REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

O trzynastce decyduje rada gminy i powiatu

Przewodniczący rady powiatu nie może decydować o tym, czy przyznać staroście nagrodę jubileuszową albo trzynastkę. Takich uprawnień nie może przekazać mu organ stanowiący jednostki samorządu. Podobna zasada obowiązuje w stosunku do wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i marszałków województwa.

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

Jak są ustalane wynagrodzenia dla pracowników samorządowych

Kto i kiedy decyduje o wzroście wynagrodzeń w administracji samorządowej? Kiedy osoby zatrudnione w samorządzie mogą liczyć na podwyżki?

E-podpis ważny jak własnoręczny

Podpis elektroniczny daje gwarancję nienaruszalności przesyłanych dokumentów. Już od 1 maja podania z e-podpisem będą musiały przyjmować wszystkie urzędy. Mimo to dzisiaj w większości z nich nie załatwimy swoich spraw przez internet.

REKLAMA

Jaki jest zakres ochrony specjalnych obszarów ochrony Natura 2000

Czy wyznaczenie określonego obszaru Natura 2000 oznacza automatyczne objęcie go ochroną ścisłą i wyłączenie z działalności gospodarczej?

Powiat reprezentuje jego rada

Uprawnionym do podjęcia uchwały o zaskarżeniu zarządzenia zastępczego jest ten podmiot, który był jej adresatem.

Jakie wsparcie na zakup aparatury

Jestem przedstawicielem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej w woj. lubuskim. Chcielibyśmy kupić kilka nowych urządzeń medycznych. Czy jest szansa na uzyskanie dotacji z funduszy unijnych? Mamy podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Gminy muszą informować o wysokości stawek czynszów

Od nowego roku gminy mają obowiązek publikacji informacji o stawkach czynszu najmu lokali mieszkalnych nienależących do publicznego zasobu mieszkaniowego. I choć ze względu na brak przepisów wykonawczych wypełnienie tego zadania jest na razie niemożliwe, to już teraz trzeba zacząć gromadzić niezbędne dane.

REKLAMA

Obowiązkowa matura tylko z trzech przedmiotów

18 stycznia resort edukacji przedstawi rektorom szkół wyższych propozycję zmian na maturze. Egzaminy na poziomie rozszerzonym nie będą decydować o wyniku matury. Po I klasie liceum będzie się można uczyć tylko wybranych przedmiotów.

Nowe prawo w nowym roku - dla urzędników i samorządowców

Podobnie jak w ubiegłych latach, również od początku tego roku zaczyna obowiązywać kilka istotnych nowych przepisów, które zmieniają funkcjonowanie urzędów administracji oraz poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Jakie dotacje na przystań żeglarską

Staramy się zbudować przystań żeglarską nad jednym z jezior Pomorza Drawskiego (woj. zachodniopomorskie). Przeczytałem w GP artykuł o unijnej dotacji na powstanie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Gdańsku. Czy możemy dostać unijne pieniądze na rozwój własnej działalności?

Zwiększy się ochrona strażaków w czasie akcji ratowniczych

Strażacy prowadzący akcje ratownicze zostaną wyposażeni w jednorazowy sprzęt ochrony i będą podlegać obowiązkowym szczepieniom.

Procedura porządkowania ksiąg wieczystych musi być przeprowadzona szybko

Jeżeli organy samorządu lub Skarbu Państwa odpowiednio wcześnie nie ujawnią w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości, to majątek ten może być zagrożony przejęciem przez dzisiejszych posiadaczy lub sprzedażą przez byłych właścicieli.  

Dodatek dla nauczycieli w szkołach i przedszkolach

Rada gminy może przyznać dodatek funkcyjny za wychowawstwo nauczycielom zatrudnionym nie tylko w szkołach, ale i w przedszkolach.

Urząd nie może odmówić przesłuchania świadków

Organ podatkowy nie może z góry założyć, że przesłuchanie świadków nic nie wniesie do sprawy.

Przyszłość jest po stronie metropolii

Potrzebny jest projekt ustawy metropolitalnej, który uwzględni faktyczne interesy lokalnych społeczności zamieszkujących metropolie i który nie stworzy kolejnych, zupełnie niepotrzebnych organów nadzoru rządu nad samorządem.

Samorządy są zobowiązane do zabezpieczenia swoich sieci komputerowych

Jednostki administracji publicznej, w tym samorządowej, są zobowiązane do stworzenia takich warunków technicznych i organizacyjnych, które zapewnią bezpieczeństwo danym osobowym, pozostającym w ich dyspozycji.

Wójt jest kierownikiem urzędu stanu cywilnego

Wójt jest z mocy prawa kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zachowuje on swe uprawnienia także wtedy, gdy rada gminy powoła innego kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak przygotować się do wykorzystania pieniędzy na wsparcie obszarów wiejskich

Aż 500 najbiedniejszych gmin z całego kraju otrzyma wkrótce łącznie około 40 mln zł w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW). Średnio gmina biorąca udział w programie otrzyma 40 tys. euro. Warunkiem otrzymania pomocy jest stworzenie dobrej strategii rozwiązywania problemów społecznych i lokalnego programu działania.

Przeciwdziałanie narkomanii w gminie i województwie

Większość kompetencji i zadań dotyczących przeciwdziałania narkomanii należy do samorządu gminy. To właśnie gmina ma przedsięwziąć środki zaradcze skierowane do lokalnej społeczności, które mają zapobiegać i minimalizować skutki uzależnienia od narkotyków.

Jak właściwie konstruować gminny program przeciwdziałania narkomanii

Czym kierować się przy tworzeniu zespołu realizującego gminny program przeciwdziałania narkomanii (GPPN)? Jak gminy mogą skutecznie zapobiegać narkomanii na swoim terenie?

Jak prowadzić skuteczną politykę antyalkoholową

Samorządy tylko dzięki znajomości realiów i specyfiki lokalnej społeczności coraz lepiej i efektywniej prowadzą politykę antyalkoholową na swoim terenie. Wprowadzają nie tylko ograniczenia w postaci miejsc, w których nie można sprzedawać alkoholu, ale prowadzą również akcje promujące zdrowy styl życia.

Wynik finansowy w jednostkach budżetowych

W jednostkach budżetowych wynik finansowy jest różnicą pomiędzy przychodami a kosztami za rok obrotowy z uwzględnieniem innych zjawisk towarzyszących, związanych ze stratami i zyskami nadzwyczajnymi.

Do likwidacji szpitala potrzebna jest uchwała samorządu

Likwidacja samodzielnego publicznego zakładu ochrony zdrowia wymaga podjęcia w tej sprawie uchwały jego organu założycielskiego, czyli najczęściej jednostki samorządu terytorialnego. To na nim również spoczywa obowiązek spłaty ewentualnych wierzycieli likwidowanego szpitala.

Jak należy ogłaszać przepisy uchwalane przez gminę

Starostwo powiatowe musi gromadzić i udostępniać zbiór aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat. Urząd gminy prowadzi zbiór przepisów gminnych. Dzienniki urzędowe, zbiory aktów prawa miejscowego powiatów i gmin udostępnia się nieodpłatnie poprzez środki komunikacji elektronicznej.

Jak nawiązywać kontakty z samorządami zagranicznymi

Wiele miast polskich posiada związki partnerskie z zagranicznymi miastami, najczęściej z niemieckimi. Kontakty te mają różny charakter. Główne korzyści to pomoc w rozwiązywaniu problemów komunalnych. Umowy między miastami mają charakter dobrowolny, a wynikające z nich prawa i obowiązki nie mają wsparcia w normach prawa międzynarodowego ani krajowego.

Przepisy porządkowe muszą dotyczyć przeciwdziałania realnemu, a nie potencjalnemu zagrożeniu

prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej, autor opinii prawnej dla Rady Miejskiej w Łodzi na temat wprowadzenia zakazu używania jednorazowych torebek foliowych przez sprzedawców

Jak należy postępować z danymi zgromadzonymi przy rejestracji pojazdów

Czy starosta jest administratorem danych gromadzonych w związku z wykonywaniem zadań publicznych dotyczących rejestracji pojazdów i wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami i czy można się do niego zwracać o uzyskanie tych informacji?

Audytor wewnętrzny musi jednocześnie spełniać wymagania z ustawy o pracownikach samorządowych i z ustawy o finansach publicznych

Czy do zatrudnienia na stanowisku audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego wymagany jest dwuletni staż pracy? Jakie niezbędne wymagania musi spełnić osoba zatrudniana na stanowisku audytora wewnętrznego w jednostce samorządu terytorialnego (starostwie powiatowym)? Czy starostwo powiatowe, stawiając w ogłoszeniu o naborze na audytora wewnętrznego wymagania niezbędne wykraczające ponad te, które są określone w ustawie o finansach publicznych (np. co najmniej 2-letni staż pracy na stanowiskach określonych w art. 3 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych), nie tworzy nieuprawnionych barier dla osób, które chciałyby ubiegać się o zatrudnienie, jednak nie spełniają tego warunku?

Wychowankom ośrodków specjalnych przysługuje pomoc na dalszą naukę

Wychowanek specjalnego ośrodka wychowawczego ma prawo do pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, nawet jeżeli przed 1 kwietnia br. odmówiono jej przyznania, a decyzja czy orzeczenie się już uprawomocniły - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Inwestycje na terenach Natura 2000

Gminy położone na terenach Natura 2000, podobnie jak inne samorządy, będą mogły otrzymać dotacje na inwestycje infrastrukturalne z unijnych programów operacyjnych 2007-2013. Gminy te mogą liczyć również na środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zasady wydatkowania dochodów z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu

Środki finansowe na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych pochodzą m.in. z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. To wójt (burmistrz, prezydent miasta) decyduje na podstawie uchwały rady gminy o ilości zezwoleń na prowadzenie sprzedaży alkoholu na terenie gminy.

Jakie wydatki będą kwalifikowane w ramach Programu Kapitał Ludzki?

Zanim rozpocznie się realizację projektów finansowanych w ramach programu Kapitał Ludzki, warto zapoznać się ze szczegółowymi wytycznymi w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach POKL. O jakich najważniejszych kwestiach związanych z kosztami oraz finansowymi obowiązkami beneficjenta warto pamiętać?

Pomoc publiczna stymulatorem rozwoju

Udzielana przez samorządy pomoc publiczna stanowi istotny instrument kształtowania lokalnej polityki rozwojowej i gospodarczej. Dobrze ukierunkowane wsparcie może się bowiem przyczynić do pobudzenia przedsiębiorczości wśród mieszkańców, przyciągnięcia nowych inwestorów lub zmniejszenia bezrobocia na danym terenie.

Wyższe stanowiska będą włączone do służby cywilnej

W Kancelarii Premiera trwają prace nad zmianami w systemie zatrudniania w administracji. Rząd zamierza m.in. powołać szefa służby cywilnej, a stanowiska dyrektorów generalnych, dyrektorów departamentów i ich zastępców przenieść do służby cywilnej. Nadal jednak wyższe stanowiska będą obsadzane w drodze powołania. Oznacza to, że nie będzie rewolucyjnych zmian.

Zamawiający może żądać tylko niezbędnych dokumentów

Dokumenty potwierdzające należyte wykonanie robót muszą odnosić się do zrealizowanej przez wykonawcę inwestycji.

Wyższe stanowiska będą włączone do służby cywilnej

W Kancelarii Premiera trwają prace nad zmianami w systemie zatrudniania w administracji. Rząd zamierza m.in. powołać szefa służby cywilnej, a stanowiska dyrektorów generalnych, dyrektorów departamentów i ich zastępców przenieść do służby cywilnej. Nadal jednak wyższe stanowiska będą obsadzane w drodze powołania. Oznacza to, że nie będzie rewolucyjnych zmian.

Jakie są etapy przekształcania zakładu opieki zdrowotnej

Czy można wnieść zakład opieki zdrowotnej aportem do spółki? Jaka jest sytuacja prawna pracowników medycznych w trakcie i po przekształceniu zakładu opieki zdrowotnej?

Jakie zasady powinny stosować władze gmin przy egzekucji zobowiązań

Jaka jest rola władz gmin w postępowaniu egzekucyjnym? Jakie korzyści mogą się wiązać z umorzeniem zobowiązań czy też rozłożeniem ich spłaty na raty? Kiedy powinna nastąpić interwencja organu egzekucyjnego?

Żeby otrzymać licencję, nie trzeba będzie zdawać dodatkowego egzaminu państwowego

Od nowego roku otworzył się dostęp do zawodu pośrednika. Aby nim zostać, trzeba ukończyć studia wyższe oraz studia podyplomowe w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, a także zdobyć praktykę zawodową. Nie będzie już konieczne zdawanie dodatkowego egzaminu.

Urząd musi tłumaczyć dokumenty

  Organy podatkowe, które skierowały wezwanie o uzupełnienie braków formalnych do holenderskiej spółki, powinny zadbać o tłumaczenie dokumentu.

Wydarzenia kulturalne mogą być ważną gałęzią gospodarki

Kultura do niedawna traktowana była jako produkt niedochodowy, wymagający ciągłej pomocy ze strony państwa. Tymczasem ma ona wymierną wartość gospodarczą, co zaczynają rozumieć władze samorządowe.

Można stracić nieruchomość bez stosownego odszkodowania

Decyzja o lokalizacji drogi, której nadano tryb natychmiastowej wykonalności, uprawnia do natychmiastowego przejęcia nieruchomości przez zarządcę drogi. Ustalenie wysokości odszkodowania następuje później.

Jakie formy pomocy należy uznać za pomoc publiczną

Kto zgodnie z prawem Wspólnoty może liczyć na pomoc publiczną?

Samorządy nie mogą naruszać konkurencji na rynku

Samorządowcy powinni pamiętać, że przy tworzeniu prawa miejscowego nie wolno nadużywać pozycji dominującej polegającej m.in. na bezpośrednim lub pośrednim narzucaniu nieuczciwych cen, w tym cen nadmiernie wygórowanych. Gminy nie mogą również zawierać porozumień ograniczających konkurencję. Za złamanie przepisów ustawy samorządom grożą kary finansowe.

Samorządy nie będą musiały uchwalać planów zagospodarowania

Najnowsza propozycja Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że gminy zamiast miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego będą przyjmowały tylko ogólne standardy zabudowy.

Samorządy nie będą musiały uchwalać planów zagospodarowania

Najnowsza propozycja Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że gminy zamiast miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego będą przyjmowały tylko ogólne standardy zabudowy.

Nowe zasady zbywania gruntów samorządowych

Obowiązkiem organu wykonawczego każdej jednostki samorządu terytorialnego jest sporządzenie wykazu nieruchomości przeznaczonych do zbycia. Co do zasady nieruchomości należące do samorządów mogą być sprzedawane w drodze przetargu. Jednak pod pewnymi warunkami, jak np. sprzedaż gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, może to nastąpić bez przetargu.

Gdy pracownik odbiera dzień wolny za pracę w święto, nie powinno się zmniejszać mu ryczałtu za jazdy lokalne

 

Jak nowe przepisy dotyczące nieruchomości wpłynęły na funkcjonowanie samorządów

Jakie są możliwości dostosowania prawa miejscowego do nowych zasad określonych w ustawie o gospodarce nieruchomościami? Jakie problemy dla jednostek samorządu wiążą się z obowiązkiem ujawnienia w księgach wieczystej prawa własności nieruchomości?

REKLAMA