REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Miasta wprowadzają opłaty od balkonu. Na początek symboliczne. Np. rocznie 18,25 zł od 5 m2 balkonu

Mieszkańcy Poznania będą musieli zapłacić „podatek” z tytułu posiadania balkonu. Nowe opłaty będą dotyczyły obiektów, które powstaną po wejściu w życie uchwały rady miasta.

PIT: niższy 3% podatek od wynagrodzenia dyrektora przedszkola [interpretacja indywidualna]

Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora KIS i uznał, że wynagrodzenie dyrektora przedszkola niepublicznego finansowane z dotacji oświatowej jest opodatkowane ryczałtem w wysokości 3%, a nie jak pierwotnie stwierdzono stawką 8,5%.

W 2022 r. w Warszawie zmiana zasad wydawania parkingowego abonamentu mieszkańca

Zmiana zasad wydawania parkingowego abonamentu mieszkańca. Od 1 lutego 2002 r. wnioskować o abonament mieszkańca będą mogły osoby zameldowane w Warszawie i jednocześnie rozliczające w stolicy podatki.

REKLAMA

Podatek od paczkomatu - czy gminy mogą go pobierać?

Podatek od paczkomatu. Czy paczkomaty można opodatkować podatkiem od nieruchomości? Niektóre urzędy wzywają do składania deklaracji.

Przedłużenie terminu płatności podatku od nieruchomości bez oświadczenia o odpowiedzialności karnej

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości przedsiębiorcom w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Jako podstawę prawną uchwały rada wskazała art. 15q ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przedłużenie terminu płatności ma następować na wniosek przedsiębiorcy. Czy we wniosku tym rada gminy może zawrzeć pouczenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń?

Podatek od nieruchomości - czym grozi spóźnienie?

Minął już termin płatności pierwszej raty nieruchomościowego podatku za 2020 r. Wyjaśniamy, jakie konsekwencje grożą osobom niepłacącym terminowo wspomnianej daniny.

Podatek turystyczny uzupełni dochody gmin

Czy podatek turystyczny uzupełni dochody gmin? Czy zastąpi on dotychczasową opłatę uzdrowiskową? Kolejne zmiany dla gmin już niedługo.

REKLAMA

Opodatkowanie urządzeń technicznych

Elektrofiltry i instalacje odsiarczania spalin, jeżeli są urządzeniami technicznymi nie są objęte w całości opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lecz opodatkowaniu podlegają wyłącznie ich części budowlane. Do takich wniosków doszedł NSA w wyroku o sygn. II FSK 123/17.

Gminy będą zwracać podatek od garaży?

Sejm przedstawił w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym stanowisko, wedle którego opodatkowanie stanowiących odrębną nieruchomość garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych wyższą stawką podatku od nieruchomości jest niezgodne z Konstytucją.

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy w 2019 r.

Kolejne ułatwienia w gospodarce morskiej. Marynarze nie zapłacą podatku dochodowego. Zmiany wejdą w życie w 2019 r.

Nowe zasady dotyczące podatku od nieruchomości

Od początku 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym. W sposób jednoznaczny regulują one różnie interpretowane dotychczas zasady opodatkowania gruntów, przez które przebiegają urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej oraz służące do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej. 

Park nie jest terenem budowlanym

Park nie jest terenem budowlanym, nawet jeżeli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość wzniesienia na jego terenie niewielkich obiektów. W konsekwencji sprzedaż takiego gruntu korzysta ze zwolnienia z VAT.

Schematy podatkowe - obowiązki gmin i ich jednostek

Od 1 stycznia 2019 r. na podatników oraz niektóre inne podmioty zaangażowane w wykonywanie ich obowiązków podatkowych został nałożony nowy obowiązek informacyjny, dotyczący raportowania (informowania) o tak zwanych schematach podatkowych (określanych także skrótem MDR).

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego a obowiązek podatkowy w VAT

Gmina nie podjęła jeszcze uchwały w sprawie zasad udzielania bonifikat od opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Nie złożono jeszcze wniosków ani nie wydano żadnego zaświadczenia o przekształceniu. Jest mało prawdopodobne, aby takie zaświadczenia zastały wydane w pierwszym półroczu 2019 r. Dotychczasowi użytkownicy cały czas wnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste za 2019 r. w wysokości dotychczasowych opłat rocznych, ale czasem jest to wyższa kwota - część z użytkowań była ustanowiona po 2004 r., a więc podlegają one opodatkowaniu VAT. Jak w takiej sytuacji traktować te opłaty na gruncie VAT? W którym momencie powstanie obowiązek podatkowy? W jakiej wysokości?

Wyodrębnienie lokalu a optymalizacja podatku od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 września 2018 r. o sygnaturze II FPS 1/18 wyjaśnił na korzyść podatników wątpliwości dotyczące rozumienia obowiązujących przed 2016 rokiem zasad rozliczania podatku od nieruchomości objętych współwłasnością.

Zwrot podatku akcyzowego producentom rolnym - zmiany 2019 r.

Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. prawodawca wprowadził uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W efekcie stosowania nowych przepisów zrodziła się potrzeba kolejnej już nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego – tym razem w zakresie oznaczenia oleju napędowego.

Bursy poza opodatkowaniem VAT

Odpłatne zakwaterowanie dzieci w szkolnych bursach prowadzonych przez gminy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – tak orzekł NSA w wyroku z 7.09.2018 r.

Szykują się zmiany zasad zwrotu akcyzy rolnikom

Obecnie trwają konsultacje społeczne dwóch projektów opracowanych przez resort finansów oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwszy zakłada, że zwrotu nie otrzyma rolnik,  który kupił paliwo niewiadomego pochodzenia. Drugi natomiast proponuje zwiększyć roczne limity zwrotu akcyzy producentom rolnym.

PCC w spółkach komunalnych

Niektóre spółki komunalne mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zawieraniu umowy spółki lub jej zmianie powodującej podwyższenie kapitału zakładowego. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków.

Przekroczenie doby parkingowej a VAT

Opłata za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu gminnego po upływie doby parkingowej jest wynagrodzeniem podlegającym podatkowi VAT.

Łączne zobowiązanie pieniężne możliwe przy zerowym podatku rolnym

W jednej decyzji można dokonać wymiaru podatku rolnego oraz podatku od nieruchomości i podatku leśnego, nawet jeśli ciążący na podatniku obowiązek podatkowy w podatku rolnym nie przekształci się w zobowiązanie podatkowe (przy zerowej kwocie podatku).

Nieruchomości Agencji Mienia Wojskowego z wyższą stawką podatku

Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że AMW należy traktować jak przedsiębiorcę, a zarządzane przez nią nieruchomości Skarbu Państwa jako związane z działalnością gospodarczą.

Nadmierne pobranie dotacji celowej z powodu dwukrotnie uwzględnionej kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek dochodowy

Problem: Jednostka samorządu terytorialnego w imieniu państwa realizuję zadania z zakresu administracji rządowej dotyczące spraw obywatelskich. Podczas kontroli finansowej stwierdzono, że na podstawowej liście płac sporządzonej dla wynagrodzeń bieżących pracowników urzędu stanu cywilnego i dodatkowej liście płac nagród dla 5 pracowników tego urzędu, dwa razy w grudniu 2017 r. wliczono kwotę miesięcznej ulgi podatkowej w wysokości 46,33 zł. Skutkowało to tym, że w rozdziale 75011 wydatki z dotacji celowej na wynagrodzenia netto pracowników jednostki zostały w tym miesiącu wypłacone w wysokości wyższej, niż powinny. Czy jeżeli wydatki na wynagrodzenia pracowników urzędu stanu cywilnego w całości są finansowane z dotacji celowej, to można uznać, że w tym przypadku dotacja została pobrana w zawyżonej wysokości?

Dwa podatki od jednej działki - czy to możliwe?

Zasady dotyczące opodatkowania gruntów, z pozoru wydają się bardzo klarowne. Przepisy wskazują, że działki rolne są wyłączone z podatku od nieruchomości.

Zmiany w zasadach opodatkowania elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości

Opodatkowanie elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości zmieniło się już w styczniu 2017 r. Jak interpretować obecnie obowiązujące przepisy?

Nie będzie podatku od toreb foliowych

Opłata recyklingowa za torbę foliową to nie podatek. Opłata jednak będzie wprowadzona od 2018 r. Czy pozwoli to ograniczyć zużycie toreb foliowych?

Podatek leśny 2017r.

Podatek leśny jest płacony bezpośrednio w gminie. Tak jak sama nazwa wskazuje, podatkiem leśnym obciążone są lasy. Kwestie szczegółowe reguluje ustawa o podatku leśnym.

Co nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości uregulowany jest w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z przepisami tej ustawy opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają nie tylko nieruchomości, ale również obiekty budowlane.

JST nie muszą sporządzać i przekazywać rocznych informacji PIT-8C

Zmiana przepisów dot. poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z tytułu umorzenia należności pieniężnych związanych z użytkowaniem lokalu mieszkalnego spowodowała brak obowiązku sporządzania przez jednostki samorządu terytorialnego rocznych informacji PIT-8C.

Jak szkoła może pozyskać środki z 1% podatku?

Szkoła bezpośrednio nie może przyjąć środków przekazanych w ramach 1% podatku. Ma prawo jednak pozyskać te środki. W jaki sposób? Z czym się to wiąże? Jakie są minusy pozyskiwania środków w taki sposób?

Jak obliczyć podatek rolny

Osoba fizyczna kupiła 10 ha użytków rolnych, w tym 4,25 ha to grunty orne klasy IIIa, 2,45 ha to grunty orne klasy IVb, 2,3 ha to użytek zielony (łąka klasy III), a 1 ha to łąka klasy V (na której znajduje się staw). Jaka powierzchnia nieruchomości gruntowych będzie podstawą naliczenia podatku rolnego oraz w jaki sposób powinien zostać naliczony podatek rolny za staw?

Jak opodatkowane są grunty związane z działalnością

Mam pytania dot. opodatkowania gruntów pod wiatrakami. Rolnik składa do organu podatkowego informację, w której wykazuje, ile należy odpisać mu z roli i potraktować jako grunty związane z działalnością gospodarczą. Od kiedy należy mu to zmienić, od dnia kiedy podpisał on umowę z inwestorem, czy od dnia kiedy rozpoczęto tam jakiekolwiek działania (jak to wówczas wyegzekwować)?

Zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych

Czy istnieje podstawa prawna umożliwiająca zwrot części wniesionej opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przedsiębiorcy, którego zezwolenie straciło ważność przed upływem okresu, na który zostało udzielone wskutek wygaszenia (bez względu na przesłanki tej czynności) bądź cofnięcia? Odpowiedzi na to pytanie udzieliła RIO w Opolu.

Wydatki na wytworzenie lub ulepszenie nieruchomości gminnej a VAT

W jaki sposób należy oceniać wydatki związane z nabyciem/wytworzeniem nieruchomości, w tym np. modernizacją i rewitalizacją budynku urzędu gminy? Obowiązujący od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 86 ust. 7b ustawy o VAT wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości i nakłada obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość została lub zostanie wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Umorzenie odsetek od zaległości gminy w podatku od nieruchomości i podatku leśnym

Problem składania przez gminy deklaracji w zakresie podatku od nieruchomości i podatku leśnym pozostaje nadal zagadnieniem wzbudzającym wiele kontrowersji i sprzecznych opinii. Kontrole prowadzone przez Urzędy Kontroli Skarbowej w całej Polsce wykazują, że duża liczba gmina nadal uchyla się od obowiązku składania deklaracji oraz płacenia podatków. Rodzi to konsekwencje w postaci obowiązku uiszczenia zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Wątpliwości w tej materii budzi możliwość wnioskowania i umarzania tych odsetek lub też analogicznie stosowania innych ulg w spłacie zobowiązań.

Podatek od nieruchomości za garaż - zmiany

Podatek od nieruchomości za garaż ma wzrosnąć. Zmiany proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Status jednostek organizacyjnych nadal nierozstrzygnięty

Kwestie statusu podatkowego jednostek organizacyjnych gmin dla potrzeb rozliczeń VAT rozstrzygnie ostatecznie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do czasu jego decyzji gminy będą działały w niepewności co do ewentualnych skutków swoich decyzji.

Zaliczki w związku z eksportem a VAT od 1 stycznia 2014 r.

Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu eksportu towarów, podobnie jak przed 1 stycznia 2014 r., powstaje na zasadach ogólnych. W związku ze zmianą zasad ogólnych, zwłaszcza wobec braku możliwości odroczenia momentu powstania obowiązku podatkowego przez wystawienie faktury (obowiązku jej wystawienia), zmieniają się zasady powstawania obowiązku podatkowego w eksporcie. Obecnie więc, dokonanie dostawy towaru rodzi obowiązek podatkowy w eksporcie towarów.

Opodatkowanie dotacji 2014

Opodatkowanie dotacji od 1 stycznia 2014 roku zasadniczo nie uległo zmianie. Obowiązek podatkowy wciąż powstaje z chwilą otrzymania całości lub części dotacji, subwencji i innych opłat o podobnym charakterze mającymi wpływ na cenę sprzedawanych towarów i usług.

Zwolnienia z VAT 2014 - nowe rozporządzenie

Rozporządzenie w sprawie zwolnień z VAT obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., a przeważająca część regulacji w nim zawartych stanowi kontynuację dotychczasowych rozwiązań zawartych w rozporządzeniu MF z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów o podatku od towarów i usług.

VAT 2014: Faktury ze zwolnieniem w 2014 r.


Zmiany w zakresie VAT obowiązujące od 1 stycznia 2014 r. dotyczą również faktur ze zwolnieniem. W nowym stanie prawnym sprzedawca świadczący usługi zwolnione z VAT w ogóle nie ma obowiązku wystawienia faktury na rzecz nabywcy, chyba że ten nabywca w odpowiednim terminie zgłosi żądanie otrzymania faktury dokumentującej sprzedaż zwolnioną.

Zwrot podatku dla rolników

W 2014 roku stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 0,95 zł na litr oleju.

Spółka komunalna a prawo do składania deklaracji kwartalnych

Z dniem 1 października 2013 r. weszły w życie nowe przepisy VAT służące m.in. przeciwdziałaniu nadużyciom w tym podatku w obszarze obrotu tzw. towarami wrażliwymi. Ustawa ta nie zawiera żadnych wyłączeń w zakresie jej stosowania w odniesieniu do spółek komunalnych, co oznacza, że „procedury bezpieczeństwa” przewidziane przez ustawę o Towarach Wrażliwych mogą znaleźć teoretycznie zastosowanie do spółek komunalnych obracających towarami zaliczonymi do grupy towarów wrażliwych, których wykaz znajduje się w dodanym załączniku nr 13 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Usługi administrowania targowiska a VAT

Usługa administrowania targowiska gminnego przez samorządowy zakład budżetowy nie podlega VAT. Stanowisko takie zajął Naczelny Sąd Administracyjny. Czy teza tego orzeczenia znajdzie zastosowanie do usługodawców innych niż jednostki budżetowe?

Dane o nieruchomościach leśnych - wzór formularza ZL-1/A

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór formularza ZL-1/A. Stanowi on pomoc w określeniu przez rady gmin na mocy uchwał obowiązującego wzoru formularza podatkowego.

Podatki i opłaty lokalne 2014

Podatki i opłaty lokalne w 2014 r. mogą wzrosnąć. Przyczyną prognozowanych zmian jest wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2013 r. o 0,9%.

Podatki w samorządach - propozycje zmian systemowych

Zmianom w konstrukcji oraz sposobie zasilania samorządów podatkami i opłatami powinno towarzyszyć przemodelowanie otrzymywanych przez nie transferów z budżetu państwa.

Uchwała NSA w sprawie VAT w gminach - Forum Od-nowa

Czy Uchwała NSA w sprawie VAT w gminach to początek rewolucji organizacyjnej w samorządach i szansa na oszczędności?

Jednostki budżetowe jako podatnicy VAT nowa uchwała NSA

W dniu 24 czerwca br. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w której stwierdził, że w świetle art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, gminne jednostki budżetowe nie są podatnikami podatku od towarów i usług. W momencie publikacji pisemne uzasadnienie uchwały nie zostało jeszcze opublikowane, lecz z uzasadnienia ustnego uchwały wynika, że NSA uznał za prawidłowy argument o braku samodzielności w prowadzeniu działalności gospodarczej przez te jednostki.

REKLAMA