gmina będzie mogła darować długi do 100 zł

4 listopada 2016 r. rząd rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, przewidujący m.in. wprowadzenie możliwości rezygnacji z dochodzenia roszczeń cywilnoprawnych przez jednostki samorządu terytorialnego, gdy kwota długu nie przekracza 100 zł.

Co powinny zawierać statut i rejestr związków międzygminnych

Jednym z najważniejszych problemów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem związków międzygminnych są ich statuty. Dotyczy to zarówno podziału kompetencji związanych z przyjmowaniem i zmianą tych dokumentów, jak i samej ich zawartości. Natomiast obowiązki związane z rejestrem związków międzygminnych dotyczą administracji rządowej.

Kto ma prawo zmieniać nazwy miejscowości?

Rada gminy nie jest organem właściwym w sprawie zmiany urzędowych nazw miejscowości. Rada gminy, na której obszarze jest położona miejscowość, może jedynie wystąpić z wnioskiem do odpowiedniego organu.

Za szkody z udziałem zwierząt bezdomnych odpowiada gmina

W przypadku zdarzenia drogowego warto skontaktować się z policją lub strażą miejską. Instytucje te powinny wskazać adres zakładu leczniczego, z którym gmina ma zawartą umowę na świadczenie bezpłatnej pomocy lekarsko-weterynaryjnej, w sytuacjach nagłych, i w przypadku zdarzeń drogowych.

REKLAMA

NIK: Programy rewitalizacji nie rozwiązują wszystkich problemów

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Lokalne Programy Rewitalizacji nie pozwaliły na rozwiązanie wszystkich problemów zdegradowanych obszarów miast. Samorządom brakuje spójności podejmowanych działań.

Zmiana nazwy ulicy także przez wojewodę – znikną ostatni totalitarni patroni placów i ulic

W dniu 2 września 2016 roku wchodzi w życie ustawa z dnia 1 czerwca 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ustawa przyznaje wojewodzie kompetencję do stwierdzenia nieważności uchwały nadającej nazwę budowli, obiektowi lub urządzeniu użyteczności publicznej, w zakresie, w jakim propaguje komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Pozyskaj środki na rozwój sportu w twojej gminie

Sportbonus to program Fundacji Kibica, który zapewnia środki na rozwój działalności sportowej, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności lokalnej. Do programu tego przystąpiła Wisła Kraków jak również najbardziej rozpoznawalna organizacja na świecie jaką jest UNICEF, która dzięki programowi Sportbonus będzie pozyskiwała środki na prowadzone swoje akcje dla dzieci i młodzieży. Jej ambasadorem jest m.in. Robert Lewandowski, Artur Żmijewski czy też drużyna Skry Bełchatów.

Gminy nie połączą dowolnych placówek

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej zakłada, iż niemożliwe będzie połączenie niektórych placówek na terenie gminy. Chodzi tu na przykład o usytuowanie w jednym budynku placówki opiekuńczo-wychowawczej z domem pomocy społecznej czy izbą wytrzeźwień. Przedmiotowy projekt został przyjęty przez Sejm.

REKLAMA

Większa samodzielność gmin w zakresie wycinek drzew

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody przekazuje kompetencje do regulowania spraw związanych z wycinką drzew na poziom lokalny. Propozycje ministerstwa zostały pozytywnie zaopiniowane przez Związek Gmin Wiejskich.

Czy wystarczy wysłanie wniosku o informację na e-mail gminy?

Mieszkaniec wysłał wniosek o udostępnienie informacji publicznej na oficjalny adres e-mailowy gminy. Czy taka forma wystarczy, by uznać, że wniosek został doręczony?

MSWiA przeciwko zadłużaniu gmin

Wzmocnienie zabezpieczeń przed niekontrolowanym zadłużeniem gmin - to główny cel projektu zmian w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych. Przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji propozycje trafiły do uzgodnień.

Zamówienia in-house: co w praktyce może oznaczać pominięcie przetargu?

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych zakłada, iż spółki komunalne będą mogły pozyskiwać zamówienia publiczne z wolnej ręki. Czy zatem zamówienia in-house mogą zniszczyć część wolnego rynku?

Na jakim koncie ewidencjonować składki na rzecz stowarzyszeń gminnych

Gmina przystąpiła do stowarzyszenia gmin, na rzecz którego ma uiszczać kwartalne składki. Na jakim koncie należy ująć rozrachunki z tytułu tych składek - na koncie dotyczącym rozrachunków z budżetami, czy dotyczącym pozostałych rozrachunków publicznoprawnych?

Znamy najlepsze polskie gminy!

Międzyzdroje, Ożarowice i Zabrze – to laureaci XXVI edycji Konkursu „Teraz Polska” w kategorii Gminy. Kapituła przyznała także wyróżnienie gminie Przywidz. Zadaniem Konkursu „Teraz Polska” jest wyłonienie najlepszych pod względem gospodarności oraz atrakcyjności dla mieszkańców i przedsiębiorców gminy w Polsce.

Zadłużanie gmin - będzie nowy projekt

Przepisy, dotyczące zabezpieczenia gmin przed niekontrolowanym zadłużeniem mają być odpowiedzią na coraz częstszy problem zaciągania przez jednostki kredytów. Projekt w sprawie niekontrolowanego zadłużania gmin zostanie przygotowany przez resorty spraw wewnętrznych oraz finansów we współpracy z regionalnymi izbami obrachunkowymi.

Ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego

Prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest co do zasady na okres od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego. W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. w terminie od dnia 1 kwietnia do 1 lipca 2016 r. (włącznie), prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się począwszy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od dnia 1 kwietnia 2016 r. i w konsekwencji wypłata świadczenia po jego przyznaniu dokonywana jest w takim przypadku z odpowiednim wyrównaniem.

Opodatkowanie jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej

Organy podatkowe gminy mają często wątpliwości, jak w odniesieniu do podatku od nieruchomości traktować spółki nieposiadajace osobowości prawnej. W przypadku spółek osobowych odpowiedź jest jednoznaczna. Jednak problem może się pojawić w przypadku spółek cywilnych, zwłaszcza że orzecznictwo w tej sprawie jest niejednolite.

Reprezentacja gminy przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości

Czy wymagane jest przy zawieraniu umów sprzedaży nieruchomości gminnych działanie w imieniu gminy pełnomocnika w rozumieniu art. 95 kc, czy też za konieczne należy uznać działanie upoważnionego pracownika urzędu wraz z zastępcą burmistrza – w trybie art. 46 ust. 1 u.s.g.?

Klub naruszył dobre imię Wrocławia - precedensowy wyrok

Gmina Wrocław pozwała kluby nocne, zarzucając im naruszenie zasady uczciwej konkurencji oraz notoryczne naruszenie dobrego imienia. Wrocławski sąd okręgowy uwzględnił powództwo w ramach ochrony dóbr osobistych.

Bon wychowawczy - wątpliwości RPO

Bon wychowawczy od początku 2016 roku ma być wprowadzony w Nysie. To gminne świadczenie mające wspierać politykę prorodzinną i pomóc gminie walczyć z problemami demograficznymi.

Jednostki organizacyjne pomocy społecznej w 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. jednostki organizacyjne pomocy społecznej łatwiej połączą się we wspólne centra obsługi. Zmiany te mają w szczególnym stopniu przyczynić się do rozwijania instytucji pomocy społecznej w mniejszych jednostkach.

Laureaci XIV edycji konkursu „Gmina Fair Play”

Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu „Gmina Fair Play” – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji. Uroczyste wręczenie certyfikatów i nagród odbyło się 23 października br. w Warszawie. Tytuł „Gmina Fair Play” 2015 zdobyło 17 samorządów.

Jednostki pomocnicze gminy

Co do zasady, gmina odpowiada za realizację powierzonych jej zadań. Ustawodawca nie wyklucza jednak, żeby jakaś ich część była realizowana przez specjalnie powołane do tego jednostki pomocnicze.

Ustawa o samorządzie gminnym - jednolity tekst ustawy

W Dzienniku Ustaw z dnia 1 października 2015 r. pod pozycją 1515 opublikowano Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Nadzór wojewody nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy

Czy wojewoda sprawuje nadzór nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy? Zakres takiego nadzoru nie wynika wprost z przepisów prawa.

Bezpłatny dowóz do szkoły nie tylko obowiązkowo

Gmina może zapewnić bezpłatny transport dzieci i młodzieży do szkół i przedszkoli, gwarantując opiekę w trakcie jego trwania. Nie ma przeszkód, by taki transport został zorganizowany również w innych przypadkach niż wymienione w ustawie o systemie oświaty jako obowiązkowe.

Koszty wychowania przedszkolnego dziecka z innej gminy

Jednostka samorządu terytorialnego może w przepisach wewnętrznych uregulować kwestie związane z rozliczaniem kosztów wychowania przedszkolnego ucznia uczęszczającego do przedszkola w gminie, której nie jest mieszkańcem – przypomina Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu. RIO podkreśla, iż regulacja prawna nie wprowadza obligatoryjnej formy dotyczącej procedury rozliczania przedmiotowych kosztów.

Nowe miasta od 2016 r.

Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce przybędzie pięć nowych miast i dwie nowe gminy. Status miasta nadano miejscowościom: Lubycza Królewska, Urzędów, Siedliszcze (w woj. lubelskim) oraz Jaraczewo (woj. wielkopolskie) i Pieszyce (woj. dolnośląskie).

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym podpisana przez Prezydenta

Według noweli gmina powstała w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin będzie miała wszystkie prawa i obowiązki połączonych gmin, w tym prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń, koncesji oraz innych aktów administracyjnych. Organy gminy powstałej w wyniku połączenia dwóch lub więcej gmin staną się organami właściwymi lub stronami wszczętych i niezakończonych postępowań administracyjnych i sądowych.

Gmina podatnikiem podatku od nieruchomości

Gmina będąc osobą prawną, może co do zasady być podatnikiem podatku od nieruchomości. Wątpliwości jednak powstają z uwagi na możliwość wystąpienia sytuacji, w której gmina jako osoba prawna będzie właścicielem nieruchomości i jednocześnie organem podatkowym pobierającym podatek.

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy

Wójt nie ma obowiązku uczestniczenia w sesjach rady gminy. Stanowisko takie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odpowiadając na skargę Wojewody Dolnośląskiego.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego

Jakie są zasady głosowania przez pełnomocnika w ponownych wyborach

Czy w przypadku wydania przez wójta gminy przed dniem pierwszego głosowania w wyborach Prezydenta RP aktu pełnomocnictwa do głosowania uprawnionej do tego osobie, akt ten dotyczyć będzie wyłącznie pierwszego głosowania, czy też będzie uprawniał do głosowania w tej formie w ewentualnym głosowaniu ponownym w tych wyborach?

Przedwyborcze obowiązki wójta

Na czas tuż przed wyborami prezydenckimi, jak również w dniu wyborów, przewidziano dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wiele zadań, które w istotny sposób wpływają na poprawność i sprawność głosowania.

NIK: zły stan komunalnych nieruchomości

W latach 2011-2013 jedynie na terenie dwóch gmin, spośród 21 skontrolowanych podmiotów, zasób mieszkaniowy się zwiększył. Kontrola NIK wykazała, że zarządcy nie podejmowali skutecznych działań dla zahamowania procesu dekapitalizacji najstarszych budynków komunalnych.

Zakaz upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych

Sejmowa podkomisja chce zakazu upowszechniania nagrań prac komisji wyborczych. Sejm na początku lutego skierował do prac w komisji dwie propozycje zmian w Kodeksie wyborczym

Czy sekretarz gminy może być członkiem rady nadzorczej

Czy jako sekretarz gminy mogę zasiadać w radach nadzorczych gdzie jednostka samorządu terytorialnego ma więcej niż 50 % udziałów? Zostałem do tej rady delegowany przez np. wójta, burmistrza, starostę.

Sporządzanie spisu wyborców jako obowiązek gminy

Spis wyborców sporządzany jest przez gminy przed każdymi wyborami. W związku z rozwojem prawa wyborczego zmieniła się formuła spisu, obowiązki gmin oraz uprawnienia wyborców.

Uzupełnienie dotacji dla niepublicznego przedszkola

W jaki sposób niepubliczne przedszkole może domagać się od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji? Ostatecznie kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie.

Kluby i domy dla seniorów w każdej gminie

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada, iż celem rządu jest, by do 2020 r. nie było w Polsce gminy, w której nie byłoby klubu czy domu dziennego pobytu dla seniora. W ramach programu "Senior-WIGOR" na lata 2015-2020 przewidziano 360 mln zł z budżetu państwa.

Ślub poza urzędem stanu cywilnego

Od 1 marca 2015 roku istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego. Dotychczas takie rozwiązanie było możliwe jedynie w szczególnych okolicznościach.

Źródła finansowania kampanii prezydenckiej w 2015 roku

Kampania prezydencka może być finansowana przez partię, z kredytu lub wpłat obywateli. Środki mogą być przez komitet pozyskiwane i wydatkowane od chwili uzyskania postanowienia PKW o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

Wyrobienie dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy

Nowy dowód osobisty wyrobimy w dowolnym urzędzie gminy w kraju (lub drogą elektroniczną), niezależnie gdzie jesteśmy zameldowani. Wniosek będziemy musieli podpisać własnoręcznie, ale formularz będzie mógł wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy.

W Europie bezpośrednie wybory organu wykonawczego to rzadkość

Wyłanianie organu wykonawczego w wyborach powszechnych „zaprogramowało” w polskim samorządzie konflikt: skoro i władza wykonawcza, i stanowiąca wybierana jest bezpośrednio, nie sposób rozstrzygnąć, która ma większą legitymizację społeczną. Mówiąc kolokwialnie – która jest ważniejsza. W zachodniej Europie ten problem nie istnieje, a u nas skutkuje marginalizowaniem pozycji radnych przez silnego włodarza.

Kto może zgłaszać kandydatów w wyborach uzupełniających

Komitet wyborczy zarejestrowany w celu zgłaszania kandydatów w powszechnych wyborach samorządowych, które odbyły się w listopadzie 2014 r., nadal nie został rozwiązany. W gminie (niebędącej miastem na prawach powiatu) zarządzone zostały przez wojewodę wybory uzupełniające w związku z wyborem radnego na wójta lub w związku z pisemnym zrzeczeniem się mandatu radnego. Czy w wyborach tych może uczestniczyć nierozwiązany komitet zarejestrowany w wyborach samorządowych w 2014 roku?

Zmiany w Kodeksie wyborczym od 2016 roku

Według projektu od zasady stosowania jednostronicowej karty do głosowania będzie można odstąpić w wyborach przeprowadzanych według ordynacji proporcjonalnej, kiedy liczba zarejestrowanych list kandydatów uniemożliwi zastosowanie karty w racjonalnym wymiarze. Zasady odstępstwa ustali Państwowa Komisja Wyborcza.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego bez wysłuchania publicznego

Prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym zakłada m.in. wprowadzenie 9-letniej kadencji sędziów Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie przezroczystych urn w lokalach wyborczych.

Sędziowie PKW powoływani na 9-letnią kadencję

W Sejmie trwa pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w Kodeksie wyborczym. Zgodnie z projektem dziewięciu sędziów Państwowej Komisji Wyborczej byłoby powoływanych na 9-letnią kadencję (obecnie sędziowie są powoływani na czas nieoznaczony). Akty powołania obecnych sędziów miałyby zostać zamienione na akty powołania na kadencję, która zaczęłaby biec z dniem wejścia w życie nowelizacji.

Kodeks wyborczy - prezydencki projekt zmian

Jak przekonuje Prezydent, "absolutnie konieczne" jest znowelizowanie prawa wyborczego "w kilku istotnych punktach". "Należy odbudowywać społeczne zaufanie do funkcjonowania systemu wyborczego" - podkreśla Komorowski.

Bezpłatne porady prawne dla osób potrzebujących

Bezpłatne porady prawne udzielane będą przez adwokata i radcę prawnego osobom potrzebującym. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej. Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji.

REKLAMA