REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracowników samorządowych zatrudnia urząd, a nie jego kierownik

Dla osób zatrudnionych w urzędzie gminy lub miasta pracodawcą jest ten urząd, a nie prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Podział zamówień służy omijaniu prawa

Zamawiający nie powinien dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości w celu uniknięcia stosowania niewygodnych przepisów.

Błędy w teście należy sprawdzić przed podjęciem decyzji

W przypadku wątpliwości co do prawidłowości pytań egzaminacyjnych ułożonych dla kandydatów na aplikantów radcowskich w 2005 roku Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych, przed podjęciem uchwały w przedmiocie wpisu danej osoby na listę, powinna przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i zwrócić się do komisji konkursowej o zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Strony miały interes prawny wnosząc odwołanie

Zatwierdzenie wyników konkursu stanowi czynność organizatora konkursu, wobec której mogą być stosowane środki ochrony prawnej

REKLAMA

Jak skutecznie zalegalizować samowolę budowlaną

Prowadzenie robót budowlanych bez pozwolenia jest samowolą budowlaną, co skutkuje obowiązkiem rozbiórki nielegalnie wzniesionej budowli. W pewnych wypadkach przepisy dopuszczają jednak możliwość legalizacji samowoli budowlanej - po wniesieniu opłaty legalizacyjnej.

Działalność gospodarcza w samorządzie nie dla każdego

Naruszenie zakazów wymienionych w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne powoduje, że właściwy organ odwołuje taką osobę albo rozwiązuje z nią umowę o pracę, najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o przyczynie odwołania albo rozwiązania umowy o pracę.

Już czas przygotowywać projekty dla obszarów wiejskich

Chociaż uruchomienie działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, których beneficjentami będą samorządy, nastąpi najprawdopodobniej dopiero na początku przyszłego roku, to już teraz warto przygotowywać wnioski.

Urzędnicy pomogą przy audytach zleconych

Audytor wewnętrzny w czasie przeprowadzania audytu zleconego będzie musiał współpracować z pracownikami urzędu obsługującego ministra finansów.

REKLAMA

Jak księgować instrumenty ograniczające zadłużenie

Kiedy możliwe jest rolowanie zadłużenia? Jakie korzyści wynikają z rozbicia budżetu na budżet bieżący i inwestycyjny? Jakie informacje mogą wynikać z faktu pojawienia się nadwyżki operacyjnej?

Procedury budowlane trzeba znacznie skrócić i uprościć

Załatwienie wszystkich formalności potrzebnych do rozpoczęcia inwestycji zajmuje minimum rok. Brak planów zagospodarowania przestrzennego uniemożliwia inwestowanie. Inwestorzy postulują skrócenie procedur inwestycyjnych i uproszczenia przy rozpoczęciu prac.

Nie ma podstaw do zmiany decyzji

Przepisy ustawy z 11 maja 2001 r. - Prawo o miarach (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 243, poz. 2441 ze zm.) stanowią normy szczególne sprzeciwiające się możliwości zmiany (poprzez przedłużenie obowiązywania) decyzji zezwalającej na wykonywanie działalności w zakresie instalacji lub napraw tachografów samochodowych, w trybie nadzwyczajnym uregulowanym w art. 155 k.p.a.

Na wydanie zaświadczenia urząd ma siedem dni

Podatnik może składać do urzędu skarbowego wnioski i podania oraz żądać stwierdzenia nadpłaty, wydania interpretacji lub określonych zaświadczeń.

Błędne pouczenie nie może szkodzić składającemu skargę

Jeżeli sąd administracyjny błędnie pouczył pełnomocnika skarżącego o skutkach nieuzupełnienia braków w skardze, to nie może odrzucić takiej skargi.

Niska szkodliwość powodem umorzenia

Jeśli kilkaset złotych dotacji nie zostanie rozliczone, to choć jest to naruszenie dyscypliny finansów publicznych, postępowanie należy umorzyć ze względu na niewielką szkodliwość czynu.

Prawa marszałka Sejmu ograniczają rolę opozycji

Politycy i prawnicy uważają, że konieczna jest zmiana regulaminu Wysokiej Izby. Rola marszałka Sejmu jest zbyt silna w stosunku do praw opozycji - twierdzą eksperci. Zmiana regulaminu i wprowadzenie nowych zasad ma usprawnić pracę parlamentu.

Szkoły prywatne nie mogą prowadzić e-studiów

Od dziś jedynie uczelnie posiadające prawo do habilitowania mogą prowadzić 80 proc. zajęć na studiach przez internet.

Sektor publiczny z prywatnym partnerem

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala prywatnym przedsiębiorcom sfinansować budowę dróg i obiektów użyteczności publicznej w ramach współpracy z gminą.

Prawo określa tryb udzielania zamówień publicznych

W ramach zamówień publicznych zawierane są odpłatne umowy na usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Postępowanie w sprawie zamówienia bez zabezpieczenia środków w budżecie

Jeśli zamawiający zaciąga zobowiązanie wykraczając poza zakres wydatków przewidzianych w planie finansowym, stanowi to naruszenie dyscypliny finansów publicznych nawet w przypadku, gdy plan zostanie w późniejszym terminie zmieniony, a także, gdy umowa o zamówienie publiczne zostanie później dostosowana do planu finansowego.

Samowolna budowa wymagająca zgłoszenia

 

Plan finansowy samorządowej jednostki organizacyjnej

Uchwała budżetowa określa m.in. plany przychodów i wydatków zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych oraz dochodów własnych jednostek budżetowych i wydatków nimi sfinansowanych oraz plany przychodów i wydatków funduszy celowych.

Jakie są przyczyny niedofinansowania zadań oświatowych

Samorządy twierdzą, że w sumie dodają 2 mld zł do edukacji. Z tego też powodu muszą zamykać małe, ale drogie w utrzymaniu szkoły. Skąd wynika aż takie niedofinansowanie zadań oświatowych?

Jak uzyskać zaświadczenie z urzędu skarbowego

Urząd skarbowy wyda podatnikowi zaświadczenie potwierdzające określone fakty, na przykład brak zaległości podatkowych, tylko wtedy, gdy podatnik wystąpi z odpowiednim wnioskiem.

Jak wykorzystać rozwiązania PPP, aby zwiększyć liczbę mieszkań

W jaki sposób można wyłonić zarządcę zasobów lokalowych gminy? Jakie są źródła pozyskania kapitału na prace budowlano-remontowe? W jaki sposób można rozwiązać sprawę zapłaty za prace wykonane przez zarządcę?

Rodzice muszą być poinformowani o zamiarach rady

Istotą wymogu powiadamiania rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, o którym jest mowa w art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, jest to, aby rodzice mogli się zapoznać z takim zamiarem i podjąć kroki w celu znalezienia dla dzieci odpowiedniej szkoły bądź kroki w celu wyeliminowania takiej uchwały z obrotu prawnego. Wymóg ten jest spełniony także wówczas, gdy informacja o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły została przekazana poprzez wpisy do dzienniczków uczniów, tj. w zwyczajowej formie komunikowania się szkoły z rodzicami.

Obowiązki organów samorządowych związane z zakończeniem wyborów

Trzydzieści dni mają przedstawiciele komitetów wyborczych na usunięcie plakatów i ogłoszeń wykorzystywanych w kampanii wyborczej. W przeciwnym razie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci usuną je na koszt komitetów.

Przedmiot zaskarżania wynika z charakteru uchwały

Uchwała rady gminy, która nie zawiera żadnych elementów władztwa publicznego i ma zamiar wywołać wyłącznie skutki o charakterze niepublicznym, nie jest w swym charakterze uchwałą z zakresu administracji publicznej i nie może być przedmiotem zaskarżenia w trybie określonym w art. 101 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Czy zaangażowanie wydatków budżetowych to planowanie finansowe

Jak należy zdefiniować zaangażowanie wydatków budżetowych? Na czym polega zangażowanie rachunkowe i zangażowanie prawne?

Jak rozwiązywać problemy mieszkaniowe w gminie

Do końca tego miesiąca samorządy mogą składać wnioski o dotacje na budownictwo mieszkaniowe z Funduszu Dopłat. Dobrą receptą na rozwiązanie problemów mieszkaniowych może być też powołanie towarzystwa budownictwa społecznego.

Ile pieniędzy unijnych trafi do szkół

Rozwój gospodarki opartej na wiedzy wymaga inwestycji w kapitał ludzki. A to oznacza inwestycje w wysokiej jakości system oświaty. Niezbędne są działania zmierzające do zwiększenia dostępności edukacji i wyrównania oferty edukacyjnej na obszarach miejskich i wiejskich. Tym celom będą służyć działania realizowane w ramach III i IX Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Prezydent może powołać premiera, ale nie ministrów

Konstytucja nie określa, że premierem zostaje przywódca zwycięskiego ugrupowania. Prezesa Rady Ministrów desygnuje prezydent. Głowa państwa nie ma jednak wpływu na wybór ministrów.

Liczy się data ogłoszenia przetargu

Trzyletni okres, w którym badana jest zdolność wykonawcy do wykonania zamówienia, należy liczyć do chwili wszczęcia przetargu.

Jak pogodzić zasadę jawności z ochroną interesu zamawiającego

W jaki sposób zamawiający ma przestrzegać zasady jawności przy prowadzeniu postępowania o zamówienie publiczne, a z drugiej strony nie dopuścić do sparaliżowania prac komisji przetargowej przez wykonawców albo też do zbyt wczesnego udostępnienia informacji o zamówieniu, co mogłoby godzić w interes zamawiającego?

Odwołanie przez ministra nie wymagało uzasadnienia

Minister finansów nie musi wskazywać powodu, dla którego powierza pracownikowi mianowanemu inną pracy niż ta, która była dotychczas przez niego wykonywana.

Studenta bez dyplomu nie powołają do wojska

Osoby, które rozpoczęły studia przed rokiem akademickim 2002/2003 i mają absolutorium, ale termin obrony mają wyznaczony na 2008 rok, powinny powiadomić o tym komendy uzupełnień.

Trzeba wykupić grunty pod infrastrukturę

Do wybudowania wodociągu, gazociągu czy linii energetycznej konieczne jest wykupienie działek, po których instalacje mają przebiegać - także wtedy, gdy znajdować się będą pod ziemią.

Jak nie dopuścić do cofnięcia dofinansowania unijnego dla samorządu

Zawarcie umowy o dotację ze środków europejskich to tylko pierwszy poważny krok do otrzymania pomocy z UE. Pozostaje jeszcze sprawa rozliczeń ze zrealizowanego przedsięwzięcia. Ważna jest tzw. kwalifikowalność wydatków do refundacji. 

Jak pracodawca może wykorzystać ocenę okresową urzędnika

Oceny okresowe to ważny element zarządzania zasobami w prywatnych firmach. Pracowników jednak oceniają także urzędy administracji samorządowej. Jak oceny wpływają na pracę urzędu? Jak można je wykorzystać? Czy kryteria wskazane przez Radę Ministrów są efektywne?

Jak mieszkaniec ziem zachodnich może uporządkować prawa własności

Niektórzy mieszkańcy ziem zachodnich jeszcze do tej pory nie uregulowali przysługujących im praw własności do zajmowanych nieruchomości. Zamiast obawiać się utraty majątków na rzecz przedwojennych właścicieli, powinni sami dopełnić formalności, aby zostać ich pełnoprawnymi właścicielami.

Poradnik na wybory 2007

Lokale wyborcze w niedzielę będą czynne od godz. 6.00 do 20.00. Głosować może także osoba, która omyłkowo została pominięta w rejestrze wyborców. Głosy oddane w sposób nieważny nie będą miały wpływu na wynik wyborów.

Jakie są zadania komisji obwodowych w dniu wyborów przed otwarciem lokalu

Jakie są zadania przewodniczącego komisji i jej członków? Na co komisja wyborcza powinna zwrócić szczególną uwagę, aby głosowanie odbyło się sprawnie i bez zakłóceń? Jak wygląda współpraca komisji z policją?

Będą pieniądze na punkty wydawania posiłków

W 2008 roku wojewodowie będą doposażać i tworzyć miejsca wydawania posiłków dla dzieci, młodzieży i osób zagrożonych ubóstwem.

Ograniczenia właścicieli nieruchomości są zgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ograniczenia nałożone na właścicieli nieruchomości położonych w odległości mniejszej niż 50 metrów od stropu wału przeciwpowodziowego są zgodne z ustawą zasadniczą.

Prawo do trzynastki sekretarza gminy

Sekretarz został odwołany uchwałą rady gminy 14 grudnia 2006 r. W okresie od 28 listopada 2006 r. do 4 kwietnia 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Od 5 kwietnia do 9 maja 2007 r. był na urlopie wypoczynkowym. Okres wypowiedzenia kończył się 31 lipca 2007 r. Czy w takim przypadku sekretarzowi należało naliczyć dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2007 r.?

Łatwiej o pomoc unijną na sfinansowanie budowy dróg

W Sektorowym Programie Operacyjnym Transport (SPOT) wprowadzono od niedawna zmiany do umów o wypłatę dotacji. Będzie można otrzymać dofinansowanie projektu drogowego nawet do 100 proc. kosztów inwestycyjnych. Prostsze będą w niektórych przypadkach procedury otrzymania pomocy. Program ten jest adresowany m.in. do powiatów.

Jakie są konsekwencje oceny kwalifikacyjnej

Do 10 października urzędy administracji samorządowej powinny były przeprowadzić obowiązkowe oceny kwalifikacyjne urzędników. Druga ocena negatywna powoduje rozwiązanie stosunku pracy. Od oceny kwalifikacyjnej można się odwołać.

Jakie instytucje będą kontrolować projekty finansowane z funduszy

Kto będzie kontrolował projekty inwestycyjne? Czy w okresie aplikowania o pomoc z sektorowych programów operacyjnych 2004-2006 były przypadki cofnięcia dofinansowania? Jakie były przyczyny odmowy wypłaty dotacji?

Na czym polega kontrola gospodarki budżetowej w samorządach

Jakiej kontroli podlega budżet jednostki samorządu terytorialnego i kto tego dokonuje? Jakie informacje o budżecie musi przedstawić zarząd samorządu terytorialnego? Jakie kryteria są brane pod uwagę podczas kontroli?

Przygotowanie komisji obwodowej do wyborów

Urządzenie i przygotowanie lokalu wyborczego, w tym również dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, to zadanie dla wójta, burmistrza i prezydenta miasta. Władze samorządów powinny pomóc obwodowym komisjom wyborczym w sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniu głosowania.

Minister będzie sprawował nadzór publiczny

• Unijna dyrektywa nakazuje stworzyć publiczny nadzór nad biegłymi rewidentami i spółkami audytorskimi• W Polsce - zgodnie z projektem ustawy, do którego dotarła Gazeta Prawna - nadzór ma sprawować minister finansów• Niepokojący jest planowany sposób finansowania systemu, opłaty będą wnoszone przez spółki audytorskie

REKLAMA