REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Sektor publiczny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kontrola skarbowa - formy realizacji

Kontrola skarbowa wykonywana jest przez organy kontroli skarbowej między innymi w celu ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa.

Pacjent będzie miał wgląd online w historię leczenia!

Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) to nowy system, który ma umożliwić każdemu pacjentowi wgląd online w historię swojego leczenia. System ma być udostępniony w połowie 2013 r..

Ustalenie wartości zamówienia publicznego

Ustalenie wartości zamówienia ma istotne znaczenie dla zapewnienia prawidłowości postępowania w sprawie udzielenia zamówienia publicznego. W następstwie ustalenia wartości zamówienia następuje określenie wymagań ustawowych Prawa zamówień publicznych, które będą miały zastosowanie w przygotowywanym postępowaniu.

Środki zaskarżenia w administracji

Naruszenie zasad określonych w postępowaniu egzekucyjnym stanowi podstawę do skorzystania z przewidzianych ustawą środków zaskarżenia w administracji.

REKLAMA

Ochrona zdrowia publicznego - zadania i kompetencje gminy

Ochron zdrowia publicznego jest jednym z zadań własnych realizowanych przez gminę. Gmina oprócz zadań własnych w zakresie ochrony zdrowia publicznego realizuje także zadania zlecone.

Obowiązki pracownika samorządowego

Do obowiązków pracownika samorządowego należy dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli.

Dobre Prawo – Sprawne Rządzenie

Dobre prawo – sprawne rządzenie to projekt, którego ideą jest poprawa jakości aktów prawa miejscowego oraz decyzji administracyjnych wydawanych przez jednostki samorządu terytorialnego, jak również poprawa jakości rozstrzygnięć organów nadzorujących i kontrolujących działalność JST.

Super Samorząd - konkurs o tytuł 2012 r. rozstrzygnięty!

Nagroda Super Samorząd jest wyróżnieniem dla uczestników, władz samorządowych i mieszkańców, którzy najskuteczniej współpracowali w ramach akcji.
Nagrody Super Samorząd 2012 zostały już wręczone.

REKLAMA

Załatwianie spraw w postępowaniu administracyjnym

Załatwianie spraw w postępowaniu administracyjnym zostało uregulowane w kodeksie postępowania administracyjnego. Kodeks przewiduje trzy rodzaje terminów, w jakich należy załatwić określoną sprawę.

Budżet zadaniowy jednostek samorządu terytorialnego

Budżet zadaniowy jest planem finansowym danej jednostki sektora finansów publicznych, przygotowanym w formie zbioru zadań budżetowych przeznaczonych do wykonania w określonym przedziale czasowym.

Klasyfikacja odpadów w dwupojemnikowym systemie zbierania

Klasyfikacja odpadów powinna być zgodna z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów.

Umowa na odbieranie odpadów komunalnych

Decyzja o rozwiązaniu dotychczas zawartych umów na odbiór odpadów komunalnych należy do właścicieli nieruchomości.

Sprawozdania o odpadach

Sprawozdania o odpadach zawierają dane o wytworzonych śmieciach. Obowiązek ich składania wynika z ustawy o odpadach.

Środki egzekucyjne w administracji

Środki egzekucyjne stosowane w postępowaniu egzekucyjnym w administracji dotyczącym należności pieniężnych zostały określone w ustawie z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Społeczne Zamówienia Publiczne

Społeczne Zamówienia Publiczne (SOZP) to narzędzie, za pomocą którego organy administracji publicznej mają możliwość wpływać na rynek i promować wśród firm rozwijanie społecznie odpowiedzialnego zarządzania.

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest odpowiedzialnością o szczególnym charakterze. Dyscyplina finansów publicznych to bowiem określony, pożądany stan, którego zapewnienie wiąże się z przestrzeganiem zespołu, ustalonych przez ustawodawcę norm prawnych, dotyczących szeroko rozumianej gospodarki finansowej, których naruszenie skutkować może pociągnięciem do odpowiedzialności.

Wieloletnia prognoza finansowa – zakres prezentacji danych według RIO

Elektroniczna wersja wieloletniej prognozy finansowej wymaga znowelizowania budżetów jednostek samorządu terytorialnego, które posiadają potencjalne zobowiązania z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, a kwot tych nie wykazały w wydatkach budżetowych.

Opłata za śmieci to najczęściej 6-8 zł

Stawki opłat za śmieci uchwalane przez gminy zaczynają się już od 2 zł za osobę – wynika z analizy Związku Gmin Wiejskich RP.

Inne formy wychowania przedszkolnego – wyjaśnienia MEN

Inne formy wychowania przedszkolnego wprowadzone zostały do systemu oświaty ustawą nowelizującą z 7 września 2007 r. Powodem była konieczność zwiększenia upowszechnienia edukacji przedszkolnej.

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (SUiKZP)

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP), to dokument sporządzany dla całego obszaru gminy, określający w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania.

Walka z bezrobociem – więcej swobody dla powiatów

Sposób na poprawę efektywności walki z bezrobociem przedstawiony został w gotowym już projekcie założeń zmian do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Wspieranie sportu przez gminy

Podstawową formą wspierania sportu przez gminy na swoim terenie jest przekazywanie dotacji klubom sportowym. Wsparcie sportu przez gminę musi spełniać jednak ściśle określone warunki.

Uelastycznienie czasu pracy – projekty ustaw już w Sejmie

Ułatwienie elastycznego gospodarowania czasem pracy, to główny cel projektów ustaw, którymi ma zająć się Sejm, na rozpoczynającym się dziś, tj. 6 marca 2013 r. posiedzeniu.

Projekt ustawy samorządowej - MAC pracuje nad poprawą warunków świadczenia usług przez JST

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w dalszym ciągu pracuje nad projektem ustawy samorządowej. Proponowane regulacje mają na celu poprawę warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych - samoocena

Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych podlega samoocenie. Wymóg prowadzenia samooceny audytu wewnętrznego został przewidziany w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego, Instytutu Audytorów Wewnętrznych.

Dzienniczek nauczyciela - większa kontrola czasu pracy

Od lat wypomina się nauczycielom, że nikt nie kontroluje ponad połowy ich czasu pracy. Ministerstwo Edukacji chce to zmienić i zapowiada dzienniczki nauczyciela. Pedagodzy będą tam wpisywać, ile czasu przepracowali.

Godziny nadliczbowe – rozliczenie i rekompensata

Jeśli pracownik wypracował godziny nadliczbowe, przysługuje mu rekompensata. Praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym.

Nowe warunki techniczne budynków w gminie!

Weszły w życie nowe przepisy regulujące warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Mediacja skuteczną metodą rozwiązywania sporów

Mediacje mogą być bardziej skuteczną metodą rozwiązywania konfliktów niż proces sądowy - uważają prawnicy. Dlatego w Ministerstwie Sprawiedliwości podpisano dziś deklaracje stosowania innych alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów w sprawach gospodarczych.

E-administracja - liczne zmiany dla poprawy funkcjonowania

Aby poprawić funkcjonowanie e-administracji, w pełni wykorzystać e-systemy do zarządzania państwem oraz, w większym stopniu rozszerzyć dostęp do szerokopasmowego Internetu, należy wprowadzić liczne zmiany.

Fundusz sołecki - warunki niezbędne do wyodrębnienia go z budżetu

Fundusz sołecki to pieniądze, które mają służyć poprawie warunków życia mieszkańców gminy. Jest wyodrębniany w budżecie gminy i przez cały czas pozostaje jego częścią.

ABC podatków – uprawnienia podatnika

Znajomość praw podatnika ułatwia wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych oraz dostarcza informacji czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego. Poniżej znajduje się opis podstawowych praw podatnika.

Certyfikat księgowego 2013 - jak zostać głównym księgowym?

Uzyskanie certyfikatu księgowego jest jednym z warunków uprawniającym do ubiegania się o stanowisko głównego księgowego. Jakie warunki należy zatem spełnić, by uzyskać certyfikat księgowego?

40 mln zł dofinansowania na żłobki

Do 18 marca 2013 r. gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na budowę lub prowadzenie żłobków i innych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Rusza pierwsza edycja rządowego programu „Maluch 2013”.

Obowiązują już nowe stawki diet za delegacje służbowe

Od dnia dzisiejszego, tj. 1 marca 2013 r. obowiązują nowe stawki diet za delegacje służbowe. Zmiany wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie do Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne, dla instytucji kultury!

Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne.

Od dziś nowe kwoty emerytur, rent i dodatków - czyli waloryzacja 2013

Od 1 marca 2013 r., czyli od dziś obowiązują nowe kwoty najniższych emerytur i rent, a także dodatków oraz kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent, z tytułu osiągania przychodu z działalności zarobkowej.

Kryteria przyznawania świadczeń w zakresie pomocy społecznej

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Osoby ubiegające się o pomoc muszą jednak spełnić określone kryteria.

Przepisy porządkowe w gminie i powiecie

Upoważnienie do wydawania przepisów porządkowych stanowi wyjątek od zasady stanowienia aktów prawa miejscowego na podstawie szczegółowych upoważnień ustawowych. Wydawanie tych przepisów może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych sytuacjach.

Standardy kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych

Standardy kontroli zarządczej stanowią uporządkowany zbiór wskazówek, które powinny zostać wykorzystane do tworzenia, oceny i doskonalenia systemów kontroli zarządczej. Należy jednak pamiętać, że mają być one jedynie podstawą do tworzenia lub opisywania bardziej szczegółowych rozwiązań i dokumentów, które poszczególne jednostki sektora finansów publicznych, jednostki samorządu terytorialnego lub ministrowie kierujący działami administracji rządowej opracują adekwatnie do własnych potrzeb.

Do dziś pracodawcy muszą przekazać PIT-11!

Dzisiejszy dzień, tj. 28 lutego to ostatni dla pracodawców dzień na przekazanie pracownikom PIT 11. Opóźnienie w jego przekazaniu grozi sankcją karną.

Likwidacja szkół - dziś mija termin zgłaszania uchwał intencyjnych

Dwieście, a według niektórych szacunkowych danych nawet siedemset szkół zniknie od nowego roku szkolnego z edukacyjnej mapy Polski. Organy prowadzące, do dzisiaj mają czas, aby wstępnie określić, które placówki pójdą do likwidacji.

Zakres kompetencji jednostki jako organizatora instytucji kultury

Stosowanie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej wciąż budzi wątpliwości. Jedną z problemowych kwestii stanowi zakres kompetencji poszczególnych organizatorów. Który bowiem z organów jednostki powinien rozstrzygać o utworzeniu samorządowej instytucji kultury, nadawać jej statut czy opiniować regulamin organizacyjny instytucji?

Budżet partycypacyjny - czyli jak efektywnie gospodarować pieniędzmi?

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, społecznicy oraz mieszkańcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z budżetu partycypacyjnego. Nie jest on jednak narzędziem prostym do wykorzystania. Może natomiast stanowić jeden ze sposobów na odwrócenie negatywnych trendów odnośnie zaufania do instytucji publicznych czy bierności obywatelskiej na poziomie lokalnym.

Egzekucja administracyjna – zasady ogólne

Zasady postępowania oraz środki przymusu, jakie mogą być stosowane przez administracyjne organy egzekucyjne w celu doprowadzenia do wykonania przez zobowiązanych ich obowiązków, uregulowane zostały w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Przedłużony termin składania deklaracji do systemu e-Deklaracje

E-deklaracje, których termin upłynął 25 lutego (VAT-7 rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc) będą przyjmowane przez system e Deklaracje do 3 marca 2013 r.

Spadek opłat za pobyt dziecka w przedszkolu

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakłada, że już od września tego roku opłaty dla rodziców za 6 i 7 godzinę pobytu dziecka w przedszkolu spadną do 1 złotego. Po roku złotówkę będą kosztować już trzy dodatkowe godziny, a od 1 września 2015 roku wszystkie będą bezpłatne.

Utrzymanie czystości i porządku w gminach - sposób realizacji obowiązków przez gminę

Zgodnie z ustawą o gospodarce komunalnej, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego postanawiają o wyborze sposobu prowadzenia i form gospodarki komunalnej. Jedną z ustaw wprowadzających szczególne zasady jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Nowe interpretacje wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków!

Instytucja Zarządzająca POKL udzieliła wyjaśnień w związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretującymi zapisy Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach POKL odnośnie osób samozatrudnionych oraz limitów kosztów pośrednich w projektach partnerskich.

Nasza Kasa - bezpłatny dostęp do danych finansowych każdej gminy w Polsce!

Bezpłatny dostęp do danych finansowych każdej gminy w Polsce umożliwia aplikacja naszakasa.org.pl. Pozwala na poznanie struktury budżetu poszczególnych gmin, a także prześledzenie zmian, jakie w tej strukturze zachodziły w czasie.

REKLAMA